OGTT x glukometr

Anonymní
23.11.15 18:37

OGTT x glukometr

Ahoj těhulky, maminky…
jsem po třetí těhotná a tentokrát jsem se rozhodla, že na OGTT nepůjdu. Nechci tady rozvířit debatu o tom, jestli je to zodpovědné nebo ne, atd. Prostě mám své důvody na test nejít, přesto bych nerada, kdybych případnou cukrovku podcenila. Přemýšlím nad koupí glukometru. A jen se chci ujistit, že když se budu pravidelně (alespoň po několik dní) měřit, tak dané hodnoty by případně cukrovku odhalily…
Děkuji za reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

35
23.11.15 19:02

Hezký večer, zakladatelko,
já na tento test taky nešla, ale zase úplně „vyšumět“ jsem to taky nenechala. Domluvila jsem se s praktickou lékařkou, která mi vzala ráno nalačno krev, pak jsem se šla najíst (2 koblihy, banán a kofila) a cca za 1,5 h mi glukometrem změřila hodnotu (5,7). Odebranou ranní krev mi poslala na rozbor tzv. dlouhého cukru (dělá se u diabetiků) a vše O. K. Napsala zprávu pro gynekologa, a ten byl úplně v pohodě. Takže existuje alternativní řešení nepříjemného OGTT, od něhož se ve světě dávno upustilo v plošné míře. Nemluvím o rizikových skupinách, to je něco jiného… Snad jsem malinko pomohla. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25469
23.11.15 19:14

Pokud se zmeris hodinu po jidle a das si nejakou sladkou bombu, ne cocku apod., tak to glukometr odhali. Ja jsem v prvnim trimestru a merim se zatim doma a uz vim, ze se me rozjizdi, minule jsem ji mela, takze je to ocekavane.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2958
23.11.15 19:21

@Deixe @zuzu224 Holky děkuju za reakce, pro mě každá zkušenost je důležitá. Jinak @Deixe je zajímavé, zkusím nad tím popřemýšlet. @zuzu224 Přeju co nejvíc bezproblémové těhu a pokud možno bez cukrovky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25469
23.11.15 19:25

@libo
Tak cukrovce se asi nevyhnu, podle hodnot co mam kdyz se naperu sladkym, ale jsem zvykla z minule, takze uz ted dietim :mrgreen:.
Jinak zdravy clovek by nemel prekrocit 7,8. U tehotenske cukrovky se meris presne po hodine od dojedeni (ne hodinu a pul apod

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49140
23.11.15 19:28

Asi takhle. Pravidelne, kdyz jdu na cukr nalacno, kontroluju v tutez chvili i glukometrem. Lisi se to kolikrat az o 20 %, diabetolog rika, ze celkem normalni, glukometr je velmi orientacni. Napr. naposledy jedna hodnota 6,1, druha 8,4. Taktez dlouhy cukr mam vzorny, coz nebrani v tom, aby mi treba dvakrat do mesice cukr neulitnul na 15 po necem, do ceho bych to teda fakt nerekla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35
23.11.15 19:29

Mně řekla doktorka přímo, že za 1,5 h. A hodnotu nalačno jsem měla 4,7 (z laboratorního rozboru). Sladké téměř nejím, nechutná mi, takže tak. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25469
23.11.15 19:31
@Deixe píše:
Mně řekla doktorka přímo, že za 1,5 h. A hodnotu nalačno jsem měla 4,7 (z laboratorního rozboru). Sladké téměř nejím, nechutná mi, takže tak. ;)

Nene. Staci se podivat na stranky venovane tehotenske cukrovce www.tehotenskacukrovka.cz (spravuji je diabetologove od Apolinare).
U tehotensky cukrovky je vrchol cukru v krvi za hodinu.
Ja uz ji mela jednou, tak to bohuzel znam :mrgreen:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35
23.11.15 19:33

Nepsala jsem svůj příspěvek proto, abych se s někým dohadovala nebo zpochybňovala jeho názor, ale proto, abych se podělila o zkušenost. Nevím, proč tady má pořád někdo (nemyslím jen Vás) potřebu kontrovat někoho jiného. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25469
23.11.15 19:53

@Deixe
Ale ja te prece nekontroluju a nedohaduju se, jen rikam jak se ti meri spravne, ale kdyz si tak vztahovacna, tak neni o cem diskutovat :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.11.15 19:57

@Deixe Také jsem OGTT odmítla při prvním těhotenství a teď opět. Důvody nerozvádím. Lékařce to nevadilo (sestřičkám strašně), domluvili jsme se na alternativním testu(již bylo popsáno výše, ale já snídala nesladké pečivo a čaj). Glukometr mám, dělala jsem si po cca 10 dnech tzv. velký glykemický profil ( až 8 měření, před a po jídle, vynechala jsem noc - googli).Dále jsem byla několikrát na glykovaném hemoglobinu(mašinu má můj obvoďák přímo v ordinaci). Vše bylo v pořádku a nikdy nikdo už to neřešil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.11.15 20:02

Omlouvám se @Deixe, bylo to na zakladatelku :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ferret
23.11.15 20:25

@2lochneska a @anonymní - zakladatelka: mě by ty důvody, proč nejít na OGTT a místo toho podstupovat takové martyrium zajímaly. To myslím vážně, ne ironicky. Já zvažovala na OGTT nejít proto, že kdyby náhodou to vyšlo malinko jinak, než by mělo, asi by mě pak zabily všechny ty kontroly, měření atd., vůbec bych to nezvládla s mou pracovní vytížeností, denním (ne)režimem a fóbií z lékařů. Ale pokud to nechcete rozebírat, chápu.

O měření glukometrem jsem jen četla a z toho jsem nabyla dojmu, že to moc vypovídací hodnotu nemá. Vlastní zkušenost ale nemám.

• Nahlásit
  • Citovat
23.11.15 20:31

Glukometr není přesný, ale já to vyřešila podobně. Měla jsem v prvním těhotenství cukrovku, takže ve druhém jsem správně měla jít na OGTT už v prvním trimestru. Bylo mi jasné, že to nedám, nemohla jsem se na sladké ani podívat, tak jsem místo toho koupila glukometr a přibližně jednou týdně si zkontroluju cukr po jídlech tak, jak jsem byla zvyklá v prvním těhotenství. Řídím se limitama popsanýma na webu tehotenskacukrovka.cz, protože jsem na diabetologii u Apolináře v těhotenství chodila.
Pokud nechceš být úplně bez testu, dá se jít na nějaký alternativní test, který údajně není tak spolehlivý jako OGTT, ale cukrovku by asi odhalil. Doktorům se o něm ale musí asi říct, pokud vím, automaticky se posílá akorát na glukózu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
42741
23.11.15 22:03
@Deixe píše:
Mně řekla doktorka přímo, že za 1,5 h. A hodnotu nalačno jsem měla 4,7 (z laboratorního rozboru).Sladké téměř nejím, nechutná mi, takže tak. ;)

To nějak nic o těhotenské cukrovce nevypovídá 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama