Noční spánek u 5měsíčního miminka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
andreiika
Závislačka 4672 příspěvků 27.08.14 11:59
noční spánek u 5.měsíčního miminka

Chtěla bych poprosit o radu. U třetí dcery jsem nějak nezvládla noční kojení. Jsem unavená a proto jsem si jí prakticky od začátku brala do postele. Bohužel jsem jí tím dost rozmazlila a bere moje prso jako dudlík a dudá prakticky celou noc. Kojím jí v takovém polospánku, takže nevím přesně jak často se budí, ale přijde mi že tak po 2 hodinách a od cca 4 hodin už je přicuclá nonstop. Pokud prso vyndám okamžitě začne prudit. Ačkoliv jsme se moc snažili dudlík nechce, žádná z asi 6 typů :( Vstáváme většinou mezi 6-7 hodinou protože to už ani prso nezabrání prudění. Kolem 9 jde spát ven do kočárku - většinou usne opět u prsa a v kočárku spí cca 2-3 hodiny. Pak si dá ještě jeden spánek odpoledne, opět 2-3 hodiny a od cca 17hod je vzhůru. Koupeme kolem 20hod a usíná až kolem 21-22hodiny :( Opět u prsa :(

Teď tu týden nebudu mít prostřední dceru, takže bych mohla mít čas se pokusit to nějak změnit. Ale netuším jak :(

Někdo nějakou radu? A skutečně mě nezajímá, že někomu spí dítě už 8 hodin od narození ;)

Reakce:
polkina
Kecalka 117 příspěvků 27.08.14 12:04

Mě se dcera taky 5 m.budi v noci každé Dvě hodiny a to spí ve své postýlce… taky nevím, jestli to je v normálu.

andreiika
Závislačka 4672 příspěvků 27.08.14 12:08

@polkina mně se prostřední taky takhle budila, ale spíš, že je malá závislá na tom prsu - bez něj neusne :(

kamilka 23
Kecalka 311 příspěvků 27.08.14 12:36
@andreiika píše:
@polkina mně se prostřední taky takhle budila, ale spíš, že je malá závislá na tom prsu - bez něj neusne :(

muj 8 mi měsíční syn si taky hodně zvykl na prso přesně stejny případ jak u tebe.ale jak už jsem ta prsa měla natolik ožužlana že bolela, a to rozcumlane až štípalo v te pusině tak jsem i když to moc lidi neuznává začla namačet dudlík do medu, cukr neuznávám ale přírodní med klidně vždy když jsem věděla že je nakrmený a měl by spat. a do doneška mam med všude sebou jak o první pomoc a od prsa si odvykl.

Uživatel je onlineHoa Mai
Kelišová 6741 příspěvků 14 inzerátů 27.08.14 12:43

V normálu to určitě není, někdo to teda za normál považuje, ale podle mě je to zbytečné trápení (se). Ty jako matka, co celý den lítá kolem dětí potřebuješ být vyspaná, jsi máma a ne otrok a svému dítěti nijak neprospěješ, když mu budeš imrvére nablízku a k dispozici.
Mě se syn budil kolem pátého měsíce taky hrozně často a přišli jsme na to, že je to tím, že ho v noci rušíme, takže od té doby spí sám ve své posteli a ve svém pokojíčku a problém se vyřešil. Váš problém je někde jinde, píšu to jen proto, že vím, jaké to časté buzení je a že se dá vyřešit.
Nedávno v diskuzi někdo zmínil knížku „Klidné spaní a ukládání“ od Elisabeth Pantley. Překopíruju ti sem výcuc, co z toho přispěvatelka do diskuze napsala, myslím, že ve vašem případě by mohl pomoct.
Jen tak mmch, je tady spousta názorů, že díte v půl roce má právo se budit v noci na jídlo atd. atd. Jasně, je to individuální, ale napájet se celou noc fakt nemusí, to už není hlady. Taky jsem si myslela, že se syn budí hlady, když v noci vydatně pil, ale byla to blbost a kdybych na to přišla dřív, tak jsem si mohla ušetřit měsíc nepřetržitého nočního vstávání. Naštěstí jsme problém vyřešili relativně brzo, bez pláče a jsme spokojení všichni včetně dítěte. Takže za sebe doporučuju začít řešit problém co nejdřív a budu držet palce, ať se zadaří a brzo všichni hezky a v klidu spíte.

Kelišová 6741 příspěvků 14 inzerátů 27.08.14 12:44

Slíbený výcuc:
Zkusím popsat/vykopírovat něco ve stručnosti, co doporučuje paní Pantley ve své knize.

Doporučuje nejprve se ujistit, že dostává dítě přes den dostatek jídla, což je u Vás snadnější, protože při umělém mléku víte, kolik jí dáváte a není takový problém udělat mléka více a nechat ji, ať si vezme na krmení, kolik potřebuje.

Večer by měl být klidný a základem dobrého usínání jsou pravidelné rituály, což máte: „koupání, kaše, chvilku pomazlit a pak do postýlky spinkat“. Usínat by dítě nemělo ani s lahvičkou, ani s dudlíkem. Důležité je, aby maminka vystihla ten okamžik, kdy už je dítě ospalé, ale ne ještě přetažené, a dala jej zavčas spát.

Při vzbuzení v noci Pantley doporučuje: „Když se dítě probudí, jděte k němu, dejte mu do úst dudlík či lahvičku nebo ho nakojte. Ale místo toho, abyste ho tam nechali a šli si zpátky lehnout nebo abyste nechali dítě usnout u prsu, nechte ho několik minut sát, doku se sání nezpomalí a dítě není uvolněné a ospalé. Potom zavřete uzávěr prstem a dudlík nebo bradavku dejte jemně stranou. Často, zvláště zpočátku, bude dítě polekané a bude hledat bradavku. Pokuste se mu velmi jemně držet pusinku zavřenou tak, že mu dáte prst pod bradu, nebo vyvíjejte tlak na jeho bradu, těsně pod rtem, a zároveň ho houpejte nebo jím kolébejte. Brání-li se proti tomu a usiluje o vás, dudlík nebo lahvičku, nebo pokud začne být neklidné, dejte mu bradavku, lahvičku nebo dudlík a opakujte proces odstavení tak dlouho, dokud při něm dítě neusne. Jak dlouho mezi jednotlivými odstaveními? Každé dítě je jiné, ale obvykle funguje asi deset až šedesát vteřin času mezi nimi. Měli byste také pozorovat průběh sání u svého dítěte. Saje-li silně nebo pravidelně polyká při krmení, počkejte několik minut, až trochu zpomalí tempo. Prostřednictvím pozorování polykání dítěte dokážete také určit, kdy jste měli vypuzovací reflex. V tu chvíli můžete zkusit dítě přimět k uvolnění stisku, ale musíte rukou zastavit tok mléka, nebo počkejte minutku, než tok ustane. Obvykle po počáteční vlně aktivity dítě zpomalí do uvolněnějšího tempa; to je dobrá chvíle na zahájení vašich pokusů o odstavení. Může to vyžadovat dva až pět (někdy i více) pokusů, ale nakonec vaše dítě usne bez dudlíku či bradavky v ústech. Když to pak udělá několikrát v řádu několika dnů, všimnete si, že odebrání dudlíku je mnohem snazší a probuzení dítěte nejsou tak častá.“

Na to spaní s dudlíkem a odvykání dudlíku Pantley píše: „Pokud dítě pokaždé usíná tímto způsobem, naučí se asociovat si sání s usínáním; po nějakém čase nebude schopné usnout nijak jinak. Velké procento rodičů potýkajících se se staršími dětmi, které nemohou usnout nebo spát, bojuje právě s touto přirozenou
a mocnou asociací sání-spánek. Proto, chcete-li, aby vaše dítě bylo schopné usnout bez vaší pomoci, je nezbytné, abyste někdy nechali své novorozené miminko pít, dokud nebude ospalé, ale ne zcela spící. Co nejčastěji ho odkládejte od prsu, lahvičky nebo dudlíku a nechte ho, aby dokončilo své usínání s prázdnou pusou. Když to uděláte, dítě se může bránit, zmítat sebou a dělat povyk, aby znovu získalo svůj dudlík. Je zcela v pořádku dát mu znova k dispozici prs, lahvičku nebo dudlík a začít znovu o pár minut později. Opakujte. Opakujte. Opakujte. Budete-li to dělat dostatečně často, dítě se nakonec naučí, jak
usnout bez sání.“

Tedy principem je naučit dítě šetrně po několik dní a nocí usínat bez dudlíku či lahve neustálými „simulacemi vypadávání dudlíku“ a „vyndávání lahvičky“. Platí to i pro večerní usínání, noční probouzení i den – i před denním spánkem by přímo nemělo dítě něco sát nebo cumlat.

andreiika
Závislačka 4672 příspěvků 27.08.14 13:05

@Hoa Mai Tak na to si uvařím kafe :D

Moc děkuju. Jinak samozřejmě vím, je to moje chyba, prostě jsem neměla sílu v noci ji houpat a uspávat, musím přes den fungovat kvůli prostřední dvouleté. Ale teď jsem už fakt hotová. A kvůli hladu se určitě nebudí, prostě se jí u toho prsa dobře usíná :(

andreiika
Závislačka 4672 příspěvků 27.08.14 13:08

@Hoa Mai no zní to logicky - uvidím. Od soboty tu nemám na týden dvouletou, tak by mi asi nemělo tak moc vadit nevyspání. Musím s tím něco udělat, protože odpoledne už sotva udržím oči otevřené.

Kelišová 6741 příspěvků 14 inzerátů 27.08.14 13:56

@andreiika Nevyčítej si to, nikdo není dokonalý, důležité je, že si to uvědomuješ a máš snahu to řešit. Mě ten příspěvek zaujal proto, že jsem něco podobného dělala dříve se synem taky, aniž bych knížku znala, u nás to ale byl okrajový „problém“, otázka pár dní.
Syna před procházkou kojím a on u toho často usne, nebo je v polospánku. Když se dokojil, přeložila jsem ho spícího do kočárku a jeli jsme. Jednu dobu ale začal dělat to, že se nechtěl pustit, když jsem mu prso sebrala, začal kňučet a lapat po něm. Tak jsem to dělala podobně, jako se doporučuje v té knížce, prso jsem mu vrátila, za chvilku zase zkusila vzít atd. A fungovalo to výborně, za chvíli si nechal prso vzít napoprvé, teď už ho i sám plive a nechá se uložit bez problému do kočárku. Vy to budete mít asi těžší a bude to chtít víc trpělivosti, ale ten princip je stejný, takže by to mohlo fungovat.

andreiika
Závislačka 4672 příspěvků 27.08.14 20:50

@Hoa Mai takže přeloženo: kojím a místo abych dítě nechala u prsu usnout tak jak je bohužel zvyklé, mu v průběhu kojení prso s pusy vyndavám. Pokud se vzteká, zase vrátím a zase vyndám, tak aby neusnulo s prsem v puse… Jen když jí vezmu prso, tak jí houpám, takže jí zase zvykám na to že bude ke spánku uhoupávaná…

Kelišová 6741 příspěvků 14 inzerátů 28.08.14 00:10

@andreiika Nechtěla bych ti poradit špatně, takže na tohle ti řeknu, že nevím. Možná si tu knížku zkus sehnat, nebo to zkus, jak myslíš a uvidíš, jestli to bude fungovat. Já jsem tu knížku nečetla, tak ji nechci z neznalosti špatně interpretovat.
Můj syn u prsa natvrdo usínal, což ale nevadilo, protože si ho nechal vzít. Jak pak začal dělat to, co jsem popisovala, tak jsem mu to prso vracela a po chvilce zase brala, ale taky myslím, že u toho nakonec většinou usnul. Když nad tím tak přemýšlím, on jako úplně malé miminko usínal u večerního kojení a do postýlky jsme ho dávali spícího. Ale on je takový typ, co se nevzbudil. A míval v noci i dudlík (i přes den), ale tak nějak ho kolem 4 měsíce přestal zajímat, takže pak neměl ani ten dudlík. A teď už mi u prsa neusne, maximálně do polospánku, často ho ale dávám do postýlky úplně bdělého a on si usne sám, nevím, čím to je, tak se to nějak postupně vyvinulo. Ale začínali jsme taky u toho usnutí u prsa… :nevim:

Jitka-DD
Kecalka 252 příspěvků 28.08.14 21:50
@andreiika píše:
@Hoa Mai takže přeloženo: kojím a místo abych dítě nechala u prsu usnout tak jak je bohužel zvyklé, mu v průběhu kojení prso s pusy vyndavám. Pokud se vzteká, zase vrátím a zase vyndám, tak aby neusnulo s prsem v puse… Jen když jí vezmu prso, tak jí houpám, takže jí zase zvykám na to že bude ke spánku uhoupávaná…

Mohu zkusit v knize dohledat něco dalšího, co by Vám třeba pomohlo. Zatím to nejde bez toho houpání? Některé děti mají rády maminčin hlas (básničku, ukolébavku, ššš), můžete ho zkusit místo houpání, jestli by to nezabralo.

Na to houpání tam taky autorka něco má… takový postupný plán, jak jemně den po dni naučit dítě postupně spát ve své postýlce a ne v náručí.

A ještě přidávám něco, co má autorka pro maminky, které spí s dítětem v jedné posteli:
„Problém u kojících a společně spících dvojic matka-dítě je ten, že každý z partnerů je tak naladěn na toho druhého, že i ten nejjemnější pohyb oba dva probudí. Maminka a tatínek se proto budí ještě navíc mezi těmi probuzeními, která jsou pro dítě přirozená, a vytváří si tak celonoční cyklus spánku a probouzení. Trik spočívá v tom, navyknout dítě na spaní po vašem boku a zároveň ho naučit znovu usnout bez vaší pomoci (která má typicky podobu kojení). Můžete to provést tak, že zkrátíte své noční pomocné postupy…
Přestaňte krmit spící dítě
Stejně jako psaní této knihy, učení se přerušit tuto asociaci představovalo postupný, přemýšlivý proces, který vyžadoval množství sebeanalýzy. Zjistila jsem, že reaguji na Coletona tak rychle a intuitivně, že si ho přikládám k prsu dříve, než ve skutečnosti vydá nějaký opravdový zvuk – jen se zavrtěl, zavrněl nebo odfrknul a já si ho dala k prsu. Začala jsem si uvědomovat, že při mnoha z těchto příležitostí by byl znovu usnul i beze mě.
Jak víte, dodržuji pravidlo „nikdy nenechat dítě plakat“ a beru to velmi vážně. Čemu jsem ale nerozuměla, bylo to, že děti vydávají zvuky ze spánku. A tyhle zvuky neznamenají, že dítě potřebuje nakojit. Děti sténají, vrčí, popotahují, fňukají a dokonce pláčou ze spaní. Děti dokážou i pít ve spánku.
Prvním krokem k delšímu spánku vašeho dítěte je proto určit rozdíl mezi zvuky ze
spaní a zvuky bdělými. Když dítě vydá nějaký zvuk, zastavte se. Naslouchejte. Čekejte. Sledujte. Když budete pozorně naslouchat jeho zvukům a sledovat ho, naučíte se vidět rozdíly mezi zvuky ze spaní a zvuky „právě se probouzím a potřebuji tě – hned“…
Zkraťte dobu nočního kojení…
Když jste si jistí, že dítě je vzhůru a chce kojit, jen do toho, krátce ho nakojte. Zůstaňte vzhůru! A jakmile dítě zpomalí své tempo z polykání a pití na pomalé uklidňující cumlání, můžete ho jemně odpojit od prsu za jemného hlazení nebo poplácávání. Někdy můžete během odstavování dítěte položit jeho ručičku na váš prs, protože mnoho miminek přijme tento dotek jako náhradu za kojení; mají pocit, že jste tak stále „připojení“ k sobě, a vědí, že mléko je na dosah, když ho budou potřebovat. Další možností je změnit uchopení prsu tak, aby bylo pro dítě o něco méně pohodlné a příjemné…
Přesuňte mléko
Zde je další nápad speciálně pro ty, kdo spí společně s miminkem. Poté, co dítě nakojíte, otočte se a posuňte pryč od něj. Pokud je přitulené přímo čelem k vám, bude se budit a chtít kojit ještě častěji – někdy, jak jsem už zmiňovala, dokonce i ze spaní. Je-li dítě zvyklé, že vás u sebe cítí, můžete vyzkoušet taktické přemístění. Pro tento úkol se dokonale hodí malé látkové zvířátko (viz str. 102–104). Jednoduše umístěte hračku vedle těla nebo dolních končetin dítěte (někam daleko od obličeje), když se odsunete pryč, takže dítě cítí, že má něco u sebe.“

Možná by se Vám ta kniha i vyplatila, je tam hodně rad. Já jsem si ji třeba koupila v el. podobě za 189Kč na e-reading.cz, platba kartou, měla jsem ji hned a číst v PC mi nevadilo.

andreiika
Závislačka 4672 příspěvků 28.08.14 21:56

@Jitka-DD moc dekuju… Zni to vsechno logicky, ale ja na to asi nemam silu :( dat prso a „spat“ je tak jednoduché, ale spanek je to na nic… Zkusim sebrat silu a o vikendu začít.

Váš příspěvek
Reklama