Náhlý a výrazný úbytek mléka

Anonymni
6.12.07 09:07

Náhlý a výrazný úbytek mléka

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo podobný problém, jak ho řešíte nebo jak jste ho vyřešili.. U mě došlo k retenci mléka poté, co se během noci více nahromadilo a malý ho nevypil a já neodsála. Prvně ve 3, 5 měsících v jednom prsu a nyní ve skoro 5 měsících ve druhém prsu. Neměla jsem zatvrdliny ani teploty. Prs jen bolí na dotyk. Při sání bolest cítím, ale nevadí mi. Prvně se mi nahromadilo mléka fakt hodně, ale ráno prs celý odsál. Podruhé se také nahromadilo, nahoře tuhé místo (kvůli většímu množství mléka, nikoliv zatvrdlina) a hned to vysál. Prsa byla měkká a v pohodě, mléko se dělalo. Po pár hodinách začalo prso bolet, v prvním případě se objevil červený flíček, ve druhém ne. Flek i bolest odeznívá po 3 dnech. V obou případech jsem vlezla do horké vany, kde jsem se hodinu válela a snažila masírovat, ačkoliv prsa byla úplně měkká a opravdu tam nikde nebylo nic ucpaného, bradavky taky v pohodě. Po vaně během cca 3 hodin prudký pokles mléka (do té doby sice bolelo prso na dotyk, ale nalévalo se), prso pobolévalo stále, ale bylo v něm najednou jen 5 - 30 ml. U prvního prsa jsem se dosud snažila obnovit laktaci, odsávala jsem po každém kojení i jen vzduch.. V noci také (budil se 2×, ve dne po 2,5 hod.). Někdy jsem neodsávala a nechávala ho jen dudlat.. Některé dny jsem odsávala po 2 hodinách a kojila z druhého prsa. Těžko zkoordinovat, někdy mi to nevycházelo.. Vlastně jsem ho kojila přes měsíc z jednoho zdravého prsa převážně a u druhého byl úspěch, když tam vydržel přes 3 minuty. Nyní se mi to stalo i u tohoto prsa, které mezitím zvýšilo tvorbu mléka opravdu hodně a nalévalo se i přes den a v noci ještě daleko víc. Přesto i u něj došlo k poklesu mléka na minimum během pár hodin. Jistě v tom hraje roli psychika, to uznávám, je mi mizerně. Ale ta to přece nedělí 2. Když se to stalo prvně, nevěnovala jsem tomu, že z postiženého prsa nechce sát, pozornost. Kojila jsem z druhého. Po týdnu mi to došlo, tak jsem si nervama zastavila spouštění mléka i u zdravého prsa, ale po pár hodinách dobrý. Nyní jsem sice měla nervíky hned, ale přesto splasklo jen to postižené a druhé ne. Jenže v tom druhém jsem za měsíc a půl neobnovila mléko, aby mu to stačilo. Takže teď mám prostě problém na obou stranách :-(

Obvolala jsem několik laktačních, prošla všemožné informace na internetu, koupila Medelu mini elektric, přikládám, odsávám, střídám prsa. Před kojením nahřívám. Atd. Byla jsem na pohotovosti, že by to byl nějaký druh zánětu, ATB mi nechtějí dát, když prso je měkké, průchodné a mám max. 37 st. teplotu a to max. 2 hodiny.

Budu ráda za každý názor, každou radu. Stalo se vám, ať díky retenci nebo z jiného důvodu, že jste přišly během několika hodin skoro o všechno mléko? To je divné.. nechápu to. To je, co mi vadí. Že nevím, co se tam tak najednou stalo…

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1782
6.12.07 11:54

Ahojky,
já měla problém po 6 týdnech. Najednou se mi taky přestalo tvořit mlíko. Prsa mě taky bolela. Bára chtěla pít co hodinu. Byla jsem na nervy.
Změnila jsem jídelníček, začla pít mléko, meltu. jedla jsem samé sýry a jogurty. Vše smetanové. Zhruba po týdnu jsem se zase rozkojila. Malá pak pila co dvě hoďky.
Jinak já pravidelně kojila levá, pravá. Střídala jsem to. I když dodnes raději pije z levého prsu, tak to střídam. Dám ji třeba pravý a dopít z levého.
Určitě kojení nevzdávej. Zkus zase začít střídat prsy.
Hlavně bašti, nezanedbávej svoji stravu. A taky se snaž víc odpočívat. Ať ti prcka někdo pohlídá. Unava ma taky vliv na kojení.
L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
6.12.07 12:26

Zkus se mrknout na www.kojeni.net a treba tam nejakou radu najdes nebo tam muzes polozit dotaz do poradny.
Verveve

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.12.07 10:47

Lucikro,
za týden by ses rozkojila tak jako tak - i bez změn v jídelníčku :wink:

Skoro každé dítě prochází ve věku 3 a 6 týdnů a 3 a 6 měsíců růstovým spurtem.
To znamená, že zhruba v těchto obdobích roste rychleji a potřebuje více jíst.
V prvních dnech každého spurtu se maminkám zdá, že mléko najednou nestačí (že ubylo). Skutečnost je taková, že mléka je stále stejně, ale děťátko potřebuje víc.
V tomto případě je potřeba kojit, kojit, kojit. I když se vám zdá, že je prso prázdné, tak miminko přikládejte a nechejte ho cucat. Ono vždycky něco vydoluje a povzbudí tak prsa k vyšším výkonům a zvýšení tvorby.
Rozhodně v tomto období nezačněte přikrmovat něčím jiným. Miminko tak zasytí hlad, nebude cucat prsa, prsa nebudou povzbuzena k vyšším výkonům a mlíko se neudělá - logické!

Je jasné, že když se prsa nalijí moc a mléko se neodsaje do určité (krátké) doby, vaše tělo si řekne „aha, tak já se tady dřu s mlíkem jak blázen a on to pak nikdo nevypije. To se na to vybodnu a nebudu vyrábět nic.“

Hlavní jednoduchou zá:,–(ou je:

• při každém kojení nabídnout obě prsa (jedno prso vycucat do konce a druhé prso nabídnout alespoň na chvilku, aby trocha mlíčka odtekla a prso bylo povzbuzeno k práci a „neusnulo“).
  • do 3 měsíců věku kojit přes den každé 2-3 hodiny . V noci 3-4 hodiny (opravdu ty pauzy nedělejte delší. V noci se neradujte, jak miminko krásně spinká 5 hodin v kuse, ale vzbuďte ho na kojení. Opravdu!)
  • od 3 měsíců věku kojit přes den 3-4 hod (výjimečně až 5 hodin). V noci je možno dělat pravidelně jednu pauzu pětihodinovou.

Jakmile mají prsa delší přestávky, opravdu začnou mít dojem, že je jejich námaha s tvorbou mléka zbytečná, když ho nikdo necucá a přestanou mléko vyrábět.

Když byly Denisce asi 2 týdny, dostala jsem nějakou chřipku nebo co.
Byla jsem slabá po porodu (ztráta krve), navíc nemocná, unavená - mléko šlo „do kytek“.
Spousta maminek by to v tomto momentě asi vzdalo.
Ale opravdu stačí miminko přikládat a mléko se do 4-6 dnů spustí (a v mohutných proudech).
Když byla Deniska malinká (šestinedělí), kojila jsem každou hodinu.

Denisce je 6,5m a stále je plně kojena (dosud nedostala nic jiného než MM) a krásně prospívá.

Kojení je náročné hlavně na čas - pokud se má mléko tvořit, je opravdu potřeba kojit téměř pořád (nabídka odpovídá poptávce - čím více mléka odteče ven, tím víc se ho vytvoří.)

A i když kojíte téměř pořád, klidně mezitím i odstříkejte (když se vám v horké sprše začne mléko uvolňovat samo, klidně ho nechte odtéct. Nezadržujte ho v prsu „násilím“ pod dojmem „za hodinku budu kojit, tak ať nemá Pepíček málo“ - tohle v žádném případě nedělejte! Klidně nechte mléko odtéct. Během deseti minut máte těch pár mililitrů zase dotvořených.)

PS: snažte se kvalitně jíst, co nejvíc spát (polední kojení odbýt v posteli a usnout u toho - super metoda 8) ), držet prsa v teple a pohodlí, být v klidu a pohodě.
To všechno ne nutně v tomto pořadí :dance: 

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.7.18 19:19

Ahojte, mám možná podobný problém. Už asi tak měsíc zpátky se mi stalo, že se najednou laktace prudce zvedla, dva dny jsem měla prsa jako kámen a pak najednou nic, jako když utne. Po několika dnech, kdy je fakt úplně sucho, to zase najede, ale prostě se to celé zopakuje. Jednou je mléka tolik, že bych jich odkojila pět, za pár dní nemám ani pro to jedno. Kojím většinou z jednoho prsu, když je potřeba (pravé je trochu „horší“), tak přidám druhé. V době krize kojím z obou několikrát. Malý sunar moc nechce, vezme ho až když má opravdu velký hlad. A ani moc nechce pít častěji, ale hůře přibírá. Hlavně v noci se ale nemůže dojíst, budí se třeba i co hodinu. Jím a piju pořád stejně, už mám pocit, že se měním na velblouda a Kávoviny Pardubice by mohly na mou spotřebu dostat úvěr. Jen mám pocit, že ve dnech, kdy mám míň mlíka, chodím při stejném pití více na WC. A když je mlíka hodně, tak mne při kojení nebolí prsa, což si nmyslím, že je ta chyba. nevíte někdo, co s tím?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
189
13.7.18 20:18

Ahoj, nepiješ v některých dnech něco, co odvodňuje (hodně kávy, černého čaje)? Máš dostatek kvalitní stravy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
800
13.7.18 20:23

@lalaláček proč nekojíš střídavě z obou prsou? Jak je velký tvůj chlapeček?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
393
13.7.18 20:40
@lalaláček píše:
Ahojte, mám možná podobný problém. Už asi tak měsíc zpátky se mi stalo, že se najednou laktace prudce zvedla, dva dny jsem měla prsa jako kámen a pak najednou nic, jako když utne. Po několika dnech, kdy je fakt úplně sucho, to zase najede, ale prostě se to celé zopakuje. Jednou je mléka tolik, že bych jich odkojila pět, za pár dní nemám ani pro to jedno. Kojím většinou z jednoho prsu, když je potřeba (pravé je trochu „horší“), tak přidám druhé. V době krize kojím z obou několikrát. Malý sunar moc nechce, vezme ho až když má opravdu velký hlad. A ani moc nechce pít častěji, ale hůře přibírá. Hlavně v noci se ale nemůže dojíst, budí se třeba i co hodinu. Jím a piju pořád stejně, už mám pocit, že se měním na velblouda a Kávoviny Pardubice by mohly na mou spotřebu dostat úvěr. Jen mám pocit, že ve dnech, kdy mám míň mlíka, chodím při stejném pití více na WC. A když je mlíka hodně, tak mne při kojení nebolí prsa, což si nmyslím, že je ta chyba. nevíte někdo, co s tím?

Měla jsem podobný problém. Nakonec jsem se dopidila, že je to vlivem kolísání hladiny hormonů, některé ženy to tak maji a prý se s tím nedá nic dělat… Možná jsem to četla v laktoporadne zde na emiminu. Kdyz jsem zrovna měla dny, kdy bylo málo mléka, musela jsem dokrmit UM, pak laktace zase naskočila a 2 až 3 tydny jsem zase plně kojila. A tak pořád dokola. Zkuste změnit UM, malému Sunar také neseděl k MM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.7.18 22:01

@Anne87 No dostatek určitě :-D Jinak jím pořád tak nějak stejně. Kávu a černý čaj nepiju vůbec, max třeba některý den míň piju, ale snažím se hlídat, minimálně každé kojení zapiju půllitrem vody.
@Makito Jsou mu 4 měsíce. Tak pokud mám hodně mléka, tak mu jedno prso stačí (pokud tím nemyslíš, že mám dát jednou z jednoho a při druhém kojení z druhého, to dělám). Pokud málo, vypije obě, tak není co střídat.
@bjitka123 To zní zajímavě. Mně teda museli při porodu dopíchávat oxytocin, měla jsem krátké a slabé kontrakce. Akorát se mi to stihne vystřídat třeba třikrát za dva týdny a už mne to nebaví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
800
13.7.18 22:11

@lalaláček promiň špatně jsem to pochopila. už dáváš zeleninu? Nemá nějaké období spurtu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama