Pronájem bytu - nedoplatek

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Squall
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.09.14 20:11
Pronájem bytu - nedoplatek

Zdravím,
mám dotaz… Kamarádka bydlí v pronajatém bytě, ačkoliv nájemní smlouva zanikla před 2 lety.
Několikrát žádala majitele bytu o prodloužení nájmu – novou smlouvu, ale marně, stejně tak po něm žádala 3 roky vyúčtování, kvůli příspěvku na bydlení, ale opět marně a nyní nastala situace, kdy majitel bytu žádá uhradit vzniklý nedoplatek. Zatím jí stále nedal vyúčtování, takže neví, zda je nedoplatek za tento rok, nebo je nedoplatek i za předchozí roky.
Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká promlčecí lhůta a je povinna nedoplatek uhradit, když nebyl schopný během 3 let předložit vyúčtování, o které žádala. Nájemní smlouva neobsahuje položku přeplatek/nedo­platek. Je možné nějak ověřit správnost toho vyúčtování, pokud jí ho předloží? Protože např. vodoměr je umístěn na toaletě a nikdo u ní si stav vodoměru nezapisoval, takže by ji zajímalo, z jakých čísel majitel vychází. Myslíte si, že kdyby si napsala na vodárny, elektrárny, plynárny, že by jí poskytli nějaké informace k vyúčtování?
A ještě jeden dotaz ke zdanění příjmů z pronájmu – je to povinnost pro každého majitele pronajímaného bytu?
Děkuji za rady a přeji pěkný večer :-)

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
martina.se
Hvězda diskuse 56918 příspěvků 24.09.14 20:15

@Squall já bych nedoplatek neuhradila - jestliže tam není ani nájemní smlouva, tak není důvod, proč něco hradit :think: Jinak pokud k bytu nemá žádný vztah, tak jí info nikdo neposkytne..

Squall
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.09.14 20:19
@martina.se píše:
@Squall já bych nedoplatek neuhradila - jestliže tam není ani nájemní smlouva, tak není důvod, proč něco hradit :think: Jinak pokud k bytu nemá žádný vztah, tak jí info nikdo neposkytne..

Já bych se právě taky cukala. My právě mysleli, že jí nechce vyúčtování předložit z důvodu, že tam byl asi přeplatek, kterej si nechal a on teď vyrukuje s nedoplatkem a splátkovým kalendářem, tak jsem se chtěla zeptat, jak to je, aby měla případně nějaký argumenty a páky na něj. Díky za názor :-)

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33595 příspěvků 24.09.14 20:21

Žádná nájemní smlouva- žádné nedoplatky

Krasavicaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.09.14 20:21

Ať nic neplatí. Nemá nájemní smlouvu, takže i kdyby jí hrozil, že se bude soudit, tak nemá jak. Je to neprokazatelné. Až donese veškeré vyúčtování, tak bych se s ním bavila dál.
Jo a hledala bych si nové bydlení. A to fofrem. Jelikož jednou může říct sbal se a jdi okamžitě. Nemáš nájemní smlouvu, takže se na ni žádná výpovědní lhůta nevztahuje.

Anatalia
Ukecaná baba ;) 1265 příspěvků 24.09.14 20:23

Ako bolo uz napisane, ziadna zmluva-ziadne nedoplatky.

Moncinas
Kelišová 7267 příspěvků 24.09.14 20:23

Na druhou stranu jí taky může vypakovat ze dne na dennz bytu, když nema smlouvu ne? :think: Každopádné info jí nikde nedají, když není nikde uvedené její jméno.

cecil7
Zasloužilá kecalka 903 příspěvků 24.09.14 20:23

Dobrý den či ahoj,
nejsem tedy právník, ale jako laikovi mi přijde dost zvláštní že kamarádka nemá smlouvu, tak jak po ní může majitel chtít nedoplatek? je tedy pravda že my měli smlouvu prodlouženou, ale majitel bytu nám vyúčtování taky nikdy neukázal - a to jsme to měli ve smlouvě jasně dané, že každé tři měsíce se s majitelem sejdeme aby nám to vyúčtování ukázal - ale k nám chodili aspoň na ty odečty no…a ani ne po roce nám nájem zvednul, že prý mu přišel nedoplatek a proto nám to zvedá - ač to bylo za rok kdy jsme tam ještě nebydleli :-( než bych nedoplatek zaplatila tak bych ale vyúčtování vidět rozhodně chtěla - náš majitel ho poslal naskenovaný na majl…a v dnešní době už vodárny, elektrárny a plynárny dokážou odečíst vodoměry dálkově - pokud na to mají v bytě „správné vybavení“…na elektřinu už nikdo nechodí, na plyn jen přijde chlápek načte ean z plynoměru a zase jde…vodoměry opisují rúčo…každopádně bych si asi kryla záda a rozhodně chtěla nájem prodloužit - takhle to totiž vypadá jako kdyby tam nikoho neměl a tudíž by nemusel platit daně z příjmu…bych mu trochu zavyhrožovala :-)

