Nárok mateřská

Anonymní
14.5.20 11:39

Nárok mateřská

Dobrý den,

dne 31.3.2020 mi skončil PP. Předtím jsem normálně vkuse pracovala 8 let. Od 9.2.2020 jsem v pracovní neschopnosti, která trvá dosud (nyní přešla na rizikové těhotenství). Na internetu jsem četla, že abych měla nárok na mateřskou, tak musím mít odpracováno 270 dnů v posledních 2 letech, což splňuji, ale zároveň, abych nastoupila na mateřskou do půl roku od skončení posledního zaměstnání, což nestíhám. Volala jsem na OSSZ, kde mi řekli, že stačí doba pojištění těch 270 dnů v posledních dvou letech, ale všude píšou něco jiného, tak se chci poradit, jaké s tím máte zkušenosti?

A jak je to pak s RP? Půjdu automaticky na 4 roky, nebo si budu moct vybrat?

Děkuji za rady a přeji hezký den :)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

71942
14.5.20 12:06

Každý může volit RP do 10 000,– a jinak podle toho, že si měnila důvod neschopenky, tak předpokládám, žes při konci PP těhotná ještě nebyla a tedy žádnou ochrannou lhůtu v délce 180 dnů nemáš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59251
14.5.20 12:08
@Anonymní píše:
Dobrý den,

dne 31.3.2020 mi skončil PP. Předtím jsem normálně vkuse pracovala 8 let. Od 9.2.2020 jsem v pracovní neschopnosti, která trvá dosud (nyní přešla na rizikové těhotenství). Na internetu jsem četla, že abych měla nárok na mateřskou, tak musím mít odpracováno 270 dnů v posledních 2 letech, což splňuji, ale zároveň, abych nastoupila na mateřskou do půl roku od skončení posledního zaměstnání, což nestíhám. Volala jsem na OSSZ, kde mi řekli, že stačí doba pojištění těch 270 dnů v posledních dvou letech, ale všude píšou něco jiného, tak se chci poradit, jaké s tím máte zkušenosti?

A jak je to pak s RP? Půjdu automaticky na 4 roky, nebo si budu moct vybrat?

Děkuji za rady a přeji hezký den :)

Nárok na mateřskou mít nebudeš, musí být splněny obě podmínky, tzn i 180 dní od ukončení poměru po nástupu na Md. Takže automaticky jen rodicak.. Částku můžeš volit přes chlapa, pokud maka..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.5.20 12:11

@j.a.n.i1 Nee to jsem prave ještě nebyla. Myslela jsem si to, to je bezva, ze na OSSZ nevědí ani zaměstnanci, jak to vlastně je :D

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
14.5.20 12:11

@martina.se Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
12259
14.5.20 13:21
@Anonymní píše:
@j.a.n.i1 Nee to jsem prave ještě nebyla. Myslela jsem si to, to je bezva, ze na OSSZ nevědí ani zaměstnanci, jak to vlastně je :D

Tak na ossz je několik oddělení a každé dělá něco jiného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.5.20 13:25

@lachtanice86 Připojili mě přímo na příslušné oddělení, které se peněžitou pomocí v mateřství zabývá.

• Nahlásit
  • Citovat
12259
14.5.20 13:37
@Anonymní píše:
@lachtanice86 Připojili mě přímo na příslušné oddělení, které se peněžitou pomocí v mateřství zabývá.

No jak myslíš, já se hádat nebudu. Dělala jsem tam, přímo na oddělení kde jsme to počítali a fakt se nestalo že by to některá z nás nevěděla. To je základ

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
228
14.5.20 20:32

@lachtanice86

Všude se může vyskytnout blb :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12259
14.5.20 20:38

@Janaalena taky záleží jak je dotaz položen, aneb máš pravdu, všude můžeš narazit na blba

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2344
14.5.20 23:47

Nárok na mateřskou není, začneš pobírat dnem porodu Rodičovský příspěvek. Na 4 roky už to není, teď lze volit. Přesné možnosti ti pak poví na ÚP :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
158
18.5.20 09:05

Aby jsi stihla ochranou lhůtu ppm tak by jsi musela být tak ve třetím měsíci při ukončení pp :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
267
25.5.20 19:22

Ahoj všichni, jsem asi teď ve stejné situaci. V lednu jsem dala výpověď, pak 2 měsíce výpovědní lhůta. Od dubna jsem na pracaku, predtim jsem pracovala 11 let v kuse. A teď jsem ve 4 TT. Příští týden jdu na UTZ a doktor říkal, že možná půjdu na rizikové, protože mám epilepsii, ale uvidíme. Chtěla jsem si najít něco jiného, ale teď mě nikdo nezaměstná. Můžete mi někdo poradit prosím, jak to bude s penězi? Omlouvám se možná za hloupý dotaz, ale jsem poprvé těhotná a poprvé bez práce. :nevim: Díky moc všem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71942
25.5.20 19:44

@Sára2020 Na rizikové nepůjdeš, když si nezaměstnaná… prostě budeš dál na pracáku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
267
25.5.20 19:53

Děkuji Jani..a peníze teda dostávat nebudu? Z pracaku je mám dostávat do srpna a potom? Díky. :think: Manzel je OSVČ a teď máme co dělat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama