Problémy s kousáním v 5 letech

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Melvin
Povídálka 27 příspěvků 24.04.18 13:40
Problémy s kousáním v 5 letech

Maminky, obracím se na vás s dotazem ohledně mého syna a jeho „specifickým problémem“. Potřebovala bych poradit, pokud někdo má stejné problémy, u jakého lékaře to nejlépe řešit, popř. co vám pomohlo. Jde o to, že syn má odmalinka problém rozkousat potravu a dnes mi ve školce paní učitelka řekla, že jim to už nabourává program, když jdou ven, že mu strašně dlouho trvá než sní kousek chleba. Berou na něj ve školce velké ohledy, máme domluvené jaká jídla mu ani nemají dávat na talíř, ale dnes se dvakrát u jídla pozvracel. Abych to ještě trošku osvětlila. Jinak je zdravý, ale prostě už od prvních příkrmů, každý pokus o zavedení kousků končil blinkáním. K určitým jídlům má odmala nepřekonatelný odpor. Bohužel zeleninu, ovoce do něj dostanu pouze ve skryté formě, někde rozmixované nebo ovocnou šťávu do čaje, když je jí málo a neucítí ji. Problém je např. i kmín v chlebu a to bych mohla pokračovat donekonečna co všechno mu vadí. Prakticky jí jen to co je obalené v omáčce. Takže hodně těstoviny, brambory, knedlíky. Neustále musím vymýšlet jídla extra, protože mladší syn je naopak obrovský jedlík a nemůžu ho omezovat.
Přijde mi, jakoby měl „líné“ žvýkací svaly nebo prostě nějaký problém v ústech. Psychika to zřejmě není, má to tak od narození. Jako batole se nikdy nestalo, že by třeba dával věci do pusy. Mohl si hrát s čímkoliv a nemusela jsem se bát, že to polkne.
U dětské lékařky skončilo vyšetření tím, že jsme byli na orl, tam ho nemohli pořádně vyšetřit, má problém otevřít i tu pusu a aby mu do ní někdo něco strčil, to nehrozí. Napsali nám, že žádnou překážku v ústech nemá a tím to skončilo.
Je mezi vámi někdo se stejným nebo podobným problémem? Pomohl vám někdo. Nejlépe v okolí Brna. Moc děkuji za případné poznatky.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Samuše
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 24.04.18 13:43

Pomoct by vám mohl klinický logoped…divim se ze na ORL vas nikam neposlali

Denina01
Kecalka 488 příspěvků 24.04.18 13:48

Mamka mela problem s pantem, nemohla otevrit poradne pusu, kousat tvrda jidla atd… vyresilo se to az operaci. Zkusila bych zkontrolovat to :)

matfil
Zasloužilá kecalka 624 příspěvků 24.04.18 13:54

@Melvin něco podobného řešila teď kamarádka u syna (3 roky).Chodí na logopedii a dg.reflux.Po nasazení léčby ve formě sirupu se to do dvou měsícu upravilo a dnes mě říkala, že malej už krásně kouše :)

Melvin
Povídálka 27 příspěvků 24.04.18 14:02

Na logopedii chodíme asi rok, na tyto problémy jsem upozorňovala, ale žádnou spojitost mezi tím naše logopedka nehledala. Možná tedy nastal čas změnit logopedku.

Melvin
Povídálka 27 příspěvků 24.04.18 14:06

@Denina01 Děkuji za zmínku, zkusíme znovu i zubaře. Doposud tam tu pusu taky neotevřel, ale jeho prostě všude berou jako hysterku :-( Těžko se to někde vysvětluje a když upozorním, jak na tom je, tváří se všude jako že „no jo, zase matka co si neumí srovnat kluka do latě“.

BaMaK
Závislačka 2969 příspěvků 34 inzerátů 24.04.18 14:07

@Melvin a obvodak to vi? Vyzadej si vysetreni na ORL a ev. gastroenterologii. Zuby ma v poradku?

Melvin
Povídálka 27 příspěvků 24.04.18 14:15

@BaMaK ano, dětská nás právě na orl poslala, tam nezjistili žádnou překážku v ústech, jak jsem psala v úvodu a na gastru jsme teda ještě nebyli. Ona jen ta představa, jak ho budou vyšetřovat je děsivá. Nenechá na sebe sáhnout. Ale asi to budem prostě nějak muset podstoupit. Zuby má v pořádku, jen malý předkus.

kontramatka
Závislačka 3765 příspěvků 24.04.18 14:20

Rozhodně je strašné, když se dítě dvakrát za jeden den pozvrací.
Dávej mu tedy do školy jídla, která sní, ať usnadníš práci ve školce a jemu zpříjemníš pobyt tam. Dokud nevíš co je původem toho problému, tak aspoň takto.
A čokoládu pokouše?

Vercsi148
Kecalka 261 příspěvků 24.04.18 14:31

@Melvin Nezmínila ani orofaciální stimulaci?

ivašot.
Kelišová 7033 příspěvků 24.04.18 14:32

@Melvin Určitě bych trvala na vyšetření na gastroenterologii, tedy popravdě já bych na něm trvala už dávno. Pokud by to byl opravdu jen problém s kousáním samotným, tak by to mělo spadat do kompetence klinického logopeda.

Melvin
Povídálka 27 příspěvků 24.04.18 14:34

@kontramatka Bohužel se do školky vlastní jídlo nesmí nosit z hygienických důvodů :-( Čokoládu pokouše, nebo spíš rozpustí v ústech. Ale běda, kdyby v ní byl oříšek nebo jiný „vetřelec“ Když do školky nosí děti bonbony k narozeninám, syn dostává malou čokoládku, aby mu to nebylo líto. Bonbony teď poslední dobou ochutnává, ale po chvilce to plive. Má rád lízátka, ty nemusí držet pořád v puse.

elen-ka
Extra třída :D 12901 příspěvků 17 inzerátů 24.04.18 14:37

@Melvin nemůže mít málo slin? Jako že mu to jídlo nejde pokousat a rozmělnit na kaši, protože to dobře neprosliní? Ale kam s tím, nevím.

Melvin
Povídálka 27 příspěvků 24.04.18 14:39

@Vercsi148 pouze procvičování žvýkání např. gumovými medvídky, ale to je pořád o tom, že mu vadí i ty ovocné chutě a nechce to do pusy. Zkusím si o tom zjistit víc. Děkuji.

kontramatka
Závislačka 3765 příspěvků 24.04.18 14:40

Zajímavé. :think:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Hvězda Mostu! Zdeněk Godla platí za minulost: Topí se ve statisícových dluzích!

Díky seriálu Most! se ze Zdeňka Godly (44) stala hvězda první velikosti. Lidé... číst dále >

Koukalová myslí na návrat po vzoru Jágra. Nesaháš mu po kotníky, soptí fanoušci!

Do května se rozhodnu! To, o čem se už dlouho ve světě sportu mluví, se možná... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >