Reklama

Pěstujete wistárii?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Maddlen
Závislačka 3248 příspěvků 19.02.17 09:47
Pěstujete wistárii?

Zdravím vás,
uvítám rady a tipy. Chtěla bych si vysadit wistárii - procházím celý net, obrázky apod. a zatím mi není jasná jedna věc; kdo ji máte doma, snad mi to objasníte. Musí se rostlina ovíjet či pnout po konstrukci, nebo se pne volně i po zdi bez konstrukce? Jde mi o to, že máme pergolu (jižní strana - ideál), která je zastřešená polykarbonátem - zajímá mě, jestli by se wistárie pnula i po tomto materiálu, když je hladký… - máte to tak někdo? Případně uvítám jakékoliv postřehy ohledně pěstování.
Díky moc!

Reklama

Reakce:

toooja
Ukecaná baba ;) 1097 příspěvků 19.02.17 10:05

Ja wistarii zasadila loni, a moc se ji nedarilo. Uvidime, jak letos poroste. Kvete, jak jsem vycetla, po 3 roce?
Po hladkem povrchu, myslim, pnout nebude. A na to plexisklo se da hodit konstrukci:kralici pletivo nebo kari sit.
Jen nevim, zda na plexisklu rostlina se nesplalila, i kdz to je plast.

Elephantka
Ukecaná baba ;) 1068 příspěvků 19.02.17 10:27

Mame ji uz cca 10 let. Pne se po drevene konstrukci, kterou totalne za ty roky prorostla. Po plexisklu se pnout nebude, neb tvori slahouny, kteryma se k povrchu prichycuje.

Maddlen
Závislačka 3248 příspěvků 19.02.17 10:28

@toooja S tím spálením mě to nenapadlo… :(

radulaur
Zasloužilá kecalka 957 příspěvků 19.02.17 10:38

Ale já si myslim, ze se omota kolem konstrukce pergoly pod polykarbonatem…ba­bička ji tak má…ale fakt je hrozně„rozpínavá“ už to prorostla celé…

toooja
Ukecaná baba ;) 1097 příspěvků 19.02.17 10:43

V nejakem poradku typu „krasne zahrady Anglie“ jsem videla Eistarii, ktera se pnula asi 100 m, z jedneho korenu.Do stran. Pravidelne ji ale upravuji. Rozrosta se pry strasne moc.

toooja
Ukecaná baba ;) 1097 příspěvků 19.02.17 10:45
@Maddlen píše:
@toooja S tím spálením mě to nenapadlo… :(

To jen myslim, ale nevim. A co, kdyz hodit na ten plast sitku z juky, nebo ceho to je.Vis,kterou davaji na svahy, aby se uchytil porost.To by mozna mohlo fungovat.

Maddlen
Závislačka 3248 příspěvků 19.02.17 11:31

@radulaur No, jde o to, že na pergolu na zimu dáváme okna, takže pod polykarbonátem se pnout nemůže. :-( Samozřejmě bych byla úplně nejradši, kdyby se polykarbonát sundal, zůstala jen konstrukce, kterou by rostlina obtočila… jenže bydlíme s rodiči a v žádném případě by toto neprošlo, bohužel.

@toooja S tou jutovou sítí je to dobrý nápad, pouvažuju, díky moc!

Maddlen
Závislačka 3248 příspěvků 19.02.17 11:35

@Elephantka Příspěvku jsem si všimla až teď… díky moc za zkušenost. Tím pádem to vidím bledě… alespoň do chvíle, než rodiče oželí to polykarbonátové zastřešení (já ho nesnáším).

Helileli
Závislačka 2759 příspěvků 19.02.17 12:50

Mám vistarii už asi 8 let, z nenápadného šlahounku se stal nezmar, který se pláži všude, zdemoloval plot, prostě všude, kde se jen trochu může chytit slahounkem. Každý podzim chodím s obřími nůžkami a odstrihavam a furt je tak nějak všude.
Péče nulová, zemina je u nás jílovitá, těžká, plus jde částečně o stavební navážku, spoustě rostlin se u nás nedaří, vistárie je tu šťastná.

Kvete několikrát ročně, nádherně voní, líp než šeřík. Ale je to taková mrcha roztahovací a, chvíli nekoukat a zablokuje ti dveře na zahradu, abys ji nemohla strihat :mrgreen:

Elephantka
Ukecaná baba ;) 1068 příspěvků 19.02.17 15:49

@Maddlen My ji mame vedle pergoly. A na pergole teda taky mame polykarbonat :mrgreen: Ale my. proste chceme mit prosvetlenou strechu kvuli pobytu venku kdyz krape, a taky nechceme prime slunce. Sklo by nam rozbily kroupy, polykarbonat ma atest ze jej kroupy nerozbijou.

Maddlen
Závislačka 3248 příspěvků 19.02.17 19:01

@Helileli To je dobrý… :-) Já jsem si myslela, že do nějakých významnějších rozměrů doroste tak za 20 let… Mám určitou představu nechat ji pnout po pergole (až se vyřeší ten polykarbonát) a pak kousek po fasádě. Ale tím střihem se dá udržet v mezích…? :-)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Na dovolenou jeli po rozchodu? Bučková naznačila konec už před měsícem

Napsala jsem vše, co jsem říct chtěla, na svůj Instagram, odbývá Eliška... číst dále >

Sirotky ze Sýrie bych přijala, potřebují pomoc, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová... číst dále >

Články z Ona Dnes

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo... číst dále >

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Reklama