Porodné a matěřská

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Katrin1805
Nováček 8 příspěvků 31.12.18 16:30
Porodné a matěřská

Ahoj holky,
potřebuju radu. Jsem teď ve 13. týdnu těhotenství, dodělávám školu, v květnu budeme (já i přítel) maturovat. Podle termínu porudu bych měla mít necelý měsíc rezervu na dostudování, ale ani jeden nepracuje, tím myslím úvazek, jinak chodíme na brigády, máme dohodu o provedení činnosti a já jěště dohodu o provedení práce. Na internetu jsem se dočetla, že žena, která chce žádat o porodné nebo mateřskou musí být zaměstnaná. Je tu nějaká klička, abych měla aspoň na jedno nárok? Nemáme malý příjem, více jak půl roku bydlíme ve vlastním bytě a minulé období mi ÚP přiznal i příspěvky na bydlení, i když nemám úvazek.
Děkuju předem:-)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Uživatel je onlinerozand
Závislačka 4102 příspěvků 31.12.18 16:35

Na porodne zamestnana byt nemusis, na Penezitou pomoc v materstvi bys mela narok jen v pripade, ze bys 6-8 tydnu pred porodem mela platnou pracovni smlouvu. Mas ale narok na rodicovsky prispevek, o ten se zada nejdriv v den porodu.

Uživatel je onlinerozand
Závislačka 4102 příspěvků 31.12.18 16:36

Nicmene pokud nemate maly prijem, na porodne nedosahnete (a uplne nechapu, proc hledas klicky, abys vysala co nejvic :roll: ).

Tkanicka26
Zasloužilá kecalka 749 příspěvků 31.12.18 16:39

Bez práce mít mateřskou nebudeš a je dobře, že to tak je, jelikož aspoň něco nám pracujícím zůstalo navrch. A porodne dostaneš, pokud je příjem v domácnosti nižší než snad 13tis měsíčně za poslednich 12mesicu.Na to se žádný pracující nedostane.Ty dostaneš rovnou rodicak do 4let věku dítěte. A věř, že ti započítáji všechny příjmy v domacnosti. Me taky započítávali složku platu a měli na ni i kolonku ve formulari :lol: Nejlepší je zajít na úřad a zeptat se, na co všechno můžeš se svým příjmem zadat po porodu na dítě, bydlení atd.Me na úřadě poradili vždy nejlépe, ačkoliv jsem vlastně skoro na nic nárok neměla. :lol:

histep
Závislačka 4056 příspěvků 31.12.18 16:47

@Katrin1805 Pokud nemate male prijmy, na porodne nedosahnes. Pokud nejsi ucastna nemocenskeho pojisteni, PPM nedostanes. Dostanes maximalne RP.

Rive
Ukecaná baba ;) 1264 příspěvků 31.12.18 16:47

Ale doba studia se prece zapocitava, takze by ppm byla mozna.

Náměsíčná
Závislačka 4189 příspěvků 31.12.18 16:49

Kopírováno :Pro přiznání mateřské musí být v den nástupu na mateřskou trvat zaměstnankyni účast na nemocenském pojištění nebo musí nastoupit na nemocenskou v ochranné 180denní lhůtě po skončení zaměstnání a současně musí zaměstnankyně získat dobu pojištění v rozsahu 270 dní v posledních dvou letech. Pokud nejsou tyto zákonné podmínky splněny, tak nemůže být mateřská přiznána a od narození dítěte náleží pouze rodičovský příspěvek.

Porodné
Nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé živé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny.

Petula306
Kecalka 110 příspěvků 31.12.18 16:50
@Tkanicka26 píše:
Bez práce mít mateřskou nebudeš a je dobře, že to tak je, jelikož aspoň něco nám pracujícím zůstalo navrch. A porodne dostaneš, pokud je příjem v domácnosti nižší než snad 13tis měsíčně za poslednich 12mesicu.Na to se žádný pracující nedostane.Ty dostaneš rovnou rodicak do 4let věku dítěte. A věř, že ti započítáji všechny příjmy v domacnosti. Me taky započítávali složku platu a měli na ni i kolonku ve formulari :lol: Nejlepší je zajít na úřad a zeptat se, na co všechno můžeš se svým příjmem zadat po porodu na dítě, bydlení atd.Me na úřadě poradili vždy nejlépe, ačkoliv jsem vlastně skoro na nic nárok neměla. :lol:

Porodné se nepočítá podle roku, ale podle čtvrtletí předcházejícího čtvrtletí narození dítěte. Je to 2.7 násobek životního minima domácnosti. A dostane ho fakt jen vybraná část obyvatel :pocitac: já třeba nárok nemám, což mě neuvěřitelně vytáčí.

Rive
Ukecaná baba ;) 1264 příspěvků 31.12.18 16:50

Zákon o nemocenském pojištění v § 32 odst. 4) konkrétně říká:

Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

1. doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění22), jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,
  1. doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popřípadě dále trvala pojištěná činnost;

doby uvedené v písmenech a) a b) se započítávají v rozsahu, v jakém se nekryjí s pojištěnou činností

Kosopemi
Kecalka 213 příspěvků 9 inzerátů 31.12.18 16:52

@Rive Ale ke dni porodu musi trvat zamestnanecky pomer, ne?

debra.morgan
Kelišová 5283 příspěvků 31.12.18 16:53

@Rive uspesne ukoncene vzdelani se pocita, nemusela by mit tech 270 odpracovanych dni, ale jen platnou smlouvu a neco oddelano… ale nikde jsem už nenašla, jak dlouho se do toho ta skola bere.

edit: spatne cislo, sorry

Příspěvek upraven 31.12.18 v 17:07

histep
Závislačka 4056 příspěvků 31.12.18 17:04

@Rive Studium se zapociva do te podminky 270 dni, ale dalsi podminka, ucast na nemocenskem pojisteni ke dni vzniku naroku na PPM, tim splnena neni.

Uživatel je onlinerozand
Závislačka 4102 příspěvků 31.12.18 17:23
@Tkanicka26 píše:
Bez práce mít mateřskou nebudeš a je dobře, že to tak je, jelikož aspoň něco nám pracujícím zůstalo navrch. A porodne dostaneš, pokud je příjem v domácnosti nižší než snad 13tis měsíčně za poslednich 12mesicu.Na to se žádný pracující nedostane.Ty dostaneš rovnou rodicak do 4let věku dítěte. A věř, že ti započítáji všechny příjmy v domacnosti. Me taky započítávali složku platu a měli na ni i kolonku ve formulari :lol: Nejlepší je zajít na úřad a zeptat se, na co všechno můžeš se svým příjmem zadat po porodu na dítě, bydlení atd.Me na úřadě poradili vždy nejlépe, ačkoliv jsem vlastně skoro na nic nárok neměla. :lol:

Ale houby do 4 let. Muze si nastavit 7600 jako maximalni mesicni vysi, tj. 29 mesicu.

Tkanicka26
Zasloužilá kecalka 749 příspěvků 31.12.18 17:24

@Petula306 Tak je to jako na bydlení,tam se taky řeší 3mesice.No každopádně na to skoro nikdo nedosáhne. :palec:

Tkanicka26
Zasloužilá kecalka 749 příspěvků 31.12.18 17:26

@rozand Každý rok se něco mění a za mě bylo takto. :palec:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Bourala opilá. Policie potvrdila Dádě 2,5 promile za volantem a hrozí jí tři roky vězení

Je to černém na bílém. I když donedávna zpěvačka Dagmar Patrasová (62)... číst dále >

Propadák Koptashow: Dopadne hvězda Sněženek a machrů stejně jako Mareš?

Česká televize začátkem roku 2019 spustila novou talk show. Moderátorem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >