Pocit chudoby

Anonymní
3.9.11 09:02

pocit chudoby

Poslední dobou, asi je to tím, že se pohybuju mezi lidmi s vyššími příjmy, mám neustále pocit, že musím obracet každou korunu. Ono to tak ve skutečnosti i je. Mě by to ani nevadilo, dokážu vyžít s málem, ale mám pocit neurčitého tlaku z okolí. Třeba dárky… Nemám na to, abych své blízké i známé draze obdarovávala, ale oni ano a mě je to pak dost trapné. Většinou se pak nesmyslně snažím našetřit na dárky a na to důležité pro rodinu mi nezbývá…Ale jak to vysvětlit? Mrzí mě i to ,že prarodiče obdarovávají mé děti víc, než já s manželem, je to i o drobnostech, drahé sladkosti a tak. Jim ale fakt nemůžu nic říct, hned by nám strkali peníze a to nechceme. Já fakt nevím, jak se zachovat. Možná máte některá podobný problém. Poradíte mi?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Aty
7700
3.9.11 09:08

no tak my máme taky hluboko do kapsy, dárky nikomu nekupujeme, max. vyrobím. ale nemám potřebu se revanšovat, když na to nemám. pokud mým dětem někdo něco dá (prarodiče, přátelé), poděkuji a dál to neřeším. O nic nežádám, takže dary pro děti i pro nás přijmu a poděkuju ((-:

chce to víc sebevědomí, a peníze na hloupý drahý dárky neutrácej, nebo kupuj vouchery např. na nějaké jídlo max. do dvou stovek. myslíš, že ti nejbližší se s tebou baví kvůli tomu, že jim dáš drahý dárek? no jestli jo, asi bych změnila přátele.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1453
3.9.11 09:12

ahoj, nas taky obdarovavaji nekteri lide darkama drahyma,ale my koupime,na co mame. protoze potom,abysme premysleli,co si dame k veceri,kdyz jsme pred tim koupili drahy dar,to nam za to nestoji.
Beru to i podle sebe,my mame vic penez nez nasi,a moje mama mi da vyrobeny darek,za par korun,a my ji dame treba vetsi vec,ale ja ji to nedavam s tim,ze chci,aby mi dala drahy darek taky,ale vim,ze ji to potesi a ze ten darek potrebuje a nikdy by si ho sama nekoupila.
vetsinou se ted uz i skladame na narozeniny,ze se koupi jeden darek, a na vanoce se podeli jen deti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.9.11 09:14

Pokud jsou ti lidé kolem tebe rozumní tak určitě pochopí, že nemáte kolik, abyste mohli dávat stejně drahé dárky. Máte malé děti a to jsou nemalé výdaje, oni jsou třeba sami a navíc dospělí.
My nemáme až tak malý příjem, ale je mi jasné, že v době, kdy budu na mateřské si taky nebudeme moc vyskakovat a budu i ráda, když se prarodiče zeptají, zda nepotřebujeme něco dražšího pro děti, že by to koupili. Nebudu to brát jako prohru, že my jsme dali dětem něco levnějšího a oni dražšího. Když jsem byla malá tak to tak taky bývalo a nikdy mi to nevadilo a mám ráda jak rodiče tak babičku. Co se týče dárků, taky většinou dostaneme od rodičů dražší dárky než dáváme my jim, ono taky co rodičům furt kupovat, když skoro všechno mají a např. na nové auto nemáme, to by se jim určo hodilo. Oni nám pořád kupují věci do domácnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
Aty
7700
3.9.11 09:16

jinak dárky řeším i tím, že prostě upeču drobenkový koláč na kterým si pak pochutnají všichni, nebo něcojiného upeču. nesetkala jsem se s negativní reakcí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18312
3.9.11 09:18

Zakladatelko - zkus prozkoumat jednu věc: nepotěší třeba tvoje děti ručně dělané dárky? Pokud ano, tak od toho bych se odpíchnul. Třeba takový strašidelný hrad, slepený z papíru… A vystřihovánek za stovku je v papírnictvích víc než dost. Snaž se vždycky udělat obdarovanému radost - vo tom to je. :wink:
(Kamarádova dcerka měla taky velkou radost, když jsem jí přivezl dvě sběratelské kartičky Šmoulů z Alberta - vždycky je potřeba strefit se obdarovanému do noty.)

Příspěvek upraven 03.09.11 v 09:43

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.9.11 09:18

Tak já mám také hluboko do kapsy, ale je to fakt o tom sebevědomí- a taky s tím mám problém, někdy......Na druhou stranu si myslím, že děti nebudou rozmazlené, rozhodně nic nekupuji automaticky, jen tak, když si o to řeknou......Nekupuji blbosti, sladkosti nekupuju proto, že nechci, aby se cpali sladkostmi…

Když si vzpomenu na nás, když jsme byli děti, tak jsme taky nedostali nic zadarmo.........

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
3.9.11 09:42

Děkuji za názory i rady. Jo, jo sebevědomí nemám na rozdávání…ale chápu, že to děláme blbě. Mě příjde, že tahle doba ničí vztahy kvůli penězům, možná je i prověřuje, vyměnit přátele možná můžu, ale vyměnit sourozence? V jejich rodinách asi nejvíc narážím, jsme v podstatě jediní s nižšími příjmy, ne že by se na nás nějak vytahovali, ale tomu srovnávání se občas nevyhnu. No nic, jdu si to v hlavě přešrotovat :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
5077
3.9.11 09:50

Ahoj zakladatelko,
abych řekla pravdu, nějak by se mi nechtělo šidit rodinu kvůli dárkům pro cizí. Raději bych něco vyrobila nebo zkusila sehnat něco levného, ale originálního. Vem si, že tvý bohatší kamarádi se stejně drahé věci kupují sami a moc je tím nenadchneš. Ale taková ručně vyrobená svíčka, mandle zalité v medu se slivovicí v originál lahvičce, ručně vyrobený rámeček s fotkou je určitě potěší.
A to, že prarodiče dávají dětem víc jak vy, buď ráda, taky by nemuseli dostat nic a prarodiče jsou od toho, aby děti rozmazlovali a hýčkali. NIc si z toho nedělej. Radost z dárků není o hodnotě dárku, ale o dárku jako takovém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48886
3.9.11 09:59

To já bych radši šetřila na dárky pro své děti než pro sourozence, rodiče a známé. Když mají peníze, tak at si kupují dárky za tisíc. Vy na to bohužel nemáte, tak se přece kvůli nim nezblázníte. I dárek za pár kaček člověka potěší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
540
3.9.11 10:03

Mám pocit , že poslední dobou má spousta rodin hluboko do kapsy :-( včetně nás, bohužel… a obávám se,že bude hůř.

Rozhodně bych nekupovala žádné drahé dárky když na ně nemám a vůbec bych se za to nestyděla…pro mě je prioritní moje rodina, aby měla vše co potřebuje…u nás už to je finančně tak krizové, že dochází peníze i na jídlo…takže když nemám peníze , nemohu dát drahý dárek a jestli pro to Ti známý nemají pochopení, tak je to jejich problém. Nebudu odtrhávat od úst dětem, abych mohla dát známé něco co by sama mohla běžně kdykoliv koupit, protože ona na to na rozdíl ode mne má.
Naštěstí mám kolem sebe takové známé a máme takovou rodinu,že ode mne dary nikdo nečeká a ani nechce..
Jinak řeším dárky prakticky, káva,víno či kosmetika apod. ale zásadně nákupy v akcích…vezmu kočár a jedu procházkou třeba přes půl města ,abych koupila kafe v akci o 50Kč levnější…a dárky pouze pokud je třeba rodinná oslava apod. Jen tak si s žádnými přáteli dárky nedáváme… Když jedeme třeba na návštěvu,kde jsme dlouho nebyli,tak abych nepřijela s prázdnou, tak upeču bábovku a koupím kafčo, bonbošku nebo něco v akci…

Co se týče prarodičů…ty dárky k dětem v nějaké rozumné míře podle mne patří…nevím jak velké máte děti a můžete jim „dárkování“ vysvětlit a pokud jsou malé omezit dávání dárků, že řeknete prarodičům, že nechcete děti rozmazlovat, pokud Vám to vadí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1919
3.9.11 10:26
Anonymní píše:
Poslední dobou, asi je to tím, že se pohybuju mezi lidmi s vyššími příjmy, mám neustále pocit, že musím obracet každou korunu. Ono to tak ve skutečnosti i je. Mě by to ani nevadilo, dokážu vyžít s málem, ale mám pocit neurčitého tlaku z okolí. Třeba dárky… Nemám na to, abych své blízké i známé draze obdarovávala, ale oni ano a mě je to pak dost trapné. Většinou se pak nesmyslně snažím našetřit na dárky a na to důležité pro rodinu mi nezbývá…Ale jak to vysvětlit? Mrzí mě i to ,že prarodiče obdarovávají mé děti víc, než já s manželem, je to i o drobnostech, drahé sladkosti a tak. Jim ale fakt nemůžu nic říct, hned by nám strkali peníze a to nechceme. Já fakt nevím, jak se zachovat. Možná máte některá podobný problém. Poradíte mi?

Moja teta vzdy hovorila ze chudoba nie je hanba, len je neprijemna :nevim:
Kto ta ma rad velmi lahko pochopi ze nemas peniaze na rozhadzovanie a vobec to nevnima tak ako Ty :wink: Urcite nad tym rozmysla menej alebo vobec :wink: Treba to preklenut, su rozne obdobia, mozno o par rokov budes mat na kupovanie drahych darov Ty a surodenci nie, zivot je taky :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3838
3.9.11 10:34

dle mého peníze vůbec nehrají roli. Zní to možná divně, ale přijde mi, že je to tak.
Je to o přístupu a hlavně o lidech. Důležité je, jak to máš srovnané v sobě a jak to dáváš najevo ostatním. Nezáleží na ceně dárku, ale na tom, jak ho daruješ.

Staré pořekadlo mezi milionáři: když si koupíš 16ti metrovou jachtu, radost ti zkazí soused se 32 metrovou (na kterou nemáš).
Peníze jsou prostě relativní :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.9.11 10:34

no tak nejdříve mě toto tížilo taky-trochu vůči dětem-muisela jsem odpovídat,že to a to si nemůžeme dovolit,ani blbé kindervajíčko,to dostávají děti k svátku.K vánocům dostali dárky pouze od prarodičů.Naštěstí v neštěstí nemají mé děti úplně vpřádku mozek a hračky jim až tak mc neříkají-čili když zahlásí,že by chtěl třeba lego a já řeknu příště,tak mávne rukou a řekne:mami,třeba za rok mi to koupíš,to nevadí…druhý zase,že k ježíšku,ale netuší,kdy ten ježíšek je.Otec neplatí alimenty,já splácím obří dluhy,do toho nemůžu chodit do klasické práce,neb mám syna jen do 12,30 od 8,30 v mš,k tomu jsme týdně někde u lékařů a odb..Na den mám cca 60Kč a i to splkne mhd,největší položka jsou svačiny staršímu do školy.Naštěstí,vždy když přijdou peníze,uděláme větší nákup,koupíme do zásoby špagety,rýži,málokdy máme brambory,maso děti téměř nejí krom spodních stehen a řízků.Já si odříkám tak,že často ani nevečeřím,snídaně jsou pro mě drahý luxus,máslo šetřím na kaši-kluci ho naštěstí nejedí.Točíme jídla jako cuketové řízky s kaší,špagety,přičemž jeden je jí s kečupem,druhý s mou červenou omáčkou bez masa,na tu potřebuju jen protlak.Svátek jsou taštičky z br.těsta plněné špenátem,nivou a kys.smetanou,řízky s kaší máme tak jednou,dvakrát měs.,koprovku s knedlíkem bez masa,svíčkovou dělám občas,starší má rád v této omajdě maso,tak ten kusek pro něj se najde.Někdy udělám sekanou z kuřecího,langoše,květák,broklici.Starší syn má rád zeleninu,tak tu se snažím kupvat-aspon okurku,nebo kukuřici v plechu miluje,ale poslední dobou jí má jen několikrát do měsíce.Já mám ráda rajský a ty mám na balkně,oblečení většinou dědí a když mám kupit boty,tak přispívá má máma:-(( s dárky si dávno hlavu nelámu,problém je pro mě ted škola-mají v rzvrhu angličtinu a tu musíme platit600Kč na pol.,třídní fnd 500Kč,výlety,divadla,to bude asi problém,bědy v mš i škole jsou taky problém.Já sama chodím v botech starých 10let,oblečení dědím naštěstí od příbuzných z ciziny,takže dokonce na veřejnosti mžná nevypadáme až jako socky,ale já se denně budím se zufalými myšlenkami plnými beznaděje a bezmoci.Od ledna mi vezmou rodičák na mladšího,který nám sice schválili d konce r.2012,ale bude se měnit zákon a já přijdu o něj i o sociál…vůbec nevím,jak z toho ven.otec dětí se jen vysmívá,OSPOD si neví rady,že on ví,kam až může zajjít,aby neporušil zákon a to mu ve znaleckých psudcíh vyšlo,že je prakticky psychopat…dokud jsem jej neznala,tak jsem nidky neměla problémy s financemi,ale zatáhl nás do takových dluhů-ke všem půjčkám donutil mě a nyní se vysmívá.SJM jsme vypořádali nekonkretně a n se nyní skrývá,i když víme,kde,tak poštu nepřebírá a všichni věřitelé tak jdou na mě i za jeho exekuce,které vznikly před manželstvím či po jeho ukončení…Omlouvám se,že jsem se tak rozepsala,ale nějak to světlo na konci tunelu vyhasíná

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
3.9.11 10:38

a se sestru máme úmluvu,že holt dárky nekupujeme,moji rodiče by byli i naštvaní,kdybych jim něco kupila,takže k vánocům dělám třeba cd s fotkama dětí,podbarvené hudbou atd.,děti mi dárky kreslí,já jim třeba udrhám náramek z bavlnky.Starší ví,jak na tom jsme a dárky nevyžaduje,je mnohem radši,když si splu sedneme a zahrajeme pexeso či stavíme lego,co má již několik let.O dárkách to opravdu není :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama