Porod a mateřství při studiu

2
11.9.20 13:00

Porod a mateřství při studiu

Hezký den, chtěla bych se zeptat na Vaše zkušenosti s mateřstvím při VŠ studiu, zda jste studium přerušovaly a na jak dlouho, případně zda existuje někdo, kdo zvládl pokračovat ve studiu i s dítětem vůbec bez přerušení. Čeká mě porod v polovině semestru, jsem v magisterské úrovni a povinné výuky je dost málo, spíš jen sem tam přednáška než celé dny ve škole. Hlídání bych sehnala, ale neumím si vůbec představit, jak na tom budu se silami, funkčností mozku apod. :-) Budu vděčná za jakoukoli konkrétní zkušenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
221
11.9.20 13:06

Já porodila ve 3.ročníku bakaláre a studium prerušila. Vrátila jsem se k němu, až když měl syn 1,5 roku. V plánu jsem však měla vrátit se mnohem drív, jen do toho vstoupil opravdu blbý porod následkem čeho jsem měli já i syn zdravotní problémy. Rok jsem se z toho dávala do kupy. Takže bych rekla, že prostě uvidíš. Buď pripravená na variantu, že tě materství natolik „zahltí“, že fakt budeš muset prerušit, ale taky nevylučuj to, že budeš úplně v pohodě. Pak je podle mně lepší neprerušovat a pokračovat, dokud je mimčo malé a ty máš ty studijní věci v hlavě čerstvé. :palec: Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
344
11.9.20 13:08

Zkušenosti nemám, ale možná mne to taky čeká. Já bych neprerusovala, zvlášť, jestli budeš stíhat výuku. Čím starší to dítě bude, tak tím míň času budeš mít na uceni. Spolužačka takhle nedodělala maturitu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
11.9.20 13:16

@Trashpanda Děkuju! Ano, jsem připravená i na to, že to může mít i horší průběh, zatím si ale radši představuju ideální scénář :-) Je pravda, že při přerušení se nanahlašuje plánovaný konec, takže bych mohla vynechat jen ten jeden semestr…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
382
11.9.20 13:58

Studium jsem nepřerušila pouze prodloužila. Rodila jsem před začátkem 5. ročníku. Jenom jsem nestíhala psát DP a učit se do toho. Takže jsem nejprve dokončila ročník (udělat všechny zkoušky) a DP a SZZ jsem si odložila do následujícího školního roku. A jsem ráda, že jsem nepřerušila, protože vracet se zpět do školy teď, když jsou malýmu 2 roky bych nechtěla. Když se narodil, prospal skoro celý den, tudíž je i čas na učení. Teď spí jen po obědě a přes den pořád někde lítáme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.9.20 14:03

Ja se ucila pul roku na dulezitou zkousku s 3,5 letym ditetem a praci dohromady a byl to masakr, nezvladla jsem to, az na druhy pokus. Nikdy vic.

• Citovat
  • Nahlásit
886
11.9.20 14:30

Ahoj, ja jsem prerusovala na rok a pul. Chtela jsem si to s dcerkou uzit. Na druhe strane, ten navrat byl tezky. Byt tebou, prerusila bych na semestr s tim, ze proste uvidis, jak to pujde a jak se na to budes citit. Drzim palce, neni to lehke :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32
11.9.20 14:45

Ahoj, ja jsem otehotnela na zacatku 5. rocniku. Diky pohodovymu tehotenstvi jsem semestry zvladla v klidu. Kdyz nahodou bylo potreba, domluvila jsem se s konkretnim ucitelem na dalsi absenci. Jen statnice jsem si dala misto kvetna 2020, ted na srpen a na leden :) Za me lepsi to zkusit v kuse nez vypadnout z toho „skolniho a uciciho procesu“. Jinak i to uceni ted v lete na statnice mi psychicky vlastne pomohlo, ze jsem jen neprebalovala a nechovala :D Ale urcite zalezi na oboru. Ja mam humanitni zamereni a jeste k tomu jsem vedela, ze ze statnic vyhodi fakt jen extremni pripady :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4283
11.9.20 19:49

Já jsem porodila v polovině navazujiciho magisterskeho. Vyšlo mi to tak hezky, že mi sestinedeli akorát končilo se začátkem semestru. Všechny povinné předměty jsem si dala v těhotenství, a dítětem jsem měla jen jeden předmět s povinnou docházku, jinak vše online. Bylo dost vyčerpávající každou volnou vteřinu věnovat škole, každé spaní syna jsem se učila nebo psala DP. Poprvé jsem si odpočinula až když měl rok, to jsem dělala státnice. Ale nelituju, přerušit a pak se někdy vrátit by bylo mnohem horší. Takhle jsem všechno konzultovala se spoluzakama, nevypadla jsem z toho tempa, neztratila nějaké to všeobecně penzum znalosti… vrátit se teď by bylo složitější. Ale hlavně kvůli tomu, že ty děti máme už 3 :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.9.20 20:11

Ahoj, já studuji kombinovaně s miminkem na Karlově univerzitě a školu zatím zvládám s vyznamenáním.
Všichni vyučující mi vycházejí vstříc a netahají mě zbytečně na přednášky, pouze na laborky a cvičení.
Když byla malá ještě kojenec, umožnili mi splnit si některé zkoušky distančně.
Není třeba se bát. Musíš být jen pečlivá, zodpovědná a vše si zjistit dopředu.
Ačkoli mi ještě nezačal semestr, mám už splněno vše k absolvování jednoho předmětu, napsanou seminární práci k zápočtu a jsem už naučená na dvě zkoušky.
S tímhle přístupem lze studovat s dítětem bez zbytečného stresu a obtíží.
Zkus nepřerušovat a uvidíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
2.10.20 12:23

Ahoj,
já dělám doktorát na jihočeský unoverzitě a jde to. První mimino jsem rodila ve druháku. Prvních pár měsíců bylo obtížný se soustředit na něco jinýho než miminko, ale dala jsem to bez přerušení. Teď, měsíc do porodu druhého dítěte jsem udělala státnice a plánuju za půl roku přerušit a doma dopsat disertaci. Myslim, že to reálný je, ale že je potřeba mít kolem sebe chápající rodinu a podporující školitele/učitele.
Držim pěsti!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13832
2.10.20 12:36

Ja měla řádnou dobu studia 5,5 roku, porodila jsem o prázdninách před posledním semestrem + státnicemi, semestr byl v pohodě, už mi chybělo pár předmětů, nenáročné, někam jsem nechodila, někam dítě brala s sebou, na 2 hodky týdně si zajistila hlídání, + poslední semestr byl zkrácený. Diplomku jsem psala po večerech, několikrát jsem chtěla posunout, ale znám se, za rok bych byla ve stejný prrdeli jako v té době :mrgreen: tak jsme to nahecovala. Týden před odevzdáním diplomky byl nejnáročnější. Učení na státnice v klidu.

Upřímně rodit v půlce semestru je blbý, ale záleží na profesorech, někteří vyjdou vstříc jak s docházkou, tak učivem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama