OCD - Nepříjemný myšlenky

19.6.21 15:40

OCD - Nepříjemný myšlenky

Zdravím nevím kam tento problém zařadit a zároveň se chci zeptat jestli s tímto problémem taky má někdo dočinění. Nevím jak začít. Myslím si že delší dobu trpím OCD. Začalo to tak že sem si hodně začal umývat ruce mýdlem, došlo to do fáze že sem musel navštívit kožní kvůli červeným rukou. Musím mít pantofle v rovině a ve stejnym úhlu, když špatně někde šlápnu tak se na to místo vrátím a šlapu tam znova do tý doby dokud se nebudu cítit dobře, ovladač, budík a telefon musím mít v asymetrický poloze, když zavírám dveře tak je otevírám a zase zavírám do tý doby dokud si nemyslím že je to vpořádku. Když si pustím z flešky v televizi film tak ho pustím a přetočím ho po 10 minutách zase na začátek a takhle třeba 5-8× za sebou, občas se mi stává že mám nutkání koulet očima do stran, nebo musím potichu vydat nějakou hlásku.

Je mi 23 let, považuji se za hodnýho člověka, když mohu tak rád pomohu, pro druhý bych se rozdal. Mám rád pejsky a svojí rodinu, přátele. Jsem humorný člověk ale někdy dokážu i vybouchnout kvůli nesmyslu. Teď z ničeho nic mě polil pot a nevím jestli je to panická ataka a nebo úzkost s tím dohromady. Strach a myšlenka co když někomu ublížím? nemohu se ani na člověka podívat, když se podívám tak mám černý scénáře s nožem a škrcením. Mám strach že se ze mě stane blázen, skončím ve vězení. Příčí se mi to, říkám si že takový nejsem a že to je nesmysl. Ale každý den mě to ubijí. Myslíte si že sem blázen? nebo je to k OCD?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19.6.21 15:46

Myslím, že v téhle fázi už určitě potřebuješ profesionální pomoc a medikaci. Sice nepíšeš, jak dlouho už to máš, případně jestli se to poslední dobou zhoršilo, ale s tímhle se určitě nedá žít. Prosímtě, udělej něco pro sebe a začni to řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17409
19.6.21 15:46

Trpíš úzkostnou poruchou. Ta se může projevovat jak nutkavými myšlenkami či chováním, tak panickými stavy, nebo třeba nespavostí, klaustrofobií, nadměrným studem, nebo třeba poruchami trávení - těch projevů je fakt velká šíře. To neznamená že všechny máš, nebo musíš mít.

To není tvoje vina - to je kombinace vrozených faktorů, výchovy a vnějších okolností.

Dá se s tím pracovat, vede to k tomu, že se člověk naučí úzkost zvládat a lépe porozumí sám sobě a naučí se fugnovat sám se sebou tak, aby se úzkost nehromadila a neprolamovala se do hlavy v podobě vtíravých myšlenek.

Nejsi blázen ve smyslu že bys byl nepříčetný, nebo že by ti někdy hráblo a ty obavy že někomu ublížíš by si reálně udělal - to se lidem s OCD neděje.

Jak z toho tedy ven?

Ta správná cesta je kombiunace psychoterapie a dobře zvolených léků.

Najdi si psychoterapeuta/ku a začni to řešit, uvidíš jestli to bude stačit a nebo bude potřeba přidat i léky.

Ne - psychoterapeut/ka tě nebude považovat za blázna, či nebezpečného člověka - slibuju.

Pro základní porozumění tomu, jak OCD funguje si pořiď tuhle knížku

https://obchod.portal.cz/…e-ji-branit/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.6.21 15:56

@Žižkovská žena Mám to delší dobu, k psycholožce sem chodil a na psychiatrii docházím pravidelně. Bral sem Rivotril, Buspiron EGIS, a doteď beru už jen Sertralin Actavis půlku ráno. Po pravidelnym užívání mi myšlenka a úzkostná porucha odezněla po dobu 2 let a teď se mi navrátila ale ne v takový míře jako poprvý, jde o tom že i když vím že je to z OCD tak se potřebuji neustále ujištovat že nejsem blázen, prostě mám z toho v hlavě zmatek proč vůbec mám tohle v hlavě. Bez zjevný příčiny. Dělal sem si duševní online test z kterýho sem stejně nic nevyčetl. No je to síla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
499
19.6.21 16:21
@Element123 píše:
@Žižkovská žena Mám to delší dobu, k psycholožce sem chodil a na psychiatrii docházím pravidelně. Bral sem Rivotril, Buspiron EGIS, a doteď beru už jen Sertralin Actavis půlku ráno. Po pravidelnym užívání mi myšlenka a úzkostná porucha odezněla po dobu 2 let a teď se mi navrátila ale ne v takový míře jako poprvý, jde o tom že i když vím že je to z OCD tak se potřebuji neustále ujištovat že nejsem blázen, prostě mám z toho v hlavě zmatek proč vůbec mám tohle v hlavě. Bez zjevný příčiny. Dělal sem si duševní online test z kterýho sem stejně nic nevyčetl. No je to síla.

Hele, málokdo to bere vážně, ale jakákoli duševní nerovnováha může mít kořeny v hluboké minulosti. Takže tam je potřeba začít pátrat a dobrat se příčiny problému. Není to tak, že kde se vzalo, tu se vzalo, z ničeho nic. Vždy to má někde tzv. začátek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17409
19.6.21 16:47
@kemeny13 píše:
Hele, málokdo to bere vážně, ale jakákoli duševní nerovnováha může mít kořeny v hluboké minulosti. Takže tam je potřeba začít pátrat a dobrat se příčiny problému. Není to tak, že kde se vzalo, tu se vzalo, z ničeho nic. Vždy to má někde tzv. začátek.

hele nic takového jako jedna příčina, která se objeví a všechno se vyřeší neexistuje. Je mi líto.

Jde o komplexní, mnohofaktorový problém.
@Element123 píše:
@Žižkovská žena Mám to delší dobu, k psycholožce sem chodil a na psychiatrii docházím pravidelně. … zkostná porucha odezněla po dobu 2 let a teď se mi navrátila ale ne v takový míře jako poprvý, jde o tom že i když vím že je to z OCD tak se potřebuji neustále ujištovat že nejsem blázen, prostě mám z toho v hlavě zmatek proč vůbec mám tohle v hlavě. Bez zjevný příčiny.

No a od toho je dlouhodobá psychoterapie. Klidně třeba skupinová v rámci nějakého denního stacionáře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4100
19.6.21 17:01
@Element123 píše:
Zdravím nevím kam tento problém zařadit a zároveň se chci zeptat jestli s tímto problémem taky má někdo dočinění. Nevím jak začít. Myslím si že delší dobu trpím OCD. Začalo to tak že sem si hodně začal umývat ruce mýdlem, došlo to do fáze že sem musel navštívit kožní kvůli červeným rukou. Musím mít pantofle v rovině a ve stejnym úhlu, když špatně někde šlápnu tak se na to místo vrátím a šlapu tam znova do tý doby dokud se nebudu cítit dobře, ovladač, budík a telefon musím mít v asymetrický poloze, když zavírám dveře tak je otevírám a zase zavírám do tý doby dokud si nemyslím že je to vpořádku. Když si pustím z flešky v televizi film tak ho pustím a přetočím ho po 10 minutách zase na začátek a takhle třeba 5-8× za sebou, občas se mi stává že mám nutkání koulet očima do stran, nebo musím potichu vydat nějakou hlásku.Je mi 23 let, považuji se za hodnýho člověka, když mohu tak rád pomohu, pro druhý bych se rozdal. Mám rád pejsky a svojí rodinu, přátele. Jsem humorný člověk ale někdy dokážu i vybouchnout kvůli nesmyslu. Teď z ničeho nic mě polil pot a nevím jestli je to panická ataka a nebo úzkost s tím dohromady. Strach a myšlenka co když někomu ublížím? nemohu se ani na člověka podívat, když se podívám tak mám černý scénáře s nožem a škrcením. Mám strach že se ze mě stane blázen, skončím ve vězení. Příčí se mi to, říkám si že takový nejsem a že to je nesmysl. Ale každý den mě to ubijí. Myslíte si že sem blázen? nebo je to k OCD?

Ahoj, taky mám mimo jiné OCD, v něčem podobné, jako ty. V roce 2009 jsem s tím (+ještě jiné věci) byla hospitalizovaná na bývalém PCP (nyní NÚDZ) na oddělení zaměřeném na KBT. Musím říct, že se mi tam moc líbilo a KBT mi tehdy na to sedla. Mají kromě možnosti pobytu i denní stacionáře zaměřené na KBT. To bych ti určitě doporučila. Jinak Rivotril beru taky a Sertralin a Buspiron jsem taky brala, Buspiron právě na tom PCP, ale ten mi vůbec nepomohl. Sertralinu jsem brala 300 mg, protože na OCD se prý dávají často vyšší dávky, než maximální doporučené. Sice se mi pak OCD vrátila a teď ji mám taky, ale v ještě relativně únosné míře. Držím moc palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
499
19.6.21 17:02
@Ou píše:
No a od toho je dlouhodobá psychoterapie. Klidně třeba skupinová v rámci nějakého denního stacionáře.
@Ou píše:

Ale tak příčina určitě nemusí být nutně jen jedna, ale kořeny to někde mít musí. Netuším zdali jsi někdy slyšela např. o Anthroposofické medicíně, která se zabývá psychickými problémy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat