Padělaný podpis pod oponenturou - jaký hrozí trest?

Anonymní
5.6.13 23:27

Padělaný podpis

Zase se po čase na vás obracím pro radu a jistě pochopíte, proč anonymně. Partner měl končit magisterské studium a měl vedoucího i oponenta práce mimo školu. Na poslední chvíli mu oponent řekl, že jede pryč a nadiktoval mu oponenturu přes telefon s tím, že to má za něj podepsat, že bude vše v pořádku. vzhledem k tomu, že to jsou kamarádi od školky a aby nebyly stejné podpisy (partnera a oponenta), podepsala jsem to já. Teď se ale pohádali a kamarád na telefonát ze sekretariátu řekl, že o žádné oponentuře neví. Partner se to snažil nějak vysvětlit ve škole, ale bez úspěchu - 2 dny před státnicema ho ze školy vyhodili za podvod. Věřte mi, že bych nikdy nic nepodepsala za někoho třetího se zlým úmyslem a partner taky ne, ale stalo se. Za blbost se platí… Ale řekněte mi, mám očekávat ještě další trest v podobě policii? Přeci jen padělání podpisu je trestný čin, ne?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
5.6.13 23:30

Ano, trestny cin. Zalezi, zda to skola uda. Doporucuji omluvit se jim pisemne -ale s lepsi histrorkou nez je tahle chatrna :-)a pozadat zdvorile o znovuumozneni statnivce v novem terminu.

• Citovat
  • Nahlásit
12745
5.6.13 23:36

Za blbost se platí, ale asi nikdo nebude zkoumat kdo práci podepsal. pokud to polici škola udá, bude mít průšvih hlavně tvůj partner, ale vzhledem k tomu, že nikomu nevznikla žádná škoda tak bych řekla, že z toho nikdo nic moc dělat nebude

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1259
5.6.13 23:54

Nevím, ale tahle historka mi přijde trochu přestřelená. No jo holt za podvod se platí…nějak nechápu lidi co podváději se vzděláním..i celkově všechny podvodníky.. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.6.13 01:16
@AnitAma píše:
Nevím, ale tahle historka mi přijde trochu přestřelená. No jo holt za podvod se platí…nějak nechápu lidi co podváději se vzděláním..i celkově všechny podvodníky.. :roll:
:palec: :potlesk:
  • Citovat
  • Nahlásit
36937
6.6.13 06:03

No obecne lidsky mi to prijde zcela v poradku, podvod je to jen podle zakona a kamarad vas pekne vypekl. Skoda, ze to alespon nebylo emailem, mohl by dolozit, ze mu ta oponentura prisla a ze ho oponent k padelani podpisu vyzval. Je mi vas vazne lito, tolik let na skole a takovyhle zaver :-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sad 1
6.6.13 06:41

Nějakého udání na policii a prověřování z podvodu bych se nebála. Tohle není podvod. Trestní zákoník vymezuje tr. čin podvodu, a zde to nemá s podovdem nic společného. Takže zakladatelku zbytečně strašíte nesmyslama, když o tom nic nevíte. A už vůbec nějakým udáním na policii :roll: :roll: :roll:
Jediné, co mě napadlo, že by se mohlo jednat o tresný čin Padělání a pozměnění veřejné listiny dle § 348 odst. 1 Trestního zákoníku. Nicméně zde, když jsem zabrousila a koukla na příslušné zákony, dle Školského zákona je veřejnou listinou až vysvědčení, výuční list, maturitní vysvědčení, diplom.
Takže si myslím, že z toho bude velké prd. Bohužel asi nejhorší postih, jaký partnera čeká, je vyloučení ze studia, a neumožnění vykonat státnice :( A to je mi ho moc líto.

• Citovat
  • Nahlásit
21383
6.6.13 06:51

Tak ja budu mit opacny nazor, ale mne partnera lito neni, protoze na takove studenty a takove skoly jako jsou/byly prava v Plzni doplaceji ti poctivi a pilni…

proste zde plati, ze za blbost se plati a ze se bohuzel neda verit ani kamaradovi od skolky…

pravniho postihu bych se nebala, nevznikla padelanym podpisem zadna skoda ani ujma…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sad 1
6.6.13 06:55

Já to beru z lidského hlediska. Je fakt, že tohle je dost důležitý podpis, ale sama jsem už během života někomu řekla, prosím tě podepiš to za mě, abych nemusela jet 100 km…a ta představa, že by za to měl ten člověk byl třeba vyhozen ze zaměnstnání…

Příspěvek upraven 06.06.13 v 06:56

• Citovat
  • Nahlásit
1129
6.6.13 06:55

Souhlas, nejde o takovou nebezpečnost, aby šlo o trestý čin…max. možná přestupek, ale i to by bylo složité a nikdo se do toho nebbude pouštět…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18687
6.6.13 07:27

Teda ja to nechápu. Ja napsala oponentskych posudku víc nez dost a nekteré z nich pri pobytu v zahraničí. Můj podpis na nich tím padem v době odevzdání nebyl. Posudek se posila emailem vedoucímu a studentovi. Proc by teda něco diktoval do telefonu??? I posudky na mou dizertaci přišly emailem. Bez podpisu. Nic ti nejspíš nehrozí ale ta story nějak dost nesedí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11132
6.6.13 07:50

@Lucake
no taky si myslim, ze ta historka je vymyslena. kdo by dneska diktoval neco takoveho do telefonu. kazdy by to poslal mailem…
tipuju spis na domluvu stylem - napis si to sam. nebo jestli vubec. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Jitka1976
6.6.13 07:53

Hele…já myslím, že by to mohlo být klidně „Tvrzení proti tvrzení“…(ovšem, pokud to přítel už přiznal, je pozdě :nevim: ) normálně mohl říct, že to oponentovi předal a on zpátky jemu s podpisem…a kdo dokáže, že NE??? Copak já jako student, mám povinnost po odevzdání oponentury zkoumat, jestli se mi tam opravdu podepsal oponent nebo někdo jiný??? Já to odevzdala a dostala zpátky…s podpisem…jasně, kdyby to šlo k soudu, grafolog pozná, že to není podpis oponenta, ale…kdo a jak dokáže, že ta práce nebyla odevzdaná oponentovi? Pokud by to dával k soudu oponent, důkazní břemeno je na něm…né na studentovi…musí prokázat, že podpis není jeho (grafolog),ale taky, že práci neměl v rukou… :nevim: nevím…ale myslím, že by to bylo opravdu tvrzení proti tvrzení…

• Citovat
  • Nahlásit
sad 1
6.6.13 08:02
@Jitka1976 píše:
Hele…já myslím, že by to mohlo být klidně „Tvrzení proti tvrzení“…(ovšem, pokud to přítel už přiznal, je pozdě :nevim: ) normálně mohl říct, že to oponentovi předal a on zpátky jemu s podpisem…a kdo dokáže, že NE??? Copak já jako student, mám povinnost po odevzdání oponentury zkoumat, jestli se mi tam opravdu podepsal oponent nebo někdo jiný??? Já to odevzdala a dostala zpátky…s podpisem…jasně, kdyby to šlo k soudu, grafolog pozná, že to není podpis oponenta, ale…kdo a jak dokáže, že ta práce nebyla odevzdaná oponentovi? Pokud by to dával k soudu oponent, důkazní břemeno je na něm…né na studentovi…musí prokázat, že podpis není jeho (grafolog),ale taky, že práci neměl v rukou… :nevim: nevím…ale myslím, že by to bylo opravdu tvrzení proti tvrzení…

no, to je aspoň slovo do pranice :palec: :potlesk: :potlesk: :potlesk: konečně nějaký zajímavý názor :potlesk: :potlesk: :potlesk: a také padné argumenty :potlesk:

• Citovat
  • Nahlásit
847
6.6.13 08:14

Pokud bych brala v úvahu, že to bylo opravdu tak, jak píše zakladatelka a partnera podrazil kamarád ze školky (jen nechápu jak se mohli pohádat když oponet byl pryč a vůbec se to seběhlo nějak rychle a navíc udělat kvůli hádce takovouhle sviňárnu a zničit mu 5 let studia…je to trochu přitažené za vlasy, ale budiž…), tak bych mu to vrátila asi s tím, že to opravdu psal oponent - nebo, že si myslel, že to psal on, ale když se ukázalo, že to on nebyl, tak zazmatkoval a vzal to na sebe…nebo tak něco. Prostě ať se v tom plácá ta druhá strana…pokud to byl teda podraz.
Jinak trestný čin to nebude - podle mě tam nevznikla, žádná újma a veřejná listina to není. Bude se to řídit vnitřními předpisy školy…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat