Osobní hygiena u dětí

Radina
6.7.04 11:15

Osobní hygiena u dětí

Potřebuji se s vámi trošku poradit. Mám 5 letého syna a věcech osobní hygieny je celkem líný. Večer ho sprchuji já nebo manžel, syn to sám prostě pokaždé dost odflákne. Netrvám na tom, aby byl každý večer vymydlený jako andělíček z krabičky, ale když to necháme jenom na něm, sedne si do vany a čeká co bude. Obyčejně ho seberu, umeju, utřu (zase musím já, jinak by nešel spát ani v 10 večer) a když vytrvám a neutřu ho, jde obyčejně do pyžamka napůl mokrý. Máme také trochu problémy s „pindíkem“ - právě proto mě trápí to, že se odbývá. Když si ho totiž pořádně neumyje, na druhý den má zarudlou a svědivou předkožku, musíme ho opatrně utírat dětskými vlhčenými ubrousky a mazat bepanthenem a trvá to někdy i 3 dny než se zahojí, ale ani to svědění (občas bych řekla že ho to až bolí) ho nedokázalo zatím přinutit aby se o sebe víc staral. Nechala jsem ho párkrát takhle vytrestat, aby věděl jaké to je, když se nestará, ale zatím to vypadá tak, že radši pár dnů bude trpět svěděním, jen když ho v těch pár dnech budu opečovávat já! Vysvětlovala jsem mu i to, že pokud se to nenaučí, nechám mu udělat obřízku - to bych nerada, jenom straším - ani to ho nedonutilo. Už se bojím dát ho na prázdniny k babičce, ona je moje mamka v tomhle hrozná stydlivka, měla nás 2 holky a na pindíka (dle jejích reakcí) si snad v životě nesáhla a když viděla jak se mu o něho starám, říkala že jsem „prase“ když jsem mu přetáhla při koupání předkožku. Ach jo. Ona mu ho neumeje, jenom štítivě místo mytí namaže preventivně mastičkou, syn přijede pokaždé (i po dvoudenních prázdninách zarudlý, někdy i s opruzeným zadečkem (na to dost trpím taky když se po „velké“ neutřu vlhkým ubrouskem. Abych ho pak dávala týden dokupy! Holky, co už máte děti v tomhle věku, utíráte jim ještě zadečky a musíte je večer koupat, čistit jim zoubky? Možná jsem moc starostlivá, ale podotýkám, že to s hygienou nechci přehánět a ani nepřeháním, jenom mě to trápí, protože se nám má už teď v červenci narodit miminko a já se tak vlastně budu starat o miminka dvě :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
6.7.04 21:11

Ahoj Radino,
máme sedmiletého syna a roční holčičku. Od chvíle, kdy se narodila, mi na syna jednoduše nezbyl čas. Veškerou hygienu tak vykonává sám, pouze v neděli mu vždy umyju vlásky, občas zkontroluju, jak si čistí zoubky a zeptám se ho, jestli si dobře myje pindíka. Už mi připadá velký na to, abych mu ho myla sama. Zadeček si utírá sám asi od tří let - co začal chodit do školky, jen jsem mu ho kontrolovala ještě asi půl roku. Asi od pěti let se už pomalu myl sám, jen jsem ho více kontrolovala a pomáhala mu do vany a ven. Od šesti je soběstačný díky sestřičce, jak jsem psala.
Asi ti moc neporadím, vypadá to, že na tvého syna nic moc nezabírá. U nás vždy zabere hrozba návštěvy u paní doktorky - v tom nejnutnějším případě, když už jiné metody selhaly. Přesně jak jsi to udělala ty. Možná by pomohlo, kdybys ho k té doktorce opravdu vzala a ona byla na něj trochu přísná.
Možná pomůže očekávaný sourozenec, myslím, že bys z toho mohla dost vytěžit. Třeba ho s miminkem porovnat, že už je veliký a šikovný kluk a nemusíte okolo něj běhat jako kolem miminka. Naopak on vám může se sourozencem hodně pomáhat, hlavně při přebalování a koupání. Pak bych ho moc pochválila a řekla bych, že když se tak umí postarat o miminko, tak se určitě výborně dokáže postarat o sebe. Jen z vlastní zkušenosti ti radím - pokud syn opravdu bude sám chtít pomáhat, nech ho už od samého začátku, pak ho to asi pomalu přejde. U nás to alespoň tak bylo. Samozřejmě jsem se hodně bála, když syn lítal okolo toho malinkého uzlíčku, ale překonala jsem to a myslím, že to jejich sourozenecký vztah upevnilo.
Přeju hodně úspěchů, čistotného chlapečka a zdravé miminko :)
Lucka

• Nahlásit
  • Citovat
2518
6.7.04 21:50

Milá Radino,

dost mě Tvůj příspěvek zaujal a musím říct, že jsem ráda, že nejsem sama.
Mám 4,5 letého kluka, který je líný snad na všechno, nejen na hygienu. Ráno vstaneme, musím mu vyčistit zuby, protože sám si jezdí kartáčkem po zubech a místo čistění tu pastu jí. Dodnes ho koupu či sprchuju každý večer, sám je prostě líný a řekne, že to neumí. S pindíkem máme skoro stejné problémy jako Ty. Nyní ho nutím, aby si ho aspoň sám umyl, jinak půjdu k paní doktroce jako byl jeho kamarád a ona mu ho uřízne (stejně jako Ty ho vlastně straším obřízkou). Když jde na velkou, tak sám si zadeček prostě neutře, protože se štítí, takže pokaždé volá „HOTOVO“ a my s přítelem lítáme jako blázni. Ve školce raději ani na velkou nejde, protože tam je paní učitelka neutírá, musí sami, tak to raději vydrží domů. Nemáme problémy jen s hygienou, ale i s tím, aby se sám oblékl, uklidil si po sobě hračky… Začínám být bezradná a říkám si, že mu snad ani nebude pět let!!! Když o tom mluvím s mojí mamkou, ta mi řekne, že v jeho věku už jsme to uměli (jsme tři holky), ale na druhou stranu tomu věřím. Se sestrou jsme se musely snažit samy, protože už byla na světě i ta nejmladší a byla miminko.
Asi Ti moc neporadím, ale jistě nejsi sama.

Držím palečky!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
7.7.04 14:36

:D . Tady je vidět, jak moc jsou děti rozdílné a také to, že mladší sourozenec je opravdu přínosem

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
1.3.05 22:31

Zensky,mate to v hlave v poradku????Kdyz to ctu,tak se mi fakt dela blbe,ne z tech prcku,ze si ve ctyrech nebo v peti jeste neumi poradne umejt pindika ,nebo utrit prdelku,ale z maminek ,ktery dokazou strasit dite tim,ze kdyz si ho poradne neumeje,tak:„mu ho pani doktorka urizne!!!“No to snad neni pravda,dovedete si vubec predstavit jakou ma dite fantazii a co s nim,takovej blba vyhruzka muze udelat ????Krome toho,mam petileteho syna,ve trech letech musel ze zdravotnich duvodu na obrizku(mel silnou phimosu-zuzeni predkozky)nevim jestli si dovedete predstavit co takovej prcek s tim musi po zakroku vytrpet,ale byla to hruuuuza.Nechapu,jak to muze nekdo udelat diteti dobrovolne :evil:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
1.3.05 22:32

Zensky,mate to v hlave v poradku????Kdyz to ctu,tak se mi fakt dela blbe,ne z tech prcku,ze si ve ctyrech nebo v peti jeste neumi poradne umejt pindika ,nebo utrit prdelku,ale z maminek ,ktery dokazou strasit dite tim,ze kdyz si ho poradne neumeje,tak:„mu ho pani doktorka urizne!!!“No to snad neni pravda,dovedete si vubec predstavit jakou ma dite fantazii a co s nim,takovej blba vyhruzka muze udelat ????Krome toho,mam petileteho syna,ve trech letech musel ze zdravotnich duvodu na obrizku(mel silnou phimosu-zuzeni predkozky)nevim jestli si dovedete predstavit co takovej prcek s tim musi po zakroku vytrpet,ale byla to hruuuuza.Nechapu,jak to muze nekdo udelat diteti dobrovolne :evil:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama