Nestandartní dítě? PAS?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kokatka
Nováček 7 příspěvků 02.05.17 15:14
Nestandartní dítě? PAS?

Ahoj, ani nevím jak začít. Syn se narodil akutním císařským řezem kvůli hypoxii. Jako miminko byl zlatý, v noci krásně spinkal, jen s jedním vzbuzením a přes den si taky dvakrát na dvě hodiny usnul. Pohybově byl hodně živý, na procházkách nám utíkal, v obchodě utíkal, byl prostě jako motorová myš. Na nic se moc nedokázal soustředit a u ničeho dlouho nevydržel, kromě písniček které jsme mu občas pustili na počítači. Mluvit začal asi standartně, prvně slova, pak spojoval atd. V roce a půl rozpoznal i čísla která se naučil z těch písniček. Ve dvou letech jsme začali chodit na kroužek montessori a tam byl nesoustředěný a u ničeho skoro nevydržel. A tam mi asi po půl roce chození řekla lektorka, že ji příjde mírně autistický a ať si s ním zajdu někam na vyšetření k psychologovi. Hrozně mě to vylekalo, tak jsem si o autismu začala číst a projíždět diskuze ale pořád mi to na syna nesedělo. Oční kontakt má normální, nikdy nic neřadil, nemá žádné rituály, je hodně mazlivý, s hračkama si hraje funkčně, není agresivní, akorát hodně opakoval třeba úryvky z pohádek co jsem mu četla a opakoval i po ostatních a občas dělá takové zvláštní pohyby rukama. Hodně mluvil o sobě ve třetí osobě ale to se už taky dost zlepšilo. Ve třech letech začal chodit do školky, tam se teda hodně uklidnil, ale i tam mi učitelka naznačila že není úplně standartní, jako by měl svůj svět. Podstoupili jsme i vyšetření u psychologa a tam jsme se v podstatě nic moc nedozvěděli, jen že má trochu nerovnoměrný vývoj. Vidím hlavně rozdíly když jsme mezi ostatníma dětma, jako by mu chyběla spontánnost v řeči, pořád jako by měl ten svůj svět i když s náma mluví. Když se ho třeba zeptám co dělali ve školce, odpoví mi skoro pokaždé že si hráli a papali. Když se ho zeptám o čem bylo divadlo, nedokáže mi to popsat. Někdy mluví úplně nesmysly a mimo kontext a to hlavně když se ho zeptám na otázku na kterou nezná odpověď. Příjde mi že s dospělými si rozumí více ale mezi dětmi je tak trochu za mimoně, i mladší děti mi příjdou víc „nohama na zemi“. Jinak je to moc šikovný kluk, pokyny plní, když něco chce řekne si o to atd. Asi jsem to napsala trochu chaoticky, muselo to ven. Někdy mě to hodně trápí a možná už jsem zdegenerovaná ze všech těch článků a diskuzí co už jsem na téma autismus a podobné přečetla, a možná ho až moc pozoruju, já už fakt nevím :( Prosím máte někdo zkušenost s dítětem které by bylo jako náš Ondra?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

zaludova
Kecalka 152 příspěvků 02.05.17 15:27

Zkusenost s ditetem stejnym jako je vase nebude mit nejspis nikdo, ale podle popisu bych se autismu nebala…proste ma svuj svet…neni potreba hned hledat nejakou poruchu… ;) kdyby to autista byl, tak budete psat uplne jinak…prijde mi, ze jsou ted tou masazi kolem adhd, add a autismu vsichni tak vystresovani, ze se to pokousi napasovat na kazde dite. Treba ja bych na sebe krasne mohla napasovat Add :mrgreen: zapominajici chaoticka hadr :mrgreen:

boball
Echt Kelišová 9345 příspěvků 02.05.17 15:29

@kokatka A kolik mu je ted?

Demi
Závislačka 3985 příspěvků 02.05.17 15:40

Ano, tohle znám. Jestli chceš, můžu ti napsat SZ. A neboj, nestandardní dítě není tragédie, ani důvod ke stresu. Nic se nejí tak horké :hug:

nonina
Závislačka 4004 příspěvků 02.05.17 15:54

@kokatka
Stejně jako nejsou dvě stejné zdravé děti, tak nejsou stejné ani dvě děti s PAS. Navíc PAS = porucha autistického SPEKTRA - to znamená, že je to široká škála „příznaků“.
Co tím chci napsat. Chlapeček může být na škále PAS jako vysokofunkční (s mírnějšími příznaky, v podstatě při správném vedení je schopen zcela běžného života), nebo také nemusí mít poruchu žádnou.

Mnoho dětí s PAS je už od malinka v projevech jiných než běžné NT (neurotypické) děti. Jsou plačtivější, často se v některé složce jejich vývoj opožďuje a v jiné zase předbíhá.
Je potřeba na vše koukat komplexně - posuzovat vše dohromady, nevypichovat jednu věc. Každé i zdravé dítě se v rámci svého vývoje dá v určitém věku napasovat do projevů PAS. Velmi důležité je, aby v těch projevech dítě nezůstalo, aby to mělo pořád tendenci někam se vyvinout.
Sama správně píšeš, co vše syn zlávdá (oproti dětem s PAS) a opravdu mi příjde z tvého popisu jako problematičtější ta komunikace.
Nevím, kolik času tvůj chlapeček tráví ve společnost dospělých a kolik ve společnosti dětí, nevím, jakou má povahu, zda není třebas stydlivější a proto se může jevit jako že s dětmi má problém, ovšem může mít jenom problém v tom, jak je pohotový. Možná že to jeho mluvení mimo kontext je obrana proti tomu říci něco špatně (mám podobný problém dodnes a to jsem dospělá - v mluveném slově jsem neobratná), tak prostě odvede řeč tam, kde se cítí silnější v kramflecích.
Jinak bych ale věřila psychologovi - pozvali si vás na další kontrolu, nebo to uzavřeli jako jasný nePAS s nerovnoměrným vývojem? Co říká na syna pediatr?

Mať11
Povídálka 31 příspěvků 02.05.17 15:56

Jako byste mluvila o moji dceři ;) a zatím mě to tedy nenapadlo řešit. Myslím, že některé děti jsou prostě déle ve svém světě, tedy doufám v to :)

Trojlístek
Závislačka 3505 příspěvků 02.05.17 16:26
@Mať11 píše:
Jako byste mluvila o moji dceři ;) a zatím mě to tedy nenapadlo řešit. Myslím, že některé děti jsou prostě déle ve svém světě, tedy doufám v to :)

A na nestandardní chování dcery vás upozorňují na kroužku i ve školce?

SIMONA1234
Kelišová 7255 příspěvků 02.05.17 16:42

Ty „zvláštní pohyby“ rukama…vypadá to jako by s nima „třepotal“?

kokatka
Nováček 7 příspěvků 02.05.17 16:58
@boball píše:
@kokatka A kolik mu je ted?

Budou mu 4 v červnu

kokatka
Nováček 7 příspěvků 02.05.17 16:58
@Demi píše:
Ano, tohle znám. Jestli chceš, můžu ti napsat SZ. A neboj, nestandardní dítě není tragédie, ani důvod ke stresu. Nic se nejí tak horké :hug:

budu moc ráda, děkuji

boball
Echt Kelišová 9345 příspěvků 02.05.17 17:03

@kokatka Já tedy nevím, ale ani ne ve čtyřech letech, to že papali a hráli si, mi příde jako docela standartní odpověd. To samé, že si nepamatuje divadelní hry, nejspíš pamatuje, ale jiné zážitky mu to zatlačily dozadu v paměti, nebaví ho o tom mluvit, ani to divadlo se mu nakonec nemusí líbit. To, že odpovídá na otázku co nezná, nesmysl, co má chudák odpovědět, když tu odpověd neví. Aspon má fantazii něco vymyslet. Já nevím, mě to nepříde, tak hrozný.

kokatka
Nováček 7 příspěvků 02.05.17 17:10
@nonina píše:
@kokatka
Stejně jako nejsou dvě stejné zdravé děti, tak nejsou stejné ani dvě děti s PAS. Navíc PAS = porucha autistického SPEKTRA - to znamená, že je to široká škála „příznaků“.
Co tím chci napsat. Chlapeček může být na škále PAS jako vysokofunkční (s mírnějšími příznaky, v podstatě při správném vedení je schopen zcela běžného života), nebo také nemusí mít poruchu žádnou.Mnoho dětí s PAS je už od malinka v projevech jiných než běžné NT (neurotypické) děti. Jsou plačtivější, často se v některé složce jejich vývoj opožďuje a v jiné zase předbíhá.
Je potřeba na vše koukat komplexně - posuzovat vše dohromady, nevypichovat jednu věc. Každé i zdravé dítě se v rámci svého vývoje dá v určitém věku napasovat do projevů PAS. Velmi důležité je, aby v těch projevech dítě nezůstalo, aby to mělo pořád tendenci někam se vyvinout.
Sama správně píšeš, co vše syn zlávdá (oproti dětem s PAS) a opravdu mi příjde z tvého popisu jako problematičtější ta komunikace.
Nevím, kolik času tvůj chlapeček tráví ve společnost dospělých a kolik ve společnosti dětí, nevím, jakou má povahu, zda není třebas stydlivější a proto se může jevit jako že s dětmi má problém, ovšem může mít jenom problém v tom, jak je pohotový. Možná že to jeho mluvení mimo kontext je obrana proti tomu říci něco špatně (mám podobný problém dodnes a to jsem dospělá - v mluveném slově jsem neobratná), tak prostě odvede řeč tam, kde se cítí silnější v kramflecích.
Jinak bych ale věřila psychologovi - pozvali si vás na další kontrolu, nebo to uzavřeli jako jasný nePAS s nerovnoměrným vývojem? Co říká na syna pediatr?

Ano popsala jsi to přesně, problém je spíše v té komunikaci, dopoledne bývá ve školce s dětma a odpoledne už spíš jen s námi dospělými. Stydlivý není, jen mi příjde že prostě neví jak s těmi dětmi komunikovat. Když se ho stejně starý kamarád na něco zeptá, tak většinou mluví mimo kontext nebo neodpoví adekvátně. Příklad: vzala jsem ho na hřiště kde si hráli starší kluci (tak cca 7letí), hrozně se k nim chtěl přidat, tak přišel a začal jim říkat že byl na oslavě a pak jsme parkovali před školkou kde jsou paní kuchařky :? (zážitek z víkendu) kluci ho těžce nechápali… k psycholožce jdeme zase začátkem června na „kontrolu“, zatím mu žádnou diagnozu nedala

kokatka
Nováček 7 příspěvků 02.05.17 17:10

@Mať11 Prosím a jak se projevuje vaše dcera?

kokatka
Nováček 7 příspěvků 02.05.17 17:12
@SIMONA1234 píše:
Ty „zvláštní pohyby“ rukama…vypadá to jako by s nima „třepotal“?

spíš to jsou takové podivné pohyby, občas i třepotá

boball
Echt Kelišová 9345 příspěvků 02.05.17 17:13

@kokatka prosímtě,ti kluci ho snadno nechápali. Sami nemají ještě tolik rozumu, aby jim došlo, co tím chtěl básník říct, ale přitom on je proti nim ještě malej, aby k nim zapadl, tak se snaží, nějak zahájit komunikaci, adekvátně ke svému věku. Tři roky je hroznej rozdíl mezi dětmi.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Přijme vláda změny? Týkají se i proplácení rodičovského příspěvku

Poslanec Aleš Juchelka chce vyjádřit úctu všem rodičům, kteří jsou doma s... číst dále >

Zánět dásní v těhotenství? Může za něj špatná péče před početím

V těhotenství trpí na zánět dásní a zvýšenou kazivost 50–70 procent žen.... číst dále >

Články z Expres.cz

Spolek Šalamoun: Slámová lhala! Je to lidský odpad adorující vraha, otáčí právnička

Spolek Šalamoun se už delší dobu snaží obnovit proces Petra Kramného, který... číst dále >

Kretén, sliz a duševní mrzák! Takto uráží komentátor ČT Bosák lidi na YouTube

Jaromír Bosák neřádí jenom na sociální síti Facebook, on si oblíbil urážení... číst dále >

Články z Ona Dnes

Napřed porodím a pak se vdám. Jméno vybere dcera, říká Eliška Kaplický

Eliška Kaplický (40) zakládá po devíti letech novou rodinu. „Tentokrát to... číst dále >

Měla jsem nálepku rozmazlené princezny, říká jetsurfařka Bravencová

Jako dítě Martina Bravencová s rodiči hodně cestovala. Díky tomu měla spoustu... číst dále >

Reklama