Squall
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.09.14 20:27
@cecil7 píše:
Dobrý den či ahoj,
nejsem tedy právník, ale jako laikovi mi přijde dost zvláštní že kamarádka nemá smlouvu, tak jak po ní může majitel chtít nedoplatek? je tedy pravda že my měli smlouvu prodlouženou, ale majitel bytu nám vyúčtování taky nikdy neukázal - a to jsme to měli ve smlouvě jasně dané, že každé tři měsíce se s majitelem sejdeme aby nám to vyúčtování ukázal - ale k nám chodili aspoň na ty odečty no…a ani ne po roce nám nájem zvednul, že prý mu přišel nedoplatek a proto nám to zvedá - ač to bylo za rok kdy jsme tam ještě nebydleli :-( než bych nedoplatek zaplatila tak bych ale vyúčtování vidět rozhodně chtěla - náš majitel ho poslal naskenovaný na majl…a v dnešní době už vodárny, elektrárny a plynárny dokážou odečíst vodoměry dálkově - pokud na to mají v bytě „správné vybavení“…na elektřinu už nikdo nechodí, na plyn jen přijde chlápek načte ean z plynoměru a zase jde…vodoměry opisují rúčo…každopádně bych si asi kryla záda a rozhodně chtěla nájem prodloužit - takhle to totiž vypadá jako kdyby tam nikoho neměl a tudíž by nemusel platit daně z příjmu…bych mu trochu zavyhrožovala :-)

Ahoj :-) právě mě napadá to samé - zavyhrožovat. Proto jsem se ptala i jak je to s těma daněma. Jestli je to povinnost každého majitele pronajímaného bytu, jelikož jí něco říkal o nižssím nájmu, aby se vyhl daním. Této problematice nerozumím vůbec, ale přijde mi to divné. Kdyby mu právě pohrozila v nejkrajnější situaci finančákem, tak by ji možná nevykopl, nehledě na to, že nájem platí řádně.

Aureliana
Kecalka 441 příspěvků 24.09.14 20:27

Ona nemusí zaniknout!!! Sice se ve smlouvě píše, že smlouva končí např, k 30.9. ale pokud ani jedna strana neudá důvod a nepodepíše ukončení, smlouva se automaticky prodlužuje na další a další rok. Tím pádem po kamarádce může chtít nedplatek. Vodárna se při psaní smlouy automaticky přehlašuje a nikde se žádný stav neopisuje. Stavy se opisují u elektřiny atd. Daňe musí platit každý…teda měl by:-)

cecil7
Zasloužilá kecalka 903 příspěvků 24.09.14 20:32

@Aureliana možná jsem to špatně pochopila, ale k nám teda každý leden chodí z vodárny a odečítají vodoměry kvůli ročnímu vyúčtování…
a ještě sice zaniknout nemusí, ale ve smlouvě musí být uveden odstavec, že se smlouva automaticky prodlouží pokud žádná ze stran nepožádá o ukončení :-)

cecil7
Zasloužilá kecalka 903 příspěvků 24.09.14 20:34

@Squall no každopádně ať si kamarádka hledá nové bydlení, nebo ať chce „novou“ smlouvu…

Squall
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.09.14 20:44
@cecil7 píše:
@Squall no každopádně ať si kamarádka hledá nové bydlení, nebo ať chce „novou“ smlouvu…

O novou smlouvu mu říkala celý 2 roky, o vyúčtování 3, ale pořád měl nějaký výmluvy. Každopádně na to vyúčtování je zvědavá a já upřímně taky. Myslím si, že pohrozit finančákem by mohlo zabrat, pravděpodobně nedaní. Z bytu jí asi jen tak nevyhodí, jelikož má měsíčně jistý peníze a těžko by sháněl nové nájemce - lokalita, prašnost, hlučnost, cena atd. není tolik o co stát, ale spoléhat na to nemůže, to je jasný.

katscha
Zasloužilá kecalka 542 příspěvků 24.09.14 21:20

Co se týče prodloužení smlouvy, tak souhlasím s Aureliana. Každopádně bych ale také písemný dodatek s prodloužením smlouvy chtěla. Co kdyby návrh dodatku sepsala kamarádka, když se k tomu pronajímatel nemá a dalamu jej k podpisu? Nemusel by se pak tolik vykrucovat… Pokud ve smlouvě mají uvedena pravidla týkající se záloh na energie, pak na nich trvat. Např. chtít vidět alespoň kopie faktur od dodavatelských společností a pak se snažit získat přeplatek, případně uhradit nedoplatek. Pokud tam žádná pravidla nemají, tak ať chce stejně vidět veškeré faktury. Jestli myslíte, že předtím vznikly přeplatky, které si nechal, mohlo by to nyní značně snížit nebo vyrušit nedoplatek. To je asi jediné, co mě teď napadá.

_Kaczenkaa_
Závislačka 2758 příspěvků 24.09.14 21:29

Smlouva se vždy automaticky prodlužuje, pokud se nevystěhuje tuším do 2 měs. po ukončení a je platná za stejných podmínek jako byla ta „psaná“. Takže zaplatit musi…

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Je apatická a drží hladovku! Tereza v pákistánském vězení přestala mluvit s okolím

Byla si jistá tím, že se dočká svobody. Místo toho ale vyfasovala osm let a... číst dále >

Kde bere Tereza make-up? Nosí jí ho bláznivý právník, co Češku požádal o ruku

Češka Tereza Hlůšková (22) u pákistánského soudu připomínala spíše filmovou... číst dále >