Předškolák - zákaz tabletu a vztek

Anonymní
26.4.21 17:16

Predskolak - zakaz tabletu a vztek

Hezke odpoledne,

jdu si k vam pro radu se situaci, kterou jsem nezvladla. Mam predskolaka, ktery posledni dobou travil hodne casu na tabletu. I 2-3 hodiny denne. Rovnou rikam, ze vim, ze je to chyba nas rodicu, byly zavrene skolky, ja si nevzala OCR, takze jsem mu tablet nechavala, abych nemusela pracovat tolik po vecerech, uz jsem to nezvladala.
Ted se snad pomalu vracime do normalu a snazime se srovnat i nastaveni chodu rodiny. Tablet jsme uplne zakazali, misto toho nabizime jine cinnosti, spolecne nebo jen pro nej, snazim se delat opet bezne činnosti s jeho zapojenim (peceme buchtu, pradlo atd). Nicmene dite se kvuli tabletu stale vzteka, tropi sceny a nedari se nam mu vysvetlit, ze je to pro jeho dobro, ze je lepsi travit cas jinak. Jde jen o tablet, televizi zakazanou nema, tu si ale nepusti.
Je pomerne chytry a stoji si za svym.. nastavil situaci tak, ze bud mu ten tablet na chvili necham a on prestane delat sceny a klidne bude dalsi dny bez nej nebo se bude vztekat i nadale. Ustoupit mu nechci, ale musim priznat, ze s argumentaci uz jsem v koncich.
Asi jsme nemeli jit cestou uplneho zakazu, ale jen striktne omezit povolenou dobu, jenze ted uz je na to pozde. Klidne bych to tak udelala, jen nevim, jak mu to podat, aby nemel pocit, ze si to vyvztekal.
Poradite mi?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
26.4.21 17:26

Neporadím, ale jsme na tom stejně. Dneska jsem dovolila 30 minut, protože jsem nechtěla jít cestou úplného zákazu a scéna jak z hororu. Takže jsem mu sdělila, že to je výhoda a tu si zaslouží jen ti, co se chovají dobře.
Bohužel u nás je to horší o to, že vidí s tabletem staršího, který se učí.
Taky vím, že to je naše chyba. Já byla doma na distanční výuce, takže to bylo nejjednodušší řešení, protože výuku si na večer nepřeložim.
On je celkově teď v opozici, vzteka se, křičí, vydírá nás. Opakovaně se dozvídáme, že nás nemá rád. A za to, že se vzteká, můžeme my.
Takže ho honím co nejvíc ven a snažím se vydržet. Snad to přejde.

• Citovat
  • Nahlásit
31894
26.4.21 17:30

Našemu předskolákovi taky musím tablet po 1/2 hodině sebrat. Jinak by vydržel déle. A taky zkouší, jestli nechám déle. Když má činnost, na tablet si ani nevzpomene. Ale je to velké lákadlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29023
26.4.21 17:33

Zkusila bych to řešit v předstihu. Né až ho bude chtít a bude v afektu, ale normálně si po snídani sednout a třeba napsat, kolik času a kdy by chtěl hrát on a kolik času a kdy chceš ty - a pak se o tom bavte. Jestli je to předškolák - tj. 5 let, tak už byste se mohli dobrat nějakého výsledku. Klasické licitování :-) Nabídni trochu méně, než chceš, pak teda povol aby to bylo přiměřené. Můžete to stanovit na třeba týden, udělat si plán, každý den odškrtávat - chce to něco „viditelného“, na čem uvidí, kolik už hrál, kolik mu ještě zbývá. A když už má vyčerpáno, tak se nenechat řvaním ukecat - v klidu přijmout, že má vztek, že chce ještě hrát - i to se musí naučit zpracovat. Lepší je třeba nastavit budík, než že mu budeš ty říkat, že má končit - když zvoní budík, tak je to „neutrální“ ukončovatel.

Jinak u nás je to ted podobné, první třída - jak je doma na distanční, tak pořád chce hrát :-( Když chodí do školy, tak si na to ani nevzpomene…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3153
26.4.21 17:33

Je to pro nej velkej šok. Z extremu do extremu. Doma bych to omezila, ale nezakazala a spokojený budou všichni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29023
26.4.21 17:36

A každý může přece změnit názor. Stačí to jen takhle říct - „myslela jsem, že pro tebe bude lehké se toho tabletu vzdát, špatně jsem to odhadla a jsou mi nepříjemné ty scény, které ted doma kvůli tomu jsou. Navrhuju, abychom si o tom promluvili a zkusili se dohodnout, jak by to bylo pro všechny příjemné - co navrhuješ ty? “

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
873
26.4.21 17:39

Asi bych tablet úplně nezakazovala, doba je jiná, děti se na nich více učí než kdysi. Těžko to zakazovat tak striktně :nevim:
Zkuste se domluvit na nějakých pravidlech, každý druhý den hodina nebo tak něco. K dnešní generaci to prostě patří a než úplně zakazovat něco, co ho stejně nemine s věkem, radši bych učila pravidelnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14447
26.4.21 17:59

Udělej rozvrh, kdy si ho vzít může. Moje dcera skoro 7let ví, že když udělá po škole úkoly, tak na 1h jí tablet dovolím, druhá dcerka té jsou skoro 4 zase ví, když se potřebuji učit se starší, může si něco zahrát, pustit, také max hodina.
Obě to ví, mají to tak nastavené a přes to nejede vlak!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1991
26.4.21 18:21

Teda koukám, kolik předškoláků už má tablet :D asi jsme pozadu :D Sice syn vyslovil, že by chtěl mobil, (patrně kvůli hrám, jelikož vidí jiné kamarády sem tam hrát na mobilu hry) ale tam jsme mu jasně řekli, že až bude umět číst a psát, tak potom se pořídí :D

Ale tablet..? Nemá :D Koupili jsme retro hry, jako bývaly kdysi (mário, tanky, bombermann..) a když dovolím, hrajeme večer všichni (střídáme se) nebo jim to dám, když potřebuju aby vydrželi sami ( Kdys se s manželem střídáme z práce a do práce- děláme oba na různé směny a třeba 1/2 až 1hodku nemá kdo pokrýt..)

Z toho co čtu, bych mu něříkala, že jsem si neuvědomila jak to bude špatně snášet, ale řekla bych mu, že až udělá to a to, tak večer si ho může na 1/2-1hodku vzít :D Tams e to dá brát jako odměna (třeba vynést koš, utřít prach atd :D ať to nemá zadarmo :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1785
26.4.21 18:30

Určitě bych nepovolovala, když jsem předtím zakázala. U nás se zákazy dávají na dobu určitou, takže tu dobu by proste zákaz byl a vztekle se může jak chce. 8 když bych si to rozmyslel, zákaz bych nerušila. Nikdy z toho nevyjde nic jiného, než vítězný pocit dítěte, ze si tím revem zajistilo svoje… syn tablet nemá, ale má telefon, na hry a videa, písničky… musí se vždy zeptat, jestli může. A já pak říkám, kdy je konec. Kdyz vyvádí, má zákaz třeba do večera, do konce týdne atp. Už si začíná uvědomovat, že se mu vyplatí se nevztekat. Občas i dobrovolne uklidí, vyskládá myčku, vytre, umyje stul… chce byt hodně, aby to měl dovoleny,… mala potvora, ale chytrá potvora :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.21 18:41

A proč nesmí mít vůbec tablet? Vzpomínám, jak moji rodiče také vše promýšleli, co je vhodné, co není vhodné. Nesměla jsem spoustu věcí. Dodnes na to nevzpomínám v dobrém. Myslím si, že jsou praštěný. Nechci, aby mé děti celý den seděli na tabletu, ale striktní zákazy nedělám. Když se mi zdá, že na něm sedí dlouho, jdu s nimi ven nebo jim nabídnu něco jiného zajímavého.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.21 18:45

Taky jsme s tím teď doma poněkud bojovali. Byla jsem několikrát s mladším dítětem na delší dobu v nemocnici, plus k tomu časté běhání po doktorech. Staršímu se dost stýskalo, dostával tablet, protože při něm pak nebrecel. A taky jsme přes něj měli videohovory. Kvůli omezení další scény a pak už vlastně celý den kvůli něčemu. Nedávno jsme byli znovu v nemocnici. Tak jsem si říkala, že to bude zase pak doma děs. Že jen co jsem ho trochu srovnala, tak to začne nanovo. Pak jsem v tý nemocnici docela přemýšlela a říkala jsem si, že to doma byl v poslední době docela boj. A že jsme vlastně nespokojení a podráždění všichni. A říkala jsem si, že až přijdu domů, tak spíš půjdu podporou jeho zájmů, že asi nemá moc cenu ho předělávat (ale jinak má teda i spoustu dalších koníčku). Doma jsem to pak vůbec neřešila, kluk se chtěl dívat nebo si na něm něco hrát a já ho nechala. Sedla jsem si k němu a užívala jsem si společně koukani a hraní. Po pár dnech si kluk ten tablet velmi omezil sám od sebe a pri nabídce sám řekl, že ne a chtěl místo toho číst knížku. Tak možná jsou děti, se kterými to jde lépe jinak než přes zákazy.
Pokud to chceš změnit, tak bych mu asi normálně přiznala, že jsi změnila názor. Že ti šlo o omezení toho času na něm a myslela jsi si, že pro něj bude lehčí na chvíli úplný zákaz. Ale že je možné, že jsi se spletla.

• Citovat
  • Nahlásit
64330
26.4.21 18:52

5lete tablet fakt nepotřebuje :think: takže za mě zákaz a mohlo by to děcko dělat scény, jaké by chtělo.. Můj je v 1.třídě a sem tam za odměnu hodina.. Ale.. Max 1× týdne..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.21 19:01

@martina.se našemu predskolakovi je 7. A ano, tablet nepotřebuje, bohužel jsem nevymyslela jak jinak ho 4 hodiny dopoledne a 2 odpoledne zabavit. Takže dopoledne jel v režimu hodina tablet, hodina hra, hodina tablet, hodina hra a po obědě hodina tablet…
Dokud jsme nebyli doma kvůli zavřeným školkám, tak tablet ležel týdny ve skříni.

• Citovat
  • Nahlásit
9000
26.4.21 19:17

Já bych tu půlhodinu denně nebo hodinu obden povolila, ať to není takový skok. Domluvit se, že třeba od soboty platí nové pravidlo, až bude mít všechny povinnosti hotové (jestli doma nějaké má), tak že může hrát půl hodiny.

A jak už tu někdo psal - nastavit minutku, to u nás v tomhle věku fungovalo bezvadně. Někdy je dobré přijít 5 minut před koncem (nebo nastavit dvě různé minutky), aby věděl, že si má dohrát hru a nezačínat novou.

Domluvit se, že to takto zkusíte týden a potom uvidíte, jak dál. Myslím si, že je dobrá šance, že si zase postupně odvykne. A s teplým počasím a lítáním venku už nebude tablet tak lákavý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat