Práce na dobu určitou a výpověd

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.14 08:52
Práce na dobu určitou a výpověd

Ahoj maminky. Pracuji nyní na dohodu jako prodavačka, jsem vedená stále na UP, jelikož si jako pouze záskok vydělám kolem 3.tisíc. Jedna stálá zaměstnankyně možná odejde a vedoucí mě chce na normální prac. Smlouvu na dobu určitou, myslím, že tam je i 3 měsíční výpovědní lhůta a pak jim to prodlužujou co půl roku.Jde mi o to v čem potřebuji poradit, pokud by mi práce už nevyhovovala můžu dát pak výpověd? Je to tak, že si s kolektivem moc nerozumím a jsou pořád nějaké dohady..Pracovat chci jen se bojím, že to třeba pak nebudu zvládat a nebudu moct dát výpověd, prý mě pracák pak nezaeviduje zpět, když dám sama výpověd. Nebo když to budu mít třeba na tu dobu určitou na půl roku můžu pak odejít a pracák mě pak normálně zaeviduje? Potřebuji to vědět a mít klid, že pokud bude problém vrátím se na úp a hledám jinou práci. Známá říkala, že pokud dám sama výpověd nebudu se moct rok vrátit na úp a budu úplně bez peněz.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
terinka4444
Hvězda diskuse 69359 příspěvků 11.11.14 08:57

Ne, ale pokud dáš sama výpověď, tak nemáš nárok na plnou podporu, ale je ti krácena. Nicméně na pracák samozřejmě můžeš.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17758 příspěvků 10 inzerátů 11.11.14 09:17

A pokud se po půl roce rozhodneš smlouvu s nimi neprodloužit, normálně můžeš zase na pracák a podpora Ti krácena nebude.

eumedon
Extra třída :D 14433 příspěvků 11.11.14 09:28
@Anonymní píše:
Smlouvu na dobu určitou, myslím, že tam je i 3 měsíční výpovědní lhůta …

Ten návrh smlouvy jsi viděla? O výpovědi pracovní smlouvy uzavřené na dobu určitou jsem zatím neslyšel: Pracovní poměr založený smlouvou na dobu určitou končí uplynutím doby, na kterou byl sjednán.

Pokud bylo přesto sjednáno, že může být rozvázán také výpovědí s tříměsíční výpovědní lhůtou (nevím, jestli to lze), tak tu možnost potom má jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec.

Ale výhodnější pro tebe bude - pokud bys nechtěla pokračovat v PP - prostě nepodepsat další prodloužení, jak píší ostatní. Na ÚP pak dostaneš plnou podporu.

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 11.11.14 09:37
@eumedon píše:
Ten návrh smlouvy jsi viděla? O výpovědi pracovní smlouvy uzavřené na dobu určitou jsem zatím neslyšel: Pracovní poměr založený smlouvou na dobu určitou končí uplynutím doby, na kterou byl sjednán.

Pokud bylo přesto sjednáno, že může být rozvázán také výpovědí s tříměsíční výpovědní lhůtou (nevím, jestli to lze), tak tu možnost potom má jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec.

Ale výhodnější pro tebe bude - pokud bys nechtěla pokračovat v PP - prostě nepodepsat další prodloužení, jak píší ostatní. Na ÚP pak dostaneš plnou podporu.

Jak píšeš. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou s 3měsíční zkušební dobou a dodatkem o výpovědi.

Jednu ze smluv na dobu neurčitou jsem ukončila já a pak pobývala na ÚP tuším za 40 procent.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17758 příspěvků 10 inzerátů 11.11.14 09:38

@eumedon Samozřejmě, že může dostat (za zákonných podmínek) výpověď, i když je smlova na dobu určitou. Stejně tak ona jako zaměstnanec může odejít z práce buď ve zkušební době, nebo dát výpověď, ať už je smlouva na dobu určitou nebo neurčitou (běžná je 2 měsíční výpovědní lhůtou, nedohodneli se se zaměstnavatelem jinak nebo není li v smlouvě domluveo jinak).

honeyglobal
Zasloužilá kecalka 960 příspěvků 11.11.14 09:42

Ahoj, vypoved muzes samozrejme dat sama i v tom pripade, ze mas pracovni smlouvu na dobu urcitou. Je tam klasicky 2 mesicni vypovedni lhuta, od 1. dne nasledujiciho mesice, kdy jsi podala vypoved.

Jinak smlouva na dobu urcitou konci automaticky uplynutim sjednane lhuty.
U nas se da domluvit s personalnim i na tom, ze Ti zmeni na tajnacku dobu urcitou, napr. Prepisou datum skonceni smlouvy na takove, aby ti to vyhovovalo.

Taky si dej pozor na opakovane smlouvy na dobu urcitou, kterou Vam opakovane davaji na pul roku. Od 1.1.2012 byla novela v zakoniku prace v par. 39 odst. 2, kdy tento pocet opakovani smluv tzv. Retezeni, omezil zakonodarce na pouhe 3. Takze muzes dostat maz 3 smlouvy na dobu urcitou, 1 smlouva muze byt sjednana nejdele na 3 roky. Pokud Vam teda prodluzuji po pul roce. Tak dostanes 1. smlouvu na 6 mesicu, 2. smouvu na 6 mesicu, 3. smlouvu na 6 mesicu, ale pokud by ti i pote chteli prodlouzit smlouvu, tak uz Ti musi dat 4.
smlouvu na dobu neurcitou.

Pokud das vypoved sama, tak se samozrejme muzes zaregistrovat na UP, akorat budes mit o 10 nebo 20 % mensi, to presne nevim, podporu v nezamestnanosti, ale soc. A zdrav. Ti normalne plati.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.14 09:47

Moc všem děkuji už jsem klidnější :).Když tedy nebudu zvládat počkám tedy do ukončení-uplynutí té doby a můžu odejít a nebudou chtít pak na pracáku důvod proč jsem odešla nebo potvrzení? Nebo jen řeknu, že mi skončila smlouva? Právě nevím co tam prřesně bude, jestli 3 měsíce nebo 6.Kdyby byla tedy 3.měsíční výpovědnií lhůta, taky můžu bez problému odejít. Někdo mi zas říkal něco, že musela bych mít odpracovaný rok, abych měla nárok na podporu nebo se mohla vrátit zpátky na pracák…

honeyglobal
Zasloužilá kecalka 960 příspěvků 11.11.14 09:50

Neboj, na pracaku se na duvod odchodu neptaji, to spis pak na pohovorech. :P
Na pracaku jim ukazes pracovni smlouvu, zapoctak a jinak nic. Ani vypoved nepodepisujes, proste to samo skonci uplynutim lhuty a nikde nic nepodepisujes. Jen chtej pak ten zapoctak.
Na UP rekni, ze Ti neprodlouzili smlouvu a ze treba nevis proc. Ale na duvod se neptaji.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17758 příspěvků 10 inzerátů 11.11.14 09:55

Myslím, že si pleteš zkušební lhůtu s výpovědní. Navíc standartní výpovědní lhůta jsou 2 měsíce (běží od 1. kalendářního dne následujícího měsíce po dorušení výpovědi). Pokud odejdeš ve zkušebce, myslím, že podpora by pak byla krácena.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.14 09:58

Ted jsem teprve dočetla zbytek. :) Takže by to mohlo být bez problémů. Stěmi 2. měsíci počítám, protože než by našli naáhradu. A jak to je s tím odpracovaným rokem? Za práci jsem vážně ráda, jen chci si být jistá, že kdyby náhodou nebudu bez pracáku.

andrea.sb
Kelišová 5854 příspěvků 11.11.14 10:12

Měla jsem to podobně, pracovala jsem jako prodavačka na dobu určitou, ale vzhledem k tomu, že pracovní podmínky byly děsné, kdy se nedodržely ani přestávky na oběd, tak jsem smlouvu neprodloužila. Na pracáku se mě paní ptala. Narovinu jsem ji řekla, jak to tam chodilo a proč jsem smlouvu neprodloužila. Docela se zhrozila a podporu mi nezkrátili. Tehdy mi řekla, že bych měla odpracovat alespoň 6 měsíců, abych měla nárok na podporu znovu. Jak je to teď přesně nevím.

eumedon
Extra třída :D 14433 příspěvků 11.11.14 10:24
@Svistice píše:
@eumedon Samozřejmě, že může dostat (za zákonných podmínek) výpověď, i když je smlova na dobu určitou.

Máte pravdu: http://www.mpsv.cz/ppropo.php?…

V zákoníku práce není uvedeno, že by výpovědí mohl být ukončen výhradně PP sjednaný na dobu neurčitou a ve výše zmíněném odkaze se na stránkách MPSV píše, že „Před uplynutím sjednané doby lze ukončit pracovní poměr sjednaný na dobu určitou všemi způsoby, stanovenými v zákoníku práce pro skončení pracovního poměru“.
@andrea.sb píše:
Tehdy mi řekla, že bych měla odpracovat alespoň 6 měsíců, abych měla nárok na podporu znovu. Jak je to teď přesně nevím.

Zakladatelce byla nabídnuta toba určitá 6 měsíců, takže to by odpovídalo.

V případě, že by zakladatelce pracoviště nevyhovovalo, a přesto by vydržela do konce sjednané doby, nebyla by jí krácena podpora.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.14 11:53

Ve smlově mají holky : tato smlouva se uzavírá na dobu určito u - datum do kdy dal k tomu píše - se zkušební dobou na 3.měsíce. Takže takhle to budu mít taky sepsané. Pokud tedy odejdu ve zkušební době a neoďělám ani toho půl roku, nebudu mít s tím problémy? Omluvám se, že se tak blbě dokola ptám, ale jsem na mobilu a pokud je to už zodpovězené nejde se mi podívat, pokud píši. Tak já nevím kolegyně říká, že když odešla z jiné práce a neměla odpracovaný rok tak ji nechtěly ani zaevidovat nic :).Právě kvůli těm podmínkám kolem se bojím, že to pak psychycky tu práci nebudu zvládat. Všichni tu jsou déle a jak něco vše je na mě, samé naschvály atd..To není podstatné..

eumedon
Extra třída :D 14433 příspěvků 12.11.14 20:38
@Anonymní píše:
Ve smlově mají holky : tato smlouva se uzavírá na dobu určito u - datum do kdy dal k tomu píše - se zkušební dobou na 3.měsíce.

Takže to není výpovědní doba, ale zkušební doba. To je něco jiného.

@Anonymní píše:
Pokud tedy odejdu ve zkušební době a neoďělám ani toho půl roku, nebudu mít s tím problémy?

Na to ti nikdo neodpoví, nedala jsi dost informací. O podmínkách podpory si počti zde: https://portal.gov.cz/…67_full.html

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Seznamte se, tohle jsou opilci a smolaři na Českých lvech.

Největší společenské událost je za námi a už jsou známi vítězové, kteří... číst dále >

Zadaná Anna Polívková přistižena s jiným! Herečka u něj strávila noc

Herečka Anna Polívková (40) přišla na České Lvi za dámu, ale odcházela skoro... číst dále >