Mateřská nižší než rodičák, poraďte

Anette28
13.2.10 19:31

Poraďte prosím...

Holky prosím potřebuju poradit…Kdo rodil letos a dotkl se ho tak Janotův balíček ohledně mateřský.Mně bude vycházet mateřská cca 6400kč a dozvěděla jsem se, že si musím zažádat na sociálce do výše rodič.přispěvku tj.7600 po narození dítěte, tak se chci zeptat, jestli to je opravdu tak.Díky

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

24919
13.2.10 19:34

Taky mi socka doplácela do 7600kč, ale už nevím zda jsem speciálně žádala. Asi jo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17042
13.2.10 19:48

Ahojky, úřad práce ti bude do těch 7600,– doplácet ode dne porodu. Takže těch 6-8 týdnů před porodem dostaneš jen tu „svoji“ PPM a po porodu musíš na ÚP práce doložit potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku (to ti dají na OSSZ) a kopii rodného listu. A můžeš si tam rovnou zvolit i délku trvání RP.
A pak ti bude od sociálky chodit normálně PPM a od ÚP ten doplatek do 7600,– podle kalendářních dnů v měsíci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anette28
13.2.10 20:05

Aha a to musim na ten úřad práce ikdyž jsem předtím byla normálně zaměstnaná?

• Nahlásit
  • Citovat
17042
13.2.10 20:34

Jo jo, já byla taky zaměstnaná, od 5. měsíce do porodu v PN. Na ten ÚP bys stejně musela jít žádat o RP po vypršení PPM. Tzn. asi 5 měsíců po porodu. RP totiž vždy vyplácí ÚP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24438
13.2.10 21:28

Ale není to normální pracák, kam chodí nezaměstnaní :wink: , hledej Odbor státní sociální podpory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
139
13.2.10 22:32

A jak je to, kdyz sem na UP.Kdo mi bude platit materskou a z ceho?Z posledniho zamestnani nebo podpory? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16291
13.2.10 23:04

sylvuso, řekla bych že to je pokud jsi měla odpracovaných 100 dní v nějaký době určitý…

A dorovnání do výše rodičáku je snad i před porodem,ne? Mi nemocenskou v souvislosti s porodem taky doplatili do výše RP…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23924
13.2.10 23:07

Holky, takže když mi to teď taky zkrouhli a mám míň, tak si tam dojdu jo? A jaké papíry tedy ze socilky mám mít? ptám se jak magor, ale fakt nevím :oops: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9884
13.2.10 23:32
Bayuska píše:
Ahojky, úřad práce ti bude do těch 7600,– doplácet ode dne porodu. […] pak ti bude od sociálky chodit normálně PPM a od ÚP ten doplatek do 7600,– podle kalendářních dnů v měsíci.

Díky, zajímavá informace. Poprosím ještě o doplnění: Takhle to bude fungovat až do skončení těch cca 5 měsíců po porodu a pak naběhne rodičák řekněme na tři roky (tedy celá částka od ÚP), nebo je to „doplácení“ považováno už částečně za rodičák?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
14.2.10 09:42

Zmeny na rok 2010 nejsou materska se od roku 2009 vyplaci do rodicovskeho prispevku az po porodu.Mela sem to tak.Potom normalne prechazi v rodicak na 7600do 21,a pak 3800.Nebo 7600 do trilet ditete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9884
14.2.10 21:41

Ajo, on ten rodičák vlastně není na 3(4) roky, ale do 3(4) let dítěte! Dík.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17042
14.2.10 21:43

jejda to jsem, blbka, zapomněla napsat, že jde o odbor státní sociální podpory :oops: . Já už to beru prostě jako samozřejmost, a když tam jdu tak říkám, že jdu normálně na „pracák“. Tak to se omlouvám za mystifikaci.
A k dalším dotazům. Mám 4měsíční mimi, takže se docela vyznám :mrgreen: , bo úřednice mě nechaly si v tom „pěkně vymáchat držku“ :mrgreen:. Takže jsem si musela všechno vyzjistit sama.
kamiŠ v tomto roce došlo i ke změně redukce denního vyměřovacího základu. Ten papír, který potřebuješ a na kterém je to vypočítáno se jmenuje Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku(viz tady), dostaneš ho na OSSZ. Ten doneseš na Odbor státní sociální podpory, akorát nevím, jestli budeš potřebovat i kopii rodného listu, když už je to takhle později, ale pro jistotu bych si ji vzala. Nic tím nezkazíš.

sylvusa podle mě záleží na tom jak dlouho jsi na ÚP vedena a jestli jsi v posledních 2 letech byla účastna na nemocenském pojištění. Taky záleží na tom, jestli ti např neběží ochranná lhůta v těhostenství :nevim:
Hanule to dorovnání opravdu vyplácí až ode dne porodu. Je ale možné, že je to od roku 2009, tohle nevím, nezjišťovala jsem.
Viking to doplácení do PPM trvá 22 týdnů po porodu a opravdu je to už částečně RP. Žádala jsem o to stejným formulářem (Žádost o rodičovský příspěvek) a zvolila jsem si rovnou i dobu čerpání RP.Tudíž po ukončení PPM už nemusím na „pracák“ chodit žádat a volit RP.

Uf vyčerpávající info :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23924
14.2.10 21:56
BayuskaUf vyčerpávající info :lol:

To teda a díky za ni moc!!!!!! :potlesk: Ten papír se změnou denního základu mi přišel nedávno dokonce poštou, poslali ho sami od sebe 8-o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17042
14.2.10 22:18

kamiŠ tak to vidíš, alespoň se nemusíš nikam trmácet. Někdy je to tam na dlouho (alespoň u nás :-D ). Jinak jsem ráda, že jsem někomu mohla poradit a alespoň trochu pomoci. Když už jsem kvůli tomu lítala já, ať nemusí všichni. Někdy je to na úřadech složité.

btw. jen jsem zapoměla dodat, že když půjdeš o to doplácení žádat, tak vlastně budeš žádat o RP a musíš vyplnit tu žádost o RP (viz zde) . Nevím jestli to z mého příspěvku dost jasně vyplynulo. No a v té žádostí potřebuješ mimo jiné vyplnit i údaje o otci dítěte a potřebuješ i jeho podpis. Takže možná je lepší si tu žádost předem vyzvednout a vyplnit doma.
Jo a bacha, když na tebe úřednice vybafne (tak jako to udělala mě), že si máš rovnou zvolit i variantu čerpání - 3 nebo 4letou, tak to není tvoje povinnost. Ty máš právo si délku pobírání RP zvolit až do 21.měsíce věku dítěte. Tak pokud ještě nejsi rozhodnutá, nenech se do ničeho nutit, a v klidu si rozmýšlej dál. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama