Příjem na MD před porodem?

20166
29.10.07 11:25

Příjem na MD před porodem?

PROSÍM SPĚCHÁ:

Ahoj všem,

vím, že otázky na možnost přivýdělku při rodičovské dovolené tu proběhly, ale je možné fakturovat výdělek při čerpání mateřské dovolené??
Kamarádka je cca 14 dní před porodem a pracuje - pomáhá sestře z domova. Může jí sestra vykonanou práci vyfakturovat nebo na to nemá kamarádka nárok?

Díky moc za odpověď.
Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4039
29.10.07 11:29

sandriku, myslím, že může…je to klasický přivýdělek při MD či RD.
Ovšem nadhodila bych ještě jednu otázku, pokud mám mezi dvěmi RD díru cca 1-9 měsíců a překlenu ji rizikovkou neschopenkou od dr.,můžu i při neschopence mít dosavadní vedlejší přivýdělek?
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2393
29.10.07 13:01

Ahoj sandriku,
nechci kecat, ale myslim, ze pri MD (tj. 6 tydnu pred datem porodu a 22 tydnu po) se privydelavat nesmi (aniz by ti penize nesebrali). Pri RD uz je privydelek povolen…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4308
29.10.07 13:16

Ahoj holky,

100% souhlas s Krisulkou, na MD se přivydělávat nesmí, až na rodičáku. Mohly by jste o dávky přijít.

NiKi, vzhledem k tomu, že PN je dávka také z nemocenského pojištění, stejně jako MD, tak na ni platí stejná pravidla, tudíž zase bez přivýdělku.
Pokud by ta tvá vedlejší pracovní činnost také zakládala účast na nemocenském pojištění (platí stejné podmínky jako u hlavní prac. činnosti), tak máš nárok na mateřskou z obou těchto zaměstnání.

Ahoj I.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4039
29.10.07 13:43

Kalinko, díky za info, měla jsem za to, že se může přivydělávat při obojem. Měla jsem to tak v r. 2005 asi 1 týden se mi překrýval a žádný problém mi úřady nedělaly, je to prý jedno RD a MD…tak se to asi změnilo, no stejně bych se musela aktuálně informovat, ale zatím zdaleka není MD aktuální :cry:

Ostatně, jakpak to asi dělají rádoby celebrity pracující do porodu, kdy za dva týdny už zase straší na obrazovce? :twisted:

A s tou nemocenskou z obojeho zdr. pojištění jsem tuším někde četla, že si můžu vybrat, ze kterého chci čerpat a nikoliv z obou…
Je v tom zmatek, ale dík za info…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4039
29.10.07 13:48

i když například z tohoto:

http://www.mesec.cz/…0159/vlakno/#…

chápu, že je jedno, jste-li na MD a RD…

Chtělo by to asi obrátit se na příslušné úřady.
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4308
29.10.07 14:57

Ahoj, tak znovu a lépe......

Pátrala jsem a ať se mi zdá teda postavený na hlavu 8O (jako že jednu práci vykonávat nemůžu a druhou ano), tak jsem se dočetla:

„Výdělečná činnost po dobu mateřské dovolené zaměstnankyně
Právní předpisy nestanoví zákaz výdělečné činnosti v době čerpání mateřské, resp. rodičovské dovolené, ani po v době pobírání peněžité pomoci v mateřství z jiné výdělečné činnosti. Podmínka zanechání výdělečné činnosti pro získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství se týká pouze výdělečných činností, které ženě zakládají nárok na PPM (platila z nich nemocenské pojištění), pokud žena tuto dávku z těchto výdělečných činností chce čerpat. Žena může mít příjem z jiné pracovní činnosti. Základní podmínkou pro pobírání peněžité pomoci v mateřství je tedy nevykonávání práce, ze které je dávka poskytována. “

No a vlastně to potvrzuje text na stránkách Ministestva práce a sociálních věcí:

" Peněžitá pomoc v mateřství - Zaměstnankyně

• účast ženy na nemocenském pojištění, trvání ochranné lhůty, nebo pobírání nemocenského až do začátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu
  • získání aspoň 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem
  • porod
  • nevykonávání práce v tom zaměstnání, z něhož byla peněžitá pomoc v mateřství přiznána"

Jo a to o čerpání při dvou zaměstnáních jsem se dočetla v učebnici soc. zabezpečení, je teda z roku 2006, ale snad se tam nic nezměnilo.

No, stejně bych se raději obrátila na OSSZ......

Paragrafům zdar! I.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20166
29.10.07 15:55

Děkuju všem!

Jsem z toho krapet zmatená, ale jestli dobře chápu, tak pokud by se to sepsalo na dohodu o provedené činnosti - ze které se pojištění neplatí, tak by to mělo projít. ( :?: )

Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4308
29.10.07 16:04

jo jo, právě na dohodu o provedení činnosti by to tedy mělo být v pohodě.

Ahoj I.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4039
29.10.07 16:18

a což živnost, kterou vykonáváš při zaměstnání, resp. MD?
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4308
29.10.07 16:36

NiKi, tohle je z Min. práce a soc. věcí:

"Peněžitá pomoc v mateřství - OSVČ
(mimo podmínek stanovených pro zaměstnankyně)

• zaplacení pojistného na nemocenské pojištění
  • osobně nevykonávat samostatnou výdělečnou činnost
  • získat též aspoň 180 dnů účasti na nemocenském pojištěni osob samostatně výdělečně činných v období jednoho roku před porodem"

No, pochopila bych to tak ne, právě podle druhého bodu.

Ahoj I.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama