Nemocenská až do porodu?

168
22.7.13 11:30

Nemocenská až do porodu?

Máte někdo zkušenost? Jsem na nemocenské a jsem těhotná. Bohužel nestihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě 180 dní a tím pádem nemám nárok na mateřskou až na rodičák. Bylo mi řečeno, že bych měla marodit do porodu až do šestinedělí a pak si zažádat na otce dítěte délku rodičovské dovolené. Tak, že budu mít vycházky až do 6 nedělí? Nebo pak na OSSZ udělají změnu? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

168
22.7.13 11:32
:nevim:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6752
22.7.13 11:32

To podle mě nejde :think:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
168
22.7.13 11:33

@Tereza1986 taky si myslím, ale být furt zavřená doma a pak i s miminkem?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21860
22.7.13 11:35

Dnem porodu nastupuješ na rodičák, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.7.13 11:36

Jde to přesně jak píšeš. Ovšem jsou tu ty vycházky no, s tím nic nenaděláš :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9092
22.7.13 11:38

Jde to tak jak píšeš, dokonce mám pocit, že když to uděláš takhle, tak si budeš moci volit rodičák normálně sama, ne na otce miminka ale nechci kecat. Ale s vycházkama asi nic neuděláš, nesmí se dávat neomezené, max. 6 hodin denně :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71419
22.7.13 11:41
@Verca1989 píše:
Jde to tak jak píšeš, dokonce mám pocit, že když to uděláš takhle, tak si budeš moci volit rodičák normálně sama, ne na otce miminka ale nechci kecat. Ale s vycházkama asi nic neuděláš, nesmí se dávat neomezené, max. 6 hodin denně :nevim:

Smí se dávat, ale musí to speciálně schválit OSSZ, což myslím, že v tomhle případě by mělo jít naprosto bez problémů, protože se jedná o speciální typ neschopenky. A ano, díky téhle neschopence je možno volit rodičák sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13124
22.7.13 11:42
@jajda81 píše:
Máte někdo zkušenost? Jsem na nemocenské a jsem těhotná. Bohužel nestihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě 180 dní a tím pádem nemám nárok na mateřskou až na rodičák. Bylo mi řečeno, že bych měla marodit do porodu až do šestinedělí a pak si zažádat na otce dítěte délku rodičovské dovolené. Tak, že budu mít vycházky až do 6 nedělí? Nebo pak na OSSZ udělají změnu? :think:

nemusíš to tak udělat, ale můžeš. Ano, vycházky bys měla jen 6hodin - prostě budeš na neschopence. Ano, může se to napsat přes otce, ale musí být vstřícný zaměstnavatel, protože otec pak nesmí pracovat na svou smlouvu, ale musí dostat smlouvu jinou - co si umím představit, že zaměstnavatel udělat nemusí.
Jinak můžeš dnem porodu nastoupit na rodičák.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9092
22.7.13 11:42

@j.a.n.i1 tak to potom jo, to jsem nevěděla :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71419
22.7.13 11:43

@jajda81 Požádej si na OSSZ o „vycházky dle potřeby“ a udělala bych to klidně už těch 6 týdnů před porodem, protože na tuhle speciální neschopenku chodí všechny pracující ženy, kterým nevznikl nárok na mateřskou, takže myslím, že by to to měli normálně schválit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9092
22.7.13 11:43
@ynax píše:
nemusíš to tak udělat, ale můžeš. Ano, vycházky bys měla jen 6hodin - prostě budeš na neschopence. Ano, může se to napsat přes otce, ale musí být vstřícný zaměstnavatel, protože otec pak nesmí pracovat na svou smlouvu, ale musí dostat smlouvu jinou - co si umím představit, že zaměstnavatel udělat nemusí.
Jinak můžeš dnem porodu nastoupit na rodičák.

já si myslím, že zakladatelka ale řeší rodičovský příspěvek, ne mateřskou ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13124
22.7.13 11:44

@Verca1989 ááha, tak to jsem se překoukla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
tatranka1
22.7.13 11:46

Já to tak měla, byla jsem OSVČ, nemocenské jsem si platila ty 3měsíce. ale vycházky jsem měla neomezeně a to i po novém roce, kdy už to nešlo. po šestinedělí jsem měla ukončenou neschopenku. tím že jsem si to nemocenské alespoň 3 měsíce platila, volbu RD jsem si vybrat mohla.ale počítá se mi dnem porodu.byla mi pak vyplacena zpětně. tzn. nemocenská byla cca 3500,– do toho konce šestinedělí a dorovnáno do té častky 7600,–za období od porodu do konce šestinedělí. a přišlo mi to brzy, vyrozumnění dio týden a peníze během toho dalšího. ale díky fakt milé a vstřícné úřednici a taky já jsem byla slušná a měla s sebou kafíčko..

• Citovat
  • Upravit
168
22.7.13 11:48

Na mateřskou nemám nárok, to vím tutově. Proto mi řekli na OSSZ, že mám marodit až do šestinedělí. Śtve mě že, před porodem nemůžu mít neomezené vycházky jako to mají ti co nastoupí na mateřskou 6 týdnů před porodem. Myslím, že nebude problém u muže v práci s tou smlouvou. Je to nefér, já 8 let v kuse pracuji, a firma zkrachovala tak jsem šla marodit a otěhotněla jsem až později a nevejdu se tak do 180 dní:-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama