Pěstujete wistárii?

3240
19.2.17 09:47

Pěstujete wistárii?

Zdravím vás,
uvítám rady a tipy. Chtěla bych si vysadit wistárii - procházím celý net, obrázky apod. a zatím mi není jasná jedna věc; kdo ji máte doma, snad mi to objasníte. Musí se rostlina ovíjet či pnout po konstrukci, nebo se pne volně i po zdi bez konstrukce? Jde mi o to, že máme pergolu (jižní strana - ideál), která je zastřešená polykarbonátem - zajímá mě, jestli by se wistárie pnula i po tomto materiálu, když je hladký… - máte to tak někdo? Případně uvítám jakékoliv postřehy ohledně pěstování.
Díky moc!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

1097
19.2.17 10:05

Ja wistarii zasadila loni, a moc se ji nedarilo. Uvidime, jak letos poroste. Kvete, jak jsem vycetla, po 3 roce?
Po hladkem povrchu, myslim, pnout nebude. A na to plexisklo se da hodit konstrukci:kralici pletivo nebo kari sit.
Jen nevim, zda na plexisklu rostlina se nesplalila, i kdz to je plast.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1235
19.2.17 10:27

Mame ji uz cca 10 let. Pne se po drevene konstrukci, kterou totalne za ty roky prorostla. Po plexisklu se pnout nebude, neb tvori slahouny, kteryma se k povrchu prichycuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3240
19.2.17 10:28

@toooja S tím spálením mě to nenapadlo… :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
999
19.2.17 10:38

Ale já si myslim, ze se omota kolem konstrukce pergoly pod polykarbonatem…babička ji tak má…ale fakt je hrozně„rozpínavá“ už to prorostla celé…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1097
19.2.17 10:43

V nejakem poradku typu „krasne zahrady Anglie“ jsem videla Eistarii, ktera se pnula asi 100 m, z jedneho korenu.Do stran. Pravidelne ji ale upravuji. Rozrosta se pry strasne moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1097
19.2.17 10:45
@Maddlen píše:
@toooja S tím spálením mě to nenapadlo… :(

To jen myslim, ale nevim. A co, kdyz hodit na ten plast sitku z juky, nebo ceho to je.Vis,kterou davaji na svahy, aby se uchytil porost.To by mozna mohlo fungovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3240
19.2.17 11:31

@radulaur No, jde o to, že na pergolu na zimu dáváme okna, takže pod polykarbonátem se pnout nemůže. :-( Samozřejmě bych byla úplně nejradši, kdyby se polykarbonát sundal, zůstala jen konstrukce, kterou by rostlina obtočila… jenže bydlíme s rodiči a v žádném případě by toto neprošlo, bohužel.

@toooja S tou jutovou sítí je to dobrý nápad, pouvažuju, díky moc!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3240
19.2.17 11:35

@Elephantka Příspěvku jsem si všimla až teď… díky moc za zkušenost. Tím pádem to vidím bledě… alespoň do chvíle, než rodiče oželí to polykarbonátové zastřešení (já ho nesnáším).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3154
19.2.17 12:50

Mám vistarii už asi 8 let, z nenápadného šlahounku se stal nezmar, který se pláži všude, zdemoloval plot, prostě všude, kde se jen trochu může chytit slahounkem. Každý podzim chodím s obřími nůžkami a odstrihavam a furt je tak nějak všude.
Péče nulová, zemina je u nás jílovitá, těžká, plus jde částečně o stavební navážku, spoustě rostlin se u nás nedaří, vistárie je tu šťastná.

Kvete několikrát ročně, nádherně voní, líp než šeřík. Ale je to taková mrcha roztahovací a, chvíli nekoukat a zablokuje ti dveře na zahradu, abys ji nemohla strihat :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1235
19.2.17 15:49

@Maddlen My ji mame vedle pergoly. A na pergole teda taky mame polykarbonat :mrgreen: Ale my. proste chceme mit prosvetlenou strechu kvuli pobytu venku kdyz krape, a taky nechceme prime slunce. Sklo by nam rozbily kroupy, polykarbonat ma atest ze jej kroupy nerozbijou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3240
19.2.17 19:01

@Helileli To je dobrý… :-) Já jsem si myslela, že do nějakých významnějších rozměrů doroste tak za 20 let… Mám určitou představu nechat ji pnout po pergole (až se vyřeší ten polykarbonát) a pak kousek po fasádě. Ale tím střihem se dá udržet v mezích…? :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama