Ovulace - za jak dlouho dojde k otěhotnění

922
10.2.05 08:49

ovulace

Ahoj holky,
vím že téma voulace už tu bylo mnohokrát diskutované, ale chtěla bych se přece jen na něco zeptat. Když probíhá ovulace, u mě je to 14 den cyklu,jak dlouho může dojít k oplodnění?Jen ten den nebo i teoreticky den před a den po?
Díky za odpovědi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

154
10.2.05 11:43

Ahoj, oocyt by měl být teoreticky oplozeníschopný po dobu cca 24 h po ovulaci. Je třeba počítat s určitou dobou kapacitace - zrání spermií (několik hodin - u savců obvykle 4 - 6h), je vždy dobré, když jsou „tam“ v době ovulace spermie nachystané předem. K tomu všemu je nutná prostupnost děložního hrdla, výborná kvalita cervikálního hlenu … :! + psychická pohoda :D
Pozor! Pokud ovulaci zjišťuješ podle BT, tak teplotní vzestup svědčí o ovulaci proběhlé den předem, navíc může vykazovat určité zpoždění (pozvolnější nástup potřebné hladiny progesteronu), nebo může naopak být v určitém předstihu před ovulací (luteinizace ještě nezovulovaného folikulu).

Daniela

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
922
10.2.05 12:43

Díky moc Danielo,
ovulaci zjišťuji podle hlenu. Jsem teprve začátečník, sleduji to druhý měsíc. Příští cyklus bych chtěla otěhotnět, tak se snad zadaří.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
10.2.05 15:31

Tuleníčko v době ovulace ještě nemusí znamenat 100% otěhotnění - bohužel.
Sama jsem to poznala minulý cyklus, stimulovala jsem vaječníky a doktor mě přesně určil ovulaci, v pondělí ráno jsem byla na ultrazvuku a říkal, že ten den dojde k ovulaci, tulili jsme se večer po 23hod, a asi už bylo pozdě.
Menzes přišly přesně 14 dní poté (dokonce odpoledne, tak ta ovulace fakt musela proběhnout asi dopoledne).
Podle hlenu bych ji ale asi nepoznala, zkouším to už asi půl roku a pořád „tápu“..
Daria

• Nahlásit
  • Citovat
876
10.2.05 16:44

Myslím, že ovulaci jde nejlíp vystopovat pomocí BT, ovšem samozřejmě až den po, což už je na nic. Ale všechno je to hezky popsáno na rodina.cz. Já jsem jeden měsíc používala ovulační mikroskop. Je to taková malá věc o velikosti rtěnky, nanesou se na to sliny a nechají se zaschnout. Buď se tam objeví takové tečky, nebo kapradiny. Ty kapradiny mají znamenat plodné dny. Začnou se objevovat 2-3 dny před ovu a jsou tam asi týden. U mě to ale bylo jinak. Měla jsem je tam tak týden před ovu. V den, kdy jich bylo nejvíc, jsme se tulili, ovšem podle BT proběhla ovu až další den, kdy už tam žádné kapradiny nebyly. Každopádně jsem otěhotněla, leč nedopadlo to dobře. Moje kamarádka ale takhle otěhotněla hned na poprvé. Jí se tam ty kapradiny objevily ale jen jeden den. Tak se tulili a bylo to. Tak to můžete zkusit… snad vám to vyjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
10.2.05 18:14

ovulace

Ahoj holky, můžete mi prosím poradit, jak poznáte ovulaci podle hlenu? Byla jsem teď na testech a mám vysoký prolaktin, ale už beru prášky na pokles a hned potom si přeju aby nám vyšlo miminko. Měřní BT je jak říkáte na huby, že to zjistíme pozdě. Děkuju za radu

• Nahlásit
  • Citovat
182
11.2.05 02:19

Ahojte všechny!

Já si metodu s pozorováním hlenu a BT vedu asi od 15-ti let, takže v době, kdy jsem se vdávala a začala intimně žít s manželem (asi před 8-mi lety), tak jsem se docela dobře znala. A je fakt, že mi to funguje.

Když jsem otěhotněla poprvé, tak jsem věděla, že opravdu ten den je nejvhodnější (ovulace) pro početí. A do 18 dnů jsem měla jistotu.
Protože pak jsem měla velké problémy v manželství a další dítě jsem do toho přivést nechtěla, tak jsem si zase dávala pozor a opravdu jsem neotěhotněla (asi 3 roky).
Funguje mi to i mým nynějším přítelem, kdy jen na základě této metody, bez jakékoliv jiné antikoncepce nebo ochrany jsem neotěhotněla (skoro 2 roky). To se stalo až když jsem vše začala, méně sledovat, přepsala se ve dnech a posunla je o pár dnů, takže v době největší pravděpodobnosti (ovulaci) jsem otěhotněla. A taky jsem si to potvrdila po 18 dnech.

Je důležité hlídat HLEN .
Po MS je většinou pár dní, kdy je NEPLODNÉ OBDOBÍ . V tomto období většinou není žádný hlen a žena má pocit sucha .
Pak se začíná objevovat neplodný hlen , ale žena má pořád pocit sucha. Ten je hustý, bílý, zkalený, nažloutlý, lepkavý, smetanovitý nebo hrudkovitý . Když se dá mezi papír nebo prsty, tak se lepí a při roztažení prstů od sebe se přetrhne.
Pak nastupuje ** PLODNÉ OBDOBÍ ** a se začíná objevovat plodný hlen a žena má pocit vlhka, mokra nebo kluzka. Hlen je tažný jako vaječný bílek, sklovitý, průhledný, tekutý, vodnatý, růžový nebo červenohnědý . Když se dá mezi papír nebo prsty, tak se nelepí a při roztažení prstů od sebe se táhne.
Nakonec následuje opět NEPLODNÉ OBDOBÍ , kdy je opět pocit sucha bez hlenu nebo se může i objevit svědění .
OVULACE je v den, kdy se naposledy objeví plodný hlen .
Je tady důležité naučit se vypozorovat pocit sucha a vlhka a je-li hlen hustý, bílý, nažloutlý nebo řídký, táhlý, průzračný.

Je dobré si také měřit BAZÁLNÍ TEPLOTU .
V první polovině cyklu ( DO OVULACE ) je teplota nižší - u každé je jiná, takže si to musí každá odpozorovat sama. Ale den PO OVULACI teplota stoupne o 0,2°C nad nejvyšší teplotu, která byla v 6-ti předcházejícíh dnech (před ovulací), ne míň. Od 4-tého dne zvýšené teploty je už opět NEPLODNÉ OBDOBÍ . Samozřejmě jsou věci, které BT ovlivňují a tím i zvedají (např. stres, nemoc, alkohol, nevyspání, …). Pokud něco takového zvýší teplotu v těch 6-ti dnech před ovulací, tak se tado teplota jakoby nepočítá a místo ní se vezme 7-má teplota před ovulací. To znamená, že není nutné, aby byla teplota přes 37°C - to já nikdy neměla ani po otěhotnění.
Jestliže se tato zvýšená teplota udrží déle než 17 dní , jde prokazatelně o TĚHOTENSTVÍ . Pokud pak dorazí MS, jde o potrat ve velmi ranném stadiu. Jinak období zvýšené teploty trvá jen 12 - 13 dní, pak dorazí MS.
Teplota klesá den před MS nebo v ten den .

Úplně nejspolehlivější je právě VYŠETŘOVÁNÍ ČÍPKU . Já jsem s tím měla z počátku problémy, je potřeba se naučit poznat ty rozdíly, ale myslím si, že je t asi nejlepší. Dělám to asi poslední rok a dá se to naučit a hlavně se to nemusí dělat celý cyklus ale právě jen těch asi 14 dnů kolem ovulace.
PŘED OVULACÍ je čípek hodně dole, je tvrdý a uzavřený - NEPLODNÉ OBDOBÍ . Pak začne postupně stoupat nahoru, měkně a je otevřený - PLODNÉ OBDOBÍ . Jde to ale pomalu. Hned PO OVULACI začne jít čípek dolů, tvrdne a zavírá se . Takže OVULACE je poslední den, kdy je čípek měkký, nahoře a otevřený. Jakmile je čípek zase dole, je tvrdý a uzavřený, nastává opět NEPLODNÉ OBDOBÍ . Tady to jde už hodně rychle, takže kdo se to učí, tak v právě v tomto období to jde rozpoznat, protože změny jsou jasné. Před ovulací je změna čípku pozvolná a pomalá a hůře se to rozpoznává. Ale i tak to bude trvat pár cyklů, než se to žena naučí. Já jsem to taky v prvním cyklu nemohla poznat a přišlo mi to pořád stejné, ale dá se to naučit.
Je dobré to umět, protože je to nejspolehlivější příznak, jak rozpoznat, že skončilo plodné období. To je dobré hlavně v době, kdy naopak dítě nechceme.

Takže OVULACE se určuje podle:

1. ** HLENU ** - poslední den plodného hlenu,
  2. ** TEPLOTY ** - den před vzestupem teploty o 0,2°C,
  3. ** ČÍPKU ** - poslední den, kdy je nahoře, měkký a otevřený.
    Většinou se všechny tři příznaky shodují nebo se maximálně o den liší.

Vypadá to možná trochu složitě, a že je toho moc a nedá se vše pamatovat, proto na to existují i tabulky, do kterých se vše zapisuje, aby se k tomu dalo později vrátit a porovnat si to.
Tím, že já si to dělám už poměrně dlouho, tak už na to nemusím myslet, vše dělám automaticky a poznám to velice snadno.

Pro toto opravdu 100% fungování této metody je důležité, aby oba dodržovali jednu podmínku - a to je netulit se (tento váš výraz se mi moc líbí) v období ovulace (10 - 14 dnů), pokud NECHTĚJÍ OTĚHOTNĚT .
Ale období ovulace je důležité znát i v případě, kdy žena chce ** OTĚHOTNĚT ** . Tady pak platí také jedno pravidlo - a to netulit se každý den, ale jen obden a to z toho důvodu, aby spermie stihly dozrát a byly dostatečně silné a zdravé a opravdu mohly vajíčko oplodnit.

Doufám, že jsem vám v tom neudělala ještě větší zmatek než jste měly a omlouvám se za tak dlouhé povídání, ale nešlo mi to víc zkrátit, aby to nebylo ještě víc nesrozumitelné. Pokud se tak stalo, tak se moc omlouvám.
Snad vám to bude k něčemu a nějak to využijete nebo aspoň nějakou část z toho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
154
11.2.05 09:25

V jediném s Ivuskou nesouhlasím, a to s tulením obden. Chlapi mají spermií v nadvarleti nachystáno stále dostatek, u zdravého mužského bych se nebála, že bude mít jakkoli nezralé spermie.
Chovní samci (býci, psi, hřebci…) bývají běžně poměrně intenzivně využíváni, aniž by to zhoršovalo jejich výsledky v reprodukci. Mívají třeba pauzu jen jeden den v týdnu.
D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
11.2.05 10:35

Tak já nesouhlasím pro změnu s Danielou - obden je možná moc velké šetření, ale minimálně 6 hodin je zapotřebí - aby se prý „nachystaly“ další zralé spermie. Nejde o množství, ale o jejich zralost.
Edita

• Nahlásit
  • Citovat
182
11.2.05 12:22

Ahojte!
Tak Danielo , je to tak, jak psala Edita.
„Pro početí totiž není důležitý počet pohlavních styků, ale počet spermií, které se dostanou do vnitřního pohlavního ústrojí ženy. Ve varlatech sice spermie vznikají téměř neustále, ale pro dosažení plodnosti potřebují zrát 48 - 72 hodin. Proto se doporučuje tulení obden.“
Nejsou to mé informace, je to citováno z knihy jednoho vynikajícího dr., který se zabývá plodností.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
154
11.2.05 13:16

Trochu bych se pokusila o upřesnění:
6 hodin a 48 - 72 h je trochu velký rozdíl :wink:
Jistěže pokud budu partnera „přetěžovat“, totálně vyčerpám jeho aktuální zásoby zralých spermií, nemůžu se divit, že v ejakulátu budou převládat ty nezralé - tj. spermie s cytoplazmatickou kapkou. Mylné by bylo domnívat se, že při pohlavním styku partner přijde o všechny zralé spermie a teď musí čekat na uzrání další dávky nějakých 48 -72hodin. Je třeba se na to podívat naprosto rozumně a vzít ohled na frekvenci „tulení“. Pokud si dáme třeba dva dny pauzu a pak na to vlítnem v sobotu večer a v neděli ráno, není třeba si myslet, že to nedělní snažení bylo úplně k ničemu. Otěhotnět lze v pohodě i ze styku opakovaného třeba za hodinku. Jenže jde o to kolikrát chceme toho našeho plemeníka takto využít. Nedovedu si představit několikadenní snažení o frekvenci 4× denně (á 6 hodin). :lol: To pak vyčerpáme nejen partnerova varlata, ale i jeho samotného.
Přežitelnost spermií v pohlavních orgánech samice se u savců udává cca 1 - 2 dny. Realita je určitě jiná, pravděpodobně je to o něco více, ale hraje roli řada faktorů - především podmínky, ve kterých spermie mají přežívat (u nás např. kvalita cervikálního hlenu).

Praktický poznatek:
Několikrát jsem odebírala ejakulát psa na umělou inseminaci cca za půlhodinku až hodinku po jeho předešlé ejakulaci mimo pohlavní orgány feny. UI proběhla úspěšně, štěňat bylo vždycky ažaž…

D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
182
11.2.05 16:26

Přijde mo trošku nedůstojné přirovnávat muže k psovi nebo jakémukoliv jinému zvířeti. A upřímně řečeno, já být mužem, tak mě to opravdu uráží.
A navíc, zvířata většinou nemají problémy zabřednout, na rozdíl od lidí. A ani většinou nepotrácí. Takže to nelze příliš srovnávat.
A to co jsem psala jsou poznatky mnoha různých lékařů za mnoho let jejich praxe, kdy se zabývají PLODNOSTÍ MUŽE A ŽENY, NE ZVÍŘAT. A to nejen lékařů v Čechách, ale i v zahraničí.
Zkrátka a jednoduše NELZE SROVNÁVAT JABKA A HRUŠKY, LIDI A ZVÍŘATA.
Ale když Tobě a Tvému partnerovi tato přirovnání nebo srovnání vyhovují, pak je to jen vaše věc. Ale nám (mě a mému partnerovi) to teda nevyhovuje, my jsme LIDÉ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
182
11.2.05 16:38

Teď jsem znova procházela příspěvky. Ty píšeš:
Je třeba počítat s určitou dobou kapacitace - zrání spermií (několik hodin - U SAVCŮ obvykle 4 - 6h).
Já ale nepsala o savcích ani jiných zvířatech, ale O LIDECH . A tam to je psané takto:
Ve varlatech sice spermie vznikají téměř neustále, ale pro dosažení plodnosti potřebují zrát 48 - 72 hodin.

Ale ať se každý přirovnává k čemu chce a řídí se čím chce. Já už se tady raději připojovat nebudu. Vždyť každý má nárok na svůj názor.
A my to máme odzkoušené a nám to funguje. A to na 100%.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
11.2.05 17:11

Tak jsem se musela pousmát, ono „napsané“ často vypadá jinak, než kdyby to bylo řečeno. Myslely jste to obě dobře, jak Ivuška tak Daniela. Rovněž si nepřipadám jako zvíře, ačkoliv ruce od nákupů mám vytahané jako opice, při úklidu běhám jak fretka a večer si pak přijdu utahaná jak kůň..... :lol:
Jsme prostě savci stejně jako psi a na tom nic nezměníme, takže se s nimi v lecčem můžem srovnávat a navíc stejně jsme všichni z ryby HA HA HA :lol: :lol: :lol:
Cami

• Nahlásit
  • Citovat
154
11.2.05 17:57

Ivuško, třeba se sem ještě podíváš a pak si přečteš následující výklad pojmů:

ZRÁNÍ SPERMIÍ
Ve fázi zrání se vytváří mitochondriální oddíl bičíku. Mitochondrie, které byly dosud volně rozptýlené v cytoplazmě, se začnou prodlužovat a ukládají se cirkulárně kolem vláken bičíku. V této fázi se spermatida zbyvuje cytoplazmy a nepotřebných buněčných organel. Poslední zbytek cytoplazmy, který obsahuje přebytečné mitochondrie a zejména váčky Golgiho komplexu, zůstává v podobě koule na středním oddílu bičíku. Označuje se jako cytoplazmatická kapka. Ta je typickým znakem nezralých spermií, spermie se jí zbavují až při průchodu přes nadvarle.

KAPACITACE
Po ejakulaci je část spermií transportována rychle do vejcovodu, ale má se zato, že tyto spermie nejsou určeny pro fertilizaci. Spermie určené pro fertilizaci jsou transportovány pomaleji do rezervoáru spermií (děložní krček, dále místo spojení děložního hrdla s vejcovodem). V rezervoárech podstupují spermie změny nutné při následné penetraci zóny pellucidy a fertilizaci oocytů. Tyto změny jsou známy jako kapacitace a vyžadují několik hodin. Jedna významná změna postihuje akrozom, ve kterém se utvoří kanálky pro uvolnění hyaluronidázy a proteolytických enzymů. Tyto substance jsou nezbytné pro penetraci vajíčka. Kapacitované spermie jsou pomalu uvolňovány z rezervoárů a postupují do ampuly vejcovodu a jsou určeny pro fertilizaci.

Jinak pro informaci, jednotlivé spermie vznikají cca 2 měsíce, tedy nefixovala bych se jen na těch pár hodin, dále ať chcete nebo ne, každičký den náš partner množství těch „nepoužitých“ prostě vyčůrá.

Cítím se být savcem, mé dítě je taky savec - kojím jej již přes dva roky :lol: Homo sapiens sapiens je jen jedním z mnoha živočišných druhů a některé obecné zákonitosti pro něj prostě platí ať chce nebo ne…

Ale to jsme už docela opustily původní téma ovulace.

D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama