Poradna očního lékaře
MUDr. Vladimír Korda Ph.D.
Ahoj není tady prosím nějaká lékařka? Moje maminka má nekontrolovatelné pohyby rukou. Prostě ji z ničeho nic začne ruka lítat ve vzduchu a ona to nemůže ovlivnit. Má to asi od léta ale dneska jsem to viděla poprvé a strašně mě to vyděsilo.
Nechci Tě děsit, ale od kamarádčiné dcery kamarádka má epilepsii a při záchvatu jkí vyletí ruka nahoru, stačí, aby si ji chvilku přidržela dole a je po všem. Chce to asi navštívit neurologa.
Určitě bych jí okamžitě objednala k lékaři a hned sní na neurologii, udělají vyšetření nervových svazků a reflexů nervů, nejsem doktor, proto netvrdím, že to musí být něco vážného, ale určitě je třeba s tím jít co nejdříve k doktoru, aby se udělala diagnóza a případně se problém podchytil včas. ![]()
No když jsem to viděla tak jsem ji nekompromisně řekla že s ní zítra zajedu k doktoroj. Protože ona se pořád tomu brání. Protože pořád skáče kolem táty. Měl sice dvě mrtvice ale trochu toho zneužívá a máma líta jak on píská. Já snad s ní půjdu i do ty ordinace jinak mu řekne že to nic není.
Určitě tam zajdi s ní, přeju ať to dobře dopadne a je to jen nějaká prkotina ![]()
Na neurologii, ale pokud se nepotvrdi EPI, nic s tim delat nepujde.
Na parkinsna jsem koukala do knížky a tam je napsaný nepřetržitý tras. Ale tohle je úplně jiný. Nemohla se ani napít kafe ruka jí cestovala kam chtěla. A za čtvrt hodiny to zase přešlo. Ale teď to má čím dál častějc.
u parkinsona jsou mimovolni pohyby nezadoucim ucinkem lecby. jsou ale nemoci jako „opak parkinsna“ - v naproste vetsine neohrozujici. Kdybyste meli v rodine Huntingtonovu choreu, o tom bys nejspis vedela.
Přesně tohle jsem si taky před chvilkou nastudovala z knížky. Ale fakt nevím u nás nikdy žádný nemoce nebyli. Nebo si to alespoň myslím. Jediný co se dost vyskytuje jsou ty mrtvice. Tak z toho mám taky strach.
Mrtvice by to byl dost atypicky projev - teoreticky po malé mrtvici muze vzniknout epileptogenni lozisko.
Tak jsme byli na neurologii. Paní doktorka ji vyšetřila dala ji nějakej prášek a 11. Jde na CT. Tak uvidíme. A od táty dostala akorát vynadáno že to je zbytečný někam chodit. Tak jsem ho taky pěkně sjela.
A řekla nějakou předběžnou diagnózu? držím palce ať dopadne dobře i to CT.
táta se asi bojí, že příjde o pozici maroda a máma už kolem něj nebude lítat.