12hodinové směny, a práce přesčas zdarma

25959
20.7.13 23:27

12hod směny a práce přesčas zdarma

Hezký večer :mavam:
Dneska mi chlap vyrazil dech 8o Dělal v práci klasicky 8hod směny, nedávno jim to změnili a dělá denní 6-18, noční 18-6 a dva dny volno.
No a dneska přišel s tím, že musí zítra na přesčas zadarmo 8o Že prý mu za tenhle měsíc chybí 7,5 hodiny jako když by dělal „osmičky“. No ale zase jiný měsíc mu vychází třeba 18hod navíc oproti osmičkářům.
Takže jsem teda vůůbec nepochopila, v čem je problém a proč musí chodit do práce zadarmo.
Nemáte s tím někdo zkušenost, jestli to po něm opravdu může zaměstnavatel chtít? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3364
20.7.13 23:34

@petrul koukni do kalendáře, kolik má měsíc pracovních hodin, tolik hodin se v měsíci musí udělat :)…a bacha-dvanáctky se počítají myslím jako 11 pracovních hodin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3364
20.7.13 23:36

A jestli třeba další měsíc bude zase více hodin, tak by se měly proplatit nebo „schovat do banku“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25959
20.7.13 23:38

@ivodička já to chápu, že mu nějaké hodiny chybí. Ale zase jiný měsíc mu přebývají :nevim: Takže pořád nechápu, v čem je problém :think:
Já teda nevím, jestli je placený za hodinu, nebo má pevnou mzdu :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3364
20.7.13 23:41

@petrul je to pak na dohodě, ale jestli mu hodiny chybí, tak to po něm zaměstanavatel chtít může…ale ať si to raději manžel hlídá a počítá sám. Jak jsem psala, přebývající hodiny se musí proplatit, nebo se většinou schovávají…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25959
20.7.13 23:45

@ivodička aha 8o U nich je to celý nějaký divoký, musí mít ještě 15hod práce přesčas v „záloze“ aby jim vůbec přesčasový hodiny propláceli :roll:
A když by teda na ten přesčas nešel, tak se stane co? Bude v mínusu s hodinama, který se mu ale za další měsíc zase načtou :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.7.13 00:10
@ivodička píše:
@petrul koukni do kalendáře, kolik má měsíc pracovních hodin, tolik hodin se v měsíci musí udělat :)…a bacha-dvanáctky se počítají myslím jako 11 pracovních hodin.

Nemusí se počítat 11 hodin. Záleží, kolik jim odečítají na pauzu. Půlhodinová pauza musím být nejdéle po 6 hodinách, tedy s půlhodinovou pauzou už to dělá 6,5 hodiny a tudíž do dvanáctihodinové směny zbývá 5,5 hodiny a za tuto dobu nemusí být půlhodinová pauza poskytnutá. Ovšem praxe je jiná, zaměstnavatel si odečte hodinu na pauzu a pauza trvá 15 minut…

• Nahlásit
  • Citovat
288
21.7.13 08:03

Každopádně pokud jim dali 12ti hodinové směny - tím pádem jedou nepřetržitě tak jim taky musí směny přepočítat. Tzn. určit vyrovnávací období - většinou bývá 12 týdnů (jeden měsíc je třeba v mínusu a další v plusu a tímto vyrovnávacím obdobím se to srovná) je to tzv. nerovnoměrně rozložená pracovní doba. Pokud budou takto pracovat dlouhodobě měl by být přepočítán i nárok na dovolenou. Jestli toto není uděláno, tak může manžel požádat o náhradní volno a hodiny srovná příští měsíc. Každopádně je to jedna z dalších vychcaností zaměstnavatelů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
825
21.7.13 08:29
S tím přepočítáváním dovolené, jak to je? My jsme měli taky hodiny navíc a třeba po dvou měsících nám za ně dali volno, ale přepočítali nám dovolenou a na výplatnici byl najednou počet dní dovolené menší. Nechápala jsem to, ale účetní říkala, že je to tak v pořádku.
@ekrovka píše:
Každopádně pokud jim dali 12ti hodinové směny - tím pádem jedou nepřetržitě tak jim taky musí směny přepočítat. Tzn. určit vyrovnávací období - většinou bývá 12 týdnů (jeden měsíc je třeba v mínusu a další v plusu a tímto vyrovnávacím obdobím se to srovná) je to tzv. nerovnoměrně rozložená pracovní doba. Pokud budou takto pracovat dlouhodobě měl by být přepočítán i nárok na dovolenou. Jestli toto není uděláno, tak může manžel požádat o náhradní volno a hodiny srovná příští měsíc. Každopádně je to jedna z dalších vychcaností zaměstnavatelů.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
288
21.7.13 08:37

Ano je to v pořádku. Nárok se přepočítá dle hodin jednotlivých směn. 20 dní dovolené je při 7,5hod. a peníze se taky počítají za 7,5 hod dovolené, ale když děláte 11 či 12 hod tak musí být nárok logicky menší. V součtu za rok byste měla mít celkem 150 hodin dovolené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.7.13 08:47
To jo, já měla nárok např. na 19 dní dovolené. Měla jsem přesčasy, takže šéfka mi vyškrtla v následujícím měsíci dvě směny v dlouhodobém plánu služeb. Ale měla jsem i následně na výplatnici zkrácený nárok na dovolenou, o půl dne, nebo o den, jak kdy.
@ekrovka píše:
Ano je to v pořádku. Nárok se přepočítá dle hodin jednotlivých směn. 20 dní dovolené je při 7,5hod. a peníze se taky počítají za 7,5 hod dovolené, ale když děláte 11 či 12 hod tak musí být nárok logicky menší. V součtu za rok byste měla mít celkem 150 hodin dovolené.
  • Nahlásit
  • Citovat
25959
21.7.13 08:49

@ekrovka jj, dovolené má míň, to mi přijde logické. Ale jak je to s těma hodinama co některý měsíc nadělá navíc nevim. Respektive nevim, jestli jim je všechny proplatí a nebo je má někde v záloze pro případ, až mu v jiném měsíci nebudou hodiny vycházet :nevim:
Zkusím se ho na to zeptat, ale on nemá šanci jak to zjistit, leda u mistra v pc :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.7.13 08:51
Odůvoďnovala to tím, že jsme ten měsíc nesplnili počet plánovaných služeb, proto méně dovolené, ale na druhou stranu jsme měsíce před tím dělali směny navíc nad rámec plánovanýho rozpisu. Takže jsme na přesčasy ještě dopláceli. Každý takhle za rok přišel od 1-2 dny dovolené.
@Anonymní píše:
To jo, já měla nárok např. na 19 dní dovolené. Měla jsem přesčasy, takže šéfka mi vyškrtla v následujícím měsíci dvě směny v dlouhodobém plánu služeb. Ale měla jsem i následně na výplatnici zkrácený nárok na dovolenou, o půl dne, nebo o den, jak kdy.
  • Nahlásit
  • Citovat
288
21.7.13 09:48

To je právě ta délka vyrovnávacího období. Záleží jak ho mají dlouhé. U nás je 12 týdnů (3 měsíce) během nich mají zaměstnanci hodiny do mínusu nebo do plusu a v součtu pak dostanou proplacený tzv. kvartální příplatky za přesčas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama