Peníze ve vztahu s přítelem

629
1.12.20 16:46

peníze ve vztahu s přítelem

Mám kamarádku. Rozvedená, manžela milovala, takže do něj a do manželství sypala všechny svoje peníze. A on pak jednoho dne všechno vzal (firmy byly napsané na něj, protože ona byla zaměstnaná a nesměla u toho podnikat) a odešel za jinou. Takže děvče má trochu hodně pošramocený (anebo napravený) názor na peníze.
Našla si přítele. Ten ji miloval, na každé rande jí nosil kytku nebo čokoládu, pak se to ustálilo na čokotyčince za 4,90 ve slevě (jednou se přiznal, že měli slevu, tak nakoupil do zásoby a bude jí to postupně vozit). Kámoška za ním jezdí autem. Jdou na pivo. Cestu si pochopitelně platí ona (cca1000 a více Kč měsíčně), pivo (4*35 Kč) platí on. A jednou za měsíc večeří v levnější hospodě (večeře do 100 Kč). Ještě k výplatám - ona si vydělá tak 2-3× víc jak on. V loňském létě měli jet na dovolenou a najednou z něj vypadlo, že dovču budou platit napůl. Řekla, že OK. Skoro to vypadalo, že by mohli bydlet spolu, ale začalo to krachovat na tom, že ona nechtěla do minibytu 1+1, větší byt v pronájmu by stál možná víc jak jeho plat. Koupit společnou nemovitost by znamenalo, že ona ji bude muset platit, protože on nebude mít na to peníze. Z pána pak vypadlo, že má představu, že jí dá na domácnost tak 5 tisíc, protože živí auto a chce mít nějaké kapesné. Svoje peníze za prodaný dům před mnoha lety prošustroval za auta, vysavač a podobné nesmysly.
Strašně tlačil na to, že si ji vezme, až se ona lekla a ze vztahu vycouvala. Asi je jí to trochu líto, protože se mě pořád ptá, jestli teda neměla být finančně vůči němu „vstřícnější“ a poté, co by si ji vzal, tak holt celou domácnost platit sama. Jen na okraj, jsou oba starší, děti už mít nebudou, je otázkou, jestli to pán nevnímá jako zajištění na stáří (ale to je moje domněnka). Takže kámoška se mnou řeší ty jejich finance. kdo co má a nemá platit. A jestli třeba zbytečně není opatrná na peníze. A jestli je normální, že by ona platila víc než on. A jestli po něm měla chtít třeba víc zaplatit na dovolené, protože je chlap a ti obecně mají víc možností, jak si víc přivydělat (na brigádu jemu se ale nechtělo, že prý za takové peníze nebude dělat).
Já nevím, co jí říct, spíš se kloním k tomu, že je dobře, že si peníze nějak chránila. Názor psychologů je údajně takový, jako že je třeba dohoda a co kdo zvládne. Já nevím. Co si o tom myslíte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
629
1.12.20 16:50

Teď jsem si všimla, že je tu podobná diskuze, ale naopak - chlap má hodně, paní málo. Tak jsem zvědavá na názory.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12914
1.12.20 16:57

Dokud to nejsou zivotni partneri a neziji spolu, pak bych jela vse 50:50.
Jako zivotni partneri by si meli navzajem pomahat. To, co treba ona doda penezi, on vynahradi praci doma, nebo naopak. Za zivotni partnery povazuji nanzele nebo druha s druzkou, ne pratele (to jsou spolubydlici) :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
247
1.12.20 17:03

Chápala bych, kdyby měl pán nějaké zdravotní omezení, a proto ten menší plat. Ale, že nepůjde na brigádu, protože je za to málo peněz? Ten byt 1+1 je nájemní nebo jeho?

Edit.
Teď čtu, že peníze rozfofroval, takže to bude spíš nájem. Za těchto okolností bych neviděla společnou budoucnost.
Komu by se nelíbilo bydlet za 5 tisic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
629
1.12.20 17:10
@Angry_birds píše:
Chápala bych, kdyby měl pán nějaké zdravotní omezení, a proto ten menší plat. Ale, že nepůjde na brigádu, protože je za to málo peněz? Ten byt 1+1 je nájemní nebo jeho?

Myslím, že nájemní, dostal se tam tak, že opustil prý rodinu a přistěhoval se k paní, pak si ji vzal a ona se tam o něj starala. No a on si prý zvykl ráno jít do práce, odpoledne si sedl k PC, k TV, pak koukl na slevy a jeli nakupovat nebo v létě k vodě. Nevím, jak toakový člověk je zvyklý něco doma dělat.
On bydlel v domku, ten prodal, koupil si auto, počítač, vysavač, pak paní koupil pár drahých kabelek, nějaký ten kabát a peníze jsou prý fuč. Paní už nežije, zemřela. Pán má 55, za pár let půjde do důchodu, to taky může dostávat tak 11 tisíc a jen sedět s nataženou rukou, že?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6224
1.12.20 17:14

Uplne nerozumim otazce.
Ona nevi jestli mu ma platit vic veci, jen proto aby si ho udrzela jako partnera?
Anebo premysli nad tim, aby ji financne nevyuzival jako manzel?
Tak pokud je na tom financne vyrazne lip, nez on, tak s tim musi pocitat, ze mu pravidelne neco zasponzoruje a zaplati, pokud nechce zit na jeho urovni.

Je spis otazka, jestli ji takovy chlap jako partner a takovej zivot s nim pritahuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
247
1.12.20 17:15
@darka15 píše:
Myslím, že nájemní, dostal se tam tak, že opustil prý rodinu a přistěhoval se k paní, pak si ji vzal a ona se tam o něj starala. No a on si prý zvykl ráno jít do práce, odpoledne si sedl k PC, k TV, pak koukl na slevy a jeli nakupovat nebo v létě k vodě. Nevím, jak toakový člověk je zvyklý něco doma dělat.
On bydlel v domku, ten prodal, koupil si auto, počítač, vysavač, pak paní koupil pár drahých kabelek, nějaký ten kabát a peníze jsou prý fuč. Paní už nežije, zemřela. Pán má 55, za pár let půjde do důchodu, to taky může dostávat tak 11 tisíc a jen sedět s nataženou rukou, že?

Nene, takového pána bych doma opravdu nechtěla. Raději zůstat sama ve svém. Vypadá to, že hledá opravdu sponzora nebo chůvu. A bůhví, jestli je to i těmi penězi pravda. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9950
1.12.20 17:16

Můj názor je takový: pokud jsou lidé partneři mají si pomáhat. Základ je, kdo má jaké výdaje popř. jak je možné výdaje snížit? My si také sedli a vyjasnili si „kdo, kolik má - jaké má výdaje - jak chceme spořit sobě, dítěti atd.“
V případě tvé kamarádky, trochu mi vadí názor chlapa, že nepůjde na brigádu, protože tam dávají málo…Dále nerozumím větě: „protože je chlap a ti obecně mají víc možností, jak si víc přivydělat“ - nejsem si jistá, zda máš pravdu, kdyby měla ženská malé dítě, jasně, pak je těžší najít práci, ale takto…
Pokud tvá kamarádka vydělává výrazně více peněz, pravděpodobně bude platit více - časem. Ale pro začátek, dokud se nestanou opravdovými partnery bych viděla řešení 50:50 - nájem jaký si můžou takto napůl dovolit atd. atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15347
1.12.20 17:22

To že dovču budou platit napůl znamená co? Je na tom něco divného? Moje žena taky vydělává více než já, ale doufám, že takhle teda nepřemýšlela. Vždycky je někdo chudší a někdo bohatší, jinak to nejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12914
1.12.20 17:25

@darka15 Za par let? Az za 10. Takze na tech 10 let si muze najit lepe placenou, nebo druhou praci.

Ale do 1+1 bych s nikym dobrovolne nesla :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.12.20 17:25

Tak těžko říct, jaké jsou jeho úmysly, jestli ji má jako dojnou krávu nebo je to fakt láska. Úplně nevím, kde přesně ta paní viděla problém. Chtěla, aby jí zaplatil dovolenou celou? Vadily jí levné dárky, když na drahé neměl? Vadilo jí, že chtěl, aby mu zbyly nějaké peníze pro jeho potěšení? Nevím, no. Kdyby byla mladá a chtěla s ním mít děti, viděla bych tu situaci jinak, ale starší a zajištěná žena si klidně může dovolit být s někým jen z lásky a třeba ho i trochu vydržovat.

Edit: Ještě jsem chtěla dodat, že když jsem vydělávala víc já, a muž ještě studoval, tak jsem prostě domácnost táhla já, dovolené jsem platila já, v restauracích jsem platila já, a absolutně mě nenapadlo, že by mě měl zvát na dovolenoujenom proto, že je to chlap. A na mizerně placenou brigádu bych taky nešla, není nic dražšího, než volný čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23888
1.12.20 17:37

Pokud jsou lidi partneři, beru to tak, že dává víc ten, kdo má zrovna víc. Však se to může časem otočit. Jeden onemocní, ztratí práci a je to hned. Já bych přemýšlela spíš tak, jestli mi ten partner sedí jako osobnost, než abych přepočítávala korunky jak strýček skrblík. Jediné rozložení, které by mi vadilo, by bylo to, kdy se jeden nechá schválně vyživovat ( přijde o práci a jinou nehledá, nechá si od druhého platit nesmyslné drahé koníčky nad jeho poměry - prostě toho bohatšího vysloveně a dlouhodobě vysosává). Můj chlap běžné vydělává o něco míň než já, a teď je kvůli koroně bez práce, takže jen brigádničí. Tak to teď táhnu víc já. Bez keců. A až se vrátí do práce nebo kdyz vydělá nějakou pěkně zaplacenou jednorazovku, tak se zase štědře podělí. Tak by to mělo mezi partnery být.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
629
1.12.20 17:39
@Pruhovaný_mýval píše:
Tak těžko říct, jaké jsou jeho úmysly, jestli ji má jako dojnou krávu nebo je to fakt láska. Úplně nevím, kde přesně ta paní viděla problém. Chtěla, aby jí zaplatil dovolenou celou? Vadily jí levné dárky, když na drahé neměl? Vadilo jí, že chtěl, aby mu zbyly nějaké peníze pro jeho potěšení? Nevím, no. Kdyby byla mladá a chtěla s ním mít děti, viděla bych tu situaci jinak, ale starší a zajištěná žena si klidně může dovolit být s někým jen z lásky a třeba ho i trochu vydržovat.Edit: Ještě jsem chtěla dodat, že když jsem vydělávala víc já, a muž ještě studoval, tak jsem prostě domácnost táhla já, dovolené jsem platila já, v restauracích jsem platila já, a absolutně mě nenapadlo, že by mě měl zvát na dovolenoujenom proto, že je to chlap. A na mizerně placenou brigádu bych taky nešla, není nic dražšího, než volný čas.

Hele, nevím. Asi před rokem a půl přišla o práci a byla na pracáku. Měl tím pádem míň než on. A pořád platila ty cesty (nezeptal se, máš? Chceš na ně přidat?) Jeli na dovču - taky to platili napůl, i když měla míň - teda možná nakonec ona zaplatila víc, protože jeli jejím autem a projeli celou nádrž, kterou ona zaplatila předtím. Pak do nové práce potřebala notebook, tak jí půjčil a řekl, že mu to může vrátit až za půl roku. A myslím ještě nějaké další věci, fakt si to všechno nepamatuju. Jen si vybavuju, jak mi o čima navrch hlavy říkala, jak ji utěšoval, jak zase dostane brzy dobře placenou práci. Tehdy mluvila o silném pocitu, jakoby se on prý těšil, až zase ona mít peníze bude…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3489
1.12.20 17:39

Tam je hrozně moc faktorů, co to mohou ovlivňovat. On nemusí být hned flákač, když vyděla míň než ona, klidně mu to na jeho život může stačit a víc nepotřebuje, může mít práci, co ho baví. Ona je zraněná a je jasné, že bude opatrná, ale aby to zase nezavánělo paranoiou. Nicméně nevím, podle mě se to dá nějak udělat. I kdyby ve dvou žili v 1+1, každý dal nějakou část na provoz a tu dovolenou platili napůl (proč ne?). Nemusí vždycky být ten ekonomicky silnější v páru muž. Je to všechno jenom na dohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9285
1.12.20 17:42

No pokud jsou partneři a měli by spolu bydlet, tak vtom okamžiku by měli mít peníze dohromady a bohatší tudíž dotovat chudšího.
Nevidím v tom žádný problém.
U partnera, se kterým mám žít, bych se ale ohlížela i na to, z jakého důvodu vydělává ty peníze, které vydělává.
Pokud je to nějaký chronický flákač, který nikde nevydrží, tak je to problém. Pokud třeba v určitém věku přišel o práci a zaměstnavatelé zneužívají toho, kolik mu je a málo ho platí, pak ok, pokud pracuje v málo lukrativním oboru(nevím tedy, jaký obor by to u muže mohl být), pak dejme tomu. V jeho věku už je těžké měnit cokoli.
Ale samozřejmě by to jinak měl být člověk, který za to stojí. Nějaký chronický televizní povaleč bez aktivního přístupu k životu by mi neimponoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat