Prodej domu a rodina

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.18 14:33
Prodej domu a rodina

Hezký den,

půjdu hned k věci. S partnerem jsme spolu 7 let. Máme 3 roky domeček na hypotéku. Rekonstruuje, splácíme hypotéku.

Zároveň má partner byt 200 km daleko, kde bydlela jeho maminka a nějaký čas i on, ale kvůli zaměstnání nakonec skončil jinde… Byt užívali i jeho sourozenci.

Situace se změnila, na mamku byl byt velký a tak ho uvolnila po dohodě s partnerem druhému synovi. Ten má rodinu. Žena a dítě. Maminka šla do jeho garsonky a oni do 3+1.

Rozešli se. Partnerův bratr se v bytě necítil dobře, pronajímal ho a sám bydlel u mamky. Což nezvládala. Není se čemu divit. Nakonec si našel podnájem.

Teď je situace taková, že od června se byt, kde se partner s mamkou nadřeli jak koně a on navíc se zadlužil, protože má hypotéku na bytě na rekonstrukce, prodává.

Aby se mohl koupit menší byt bratrovi, zaplatit hypotéka na byte a zbytek je partnera. Zároveň garsonka, kde mamka dožije, se přepise na partnera.

A teď ten problém. Švagrova podnájemnice skončila, jelikož to bylo prase. Po jejím, ani ne ročním užívání, byl byt jak hnojník. Bratr to neviděl - je jiný. My se nadřeli tím, že jsme ho dali do kupy. Bratr neměl, samozřejmě, kauci. Kamarádka je kamarádka.

Fajn, rozhodlo se, že se byt prodá. Naléhali jsme na mamku, aby se mezitím pronajímal. Jelikoz veškeré poplatky chtěla platit ona. Nesmysl.

Což se povedlo rychle. Podnájemník nám pokrývá hypotéku + poplatky + energie. Nic víc.

Teď se stěhuje. A nám nastal problém. Zájemce máme. I vážné zájemce, teď chce podepsat rezervační smlouvu na koupi bytu. Bohužel, celý proces bude trvat. A nám nastal problém, kdo bude platit byt… My osobně na něj nemáme. Jsme rádi, že pokryjeme svoji hypotéku a svoje bydlení a trochu šetříme po dvou letech kdy jsme šli od výplaty k výplatě.

Nevím, jak z této situace ven. Zájemce si myslí, že peníze z prodeje jeho bytu bude mít hned, a že se ihned nastěhuje do našeho. Ano, situace by se nám vyřešila rychle a bez prodlení toho, že byt bude prázdný a nebude mít, kdo platit poplatky.

Ale takto to nefunguje. Jeho prodej bytu je ve fázi, kdy mu dají peníze za rezervační smlouvu, tu částku dá nám na rezervační smlouvu. Zároveň myslí, že celý proces převodu peněz a majitelů bude raz dva, ale takto to nefunguje.

Mám docela hlavu v pejru z toho… :zed: :nevim:

Navíc, jednou řekne, že počká, až se podnájemník odstěhuje, podruhé, že je, že není blázen, za něco zaplatit a pak čekat 2-3 měsíce.

Co to má být?

Navíc švagr teď bydlí v podnájmu, který mu konci. Šance by byla, aby byl na čas v bytě pokryl nějaké náklady a zbytek napr., hypotéku platila, buď mamka nebo někdo, koho by si vzal k sobě.

Vážně nevím. Jinak kdybyste měl někdo zájem jde k být 3+1 v Hradci K.,za 2.8 mil po celkové rekonstrukci, s balkonem, sklepem, kolarnou blízko lesa, vlaku a celkově dění. :mavam:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Janina_81
Ukecaná baba ;) 2294 příspěvků 30.01.18 14:44

Musíte počítat s tím, že od podpisu rezervační smlouvy až do samotného přepisu bytu na katastru je to třeba 5 měsíců. Do té doby peníze neuvidí ani jedna strana. Bude to komplikované i tím, že je byt zatížen hypotékou.
Teď jsme kupovali byt, v září se podepsala rezervační smlouva, na konci října kupní smlouva, přepsáno a my na katastru jako vlastníci 4. 1.
Pokud nemáte vyřešené to, kdo bude za byt platit poplatky a hypotéku, tak máte celkem problém, musíte si to vyřešit v rodině. Ale s tím, že peníze za prodej bytu uvidíte nejdřív v dubnu - květnu (pokud podepíšete hned).

Bike L
Kecalka 156 příspěvků 30.01.18 14:48

Nevim, jak ted, ale my měli vse vyrezene během 2-3 mesicu max

Evelýna 1
Kecalka 377 příspěvků 5 inzerátů 30.01.18 15:26

A nejde to vyřešit tak, že by jste se zájemcem podepsali nájemní smlouvu, aby mohl v bytě bydlet a vy neplatili poplatky ze svého, než se prodej dokončí?
My kupovali před 13m a bylo to vyřízené během 2m. Naopak prodej našeho bytu trval 5m. Měli jsme tam hypo a kupují si bral hypo u Fio banky, kde mají 6 týdnu na schválení, tak se to táhlo.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.18 15:38

@Evelýna 1

Přece nebude platit 12 tisíc za podnájem u nás, když si ten byt koupil a poplatky ho vyjdou na 4000+zálohy na energie. To nejde, přeci. Je to nefer a nesmysl, ne?

Evelýna 1
Kecalka 377 příspěvků 5 inzerátů 30.01.18 15:49

Ale on si ten byt přece ještě nekoupil. Jeho bude až ve chvíli kdy bude vše v pořádku přepsané na KÚ. Předpokládám, že do té doby ho do bytu nepustíte bydlet. A já to pochopila tak, že on prodává svůj a chce do vašeho co nejrychleji. Tak se nabízí pro mě řešení, že mu ho do doby přepsání pronajmete za cenu poplatků.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.18 16:35

@Evelýna 1

Ano, chce nejrychleji to našeho bytu, ale ne z důvodu, že by neměl, kde být - noví majitelé jeho bytu ho tam nechají klidně 4 měsíce. Ale z důvodu, že se rozvádí a jeho žena se nastěhovala dva vchody vedle něj.

Tak poplatky za byt bude muset platit mamka, jiné řešení není. Bohužel. :zed:

Samozřejmě, že čekat budeme jen do konce tohoto týdne, zda podepíše rezervační smlouvu, déle ne, zájemců máme dost a pozastavit prohlídky na delší dobu nechceme.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.18 16:39

Na to určitě nepřistoupí a když tak stylem: to co Vám zaplatim v nájmu mi strhněte z kupní ceny.

A to nejde. Jak jsem psala na bytě je hypotéka, za většinu peněz se musí koupit bratrovi byt a zbytek, který se určil, je nás na rekonstrukce našeho domu a zároveň finanční vyrovnání toho co přítel zaplatil na byte a hypotece. Pana, samozřejmě, do bytu nepustime do doby, než dojde k přepisu majitelů a uvolnění peněz. Případně, alespoň až dojde k prepisu už tam bydlet může. Pan je jaxi dost na nervy a nimi, zřejmě z rozvodu.

Evelýna 1
Kecalka 377 příspěvků 5 inzerátů 30.01.18 17:06

Tak v tom případě vam nezbude nic jiného nrž to platit než se to vyřeší. Jiné řešení nevidím

fia80
Závislačka 3008 příspěvků 30.01.18 17:12
@Anonymní píše:
@Evelýna 1

Ano, chce nejrychleji to našeho bytu, ale ne z důvodu, že by neměl, kde být - noví majitelé jeho bytu ho tam nechají klidně 4 měsíce. Ale z důvodu, že se rozvádí a jeho žena se nastěhovala dva vchody vedle něj.

Tak poplatky za byt bude muset platit mamka, jiné řešení není. Bohužel. :zed:

Samozřejmě, že čekat budeme jen do konce tohoto týdne, zda podepíše rezervační smlouvu, déle ne, zájemců máme dost a pozastavit prohlídky na delší dobu nechceme.

Když ho tam necháte bydlet, tak přece ty poplatky zaplatí on. Za Vámi jde jenom ta hypoteční splátka. Když budete mít byt prázdný, tak zaplatí Vaše mamka ty poplatky. Za mě je lepší ho tam nechat bydlet, ať nemusíte platit ty poplatky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.18 17:12

@Evelýna 1

Ano, to bohužel bude muset mamka. Jinak to nejde.  :zed:

Řešení by bylo, kdyby švagr, tam bydlel, protože dát tam cizího člověka na tak krátkou dobu je nesmysl. Ale švagr může pokrýt jen část nákladů + zbytek mamka, ale on si ynni hledá nový podnájem. Takže nevíme, zda do toho půjde. Další věc je ta, že nás podnájemník je omezený finančně, tak doufáme, že neodejde co nejdříve… Má těžší hledat podnájem pro dva dospělé a čtyři děti, minimálně 3+kk

Ivan PPZ
Kelišová 5717 příspěvků 30.01.18 17:26
@Janina81 píše:
Musíte počítat s tím, že od podpisu rezervační smlouvy až do samotného přepisu bytu na katastru je to třeba 5 měsíců.

Tohle rozhodně není běžné. Možná 2 týdny na jednání s bankou (hypo), 2 týdny na dotažení smluv u právníka, návrh na vklad, 20 dnů plomba a pak asi do týdne provedení zápisu. Peníze se uvolňují na „placený“ výpis z katastru. Nějaké věci se dokonce mohou dělat současně, takže by nemusel být problém termín 2 měsíce od rezervace do přepsání. Jestli ten zájemce mění názory, to se dá dobře ošetřit smlouvou, nebo budoucí kupní smlouvou.

Evelýna 1
Kecalka 377 příspěvků 5 inzerátů 30.01.18 18:33

@fia80

Tak jsem to myslela, pokrylo by jim to alespoň poplatky. Pán, i když byt kupuje, přece nemůže chtít, aby ho tam nechali zdarma. Je to běžná praxe, i my se s tím setkali. Ono sladit termíny není jednoduché a je potřeba spolupráce všech.
Hledat nájemníka je hloupost, ta doba je krátká a nikdo se nebude stěhovat na 2 měsíce :zed:
Nestačí nic jiného než doufat, že se nic nezadrhne a vyřeší to rychle.

Evelýna 1
Kecalka 377 příspěvků 5 inzerátů 30.01.18 18:37

@Ivan PPZ

Hodně záleží, jestli na bytě je hypo a kupující si bere hypo. Nás myslelo, že klepne, když kupující našeho bytu si bral hypo u Fio a ti mají 6 týdnů na schválení hypo. Hrozně se to protáhlo. Pak ještě KÚ nepřepsal v zákonné lhůtě. Až na náš dotaz přepsali do dalšího dne. Trvalo to 5 m. Ale podle mě extrém.
Naopak náš nákup bytu byl od podpisu rezervační smlouvy do přepisu za 2 m hotov.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.18 19:00

Ano, ale hypotéku stejně bude muset platit mamka. A nevím, zda on bude chtít jít do podnájmu někam, když má svoje bydlení, ve kterém ho, prozatím, jeho noví majitelé nechají bydlet. Uvidíme, zeptáme se, jakmile se to k tomu bude blížit.

Pán je trošku na nervy a podezřívavý, vzhledem k tomu, že je v rozvodu, tak to asi na něm nechalo trochu následky.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu... číst dále >

Články z Expres.cz

Potměšil končí s herectvím! Po operacích znovu chodí, před kameru ale nesmí

Patří k legendám české kinematografie, lidé ho znají nejen jako populárního... číst dále >

Prokleté Pardubice: Svoboda málem zabil, Lubina úplně! A v čem jede Čáslava?

Hokejové Pardubice jsou snad doopravdy prokleté. Nejenže zažívají naprosto... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >