Reklama

Plat za šití

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

švadlenka Eliška
Kecalka 160 příspěvků 05.05.18 09:40
Plat za šití

Poslední dobou si říkám zda nejsme vydřiduši kteří by stáhli chudáka zaměstnance z kůže.
Nastavili jsme podle mě velmi velkorysou normu pro naše šičky. Dostávají 50kč za ušití a nastříhání jedné rychlozavinovačky.
Jedná se o sešití čtverece z 2× bavlny 80*80cm a 1× vatelín.
jednou prošít 10cm od kraje a našít 2× sucháč + lístek se značkou.

Já nejsem vyučená, šít moc neumím, ale při opravdu precizní práci zvládnu 3 do hodiny.
Což znamená nějakých 150kč hrubého.
Naše šičky dělaly vždycky z domu a brigádně. Teď je chceme na HPP a aby šily u nás a zjišťujeme že za 8h jsou schopny ušít 9ks takovýchto zavinovaček.

Všechno jsou to vyučené ženské s praxí ve velkých firmách. Takže jsme počítali s tím že mají práci hotovou za pár hodin, a ony si zatím vydělají 50kč/h hrubého.

A tak teď nevím co s tím.
Mám je všechny vyházet a udělat nové výběrové řízení.
Nebo je nechat jen jako brigádnice a ať si to dělají jak dlouho chtějí.
Nebo jsme prostě extra dobrá, ostatní na takové tempo nemají :nevim:

Nevíte někdo jestli jsou nějaké tabulky podle kterých by se dala nastavit reálná norma práce, nebo jak se to určuje u Vás?

Počítáme s platem 20-25 000 hrubého, ale takto se ta šička prostě nikdy nemůže zaplatit.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Sany80s
Kelišová 6398 příspěvků 05.05.18 09:58

No pokud jste jim dali smlouvy na HPP, tak si opravdu nevydělají 50 kč/h hrubého, poněvadž to je proti zákonu.
Co se týká šití, tak nemůžu sloužit s posouzením rychlosti. Osobně bych si nechala lidi brigádně s tím, že pokud mi bude schopna dodat za den přes 20 zavinovaček, bude u nás pracovat na HPP s flexibilní pracovní dobou umožňující vyzvedávání dětí, home office, pokud vlastní vybavení schopné udělat ty věci doma.
Normy se obvykle určují podle normovače, osobně si nemyslím, že je vhodné nastavit rychlost, kterou udrží normovač hodinu, protože udržet ji 8 hodin nelze.
Nevím, zda jsi extra zdatná, vím o extrémně manuálně zručných lidech, kteří napoprvé udělali to, co ostatní za 3 měsíce po zaučení. A nebylo to tím, že ostatní jsou flákači.

Taciras
Extra třída :D 10918 příspěvků 05.05.18 10:01

Udělej výběrové řízení, jehož součástí bude test ušití jedné rychlozavinky, sleduj kvalitu a potají měř čas a uvidíš, co je norma. Hodina na jednu je IMHO teda dost, pokud jenom šijí, ale pokud si to všechno i připravují, stříhají, pak žehlí a tak, tak bych tomu asi i věřila, že se vší tou prací kolem to ten čas zabere.

Jinak k tomu sucháči - to byla ta nejblbější část rychlozavinky, měla jsem dvě a dle velikosti dítěte, nikdy mi to nevyšlo pořádně na sebe a stejně se to hned rozeplo, kdyby byla uprostřed zespoda našitá pentle na zavázání, bylo by to asi lepší. Takovej tip ;)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.05.18 10:32

Prosím anonym nechci jméno spojovat s prací
myslím, že s vám holky trošku vyběhli, osobně bych je vyhodila. Nevím jak to funguje u vás, ale dejte jednu co bude jen stříhat, jednu co bude jen sešívat, další prošívat prostě pásovou výrobu a né každá celý kus to zdržuje

maskovak
Ukecaná baba ;) 1326 příspěvků 05.05.18 10:34

@švadlenka Eliška clovek neni stroj, nejede stale stejnym tempem…mas typicky „kapitalisticky“ pristup, coz neodsuzuji, vychazis z toho, ze sicka jede jako stroj, jen aby ti vydelala penize, opomijis lidsky faktor, lide nejsou roboti…jak pise nade mnou,pokud si to všechno i připravují, stříhají, pak žehlí a tak, tak bych tomu asi i věřila, že se vší tou prací kolem to ten čas zabere.
Normy se obvykle určují podle normovače, osobně si nemyslím, že je vhodné nastavit rychlost, kterou udrží normovač hodinu, protože udržet ji 8 hodin nelze.
Osobně bych si nechala lidi brigádně s tím, že pokud mi bude schopna dodat za den přes 20 zavinovaček, bude u nás pracovat na HPP s flexibilní pracovní dobou umožňující vyzvedávání dětí, home office, pokud vlastní vybavení schopné udělat ty věci doma.

maskovak
Ukecaná baba ;) 1326 příspěvků 05.05.18 10:35
@Anonymní píše:
myslím, že s vám holky trošku vyběhli, osobně bych je vyhodila. Nevím jak to funguje u vás, ale dejte jednu co bude jen stříhat, jednu co bude jen sešívat, další prošívat prostě pásovou výrobu a né každá celý kus to zdržuje

suhlas, jinak zorganizovat praci

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.05.18 10:39

Mamka je šička a šijí tedy kalhoty a jen šijí. Normy má takové, že si vydělá s bídou minimální mzdu, když je to blbá látka, tak ani to ne. A to se neflákají ani minutu. Na jídlo si nosí housku, tu si u mašiny sní a honem zase pracují. Musí jim to sedět na milimetry. Za ušití celých monterek kalhoty i bundu měly 60 kč. Pořád jí říkám, že tuhle otročinu by nikdo nedělal. Jenže mamka má 3 roky do důchodu, pracuje tam od 18 a nedokázala by jít jinam. A proč to neuděláte tak, že jedna stříhá, druhá žehlí a třetí šije?

Paoloska
Echt Kelišová 8063 příspěvků 05.05.18 10:51
@Anonymní píše:

Přesně tak - rozdělit práci. Ono, i když bych to šila doma, pojedu postupně - nastříhám, ušiju, vyžehlím. Nebudu dělat každou zavinovačku zvlášť. Bavilo by mě to. Šila jsem takhle kosmetické taštičky a vydělala jsem si k platu (v jiném oboru) 25.000,– měsíčně :).

tterka
Kelišová 5419 příspěvků 05.05.18 11:23

@švadlenka Eliška
Já sama šicí stroj nemám, ale 2 mé sestry se jako vyučené švadleny živily X let.
Nejde říct, že ty dokážeš ušít 3 zavinovačky za hodinu, tudíž ony musí také. To je prostě nereálné. 20 minut na všechno je prostě šíleně šibeniční. Ony si musí připravit materiál - naměřit, nastříhat, poskládat, sešpendlit (připravit, aby držel pohromadě), vyžehlit, připravit suchý zip, cedulky, atd. potom sešít a znova prošít. Potom připravit stroj, nastavit šicí program, jehly, nitě,… Došijí zavinovačku a musí přišít cedulku + suché zipy, tj. další manipulace s materiálem a strojem.
Pak záleží také na samotném šicím stroji, jak rychlým tempem dokáže šít. Jsou stroje, které v pomalém režimu udělají jen 70 stehů za minutu (samozřejmě jsou i takové, které šijí třeba 1000 stehů za minutu. Zase nevím, zda se tento rychlý program dá použít na tak silný materiál :think: ).
Máš ten systém blbě nastavený. Buď naber více zaměstnanců, kde bude mít každý jinou funkci a šičky budou opravdu jen šít, nebo uber ze svých nároků.
Opravdu je nereálné, aby celou osmihodinovou směnu jely takovým tempem, aby za každou hodinu ušily kompletně 3 zavinovačky.

Obě mé sestry po několika letech šít přestaly (šily ve fabrice, kde byly také šílené nároky). Obě z toho dlouhodobě bolela záda a jedna skončila na operaci kvůli karpálům :?

AnastazieB
Echt Kelišová 8319 příspěvků 05.05.18 12:11

Šiju myslím docela dobře a přesto si nedokážu představit, že bych ušila tři zavinovačky, jak ty popisuješ, za hodinu a vydržela bych to osm hodin. To je nereálné.

Uživatel je onlinejanickaIII
Ukecaná baba ;) 2101 příspěvků 3 inzeráty 05.05.18 12:26

Necetla jsem celou diskusi, ale myslím že u tohoto typu práce je lepší mít buď úrokovou mzdu a nebo spolupracovat formou ZL. Nikdy nemůžete čekat, že zaměstnanec bude dělat víc, ani když je to kamarád nebo s ním máte zkušenost že spolupráce na ZL. Zaměstnanec vás vždy vyjde dráž (dovolená, nemoc, odvody atd.).

švadlenka Eliška
Kecalka 160 příspěvků 05.05.18 12:29
@Anonymní píše:

No neřekla bych že vyběhly, ony dostanou zaplaceno za kus. Všechny dělaly z domu, takže jsem ani moc nevěděla jak dlouho jim to trvá.
Jenže dvě teďka chtějí dělat na hpp u nás na dílně a tak jsme je nechali šít u nás a nestačím se divit. Ta jedna si denně vydělá za 8h směnu tak 250kč hruhého. Tu prostě nemůžu zaměstnat.

Doma si to všechny chtěly stříhat a chystat samy. Na dílně jsem jim to prvně chystala, potom jsme zkusily aby si to i samy stříhaly. Zkoušely jsme i jet vždy jen jednu operaci. Nastříhat deset kusů, sešít deset, prošít deset… ale tak aby celý kus dělala jedna ženská.
Ale jedná se o to nejjednodušší zboží ( hned po peřinkách). Trochu se děsím jak to dopadne s těma složitějšíma.

švadlenka Eliška
Kecalka 160 příspěvků 05.05.18 12:33
@AnastazieB píše: Šiju myslím docela dobře a přesto si nedokážu představit, že bych ušila tři zavinovačky, jak ty popisuješ, za hodinu a vydržela bych to osm hodin. To je nereálné.

No já dělám 2,5 na hodinu. Šiju takto celý den, Od toho jsem vycházela s cenou.
Druhá věc z které vycházím je cena podobného zboží když ho nakoupím v polsku přímo od výrobců.
Prostě to nemůžeme vyrobit dráž než když to nakoupím, ale s tím tak nějak není problém.

Káťa19
Kelišová 7052 příspěvků 36 inzerátů 05.05.18 12:34

No kdyz vezmu v potaz, ze si musim pripravit latky, namerit, nastrihat, sespendlit, usit, zkontrolovat… Tak abych vydrzela. nejake tempo, tak bych musela treba dve hodiny jen strihat a spendlit, pak jen sit. Proste usit jednu zavinku komplet a zacinat od zacatku s druhou, tak to ti jich tezko usije nekdo 3×8 :nevim:
Jak pisi holky, jedine at dela kazda neco jineho nebo dat treba dva kusy ha hodinu :think:
Nejlepsi je to asi vyzkouset

Káťa19
Kelišová 7052 příspěvků 36 inzerátů 05.05.18 12:38
@švadlenka Eliška píše:
No neřekla bych že vyběhly, ony dostanou zaplaceno za kus. Všechny dělaly z domu, takže jsem ani moc nevěděla jak dlouho jim to trvá.
Jenže dvě teďka chtějí dělat na hpp u nás na dílně a tak jsme je nechali šít u nás a nestačím se divit. Ta jedna si denně vydělá za 8h směnu tak 250kč hruhého. Tu prostě nemůžu zaměstnat.Doma si to všechny chtěly stříhat a chystat samy. Na dílně jsem jim to prvně chystala, potom jsme zkusily aby si to i samy stříhaly. Zkoušely jsme i jet vždy jen jednu operaci. Nastříhat deset kusů, sešít deset, prošít deset… ale tak aby celý kus dělala jedna ženská.
Ale jedná se o to nejjednodušší zboží ( hned po peřinkách). Trochu se děsím jak to dopadne s těma složitějšíma.

Aha, no tak na dilne a to tempo po 10ks uz by melo byt znat…proste je asi pomala. Tak prijmout jinou :nevim: bohuzel

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Konec „chodské truhly“: Šinkorová bez tuny líčidel vypadala skvěle!

O pořádné překvapení se v deváté řadě StarDance postarala Daniela Šinkorová... číst dále >

Drsný porotce StarDance Zdeněk Chlopčík: V osobním životě jsem měkkota

Ačkoliv ho mnozí nazývají katem, dnes už si bez něj nelze StarDance... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Vzácná onemocnění, která mění lidi k nepoznání

Lékaři dnes znají celkem sedm tisíc vzácných onemocnění a asi 80 procent z... číst dále >

První dáma Svobodová přišla o syna, podpořila vznik SOS dětských vesniček

Bylo to poprvé od časů Hany Benešové, co byla první dáma opět oblíbená u... číst dále >