Nosní mandle, nechat vytrhnout? Pomůže to?

327
15.9.05 20:13

Nosní mandle

Ahoj,
chtěla bych Vás poprosit o názory na trhání nosních mandlí. Moje starší dcera má zvětšené nosní mandle (dle doktora téměř zcela vyplňují klenbu nosohltanu) a doporučuje mi vytrhnutí mandlí. Dcera je stydlivá a citlivější a celé vyšetření na ORL probrečela (téměř hystericky) - mně by se to teda taky moc nelíbilo… :cry: Doktor, když jí viděl, řekl, že klidným dětem to trhá ambulantně, ale ona, že by musela do nemocnice a do narkózy… :roll:
Vůbec se mi do toho nechce, protože moje sestra i manžel na trhání mandlí mají traumatické vzpomínky a stejně jim to nijak zvlášť nepomohlo. Manžel stále dýchá pusou a sestra je nemocná stejně jako byla před zákrokem.

Holky se prostě od sebe nakazí a jsou nemocné třeba 2,5 měsíce - pořád se vrací nákaza horních cest dýchacích. Teď nám doktor předepsal kapičky do nosu, které by měly způsobit zmenšení mandlí, ale ne natrvalo.

Děkuji za Vaše názory,
Pavla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

198
15.9.05 20:23

Ahoj Pavlo já v dětství trpěla na záněty středního ucha po jednom takovém zánětu kdy mi s ucha stále tekl hnis jsem nastoupila do nemocnice a po asi týdnu mi doporučili vytrhnout jednu mandli nosní (při vědomí).Samozřejmě ,že to můj problém nevyřešilo za dva roky jsem šla na operaci.Ale abych tu nepopisovala mou nemoc,toto se stalo když mi bylo asi deset a dodnes na to vzpomínám s hrůzou a kdyby něco takového mělo potkat mou dceru tak bych to hodně :roll: zvážila než bych na to přistoupila a to možná ještě raději v celé narkóze,protože jakou silou mě doktor držel a pak mi to vyškubl ještě ted mi jdou slzy do očí když si na to jenom vzpomenu,jak jsem tam byla sama bez mámi.Takže jenom ty musíš vědět co je pro tvou holčičku nejlepší.Přeji at se rozhodneš správně
Eli

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
455
15.9.05 22:34

Ahoj,Pavli.
Téma,které se mě právě týká. :wink:
Můj syn(2roky 9měsíců) byl na trhání nosních mandlí toto úterý.Jediné,co si pamatuje,je pohádka o medvídcích a žirafu na záchodě.V Brně v Dětské nemocnici to dělají jedině pod narkozou(udivuje mě,že to jde dnes i jinak).Nemyslel váš doktor jednodenní ambulanci?-ráno příjem a večer odvoz domů?Tak to probíhalo u nás,protože jsme z Brna,mimobrněnští zůstávají déle.
A jak to probíhalo?Po příjmu a vyplnění papírů dostanou děti ihned oblbováky,tak o mamince ani neví.Zákrok probíhá dopoledne.Večer před 7odvoz-nechávají si je tam na pozorování.Syn ještě ráno vypadal,jak po fetu(opilý).Jediné,co mu nesedlo,byla narkoza(24hodin prozvracel.)Teď už je úplně v pohodě.Dostává jen nasivin na zacelení.Na jakoukoliv bolest si vůbec nestěžoval.
Takže pokud se tím dceři uleví,což by měli doktoři vědět,není to v dnešní době nic hrůzostrašného.Odstupem několika hodin připouštím,že asi pro mě to bylo větší utrpení po psychické stránce.
Držím palce,ať vám to dobře dopadne.S

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
104
16.9.05 06:07

Ahj.Naše dcera podstoupila trhání nosní mandle, byly ji čerstvě 2 roky. Tehdy byla velmi často nastydlá a hlavně rýmy ji dost trápily.Zákrok probíhal úplně v pohodě,jen velmi krátká narkoza.Některé děti jsou jako opilé, některé dlouho spí.Některým teče trochu krev z nosu.Je to velmi individuální, ale já bych se tomu určitě nebránila.Souhlasím s tím, že pro rodiče je to psychický tlak, ale děti jsou v pohodě.Celý zákrok trval cca do 10 minut a pro nás to mělo blahodárný efekt.Od té doby je vše o sto procent lepší.Některým dětem mandle může dorůst, nicméně trhání se provádí do určitého věku. Petruna

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
152
16.9.05 08:43

Ahoj Pavli,

adenotomie, když je indikovaná, určitě význam má - musí být ale dobře provedená - tím chci říct, že bych se určitě přiklonila k výkonu v narkoze. Nejedná se jenom o menší psych.traumatizaci dítěte, ale hlavně o preciznější zákrok včetně důkladného zastavení krvácení. Když jsem byla na praxi na sále, viděla jsem jich několik a děti to snášely úplně v pohodě, před narkozou na sále nikdo neplakal / ty oblbováky asi fakt dobře působí…/.

Viťka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19593
16.9.05 09:39

Ahoj,
souhlasim s Vitkou, taky jsem jich par videla na praxi a neprislo mi, ze by tim deti nejak strasne trpely. Samozrejme byly vsechny v narkoze, mela jsem pocit, ze se to uz prakticky jinak nedela, alespon u malych deti. Myslim, ze je to horsi pro mamy.
Ja sama jsem prodelala trhani mandli nosni 2× a jedne krcni. Nosni poprve si nepamatuju, byla jsem jeste mala, krcni a nosni podruhe mi trhali, nez jsem zacala chodit do skoly a na to se naopak pamatuju zive. Dodnes si pamatuju cely zakrok, i cekani na chodbe s ostatnimi detmi jak telatka na porazku a pyzamko, ktere jsem mela pritom na sobe. To pyzamko jsem od te doby nenavidela.
Pamatuju si i cely tydenni pobyt v nemocnici s ostatnimi detmi(asi 10 na pokoji).

Dneska uz se to nastesti takhle nedela a myslim, ze to pro deti rozhodne neni tak traumatizujici zazitek. Takze pokud je lekar presvedcen, ze je trhani potreba, nebranila bych se.

Mroe

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
327
16.9.05 12:26

Ahoj, děkuji za Vaše názory. Už jsem zase nahlodaná. Pravda je, že ty kapky zabraly téměř okamžitě a dcerka chviličku po aplikaci dýchala v pohodě nosem (jde o Targesin).
Jinak ambulantní trhání mi doktor vysvětlil tak, že dítě příjde, on vytrhne mandle a dítě odchází..... :roll: Pro mě drsný!!! Takhle bych to právě nechtěla, protože už jenom při vyšetření se mě Sárka pořád ptala, „proč mi to doktor dělá?“ Což je taky pro mě drsný… :) Je pravda, že zákroky na vlastních dětech jsou asi horší než zákroky na mě samotné…

Ještě jednou děkuji. Nechám si to projít hlavou…
Pavla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
16.9.05 14:35

Moje dcera ma hruzu z doktoru, ale i pres to jsem se rozhodla ji nechat vytrhnou nosni mandly (je to spis zbytnela sliznice - neplest si to s krcnima mandlema). Samotny zakrok ji provedli na Karlaku v Praze. Rano jsme prisly, oblbovak nedostala, za hodinu ji odvedli (to mi bylo do breku, protoze hrozne brecela) a za 15 minut byla zpatky - probrana (dali ji jenom cuchnout, nebyla to klasicka narkoza), chvilku brecela pak usnula. V poledne dostali deti obed a pak jsme jeli domu. Vetsina deti to zvladla dobre a po vyspani ani nevedela co se delo. Dcera vic knourala protoze ji vadilo to prostredi a nebyla prospana. Horsi nez cely zakrok byla predoperacni vysetreni - musili ji 2× odebirat krev (poprve se to v laborce srazilo), 3 dny jsme chodily po doktorech, takze nic moc..... Ale nebala bych se toho lepsi nez celorocni ryma nebo jine obtize !

• Nahlásit
  • Citovat
2857
16.9.05 15:20

Ahojky

já na nich byla před 4ma rokama a ještě dnes si to docela pamatuju a děsím se toho že se mi zase už při položení špatnějc dejchá a že už zase asi vyrostly… Jako dospělá jsem samozřejmě byla při vědomí.) a ty mandle jsou dvě… docela logický - ale mě to předtím nenapadlo že se to rve nadvakrát … no nepříjemný zážitek pro mě , natož pak pro dítě.. je fakt že se rychle zapomíná, ale myslím že kdyby na to měl jít Michal tak jedině s nějakou co nejšetrnější narkozou.

tak se mějte hezky a ať vás to přestane trápit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19593
16.9.05 15:27

Jen poznamka - pokud vim, nosni je jen jedna, krcni dve. V narkoze se operuji krcni urcite, o nosnich nevim, nemam zkusenost. Predpokladam, ze nosni by se dala vytrhnout „ambulantne“, jak ti rikal doktor. Co to ale udela s ditetem si nedovedu predstavit, nevim.

Mroe

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
16.9.05 17:22

Nosni mandle je jedna - operuje se pri lehke narkoze, boli to pouze tak par hodin po zakroku, a provadi se to vetsinou u malinkych deti. V puberte (nebo jeste drive se sama ztraci).
Krcni mandle jsou dve - operuji se v lokalni anestezii, a je nutna asi tydenni hospitalizace a dost to boli cely tyden.
Mam to z vlastni zkusenosti, a to oboji a nosni navic pred mesicem s dcerou

Bubina

• Nahlásit
  • Citovat
137
16.9.05 20:05

Ahoj Pavlo, my jsme byli na odstranění nosní mandle před třemi týdny. Dceři už je sice 7 let, ale to je prý akorát, protože když se to dělá v nižším věku, tak prý má tendenci ta mandle zase narůst. Ve 12.00 jsme tam přišli a večer v 19.30 jsme jeli domů. Dělali ji to v celkové narkoze a po probuzení vůbec o ničem nevěděla, jen ji trošku škrábalo v krku. jinak si myslím, že to opravdu pomohlo, přestala dýchat pusinou a v noci chrápat. :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
19.1.08 13:38

mimino

nevíte prosím vás kde všude trhají nosní mandle ambulantně tak aby jsme šly ten den dom?nevhodnější by bylo poblíž brna,břeclavy,znojma?a jaké máte zkušenosti s těchto nemocnic.budu moc ráda za informace.

• Nahlásit
  • Citovat
569
25.3.08 10:52

vím o J. Hradci, tam nás to čeká zítra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1
13.4.10 19:27

Dobrý den Pavlo
Je mi 12 let a trhali mi nosní mandle v 6 letech v sokolově dalších 5 let to bylo v pohodě ale bohužel mám problémi s nosem a uši a kvůli zvětšeným mandlím neslyším na levé ucho tak můj doktor tady v karlových varech mi doporučil že mám jet do Sokolova si je nechat vytrhnou ale že to asi nebude pod narkózou ale bude to jen umrtvené…Brečela jsem a strašně jsem se bála!Ale pak když mamka volala do nemocnice a nahlásila můj věk,tak paní doktorka řekla že budu pod narkózou vzhledem k mému věku a pobudu si tam 3-4 dny kvůli tomu že mám zvětšené cévy a často mi teče krev z nosu a na pozorování…Dost se bojím ale jestli máte svou dceru ráda měla byste to udělat a nenechte to zajít daleko aby neohluchla jako já…Já vím bude to nepříjemné ale bude to mnohem lepší nebude mít potíže s chrápáním a tak dál… .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama