Neplacené volno při výpovědi

13.1.20 19:35

Neplacené volno při výpovědi

Zdravím všechny
Mohl by mi někdo poradit? V prosinci jsem dostala výpověď, v práci budu do konce února. Podle zákoníku práce mám každý týden nárok na půl dne neplaceného volna na hledání nové práce, s tím, že tyto dny si můžu vybrat najednou. Při dvouměsíční výpovědní době to je 4,5 dne neplaceného volno. Ale chci se zeptat. Když jsem byla 2 týdny nemocná, krátí se tyto týdny nebo si můžu započítat i tyto dva týdny?
Děkuji za pomoc.
Petra

Příspěvek upraven 13.01.20 v 20:00

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13634
13.1.20 19:46

Víš, že zaměstnavatel může chtít třeba razítko z pohovoru?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8672
13.1.20 19:49

Nejsem právník, ale za mě se krátí (protože není z čeho poskytnout neplacené volno, když jsi byla nepřítomná). A slučovat dny lze, ale pouze se souhlasem zaměstnavatele, přičemž záleží na zaměstnavateli, jestli bude vyžadovat doložení důvodu nepřítomnosti. To volno je poskytnuté výhradně za účelem jednání s jiným zaměstnavatelem nebo s agenturou, a zákoník stanovuje nejvyšší možnou výši, ale je to na dobu nezbytně nutnou.
V praxi tak např. zaměstnanec, který má možnost účastnit se výběrového řízení formou celodenního assessment centra, požádá zaměstnavatele o neplacené volno na celý den, a další týden nebude vybírat nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.1.20 19:49

No to klidně chtít může, v tom problém nevidím. Já to opravdu potřebuju na hledání práce. Jenom mi jde o to, kolik těch dní mám nárok. Další věc je, že většinu času člověk stráví na netu a na mobilu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
690
13.1.20 20:16
@Petra Donutilová píše:
No to klidně chtít může, v tom problém nevidím. Já to opravdu potřebuju na hledání práce. Jenom mi jde o to, kolik těch dní mám nárok. Další věc je, že většinu času člověk stráví na netu a na mobilu.

Tak doba na netu se do toho fakt nepočítá, pouze pohovory

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8672
13.1.20 20:23
@Petra Donutilová píše:

Máš nárok na dobu nezbytně nutnou, nejvýše do půl dne týdně. Čas na netu a mobilu se fakt nepočítá, bere se pouze doba, kdy jsi musela být přítomná u zaměstnavatele/agentury (prostě tam, kde máš vidinu budoucí práce) a kryje se ti to s pracovní dobou. Kdybys někde měla pohovor v 8h ráno a měla ten týden odpolední směnu, tak ti taky zaměstnavatel nemusí poskytovat vůbec nic.
Musí to být prokázaný důvod (samozřejmě, že některý zaměstnavatel to prokazovat nechce, ale pokud ano, zaměstnanec doložit musí). Já osobně jsem to prokazovat nechtěla, pokud to neohrožovalo chod na pracovišti a byl to třeba 1 den (ale kdyby na mě někdo naběhl, že má nárok na 4,5 dne a chce si to vybrat, tak bych to chtěla).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2916
13.1.20 20:28
@Petra Donutilová píše:

Ze zákona máte nárok na půl den každý týden. Když to chce nějak kumulovat apod. tak je to po domluvě se zaměstnavatelem. A je to vyloženě jen na pohovory, kde musíte opustit pracoviště. Nic jiného se do toho nepočítá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama