Ospod 15leté dítě - matka se o něj nestará

Anonymní
14.4.20 23:54

Ospod 15 leté dítě

Prosím má cenu hlásit na ospod že se matka nestará o kluka cca 15 let? Školy jsou zavřené a on se svou plnoletou sestrou doma do 3 do rana dělají bordel až mi to budí malého já a manžel samozřejmě taky nespíme. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4993
15.4.20 00:01

Odpověď víceméně najdeš v § 6 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí:

Sociálně-právní ochrana se zaměřuje zejména na děti,

1. jejichž rodiče

1. zemřeli,

2. neplní povinnosti plynoucí z rodičovské odpovědnosti, nebo

3. nevykonávají nebo zneužívají práva plynoucí z rodičovské odpovědnosti;

1. které byly svěřeny do výchovy jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte, pokud tato osoba neplní povinnosti plynoucí ze svěření dítěte do její výchovy;
  1. které vedou zahálčivý nebo nemravný život spočívající zejména v tom, že zanedbávají školní docházku, nepracují, i když nemají dostatečný zdroj obživy, požívají alkohol nebo návykové látky, jsou ohroženy závislostí, živí se prostitucí, spáchaly trestný čin nebo, jde-li o děti mladší než patnáct let, spáchaly čin, který by jinak byl trestným činem,4) opakovaně nebo soustavně páchají přestupky podle zákona upravujícího přestupky nebo jinak ohrožují občanské soužití;
  1. které se opakovaně dopouští útěků od rodičů nebo jiných fyzických nebo právnických osob odpovědných za výchovu dítěte;
  1. na kterých byl spáchán trestný čin ohrožující život, zdraví, svobodu, jejich lidskou důstojnost, mravní vývoj nebo jmění, nebo je podezření ze spáchání takového činu;
  1. které jsou na základě žádostí rodičů nebo jiných osob odpovědných za výchovu dítěte opakovaně umísťovány do zařízení zajišťujících nepřetržitou péči o děti nebo jejich umístění v takových zařízeních trvá déle než 6 měsíců;
  1. které jsou ohrožovány násilím mezi rodiči nebo jinými osobami odpovědnými za výchovu dítěte, popřípadě násilím mezi dalšími fyzickými osobami;
  1. které jsou žadateli o udělení mezinárodní ochrany, azylanty nebo osobami požívajícími doplňkové ochrany, a které se na území České republiky nacházejí bez doprovodu rodičů nebo jiných osob odpovědných za jejich výchovu;

pokud tyto skutečnosti trvají po takovou dobu nebo jsou takové intenzity, že nepříznivě ovlivňují vývoj dětí nebo jsou anebo mohou být příčinou nepříznivého vývoje dětí.

Jinými slovy, když je patnáctileté dítě samo doma, nedělá rodič nic špatného (a především se dítěti neděje nic špatného) a OSPOD vám nepomůže. Pokud páchá trestnou činnost, bere drogy, je samo obětí trestné činnosti apod. (viz výše), pak je hlášení na OSPOD na místě.

Pokud dělají bordel po 22. hodině, můžeš volat normálně policii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1925
15.4.20 00:49

A zkoušela jsi tam zaťukat a slušně děcka upozornit, že takhle teda ne? Potom zajit za mámou, ať si je srovná a pak teda zavolat policajty, že ruší noční klid? Ale teda nevím jestli to, že puberťák v noci dělá brajgl je zanedbání péče, takže OSPOD mi přijde jako nesmysl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2505
15.4.20 01:37

I já bych se přimlouvala nejdřív zjistit co a jak, zkusit si s nima promluvit a až pak případně jednat.
Co když je jejich maminka např. sestřička, co chodí na noční a puberťák jen využívá situace, sestra ho neřeší a jiné hlídání nemají…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3953
15.4.20 05:29
@Anonymní píše:
Prosím má cenu hlásit na ospod že se matka nestará o kluka cca 15 let? Školy jsou zavřené a on se svou plnoletou sestrou doma do 3 do rana dělají bordel až mi to budí malého já a manžel samozřejmě taky nespíme. Děkuji

A kdyz na ne zajdete zazvonit po desate, tak se dozvite co? Jo aha, vy jste to ani nezkusili, radsi anonymne udavat po uradech…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16463
15.4.20 07:32
@Anonymní píše:
Prosím má cenu hlásit na ospod že se matka nestará o kluka cca 15 let? Školy jsou zavřené a on se svou plnoletou sestrou doma do 3 do rana dělají bordel až mi to budí malého já a manžel samozřejmě taky nespíme. Děkuji

a to nestarání se spočívá v tom, že dělají doma v noci bordel? :think: protože primárně má jít spíš o jídlo, ošacení, zajištění domova atd. Jestli nedodržují noční klid, tak to řeš -) co už jsi zkoušela? zazvonit tam? promluvit s matkou? je mu 15, není to mimino, kterému musí maminka stát za zadkem. Nechodí matka třeba na noční? spíš než ospod tam vyšli chlapa, ne? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.4.20 07:54

Zkoušeli volali jsme policajty i 3× za noc s tím že po čtvrté nám řekli jen že už s tím nic neudělají že tam mají trvalé bydliště a dají to městu. Když tam manžel šel akorát mu s úsměvem na hubě řekla že se ztiší a veselé pokračovali dál. Na matku nenarazím nebývá tam to bych musela stát u okna a pozornost vát kdy se vrací domů. Nevím jak to řešit volat každý den policajty když mi sami řekli že s tím nic neudělají? A ostatní děcka se schovají aby ke nešlo vidět a dovnitř policie bez povolení nesmí

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama