Převedení rodičáku?

Janina._K
18.11.09 14:09

Převedení rodičáku?

Ahoj,

u mladšího syna jsem si vybrala 4 letou verzi rodičáku, který bude končit 03/2011. Do té doby bych chtěla mít další dítě. Nevíte někdo, jak to pak budu mít s rodičákem? Předpokládám, že na mateřskou asi nebudu mít nárok? Takže budu dál pobírat rodičák, ale na nejmladší dítě, v délce, kterou si vyberu?

Díky

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15672
18.11.09 14:21

Jestli se něco nezměnilo nebo nezmění, tak pokud budeš do porodu na rodičáku, tak bys měla mít na mateřskou nárok, a to za stejných podmínek. Tj měla by se počítat ze stejného základu (ale nejspíš bude snížená).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1438
18.11.09 14:26

No, to záleží na tom, jestli jsi nebo nejsi nemocensky pojištěná. Tzn. jestli jsi stále zaměstnaná nebo jestli si jako OSVČ platíš nemocenské pojištění. Pokud ano a bude tomu tak i v době nároku na další PPM, tak budeš brát PPM a budeš si moct zvolit mezi tříletou (ev. dvouletou dle výše PPM) a čtyřletou variantou RP. Pokud ovšem nemocensky pojištěná nejsi (nejsi ani zaměstnaná, ani si nemocenské neplatíš jako OSVČ), tak na PPM nárok mít nebudeš a tudíž na tebe automaticky připadne čtyřletá varianta RP.

Případně pokud by ti délka RP nevyhovovala, mohl by eventuleně nastoupit otec dítěte na PPM a poté na RP a zvolit délku pobírání on - pokud on by nárok na PPM měl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Janina._K
18.11.09 16:37

Jsem stále zaměstnaná - předpokládám ale, že ve 3 letech mladšího syna, když nenastoupím zpět do práce po rodičovské dovolené, tak mě propustí. Tudíž pak budu jen na rodičáku s mladším. Díky.

• Citovat
  • Nahlásit
73597
18.11.09 16:50

Tak v tom případě bys na mateřskou měla nárok, jen pokud bys na ní nastoupila do 180 dnů po ukončení zaměstnání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Janina._K
18.11.09 17:02

Díky moc, takže smůla.

• Citovat
  • Nahlásit
73597
18.11.09 18:02

Jedině pořídit sourozence o chvilku dřív, aby to vyšlo :roll: i když kdo ví, co se do té doby změní… naši páni poslanci jsou nevyzpytatelní

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Janina._K
19.11.09 10:44

To už právě nestíhám, jedině, že bych otěhotněla ještě dneska a dítě se narodilo předčasně už v srpnu… Díky.

• Citovat
  • Nahlásit
14079
19.11.09 11:02

A není to tak, že pokud nastoupíš na MD (nebo porodíš) do půl roku od výpovědi, jsi v ochranné lhůtě a máš na mateřskou nárok? Mám dojem, že takhle nějak to je, ale určitě tu někdo poradí přesně, jestli to takhle je nebo ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73597
19.11.09 11:32

Špatně počítáš 8-) ochranná lhůta se počítá do nástupu na mateřskou, což může být max. 8 týdnů před TP. Takže nejzazší termín otěhotnění mi vychází někde kolem 22.2., protože ochranná doba by končila 27.září a TP tudíž může být až do 21.11.

Druhou možností je požádat zaměstnavatele o neplacené volno, tím by ti pracovní poměr zůstal zachován, ale s tím už by musel zaměstnavatel souhlasit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73597
19.11.09 11:32

Špatně počítáš 8-) ochranná lhůta se počítá do nástupu na mateřskou, což může být max. 8 týdnů před TP. Takže nejzazší termín otěhotnění mi vychází někde kolem 22.2., protože ochranná doba by končila 27.září a TP tudíž může být až do 21.11.

Druhou možností je požádat zaměstnavatele o neplacené volno, tím by ti pracovní poměr zůstal zachován, ale s tím už by musel zaměstnavatel souhlasit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Janina._K
19.11.09 13:50

No to je dobrá zpráva :-) Já už se do původního zaměstnání nechci vracet - dojíždění, nekonečný přesčasy, stresy, takže se nechám ve 3 letech syna propustit. Díky moc.

• Citovat
  • Nahlásit
Janina._K
16.2.10 19:58

Ahoj,

zase já. Blíží se mi doba, kdy budou synovi 3 roky a do kdy mi zaměstnavatel drží místo. Jsem opět těhu. Poradíte, jak to tedy udělat? Mám požádat o dohodu o ukončení práce a pak se koncem července ozvat, že jsem v ochranné lhůtě a že žádám o mateřskou? TP mám 10.9. K zaměstnavateli se už vracet pracovat nechci.

Děkuju.
J.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama