Otec dítěte v rodném listu

Anonymní
12.12.18 05:15

Otec dítěte v rodném listu

Ahoj holky.
Je mi smutno a potřebuji se někomu svěřit.
S manželem nám vztah už dlouho nefungoval a žili jsme vedle sebe jako kamarádi v relativně harmonickém vztahu. On se o nic nestaral, já od něj nic nechtěla. Máme dítě, o které se nezajímal. Finančně jsme byli zajištění a manžel přestal pracovat, aby se vztah nějak zachránil, protože mi vadil jeho nezájem o naše dítě a být pořád sama (včetně ježdění na dovolené sama s dítětem) a on se vymlouval na vyčerpání ze zaměstnání. Bohužel se to doma ještě zhoršilo. Zájem o nás zůstal stejný, jen ležel na gauči, přestal se i některý dny mýt, protože třeba neměl v plánu ten den vyjít z domu. Po 2 letech manželovy nezaměstnanosti, kterou strávil na gauči u TV nebo počítače jsem si uvědomila, že to tak dál nechci a že nemůžu s někým být z lítosti. oznámila jsem mu, že svuj psychicky stav musí řešit a že si jinak budu hledat někoho jiného (sex nebo něco v tom smyslu neproběhlo asi 3 roky, byla jsem věrná). Řekl, že mě chápe atd, nikam k lékaři nešel, nic nepodnikl, jen dál hrál chudáka. Našla jsem si tedy po měsíci milence, kterého jsem nezapirala ani hodinu. Z mého uhlu pohledu se nejednalo o nevěru, neměla jsem výčitky. Manžel s milencem souhlasil, nijak mu to nevadilo, řekl, že tam můžu docházet, když mám potřebu a že to nic nemění na naší rodině. Jenže já jsem si neuměla takový život představit a řekla po týdnu, že se chci rozvést. Milenec byl dost mladý a šlo jen o sex. Ale choval se ke mně jako k ženě, uvědomila jsem si, že chci ve svém životě ještě poznat nějakého muže a že být matka a manželka neznamená se obětovat ve všech směrech. Manžel potom chodil plakat k sousedům (doslovně) a ti mě prosili, abych ho neopouštěla. Samozřejmě jsem se nechala ukecat a dokonce i přesvědčit, abychom se přestěhovali do Čech, kde zkusíme začít nový život. V Čechách se nic nezměnilo, tak jsem si našla kamaráda i tady. Manžel si v ČR požádal o rozvod a já pochopila, že mě tahal do ČR jen proto, že jsou v Čechách zhruba 8× menší alimenty. Najednou se začal o dítě zajímat, štvát ho proti mě, špinit u sousedů, v zaměstnání, podávat na mě trestní oznámení atd. Soudíme se rok a půl. Dítě je stále ve vzduchu. Problém mám však s novým přítelem. Jak jsem byla strašně dlouho sama (cítila se tak strašně opuštěná), tak jsem vzala prvního co přišel. Můj nynější „kamarád“ má vlastnosti, které mi vadí. Hádáme se. Je to hodně ošklivý a myslím, že s ním nemůžu žít. Po roce a půl žijeme každý zvlášť, máme svoje finance. V podstatě to asi ani není chození. Teď čekám s kamarádem dítě, jsem v 5.měsíci. Na dítě se prý těší, jedno už má na střední škole a platí na něj 2000Kč měsíčně :potlesk:
Vím, že otec dítěte v rodném listu bude můj manžel. Po neustálých neshodách s kamarádem uvažuji, že to tak nechám. Budoucnost spolu neplánujeme, pokud by mi na miminko platil, tak max. taky 2000. Měl by všelijaka práva a ja mu neminim pujcovat novorozene. Financne 2 deti sama zvladnu. Manželovi se samozřejmě nelíbí, že bude v rodném listu. A já tedy samozřejmě nebudu chtít na druhé dítě žádné alimenty. Moje otázka je : Může se manžel nechat vyskrtnout z rodného listu, pokud s tím nebudu souhlasit? Může se přítel domáhat nějakých práv, pokud bude v rodném listu můj manžel? Může se něčeho domáhat, pokud bude v rodném listu otec neuveden? Nevím, co budoucnost přinese a nechci dítěti odpirat otce. Jen prostě nechci mít dáno soudem, kdy musím dítě komu dávat. Je to opravdu hrozné (viz starší dítě).
No a jestli to někdo dočetl až sem, tak má můj obdiv a dík.
Anonym

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17479
12.12.18 05:23

Pokud je v rodném listu zapsaný manžel, nemůže třetí osoba otcovství napadnout. To můžou pouze rodiče dítěte. Pokud tvůj manželotcovství napadne a uvede jiného otce, kterému bude otcovství prokázáno, pak může být z RL vyšktrnut a nahrazen bio otcem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2742
12.12.18 05:27

No holka, zkusenost nemám, nerada tu do někoho kopu, když leží, ale teda zavařila sis, měla jsi včas hodit zpátečku. A jinak, mě by přišlo teda od tebe krajně nefér, kdyby si tam nechala schválně zapsat manžela…Ale já tomu nerozumím, třeba se to automatické, když jste manželé. :nevim:

Příspěvek upraven 12.12.18 v 07:50

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1765
12.12.18 05:43
@Danulinka16 píše: .A jinak,mě by přišlo teda od tebe krajně nefér,kdyby si tam nechala schválně zapsat manžela…

Matka nikoho jako otce nenechává zapsat, otcovství se určuje podle zákonné domněnky:
Obč.Z. § 776
(1) Narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, anebo poté, co byl manžel matky prohlášen za nezvěstného, má se za to, že otcem je manžel matky.

@Janli píše: . Pokud tvůj manželotcovství napadne a uvede jiného otce, kterému bude otcovství prokázáno,

Manžel jiného otce nehledá, pouze popře otcovství, v tom případě nebude mít dítě otce žádného:
Obč. Z. § 785
(1) Manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu, nejpozději však do šesti let od narození dítěte.

Jinak není-li někdo otec (není zapsán v matrice a RL), nemá k dítěti žádné povinnosti (např. výživné), ale ani práva (styk s dítětem), je to prostě cizí člověk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6019
12.12.18 05:55

Pravnicky je otec ditete manzel,ten by mel otcovstvi napadnout a nechat se vyskrknout. V rodnem liste bych v tvem pripade volila prazdnou kolonku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.12.18 07:21

Děkuji za odpovědi. Manžel má advokáta a určitě si tedy o popření otcovství zažádá. Může přítel potom, až nebude otec nikdo, žádat, aby byl jako otec uveden. Mohu ho jako otce popřít nebo mu tam může být dopsan proti mé vůli?
Dal by se jistě najít papírově i někdo jiný (napsat kohokoliv, jen aby tam něco bylo, samozřejmě se souhlasem té osoby). Byla by to pak klička, jak by přítel na dítě nemohl?
Tím myslím: Pokud nechci uvádět přítele a bojím se, že se obrátí na soud, je lepší uvést tam někoho než nechat prázdné nebo to nehraje roli a bude se s tím soud zabývat?

• Citovat
  • Nahlásit
5037
12.12.18 07:27

Tak za prve pujcovani novorozenete by po tobe nikdo nechtel. Pominu ten hnus, ze peci o vlastni dite rikas pujcovani.

A ano, pokud otce mit nebude, v jeho zajmi je otce mit, podle toho jednaji soudy.

Ty „nektere vlastnosti“ jsou nebezpecne pro dite, nebo ti jen nevyhovuji?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5037
12.12.18 07:28

A pokud prokaze, ze je otcem, jak bys to asi chtela poprit? :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18794
12.12.18 07:37

Twl vy jste případi :roll: takže máš manžela, otce dítěte a budeš hledat člověka, který s vámi nemá vůbec nic společného, abys mu přiznala všechna rodičovská práva a povinnosti?? Až ho najdeš tak dej vědět, kde se takový trouba nachází :mrgreen: ano, může se stát že bio otec dítěte bude do RL zapsán až chceš nebo ne, ale vyžaduje to pár kroků ke kterým potřebuješ základní inteligenci, takže u vás 3 bych byla v klidu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15219
12.12.18 07:49

Rodný list není zápisníček, aby sis tam něco dopisovala podle nálad. Má tam být zapsáno jméno biologického otce. Vše ostatní je prachsprostý podvod nebo kalkul.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1765
12.12.18 07:58

Popře-li úspěšně manžel otcovství, může se potom otcovství určit k někomu jinému podle Obč.Z. § 777, 778, 779 a 783 (souhlasné prohlášení rodičů před matričním úřadem nebo soudem, případně žaloba na určení otcovství). Domnívám se, že to jsou tak obecně známá ustanovení, že zakladatelka dělá ze sebe hloupou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2013
12.12.18 08:03

Čím větší zámek, tím větší smutek…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.12.18 08:11

Děkuji Vám Luboši za užitečné informace. Všem přeji hezké svátky.

• Citovat
  • Nahlásit
1765
12.12.18 08:36
@Anonymní píše:
Děkuji Vám Luboši za užitečné informace. Všem přeji hezké svátky.

Dnes, kdy se většina dětí u nás rodí mimo manželství, je nejčastější způsob určení otcovství souhlasným prohlášením na matrice - to jste nevěděla (jak se dá určit otcovství)? A když jeden z rodičů nesouhlasí, tak druhý podá žalobu na určení otcovství, to je snad také známo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.12.18 08:40
@Anonymní píše:
Děkuji za odpovědi. Manžel má advokáta a určitě si tedy o popření otcovství zažádá. Může přítel potom, až nebude otec nikdo, žádat, aby byl jako otec uveden. Mohu ho jako otce popřít nebo mu tam může být dopsan proti mé vůli?
Dal by se jistě najít papírově i někdo jiný (napsat kohokoliv, jen aby tam něco bylo, samozřejmě se souhlasem té osoby). Byla by to pak klička, jak by přítel na dítě nemohl?
Tím myslím: Pokud nechci uvádět přítele a bojím se, že se obrátí na soud, je lepší uvést tam někoho než nechat prázdné nebo to nehraje roli a bude se s tím soud zabývat?

Ahoj, omlouvám se předem za anonym, nicméně otce potom uvádět nemusíš, nicméně pokud on bude chtít, půjde to vše přes soudy a socialku, test otcovství apod… Je to sice na dlouhé lokty, ale ve finále bude. Mít právo na dítě… Teď jsme to řešily v rodině, takže vím přesný postup…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama