Kolik stojí očkování proti klíšťové encefalitidě a odkdy očkovat?

Andulinečka
5.3.11 12:27

Očkování proti klíštˇové encefalitidě

Holky nechaly jste některá očkovat své ratolesti proti tomuto viru?My bydlíme na vesnici a kolem je spousta trávy,lesů,stromů tak bych byla asi pro.Nevíte od kolika měsíců se to očkuje a kolik to stojí?Díky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1762
5.3.11 12:29

Ahoj nechala jsem syna, ale je to až od 3 let.Teď přemýšlím, že nechám i sebe a muže.Dcera ještě nemůže… Jo a musím se pochlubit, ten chlapeček v té nové reklamě jak se opírá o ten stůl je můj synovec:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17304
5.3.11 12:48

Budeme očkovat letos :wink:

Pediatři doporučují až od 3let.Cena je cca 600kč za dávku(psali na netu :mrgreen: ) většinou ti něco přispívá pojišťovna :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
879
5.3.11 12:51

Ahoj malé je rok, mluvila jsem o tom s lékařkou (taky bydlíme na vesnici) a prej stačí tak od 2,5 - 3 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17304
5.3.11 12:59

našla jsem třeba tuhle vakcínu :wink:

http://www.docsimon.cz/…nj-1x-0-25ml

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
144
5.3.11 13:43

Ähoj,my jsme taky na vesnici,a očkavali jsme už loni,když malýmu byl 1,5.Loni měl dvě dávky, po druhý už je prý chráněný,ty jsou po měsíci a teď půjdeme po roce na třetí a pak po třech letech.Jsem ráda,že jsem to udělala,malý měl v létě pak 2 klíšťata.Platím vždy kolem 500kč.Něco Ti pak vrátí pojišťovna.VZP vrací do 500kč.
ten Váš synovec je frajer :potlesk: :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4257
5.3.11 15:43

My se na klíštovku chystáme tento měsíc. Malému byly 3 roky. Chtěla jsem už loni,ale dr. mě překecala na meningokoka a že letos píchneme ty klíštata.

Dr. mi říkala,že klíště vypouští do krve všechny ty škodliviny až 12 h po zakousnutí, takže když budeme a většinou máme děti pod drobnohledem,tak nehrozí,že by něco chytili… Následně mi to potvrdila i dr. na očkovacím středisku a psali to i v novinách v klíštovém speciálu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lena F.
6.3.11 22:16
verenika píše:
našla jsem třeba tuhle vakcínu :wink:http://www.docsimon.cz/…nj-1x-0-25ml

Našla jsem tenhle článek :wink:

• Citovat
  • Nahlásit
17304
6.3.11 23:12
Lena F. píše:
verenika píše:

Leno-marjabože,to už není možný kde já na tebe narazím :-? :mrgreen: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lena F.
7.3.11 10:27
verenika píše:
Lena F. píše:
verenika píše:
Leno-marjabože,to už není možný kde já na tebe narazím :-? :mrgreen: :zed:

Veri, neber si to osobně :kytka:
Jde mi jen o šíření informaci, a jak kdo si s ní naloží je jeho věc. A Tebe se zeptám, jestli teda budeš chtit odpovědet: na čem stojí Tvá víra v účinost očkování?

• Citovat
  • Nahlásit
Rose-k
7.3.11 11:05

Leno tebe to ještě baví :mrgreen: Když to není Markéta tak ty,ono je to už ttrochu trapný pořád přesvědčovat někoho o škodlivosti očkování když je rozhodnutý z nějakýho důvodu očkovat.Někdo prostě očkovat bude a někdo ne,tobě taky pořád nikdo nenutí ať očkuješ,ne?? :wink:

• Citovat
  • Nahlásit
17304
7.3.11 11:38

Leno- moje víra v očkování není slepá.To mi věř.Třeba neočkuju proti všemu co trh nabízí…

Věřím lékařům.Nechci tady zase rozpoutávat 100 stránkovou debatu(vaší debatě se daří,nebudem dělat další).A stojí to,jak už jsem psala v tamté diskuzi na vymícení spousty nemocí pomocí očkování…

Má prostě ze zákona povinná očkování a klíšťovku bude mít navíc.Trávíme celé léto někde pod stanem,v lesích atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lena F.
8.3.11 23:04

Jen informace :)

Něco o nemoci :kytka:

Jedná se o virus skupiny flavivirů (arbovirů). Vir se přenáší kousnutím klíštěte Ixodes Ricinos. Viry FSME se vyskytují pouze v určité nadmořské výšce, se střední roční teplotou nad 8 stupňů Celsia. Proto v nadmořské výšce nad 1000 m viry FSME nejsou.
Inkubační doba: Udává se 7 až 10 dní, ale také 2 až 28.
Dokonce i v endemických oblastech je nakaženo virem FSME méně než 0,1 % klíšťat. Pouze každé 20 000 klíště je nosičem viru. U lidí, kteří měli skutečně nakažené klíště, proběhne 60 až 70 % infekcí bez jakýchkoliv klinických příznaků. U zbytku dojde ke klinické manifestaci. Průběh nemoci je v takovém případě dvoufázový.
První fáze: symptomy podobné chřipce „letní fáze". Často to znamená ukončení infekce. Pouze u 6 až 10 % následuje druhá fáze, tzv. orgánová manifestace. Ale i tato fáze vede pouze v málo případech k závažnému onemocnění. Jedná se o symptomy zasahující CNS, játra a myokard. Nejobávanější je napadení CNS – meningitida nebo meningoencefa­litida. V případě podílu CNS se pohybuje úmrtnost mezi 1 a 2 %. Jinak řečeno: Riziko trvalého poškození následkem onemocnění po kousnutí klíštětem je 1 : 80 000, a to i v endemických oblastech. V Německu je hlášeno ročně pouze velmi málo onemocnění následkem kousnutí klíštětem. Pocházejí většinou z oblastí kolem ústí řek Altmůhl, Naab a Regen do Dunaje. Hlavním nalezištěm infikovaných klíšťat je Rakousko. Na rozdíl od FSME je lymská borelióza, kterou rovněž přenášejí klíšťata, rozšířená po celém území Spolkové republiky. Díky skutečnosti, že se původce FMSE vyskytuje ve střevní stěně klíštěte a ne ve slinných žlázách klíštěte, trvá několik hodin než se virus FSME dostane vpichem do krve. Protože trvá dlouho, než se klíště důkladně přisaje, nejsou vpichy klíšťat menší než čočka vůbec nebezpečné. Po kousnutí klíštětem se však velmi rychle dostavuje svědění. Při putování přírodou v červnu, září a říjnu je třeba věnovat pozornost svědivým místům na kůži a to proto, zda příčinou svědění není kousnutí klíštěte. Jestliže se klíště včas a důkladně odstraní,
dojde k nákaze jen zřídka. Klíště se musí odstranit pomocí pilníčku na nehty, pinzety nebo silné jehly. Přitom se nesmi tlačit na tělo klíštěte. Nejlépe se odstraní ústní ústrojí zvířete ostrým předmětem, napneme-li přitom kůži. Podobně, jako když se z kůže vyndává tříska. Dokonce, i když na kůži v místě vpichu zůstane několik černých teček (což může pravděpodobně odpovídat ústnímu ústrojí), není to nebezpečné, hlavní je, že bylo napřed odstraněno tělo více nebo méně přisátého klíštěte. Příští den už většinou nebývá vidět ani červené místo kolem vpichu, černé tečky se již téměř ztratily. V časopise „arznei-telegramm" (lékařský telegram) byla popsána celá řada nežádoucích účinků. Na základě hlášení – bez toho, aby se bral v úvahu počet statisticky nezjištěných případů – je riziko poškození v důsledku očkování 1:32 000. Zatímco borelióza, vyskytující se po kousnutí klíštětem pětsetkrát až tisíckrát častěji, se většinou podceňuje. 15 % klíšťat by mělo být infikováno borrelií. Přibližně každé padesáté bodnutí nakaženým klíštětem má za následek vznik infekce. Dá se úspěšně léčit pomocí antibiotik, jako je penicilin nebo doxycyklin (Vibramycin) a podobné přípravky. Očkování proti FSME není zdrojem žádné ochrany před boreliózou. Nejlepší ochranou před virovými či bakteriálními komplikacemi klíšťového kousnutí je ochrana před kousnutím, jako takovým: dlouhé rukávy a kalhoty, pevné boty. Pozor na táboření v trávě a pod stromy

• Citovat
  • Nahlásit
Lena F.
8.3.11 23:05

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkovací látka proti klíšťové encefalitidě obsahuje mrtvé viry klíšťové encefalitidy kultivované na buněčných kulturách slepicích vajec, které jsou konjugované na hydroxid hliníku. Navíc jsou ve vakcíně stopy antibiotik (gentamycin, neomycin) a formaldehyd. V Německu jsou schválené vakcíny Encepur pro děti a Encepur v dávce pro dospělé od firmy Chiron Behring a vakcína FSME-Immun Junior a FSME-Immun pro dospělé firmy Barter. Aby bylo očkováním dosaženo ochrany cca 95 procent na tři až pět let, musí být vakcína aplikovaná třikrát během jednoho roku.
Výrobci také nabízejí zrychlené schéma imunizace, kdy se během sedmi dnů aplikují dvě vakcíny (FSME-Immun), nebo tři vakcíny v rozmezí tří týdnů (Encepur). S optimální ochranou po zrychlené vakcinaci lze počítat po čtrnácti dnech od posledního očkování. Doporučení očkovat FSME-Immun dvakrát v průběhu sedmi dnů je experty zpochybňováno, protože přeočkování je smysluplné nejdříve čtrnáct dnů po prvním očkování. Pro co možná nejrychlejší dosažení třetí očkování po jednom roce (Kaiser 2006).
Podle příbalového letáku by mělo být očkování proti klíšťové encefalitidě přeočkováno vždy po třech letech. Nutnost tohoto minimálního odstupu bývá však zpochybňována. Minimálně u dětí mladších patnácti let jsou dostačující i delší intervaly*

Zatím však nebylo zjištěno, jestli je očkování proti klíšťové encefalitidě smysluplné. Neexistuje žádná dlouhodobá studie, která by srovnávala komplikace vzniklé očkováním proti klíšťové encefalitidě s komplikacemi způsobenými onemocněním klíšťovou encefalitidou u neočkovaných. Pforzheimský neurolog R. Kaiser dospěl po
prozkoumání 850 spisů nemocných z let 1991 až 2000 k závěru, že očkování proti klíšťové encefalitidě mé význam spíše pro starší lidi, než pro děti (Kaiser 2002)

• Citovat
  • Nahlásit
17304
9.3.11 08:22

leno- by mě opravdu zajímalo jestli tě za to někdo platí nebo jestli jsi tak sfanatizovaná sama 8-o

Je to každého svobodná volba a až budu chtít takové informace tak si je najdu.

Kde jsou klíšťata nejvíce nebezpečná

Infikovaná klíšťata, která mohou roznášet původce virové encefalitidy, se vyskytují po celé České republice. Nicméně existují oblasti, kde je naše šance onemocnět klíšťovkou znatelně vyšší. Mezi tyto rizikové oblasti patří:

* jižní Čechy * podhůří Šumavy * okolí Prahy, Bruntálu a Brna * Plzeňsko * Opavsko * Podyjí

spadám do této rizikové oblasti

Klíšťovka úspěšně expanduje

Riziko nákazy klíšťovou encefalitidou se v posledních letech prudce zvyšuje, ale určitý nárůst onemocnění je znatelný již od poloviny sedmdesátých let. Kromě zvyšujícího se počtu nakažených klíšťat v původních endemických oblastech vznikají také úplně nová ohniska infekce. Patrně v souvislosti s globálním oteplováním se klíšťová encefalitida objevuje už i v Norsku a Švédsku a postupuje stále více na sever a do vyšších nadmořských výšek.

Světlou výjimkou v této neveselé statistice je Rakousko. Vysokou proočkovaností obyvatelstva dokázalo Rakousko nejen zastavit nárůst počtu případů klíšťové encefalitidy, ale dokonce jej asi desetkrát snížit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Užitečné odkazy

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat