Jak vypadá církevní pohřeb?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Reklama

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5

Reklama

Talitha
Extra třída :D 13271 příspěvků 21.01.15 12:59
@Anonymní píše:
Ahoj, ja mam podotazku. Jsem pokrtena. Zajima me-nekdo mi rikal, ze kdybych byla opravdu „dusledny“ katolik, tak bych tedy (omlouvam se za morbidni tema)nemela byt zpopelnena, ale pohrbena do rakve, ze pry „pravoverni“ katolici, ackoliv zpopelneni je „povoleno“,upred­nostnuji nezpopelnovat.Proc tomu tak je? Vi o tom nekdo vic? Omlouvam se za mozna hloupou otazku…nezlobte se :oops:

Např. zde: https://cirkev.wordpress.com/…i-a-kremace/

eumedon
Extra třída :D 10946 příspěvků 21.01.15 15:31
@Anonymní píše:
Ahoj, ja mam podotazku. Jsem pokrtena. Zajima me-nekdo mi rikal, ze kdybych byla opravdu „dusledny“ katolik, tak bych tedy (omlouvam se za morbidni tema)nemela byt zpopelnena, ale pohrbena do rakve, ze pry „pravoverni“ katolici, ackoliv zpopelneni je „povoleno“,upred­nostnuji nezpopelnovat.Proc tomu tak je? Vi o tom nekdo vic? Omlouvam se za mozna hloupou otazku…nezlobte se :oops:

Upřednostňují tradičně pohřeb do země, protože zpopelňováním se dřív vyjadřovalo odmítnutí zmrtvýchvstání, a tedy jednoho z dogmat katolické víry. Dnes se to tak nebere a dnes se to bere tak, že není důvod k tomu, proč by měla katolická církev měla vidět problém v katolickém pohřbu se zpopelněním, pokud zpopelnění není vyjádřením odmítnutí části katolické víry.

PeťulkaC
Kecalka 135 příspěvků 5 inzerátů 23.01.15 23:11

Děkuju všem za rady, pomohli jste mi :-)

Ad zpopelnění: a co „prach jsi a v prach se obrátíš“? (Nebo teda spíš v popel…)

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 31510 příspěvků 24.01.15 09:28

@PeťulkaC
Již od konce 11. století se na Popeleční středu uděluje popelem znamení kříže na čelo (= popelec) s formulí: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš“ (srov. Gn 3,19), nebo „Obraťte se a věřte evangeliu“ (Mk 1,15). Přijetí popelce je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice a uchovávaným v církvi až do dnešní doby. Symbolicky se tak naznačuje stav člověka, který vyznává před Bohem svůj mnohdy špatný život, své nepravosti, svůj hřích a vyjadřuje vůli vnitřně se obrátit s nadějí, že mu Bůh odpustí. Popel, symbol smrti a nicotnosti, se získává ze spálených palmových a olivových ratolestí (v našich krajích „kočiček“) posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli.

Mišičta
Zasloužilá kecalka 910 příspěvků 06.10.17 22:23

Ahoj. Chci se zeptat… Již na pár pohřbech jsem zažila že do díry s rakví každý vházel lopatku hlíny. Znáte význam tohle činu? Příští tyden jdu na pohřeb mého dědečka. Děkuji

jdukolem
Hvězda diskuse 46275 příspěvků 06.10.17 22:26
@Mišičta píše:
Ahoj. Chci se zeptat… Již na pár pohřbech jsem zažila že do díry s rakví každý vházel lopatku hlíny. Znáte význam tohle činu? Příští tyden jdu na pohřeb mého dědečka. Děkuji

nevím zda je to přesně ale u nás se to bralo vždy tak jakože jsi mrtvého odevzdala zemi - jeho tělo se rozpadne v prach/půdu čil takový symbol smíření se se smrtí a s tím co se stalo.. ale nevím zda je to tak i „oficiálně“

Tomášek8
Stálice 68 příspěvků 07.10.17 01:21
@Mišičta píše:
Ahoj. Chci se zeptat… Již na pár pohřbech jsem zažila že do díry s rakví každý vházel lopatku hlíny. Znáte význam tohle činu? Příští tyden jdu na pohřeb mého dědečka. Děkuji

Je teda nevim, ale já jsem zažil jenom to, že ženy mají 1 kytku (růži) a tu hodí na rakev, muži tam obvykle hodí větvičku, která je připravená u hrobu. Byl jsem na pohřbu v červenci, kde bylo asi 200 lidí a žádná hlína se neházela. Ale možná záleží i na mistnich zvyklostech. :nevim:

Mišičta
Zasloužilá kecalka 910 příspěvků 07.10.17 01:31

@jdukolem Aha to zní i logicky. Děkuji za tvůj názor. Zažila jsem to dvakrát v Ivančicích u Brna a teď to bude mít děda v Třinci. Nemůžu se z toho vzpamatovat. Mám pocit jak kdyby to ani nebyla pravda.

cverunka
Ukecaná baba ;) 1982 příspěvků 07.10.17 12:03

Doslovný výzam toho zvku je, že z prachu jsi a v prach se obrátíš. Je to takové odevzdání těla zesnulého.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské... číst dále >

Vybral jsem si Ekonomické stavby

Ruch velkoměsta, neustálý spěch, dopravní zácpy a žádné soukromí přivedly... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku... číst dále >

Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí... číst dále >

Reklama