Proč dnešní děti špatně mluví?

Anonymní
27.5.18 20:31

Proč dnešní děti špatně mluví?

Při večeru mám takovou otázku k úvaze. Proč dnešní děti tak špatně mluví? Mám 2 děti a obě mají problémy s řečí. Se starším jsme chodili 2 roky na logopedii, protože neuměl r, ř a sykavky. S mladším nás to čeká taky, protože ten i začal hodně pozdě mluvit a neumí r, ř, sykavky, l, ch a další hlásky třeba umí, ale nepoužívá.
A nejsou sami. Moje máma je učitelka, začínala učit v roce 1974 a v té době prý neměla ve třídě dítě, co by na konci první třídy mělo špatnou výslovnost a když už někdo měl špatnou výslovnost, tak třeba ráčkoval. Dítě s vadou řeči u zápisu do školy bylo spíš výjimka. Teď není neobvyklé, že děti u zápisu neumí několik hlásek a vada řeči přetrvává i v první třídě a dál. A tím nemyslím ráčkování, ale klasické šišlání typu: „lyba, žeka, jyže, zízala…“. Když vyvzedávám syna ve školce, tak některým dětem ani nerozumím, a pak se dozvím, že to jsou předškoláci a v září nastupují do školy. Čím to je, že mluvená řeč tolik degraduje?
Nedávno jsem i četla vyjádření logopedky, která psala, že současné děti jsou proti nám ve vývoji řeči průměrně o rok pozadu. Dřív bylo běžné, že dítě v roce používalo několik slov a těsně po roce začínalo spojovat a současné děti spojují slova až ve 2 letech.
Loni jsem viděla dokument z šedesátých let o dětech, které vyrůstaly v ústavech a popisovali tam, že je jeden z problémů špatná mluva a ukazovali to na dětech, které mluvily lépe, než mé děti a děti v blízkém okolí. Na tom je vidět, že je asi něco opravdu jinak.
Dodám, že tu obecnou teorii o tom, jak se dětem má číst znám a u nás to na 100% platí. Ale nějak se mi nechce věřit, že to je jen v tom, že se většina dětí posadí k TV a nechají svému osudu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
287
27.5.18 20:33

Mam tri deti. Z toho 2 mely problemy s reci. TV nemame. Tak nevim, kde je zakopany pes :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Doe_Jane
27.5.18 20:34

Nevím moje dite mluvi krásně nekdy bych si prala aby mu nebylo rozumet :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
6449
27.5.18 20:38

Nevím, moje dítě s tou řečí taky nic moc, ikdyž v září jde do školy a už to dohnala a mluví obstojně. Taky si doma čteme, zpíváme, na TV samozřejmě kouká taky, ale ne nijak extrémně. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55690
27.5.18 20:39

Mě nedávno zaujal tento článek v mamince a řekla bych, že něco na tom určitě bude :think:
https://www.maminka.cz/…i-organizuji?… Řešila jsem to, protože předškolák strašně patlá. Když se soustředí a mluví s někým cizím tak to celkem jde, ale doma se nesnaží a je to hrůza.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60332
27.5.18 20:45

Starší měl vadu řeči, zvládli jsme to před nástupem.. mladší zatím nedá r, š a ž.. tak uvidíme :think: trénujem, čteme, ukecaný je hodně. O tv to nebude, my na ni téměř nekoukáme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3737
27.5.18 20:46

Mne teda ortoped prekvapil, ze pribylo hypotonickych deti, ze na to ma vliv mnozstvi hormonu z antikoncepce, ktere cisticky neodbouraji a ty maji vliv na mozek. Co je na tom pravdy, netusim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15527
27.5.18 20:47

Mala ma 16mesicu a uz delsi dobu dava dohromady slova :think:…prvni veta nekdy v roce, samozrejme: „tata haji“ :mrgreen: :mrgreen:
Jinak pro me tezko soudit, kluci s nastupem do skolky prebrali aj jako hlavni rec a v jejich cestine je to znat…ale vadu v AJ nemaji. Tady maji ve skolach primo zajistene kontroly a pripadne „doucovani“ vyslovnosti…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1680

Já uměla v čerstvých 2 letech všechna písmena, včetně ř. Naši to tehdy nahráli na magnetofon. Ještě to mají na půdě. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17383

Nevím. Nevěřím tem teoriim, ze se dnes dětem nikdo nevenuje, nemluví se na ne, koukají na TV…Obe naše deti zacaly mluvit a spijovat slova brzo. Starší ale ve školce chodila ba logopedii, sykavky, l, r hrůza. Přitom jsme ji vždy cetli, zpivali…Di 1.tridy to srovnala. Mladší zacala mluvit ještě dřív a logopedii asi potřebovat nebude, přitom jsem ba ni mela s tim ctenim a tak min casu. Ale ona vlastně uz na logopedii chodila, když jsme chodili se starší, musela jsem ji brat s sebou. To same mi potvrdily ještě 2 zname, ze ti mladší, co se jim moc nestihaly věnovat, mluví lip. Tak nevím, asi bude zakopan pes jinde. Ale v dcerine 1.tride ještě tak čtvrtina deti problémy s reci má.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
207
27.5.18 20:49

Moje první dítě, obletované, opečovávané, neustále vzdělávané, mluvící od roku, má v necelých šesti letech ohromně bohatou slovní zásobu, padají z něj moudra, že občas koukám, ale prostě - šišlá. Chodíme na logopedii, do školy jde až za rok tak snad to trochu vylepšíme, ale nevím, kde se stala chyba.
Jeho o dva roky mladší sestra, na kterou už nebylo tolik času takže vyvíjí tak nějak samospádem, mluvit začla až ve dvou a půl letech, ale výslovnost už teď dokonalá :nevim:
Třeba nám nějak degeneruje ústní dutina a nejde tím dětem správně artikulovat 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31562
27.5.18 20:49

Zakladem dobré vyslovnosti není čtení, ale hrubá motorika.

Já jsem se s detmi s vadou řeči setkala i v dětství, neprijde mi, ze by to bylo teď rapidně víc. Teď se to naopak dřív a víc řeší. Ale tenkrát se deti posazovaly a dávaly do choditek, dnes místo prirozeneho pohybu venku sedí u tabletů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6971
27.5.18 20:51

Obě naše holky znají logopedickou péči.
Zvláštní je, že jsme s oběma začaly se stejným problémem.
Starší šla na zápis se všemi písmenky, jen měla problém vyslovovat - neměla přední, tak byla taková srandovní :)
Starší byla vlastně po skoro 3 letech ukončena a je bez vad.
Mladší je teď v péči.
U obou stejná „výchova“ - čtení říkadel, později knih, zpívání. Při čtení jsem až přeháněla gestikulaci, aby obě viděly co a jak a stejně logo péče.

Já sama byla v péči, jestli se to může nějak dědit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17383
27.5.18 20:54
@tezi píše:
Mě nedávno zaujal tento článek v mamince a řekla bych, že něco na tom určitě bude :think:
https://www.maminka.cz/…i-organizuji?… Řešila jsem to, protože předškolák strašně patlá. Když se soustředí a mluví s někým cizím tak to celkem jde, ale doma se nesnaží a je to hrůza.

Hm, tak podle toho clanku by mohla u nasi starší byt na vibe ta motorika. Ona nechtěla moc kousat, na procházky a tak se chodilo hodně, ake byla na sebe dost opatrná. Mladší je blazen, taky se snaží te starší vyrovnat, porad nekde lezla, neustále sebou sije, je proste taková ohebnejsi, tak možná to ma vliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4282
27.5.18 20:55

Já mám děti dvě. Starší má skoro 3 a půl a řekla bych, že je v normě, na dnešní dobu.
Mladší je případ sám pro sebe, má 19 m a neříká nic.
Na televizi sice koukají, ale nijak často a většinou si u toho ještě povídáme o tom, co vidíme. Čteme si, povídáme, zpíváme… Tak nevím, kde je problém. Taky často slýchám, jak dřív děti v roce mluvily, ve dvou už se v klidu vybavovaly s okolím apod. Čím to ale je, to jen těžko říct. Napadají mě taky ty televize, tablety, počítače, chytrý telefony… To, že někdo děcku přečte jednu pohádku ho asi nezachrání, když se jinak často kouká do elektroniky. Ale u nás je to jen omezeně a stejně to s tou řečí je nevalné. Je to dobrý námět na výzkum :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama