Předškolák a výchovné problémy?

37
12.3.17 16:01

Předškolák a výchovné problémy????

Dobré nedělní odpoledne, jdu si k Vám pro radu, celý víkend přemýšlím a není mi zrovna nejlépe. Mám syna, kterému je pět a půl. Inteligenčně je dle PPP spíše lehčí nadprůměr, nicméně sociální stránka ještě není úplně dozrálá, je hodně impulzivní, dosti živý, nicméně nám byl doporučen jen odklad, podezření na nějakou další diagnózu zatím nevidí…Ale teď jsme např. byli u paní doktorky a ona s ním něco dělala, asi ho to bohužel moc nebavilo a zahlédl na poličce zvířátka a tak se zvedl a šel se tam podívat, bez dovolení a paní doktorka mi řekla, že to by již v tomto věku neměl dělat a že to vypadá na nějaké výchovné problémy a že bychom měli navštívit ještě nějakého psychologa, psychiatra. Je pravda, že se mi ještě v tomto věku někdy sekne, někdy se vzteká, odmlouvá, sem tam pronese sprosté slovo, co pochytil ve školce, nebo si zanadává…
Tak teď opravdu nevím, zda ho ještě a nás někam tahat, když docházíme na předškoláky do PPP, zda toto je již nad rámec chování u takto starého dítěte. Ještě dodám, že u pětileté prohlídky se sekl a naprosto se nenechal vyšetřit. Jak jsou na tom Vaše děti a je toto chování ještě přijatelné či nikoli? Jak bych ho mohla např. trochu zklidnit? Děkuji mnohokrát za rady a přeji hezký zbytek dne

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

69512
12.3.17 16:12

@Krakon Tomuhle neříkám výchovné problémy… ale nepřipravenost na školu jo, takže bych mu dala odklad a jinak se tím moc nestresovala, pokud doma nic nepozoruješ a ve školce si nestěžují ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2456
12.3.17 16:16

Poradit lze jen jedno - jasně stanovená pravidla, jasně určené postihy za porušení a dodržovat to. Je to hodně náročné, ale pokud povolíš jednou, tak je celá snaha v pytli.
Hodně i pomáhá to, že ty pravidla budeš také dodržovat - s tím, že se na tebe samozřejmě některá nevztahují a proč. Máme nemusí chodit spát po večerníčku, protože je mnohem starší a nepotřebuje tolik spánku apod..
Ale rovnou povím, že pokud si šel pro zvířátko (a je jedno, že ho zaujalo - to je prostě už jen výmluva) bez zeptání, i když měl dělat něco jiného, tak to může být problém.
Pokud si v tom nejsi sama jista - zajdi nejdřív k nějakému odborníkovi Ty sama, ať si s ním o tom promluvíš.
To, že ho něco moc nebavilo, tak šel něco dělat něco jiného, je v tomto kontextu jen výmluva. Dítě v tomhle věku už by mělo být schopné rozlišit, co je důležité a co ne. A jestli s ním něco dělá dospělí a on se sebere a jde pryč… to je problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
37
12.3.17 16:16

No tak doma musím skoro každý den také zvýšit hlas, aby něco udělal, nebo zase naopak, aby něco nedělal, popř. pošlu pryč, aby se zklidnil, ve školce se také občas dovím, že např. vyrušoval, smál se zlobil s kamarádem, který je asi stejné číslo jako můj, ale já myslela, že je to normální, že někteří kluci jsou prostě zlobivější…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.3.17 16:28

No já nevím, ale ve svém okolí neznám asi žádné 5 leté dítě, které by sedělo na zadku a čekalo až mu někdo zavelí, že se může jít podívat na to co ho zaujalo 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.3.17 16:32
@Krakon píše:
No tak doma musím skoro každý den také zvýšit hlas, aby něco udělal, nebo zase naopak, aby něco nedělal, popř. pošlu pryč, aby se zklidnil, ve školce se také občas dovím, že např. vyrušoval, smál se zlobil s kamarádem, který je asi stejné číslo jako můj, ale já myslela, že je to normální, že někteří kluci jsou prostě zlobivější…

Podle mě to normální je. A ve školce Ti to podávají jako problém, nebo jen konstatují? U nás často paní učitelky vykládají co kluci vyváděli.. ale vždy to říkají stylem že konstatují.. už jsem se učitelky i ptala, když mi tohle říká, jestli očekává že já budu nějak zasahovat, nebo jestli si s tím poradí, ujistila mě, že prostě rodiče vyžadují hlášení o chování jejich dětí, tak mi to říká, ale že si s stím samozřejmě poradí, že nejde o žádné nestandardní nebo nepřijatelné chování. Já samozřejmě můžu doma do kluka hustit, že až půjdou druhý den s Marečkem na vycházku aby se nežďouchali a netahali se za vesty.. ale to je tak asi všechno co pro to můžu udělat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7325
12.3.17 16:36

@Krakon No jo, ale vem si třídu, kde bude 25 dětí…učitelka jim řekne (třeba), aby si otevřeli sešity a tvůj syn vstane a půjde si prohlížet obrázky na výstavce…všichni sedí, otvírají sešity, berou si tužky a Pepíček si jde dělat to, co chce on. Fakt to může být problém…může ho vyřešit odklad a nemusí. To ti nikdo dopředu neřekne. Odklad bych dala a v případě neustávajících problémů s koncentrací, výdrží, respektováním druhých, vyrušováním atd., bych to řešila na 100%.
Není úplně standardní, aby se 5 leté dítě zaseklo u lékaře, pokud ho nemá spojeného s extrémně nepříjemným zážitkem. Zvlášť když dopředu ví, že se bude dít to a to…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
37
12.3.17 16:39

No ve školce právě také spíše s úsměvem konstatují, proto mne reakce této paní doktorky docela zarazila, že výchovné problémy, které se budou jen zhoršovat a že zlobí, jelikož je vnitřně nespokojený sám se sebou. On se ale celé dny v podstatě směje a dělá blbiny…Tak mne to nějak rozsekalo, jestli něco nevidím…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7325
12.3.17 16:42
@marmelada78 píše:
No já nevím, ale ve svém okolí neznám asi žádné 5 leté dítě, které by sedělo na zadku a čekalo až mu někdo zavelí, že se může jít podívat na to co ho zaujalo 8o

Já teda ano…
Představ si to živě…vejdeš s 5 letým dítětem do ordinace, doktorka řekne: „Pepíčku, posaď se a tady mi pověz, co vidíš na obrázku?“ A tvůj Pepíček vstane a odejde koukat na hračky v poličce? 8o To mi teda nepřijde běžné… :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
37
12.3.17 16:42

To já naprosto chápu, proto dáváme odklad a docházíme ještě i na předškolní kroužek do PPP, kde ale spolupracuje úžasně…V PPP jsme zatím byli jen 3 x, budeme chodit celý další rok a půl, než nastoupíme do školy, ale chtěla jsem vědět, zda je to chování vyloženě nestandartní a zda ještě k PPP někam hned teď zajít…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.3.17 16:46
@SIMONA1234 píše:
Já teda ano…
Představ si to živě…vejdeš s 5 letým dítětem do ordinace, doktorka řekne: „Pepíčku, posaď se a tady mi pověz, co vidíš na obrázku?“ A tvůj Pepíček vstane a odejde koukat na hračky v poličce? 8o To mi teda nepřijde běžné… :think:

Takhle asi ne.. ale pokud tam budu s klukem sedět, a povedu už třeba 5 minutový dialog s doktorkou, tak pak můj pepíček určitě vstane a půjde si prohlížet stříkačky. Ale zas pokud mu řeknu „Pepíčku k noze“ tak poslechne to jo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7325
12.3.17 16:47
@Krakon píše:
No ve školce právě také spíše s úsměvem konstatují, proto mne reakce této paní doktorky docela zarazila, že výchovné problémy, které se budou jen zhoršovat a že zlobí, jelikož je vnitřně nespokojený sám se sebou. On se ale celé dny v podstatě směje a dělá blbiny…Tak mne to nějak rozsekalo, jestli něco nevidím…

Jak často ho vidí? Je často nemocný? Nezmiňovala ses jí někdy, že je živější, neposedí, neposlechne…? Mohla to samozřejmě plácnout jen tak a může mít něco odpozorováno…nevím. :nevim: Neber si to zle nebo osobně, je to k tvému zamyšlení…a NIKDO ti tu neuděláme diagnostiku tvého dítěte, protože ho prostě neznáme. To už ho víc zná tvoje doktorka… :nevim: Živější dítě nemusí zákonitě znamenat diagnozu, může to být nátura, chybná výchova, přemíra cukru ve stravě…cokoliv.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7325
12.3.17 16:50
@marmelada78 píše:
Takhle asi ne.. ale pokud tam budu s klukem sedět, a povedu už třeba 5 minutový dialog s doktorkou, tak pak můj pepíček určitě vstane a půjde si prohlížet stříkačky. Ale zas pokud mu řeknu „Pepíčku k noze“ tak poslechne to jo.
:mrgreen:
Tak předškolák by měl vydržet s koncentrací tak 15 minut…
Což u živějších dětí pak může být problém ve škole. Aby po 5 minutách vybíhaly z lavice..no..
A to se jim učitelé snaží v prvních třídách stále měnit činnosti.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7325
12.3.17 16:54
@Krakon píše:
To já naprosto chápu, proto dáváme odklad a docházíme ještě i na předškolní kroužek do PPP, kde ale spolupracuje úžasně…V PPP jsme zatím byli jen 3 x, budeme chodit celý další rok a půl, než nastoupíme do školy, ale chtěla jsem vědět, zda je to chování vyloženě nestandartní a zda ještě k PPP někam hned teď zajít…

Kolik je v tom kroužku dětí?
Menší kolektiv některým dětem vyhovuje víc, je tam méně rozptýlení…může tam mít i štěstí na „klidné spolužáky“. :nevim: Nikdo ho neprovokuje…a on se (asi) dá snadno strhnout k blbnutí, co?
Taky tam asi nechodíte denně, to taky hodně ovlivní…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.3.17 16:54
@SIMONA1234 píše: :mrgreen:
Tak předškolák by měl vydržet s koncentrací tak 15 minut…
Což u živějších dětí pak může být problém ve škole. Aby po 5 minutách vybíhaly z lavice..no..
A to se jim učitelé snaží v prvních třídách stále měnit činnosti.

Ten můj ještě předškolák není, bude mu 6 v listopadu, takže má čas. Ve školce mě PÚ upozornila, že ho občas zkusí zapojit s předškolákama, ale že nevydrží..tak snad se to utřepe časen a obejdeme se bez diagnozy :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama