Nárok na rodičák v Rakousku?

27
1.8.13 19:34

penízenz rakouska

PROSÍM RADU

Prosím radu, přítel pracuje v mistelbachu v rakousku, ted v září to bude rok. Narodil se nám syn V unoru 2013, pracovni smlouva v čr mi skončila nyní červenci. Dnes mi na urade v čr řekli, že když jsem nezaměstanána, tak nárok na rodičovský příspěvek mám v plné míře v rakousku. podle toho, co ale čtu v diskusích, tak nemám nárok, protože tam rakousku nejsem pojištená ani tam nikdy nepracovala…nechápu to…co teda???Kdo za mě bude platit soc. a zdravot. pojištění?

dekuji za odpoved…carisima

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2962
1.8.13 19:40

Nevím jak v Rakousku, ale u nás v Německu jsi pojištěná na manžela, takže za tebe platí zdravotní stát, sociální není povinné. To by mohlo být stejné. Chce to zjistit si jestli nemáš nárok aspoň na nějaké minimum. V Německu je minimum rodičák 300 EUR/měsíc i když jsi nepracovala. Zavolej si na úřad. Opravdu z Česka nic nedostaneš ani když budeš mít potvrzení, že v Rakousku nemáš nárok? A kde skutečně žiješ s dítětem v ČR nebo v Rakousku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27
2.8.13 07:15
@JanulaM píše:
Nevím jak v Rakousku, ale u nás v Německu jsi pojištěná na manžela, takže za tebe platí zdravotní stát, sociální není povinné. To by mohlo být stejné. Chce to zjistit si jestli nemáš nárok aspoň na nějaké minimum. V Německu je minimum rodičák 300 EUR/měsíc i když jsi nepracovala. Zavolej si na úřad. Opravdu z Česka nic nedostaneš ani když budeš mít potvrzení, že v Rakousku nemáš nárok? A kde skutečně žiješ s dítětem v ČR nebo v Rakousku?

díky za info. žiju s malým i přítelem v čr (mikulov na moravě) do práce přítel denně dojíždí. Je to hnus tady v čechách…člověk se snaží pracuje..nikdy jsem nebyla na uřadu práce a když je na mateřské a chce si užít dítěte, tak se na nás stát vykašle…a to jde o s prominutím usraných 7300,–

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
2.8.13 11:42

Tak to je mi líto, je to fakt síla, že jsi bita za to, že je tvůj přítel šikovný a našel si práci v zahraničí, ale fakt bych se poptala, jelikož žijete v CZ měla bys mít nárok, vždyť nezaměstnaná žena má taky nárok tak nevím proč se najednou zkoumá kde přítel pracuje. Fakt kocourkov. :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
254
14.4.14 12:20

Mateřská a rodičák v Rakousku

Ahojte dámy :-) jsem pendler v Německu, ale budeme se s manželem stěhovat k rakouským hranicím, takže hodlám pracovat jako pendler v Rakousku (český plat?? :-D fuj). Chtěla bych se ale informovat, až budeme mít za čas děti, jestli budu mít nárok na mateřskou (což asi určitě na těch 8 týdnů), jen nevím v jaké výši a navíc jsem tu našla názor, že je mateřská delší tak nevím… a jak je to s rodičákem - jaké jsou parametry pro splnění (trvalé bydliště či nájemní smlouva, nebo určitá doba odpracovaná v Rakousku, nebo jak??) a případně v jaké výši. Manžel pracuje normálně v ČR. Jestli to mám vůbec shánět a zjišťovat, nebo budu mít po mateřské český rodičák. Děkuji Vám moc :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1168
26.8.14 21:15

@carisima Ahoj obnovuji diskusi. Mužu se tě zeptat jak jsi tenkrát dopadla s tím rodičákem? Jsem taky z Mikulova a manžel pracuje v Poysdorfu.Bylo mi na soc. řečeno, že v ČR namám nárok a budu pobírat v Rakousku.Kdy si mám žádat? Asi až po porodu s rodným listem, že? A co vše je potřeba? Moc díky za odpověd

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2129
26.8.14 21:48

@kikinak27 Ahoj, já teď zjišťuji jak to s mateřskou v Rakousku je. Jsem totiž těhotná. Až mi někdo z úřadu odpoví, tak dám vědět. Já teda pracuji i s manželem v Rakousku už tři roky, ale trvalý pobyt nahlášený v Rakousku nemám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27
26.8.14 22:48
@kikinak27 píše:
@carisima Ahoj obnovuji diskusi. Mužu se tě zeptat jak jsi tenkrát dopadla s tím rodičákem? Jsem taky z Mikulova a manžel pracuje v Poysdorfu.Bylo mi na soc. řečeno, že v ČR namám nárok a budu pobírat v Rakousku.Kdy si mám žádat? Asi až po porodu s rodným listem, že? A co vše je potřeba? Moc díky za odpověd

Ahojky, tak nakonec jsem si to zařídila, takže mi ředitelka dala smlouvu na neurčito, tudíž jsem kompetentní pro čr, tak beru mateřskou. Ale když přítel pracuje v Rakousku, tak mi doplaceji i Rakousko mateřskou tzn. do jejich výše mateřské a pobíráme přídavky na dítě. Je to běh na dlouhou trat trvalo nám vyřízení rok, ale je to individuální. Jinak vypisuje se toho straaašně moc :-( E 411 a ještě jeden ted si nevzpomenu…musíš mít vše zamítnute z čech, pak vyplníš příslušné formuláře v Rakousku…na přídavky je toho strašně moc, rodne listy, potvrzení o trvalém pobytu, kopie těhotenského průkazu, očkovacího průkazu mimča…pak je také potřeba potvrzení z prahy ze sociálky, na to se čeká měsíc…atd atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1168
27.8.14 10:33

@carisima Ahoj díky za odpověd. No my to máme takhle:Přítel tam dělal školu a od školy tam spoustu let pracuje. Máme spolu už jedno dítě,7 let.Na ni bereme už přídavky, takže o vyřízení přídavku už vím jak na ně. Já mám za chvíli termín porodu a byla jsem se informovat v Mikulově na sociálce i jsme volali do Břeclavi na vyšší místo a tam nám bylo řečeno, že tady nemám na nic nárok vzhledem k tomu, že nemám praci, pracovní smlouvu a jsem na pracáku. Takže kompetentní je Rakousko. Takže jestli tomu dobře rozumím tak si mám vše nejdřív vyběhat tady a by mi vše zamítli a pak vyřizovat v Rakousku.Tam asi nejdřív zažádat o přídavky, že? Jsou to formuláře E401 a E411.Potom ještě jeden a to je skrz číslo učtu a tak.Jde mi hlavně o ten rodičák. Jen POZOR. Já jsem u první dcery taky tenkrát žádala o doplácení rodičáku z Rakouska, protože jsem na to měla nárok a měla platnou prac. smlouvu v ČR. Brala jsem tenkrát tady v ČR kolem 7600 kč a tam mi to dopláceli a pak za nějaký rok mi došel dopis že mám Rakousku vracet 2600 euro, že jsem na to neměla nárok. Takže do dnes to splácíme zpět po 50 eurech.Je v tom hrozný bordel a pravdy jsme se nedovolali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1168
27.8.14 10:34

@Smilie23 Ahoj to nevadí že trvalý pobyt tam nemáš, ale máš na to nárok v plné míře. Dokonce i na přídavky. Přečti si co jsem před chvíli napsala kolegini do příšpěvku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27
27.8.14 23:55
@kikinak27 píše:
@carisima Ahoj díky za odpověd. No my to máme takhle:Přítel tam dělal školu a od školy tam spoustu let pracuje. Máme spolu už jedno dítě,7 let.Na ni bereme už přídavky, takže o vyřízení přídavku už vím jak na ně. Já mám za chvíli termín porodu a byla jsem se informovat v Mikulově na sociálce i jsme volali do Břeclavi na vyšší místo a tam nám bylo řečeno, že tady nemám na nic nárok vzhledem k tomu, že nemám praci, pracovní smlouvu a jsem na pracáku. Takže kompetentní je Rakousko. Takže jestli tomu dobře rozumím tak si mám vše nejdřív vyběhat tady a by mi vše zamítli a pak vyřizovat v Rakousku.Tam asi nejdřív zažádat o přídavky, že? Jsou to formuláře E401 a E411.Potom ještě jeden a to je skrz číslo učtu a tak.Jde mi hlavně o ten rodičák. Jen POZOR. Já jsem u první dcery taky tenkrát žádala o doplácení rodičáku z Rakouska, protože jsem na to měla nárok a měla platnou prac. smlouvu v ČR. Brala jsem tenkrát tady v ČR kolem 7600 kč a tam mi to dopláceli a pak za nějaký rok mi došel dopis že mám Rakousku vracet 2600 euro, že jsem na to neměla nárok. Takže do dnes to splácíme zpět po 50 eurech.Je v tom hrozný bordel a pravdy jsme se nedovolali.

Ahojky, jojo přesně, jak píšeš…no to mi ani neříkej, že musíš vracet!!! Mám to jak ty, platnou smlouvu v čr, kompetentní je čr a rakousko by mělo doplácet…co ted? Kde mám něco řešit, jestli mám fakt nárok :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1168
28.8.14 22:05

@carisima Já vubec nevím proč to tak je.Bylo to před několikati lety. pobírala jsem 7600 kč tenkrát v čr a rakušáci mi to dopláceli, protože jsem měla na to nárok měla jsem smlouvu v čr. tenkrát jsem dělala v lidlu v mikulově. Jednoho dne když jsme čekali dopis a složenku na peníze z rakouska tak mi došla složenka ale na zaplacení. tenkrát jsem protelefonovali snad 4 000 kč. protože to byla myslím v St. Poltnu a nikde jsme se nedovolali provdy. Prostě mi řekli že jsem na to nárok neměla, protože jsem pobírala v čr rodičák a vše vyplacené do té doby musím vrátit. Ještě ted to splácíme zpět a dělají problémy. Kde bych se já mohla dovolat pravdy? Vubec nevím. Já žádnou chybu neudělala. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1168
28.8.14 22:27

@carisima Když ted nad tím zase přemýšlím museli udělat nějakou chybu, protože všechny potřební papíry od nás měli ze sociálky a rakušáci věděli že pobírám v čr těch 7600 kč. a byla to jejich chyba. Mužu se tě na něco zeptat? Kolik bereš z čr peněz a kolik ti rakušáci doplácejí? A je to každý měsíc?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.8.14 23:42

@kikinak27 ahoj, citala som tvoj prispevok vyssie, ze si musela vracat rakusanom peniaze.. som prekvapena, nechapem co sa tam mohlo porobit.. 8o :?:…, ale teraz kedze v cr nemas narok na nic a budu ti celu sumu vyplacat rakusaci nemusis sa uz niecoho podobneho bat..
Ziadosti na pridavky a rodicak mozes podat naraz, poistovna sice bude cakat na schvalenie pridavkov od financaku, ale je lepsie podat to naraz, pretoze financaku to niekedy trva veeelmi dlho a poistovna vyplaca rodicak len 6 mesiacov spatne od podania ziadosti. Tak aby ste nahodou o nejake peniazky neprisli. Neviem ako to funguje u vas, ale myslim, ze budu chciet tie iste dokumenty ako od slovakov. My sme potrebovali k obom ziadostiam dolozit e401, e411, rodny list dietata, potvrdenie o pobyte mna a dietata (priatel ma v rakusku), jeho pracovnu zmluvu + este zvlast k ziadosti na rodicak chceli aj moj rodny list, potvrdenie z financaku o schvaleni pridavkov, kopia zdravotnej karty dietata s razitkom a podpisom pediatra a kopia tehu knizky (to ti staci zaslat na poistovnu do 18. mesiaca veku dietata, pretoze tam potrebujes 5 povinnych prehliadok od narodenia dietata). My sme radsej hned davali prekladat rodne listy a potvrdenia o pobyte do nj, nech nam to nahodou neposielaju naspat a nezdrzuju. Pripad od pripadu je iny, niekto caka na schvalenie mesiac, niekto pol roka, preto sa treba vyzbrojit trpezlivostou, ak sa to nebude hybat treba volat a urgovat. Zelam pevne nervy ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1168
31.8.14 13:33

@nazarboncuk Ahoj moc děkuji za vysvětlení :lol: No bude to boj, ale když jsme to zvládli u prvního dítěte tak i u druhého, ale chtěla bych vše vyřídit naráz a vše jim poslat ne aby mi pak posílali dopisy co jim chybí a vše se zdržovalo. To je pak doba. Takže nejdřív přídavky a pak rodičák? No my máme bydliště všichni stejné. Tedy přítel má trvalé v rakousku a tady má přechodné kvuli občance. Je čech. A to potvrzení o bydlišti kde vemu? Stačí občanky? Na nich přece bydliště je. A rodné listy mám přeložit do němčiny i malého a muj?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama