Omezit mrkev?

7951
23.6.06 12:53

Omezit mrkev?

Ahoj,
dcera jí mrkev skoro denně, kousek jí dávám skoro do každého oběda, má ji ráda a dobře to ochutí.
Dnes nám naše Dr. řekla, ať omezíme mrkev, že se jí karoten usazule v rýhách kolem nosu 8O Já ať koukám jak koukám, žádné zbarvení nevidím.
Setkal jste se někdo s tím, že moc mrkve je špatné? Copak se může předávkovat tím karotenem, nebo jde jen o to zbarvení?

Díky, Alenka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15326
23.6.06 13:01

Ali,
já koukám jako blázen 8O 8O . To je sranda ne? Že se karoten usazuje v rýhách kolem nosu? Ježiš, to snad ne!
Já jsem někde četla, že když sníš asi 300 kg mkrve za den, tak se předávkuješ vytamínem A :D :D .
Ale každý den kousek mrkve do oběda podle mě naprosto nevadí.

M.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
751
23.6.06 13:02

Ahoj, můj kamarád měl dřív mononukleózu, tak chodil na pravidelné jaterní testy. Jednou měl testy hrozně špatné a to dávno po nemoci, když předtím bylo všechno dlouho ok. Vzali ho do nemocnice, že to vypadá na žloutenku nebo co (byl i nažloutlej) a nakonec se zjistilo, že se jen „předávkoval“ mrkví (asi beta karotenem), protože si každý den dával v menze mrkvový salát 8O . Po téhle zkušenosti bych radila, abys mrkev nedávala každý den a do každého jídla, ale spíš jen několikrát týdně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
461
23.6.06 13:07

ahoj,

taky jsme museli mrkev omezit, když jsme synovi zavíděli příkrmy. Měl trochu nažloutlé zbarvení kůže.Tělo nedokáže zpracovat takové množství karotenu a projeví se to na kůži. Moc mrkve škodí.

Sendy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.6.06 13:08

Dcera mojí sestřenice byla také předávkována mrkví-projevuje se to až oranžovým zabarvením pokožky různě na těle. No a náš malej mrkev miluje, k tomu pil Kubíky byť ředěné, ve kterých je také mrkev a na prohlídce v poradně nám řekli, že je oranžový a tím pádem předávkovaný mrkví, takže mu máme tu mrkvičku trošku omezit. Přestali jsme pít Kubíky a bylo to. Jinak se velké množství mrkve nedoporučuje ani v těhu právě kvůli vitamínu A.
Laura

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
648
23.6.06 13:23

Ale v mrkvi je betakaroten, a tím se nedá předávkovat, ne? Jasně, že všeho moc škodí, ale kousek mrkve každý den taky vadí? :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2221
23.6.06 13:25

Ahoj..

Je pravda, co ti radila doktorka a jak už tu někdo psal, když je mrkve hodně, tak je pak dítko takové mrkvové, někdo říká, že má mrkový nosánek. A když je maminka každý den s dítkem, tak se mu to dítko tolik mrkové nezdá.. Náš malý je taky takový mrkový, ale ještě jsme asi nepřekročili tu hranici, že bysme měli mrkev vypustit, aspoň na nějaký čas z jídelníčku. Já to dělám tak, že mu prostě už některé dny mrkev nedávám do jídla a je fakt, že už nosík tolik žlutej nemá..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2114
23.6.06 13:27

Když byla malá mimi taky sme museli na čas mrkev vy:,–(it, taky jí jedla skoro denně a Dr. nám řekla že je žlutá i když já sem si toho nevšimla ale pak sem to prozkoumala a opravdu byla taková „opálená“. Každopádně nejde jen o zbarvení ale přebytek vit. A zas nabourává nějaký jiný vit. ale nevím přesně jaký.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15326
23.6.06 20:11

Ty jo, to jsem fakt netušila, že něco takového se může stát :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: .

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7951
24.6.06 09:43

Až za 2 měsíce? :roll: No to je teda dlouhá doba bez mrkve :cry:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
461
27.6.06 22:58

No, hele, já mám příhodu z vlastního detství: mamina mi také furt dávala mrkev - do obědů, strouhanou s jabkem a pak jednou šla do poradny na kontrolu a doktorka jí říká „prosím vás, nedávejte jí tolik mrkve, vždyť je oranžová :)))“ A máma si myslela, že jsem se hezky opálila a ono prdky :-) Takže asi tak je to s hodně mrkve…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Yv
8
30.6.06 22:16

Ahojky, taky nám dr. na kožním doporučila mrkev max. 2× týdně. Nám všichni říkali, jak máme krásně opálené miminko a kožní mi řekla, že je spíš žlutá jak kanár :( Je fakt, že nosánek byl pěkně žlutej (myslím, že je to vidět i na té malinké fotce u podpisu). Čím mě ale dr. šokovala je to, že prý i když to samozřejmě na skleničkách napsané není, tak kromě mrkve, která je levná a proto ji přidávají skoro do všech druhů, jsou tam i barviva :?: 8O :?: Co si o tom myslíte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2114
1.7.06 08:29

Yv: pokud ty barviva nejsou napsaný ve složení tak tam snad nejsou, já myslím že kojenecká (dětská) výživa snad je přísně kontrolovaná, i když v týdle republice si člověk nemůže být jist snad ničím, ale tomudle věřím (možná naivně).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
596
1.7.06 09:13

Já jen poznamenám, že vitamín A ve vyšších dávkách je toxický, tak proto opatrně.
Andrea

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43
28.5.15 15:02

Milé maminky, zkusím oživit diskuzi. Dnes jsem se tak zamýšlela, jestli je v pořádku, že malá má denně mrkev v každém obědu - vařím. No a ejhle, už tady vidím, že to je špatně. Chci se zeptat, jak to máte vy? Já totiž mám trochu problém, dosáhnout množství aspoň 180ml oběda bez té mrkve. Dělám to takhle, nejčastěji dám jeden střední až větší brambor, kousíček brokolice, kousíček květáku, pak třeba pát kuliček hrášku, kousíček červené řepy a tohle tak hodí 60g zeleniny(uvařené), když tam přidám 20gmasa a pak nějakou tu vodu, pořád nejsem na 180ml, tak to vždycky doplním mrkví! a holka už mi je oranžová. Potřebuju poradit, jak mám vařit. mě třeba přijde málo výživné dát jenom jeden druh zeleniny a brambor/rýži, popřípadě mi příjde nemožné udělat 180ml příkrmu jen z jednoho druhu, příklad - chci udělat jen brambor s cuketou - kolik bych asi té cukety a brambor musela dát, aby to hodilo těch 180g. Nebo kde dělám chybu? Jak to děláte vy? Děkuju

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat