Postižený mladší sourozenec

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.19 17:02
Postižený mladší sourozenec

Dobrý den, měla bych dotaz, zda je tady někdo, kdo to má stejně a chtěla bych načerpat nějaké zkušenosti. Máme doma skoro tříletou dcerku a teď nedávno se nám narodil syn, bohužel s postižením. Není to nic vážného, ale naši zvýšenou péči potřebuje a na dceru nám teď kromě nejnutnějšího nezbývá čas. Snažíme se, aby byla.co nejvíc s babičkou a dědou, aby nebyla u toho, jak se staráme a nežárlíla, než se dostaneme z toho nejhoršího… Je s nimi strašně ráda, ani se jí nechce někdy domů, ale jakmile je doma, tak zkouší na sebe strhávat pozornost a jde vidět prostě že žárlí. Jak jste se s takovou situací vyrovnávali a jak jste to řešili vy? Budu ráda za jakékoli odpovědi. Nevím jestli jednáme správně a je mi dcery strašně líto, i když jí to většinu času asi ani nedochází, nechci ať to dojde do nějakého stádia, kdy by nesnášela brášku pro tu pozornost, kterou mu musíme věnovat…

Reakce:
Jana525
Kelišová 5828 příspěvků 25.07.19 17:08

Teda tezka situace, navic je tam strasne maly vekovy rozdil. To na sebe deti casto zarli i pokud jsou zdravi.
Pojkud to jde jen trosku zaridit nebo minimalne v budoucnosti, tak se snazit travit nejaky cas i jen s tou starsi dcerou, proste mit obcasne jhlidani pro sourozence. Nevim ovsem, jak moc je pece narocna a jak moc je to realne

Jana525
Kelišová 5828 příspěvků 25.07.19 17:09

A nebo se prostridavejte s manzelem, kdyz to jinak nepujde. Ono tohle neni lehka situace pro sourozence.

welovefashion
Ukecaná baba ;) 1227 příspěvků 100 inzerátů 25.07.19 17:11

Je mi to líto, ale ono miminku at zdravému nebo nemocnému se prostě rodiče musí věnovat víc než staršímu sourozenci, myslím že by pomohla všeobecná rada, zkusit jí zapojit s ohledem na věk do těch starostí o brasku, když je doma… Aby k němu získala vztah ;) a třeba jednou týdně jí vzít někam samotnou pokud je to teda možné nechat třeba tátu se synem, pak zase by mohla trávit čas jen s tátou…

SlečnaDahlia
Závislačka 2727 příspěvků 25.07.19 17:32

To, že má sourozenec postižení, nehraje roli. Pro ni. Posílat ji k babi s dědou rozhodně není dobrá věc: i když je jí tam dobře a má je ráda, vcelku oprávněně to může vnímat, jako že se jí zbavujete kvůli miminku, a bude to ve finále ještě horší.

Zapoj ji co nejvíce do péče o miminko. Může podávat plenky, oblečení, může miminko jako velká holka hlídat v lehátku, zatímco vaříš (samozřejmě je u toho periferně sledovat). Vyhraď si čas, kdy bude jeden z vás rodičů jenom s ní. Střídejte se co možná nejrovnoměrněji v péči o obě děti, aby v nějaký čas mohla mít dcerka u sebe někoho, kdo bude věnovat pozornost jenom jí.

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 25.07.19 17:42

1. zapojte ji do péče o bratra, předejte ji nějakou trochu pocitu zodpovědnosti a zapojení. Nevidím nejmenší důvod, proč by neměla být u toho, kdy je potřeba se o toho kdo je zrovna nejslabší a potřebuje to staráte. Jste rodina, to že najednou je něco strašného, co nesmí vidět a musí pryč nebude úplně nejkonstruktivnější cesta.

2. střídejte se, když to jde - tedy když ty se věnuješ dceři, tak synovi se věnuje otec a obráceně. Zaveďte sobotní dopoledne, kdy tě má jenom pro sebe a děláte něco co vás těští. A to samé s otcem.

3. jste v kontaktu s lokální Ranou péčí? Minimálně mají spoustu zkušeností, jak konstruktivně fungovat s dalšími sourozenci a umí spoustu věcí usnadnit.
https://www.ranapece.cz/

g.sandova
Kelišová 5980 příspěvků 25.07.19 17:57

Hele byla jsem ve stejně situaci. N3v8my co má váš syn, nas měl toho víc než dost. Dceru jsem ale rozhodně neposilala pryč. Zapojila jsem ji do péče, většinu věcí dělala společně. Zkus jít touhle cestou. Ač má syn postižení, nemůžeš upozadit první dítě. Musíš být pro oba stejně.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.19 18:09

Muj nazor:byla jsem v situaci vasi dcery pred 30lety. Nasi me tez posilali k babi-.(lazne, operace, atd) ktere vyzadovali neustalou peci o bratra. Je to tezke tohle tema rozeberte nejlepe s nejakym poradcem odbornikem psychologem. Me to ublizilo ale i lecceho usetrilo. To je bohuzel udel sourozencu nemocnych. Snazte se i pres vse venovat i zdravemu diteti.

Petája
Zasloužilá kecalka 611 příspěvků 25.07.19 18:21

Mám dva syny, mladší má onemocnění kůže, věkový rozdíl mezi nimi jsou ty tři roky. Staršího jsme od malinka zapojovali, pomáhal mazat mastmi atd. A pořád jsme vysvětlovali, co mladší nemůže, proč to nemůže, péče o mladšího probíhala ( v rámci možností) společně…Teď je starší strašně důležitý, jakože pomáhá s bráchou a háže rozumy na všechny strany…A i ten mladší si od něj nechá spoustu věcí a u nás rodičů protestuje…Teď je jim 5 a 2 roky, nežárlí vůbec a mají se fakt hodně rádi.

Micaella22
Ukecaná baba ;) 1720 příspěvků 25.07.19 18:31

Deti proste ze zacatku zarlej. Nedavejte ji k babicce, pokud teda zvladate, oddalujete to aby si mladsi zvykla. Zapojovat starsi do pomoci o mladsiho, pokud je to mozny pak se venovat diteti a mit aktivitu jen s jim - malovat, pexeso atd. Za par mesicu pohoda

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.19 19:19

My máme od sebe děti 2,5 roku. Mladší není postižený, ale je velice náročný. Od narození častá nemocnost, hospitalizace každý rok minimálně týden (ano, to není nic moc). Když jsme doma, tak pořád kolem něj - inhalace, cvičení, preventivní opatření. Do toho má mladší vývojovou dysfazii a ADHD, takže cvičíme řeč, grafomotoriku a další věci, protože má křivá záda a nožky.
Jako bonus mu zatím zůstávají nějaké autistické rysy, takže na něj pořád musíme brát ohledy.
U nás to narušilo vztah se starším. Taky jsem ho odkládala k babičce. On teď babičku preferuje. Já se ho snažila zapojovat, ale od 4 let za ní sám utíkal, protože mladší měl období, kdy pořád brečel a vztekal se.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.19 20:21

Mám syny. Dnes už 12 a 10. Mladší vážně nemocný. Od začátku je starší ve všem s námi.. Vůbec bych dceru nikam neposlala, je součástí vás, vaší rodiny. I ona se musí zzit s novou situaci. Musíš si vyhradit čas pro obě děti. Nejde jedno odsunout…

Váš příspěvek
Reklama