První příkrm - poradíte?

741
20.8.05 20:38

První příkrm - poradíte?

ahoj maminky,

moje dcerka bude mít čtyři měsíce, a protože je na UM, bude potřeba začít s příkrmama. Chtěla bych to vzít zodpovědně a hned zkraja do ní necpat jablečný pyré, protože se mi to zdá jako moc dráždivý. No ale sem nezkušená mamina, ráda si nechám poradit. Čím ste začínaly krmit vy? A máte ňáký recepty?

Díky

Bibina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

378
20.8.05 20:49

Ahojky, taky jsem nedavno měla stejný problém. Ptala jsem jak doktorky, tak holek tady. My jsme taky na UM, ale začínali jsme až od 6 měsíce, kvůli snížení rizika alergie. Nejdřív jsem malému dávala mrkvičku (ze začátku jí vůbec nechtěl), pak brokolici (tu už vůbec ne), no tak jsme zkusili jablíčko (to mu moc chutnalo) a znovu mrkev (tentokrát jí už baštil). Hodně trpělivosti a dobrých výsledků :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1138
20.8.05 21:02

zkus se podívat i na tyto strany, najdeš tam nějaké postřehy
http://www.zdravcentra.cz/?…
http://www.nestle.cz/…delnicek.htm
https://www.emimino.cz/modules.php?…
Tak snad ti to pomůže, jinak, co se týče UM tak jsem se doslechla, že pokud to miminku stačí , tak se nemusí přikrmovat od 4. měsíce. Lépe je začít zeleninou, dětem začínajícím ovocem pak zelenina tolik nechutná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
21.8.05 12:34

Ahoj Bibino,
určitě zační nejdříve zeleninou - mrkev+brambor, postupně k tomu přidávej na střídačku brokolici, cuketu, bulvu fenyklu, květák apod. Vždycky přidej asi lžičku kvalitního rostlinného oleje. Po měsíci zkus k zelenině přidat i libové maso - drůbeží, králičí. Až později na svačinku podávej ovoce (banán, jablko, hrušku), po 7. měsíci se přidává bílý jogurt atd.
Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
377
21.8.05 14:55

Ahoj Bibi,

my jsme začínali jem mrkvovým pyré a to vždy 3 dny a pak přidávali postupně další zeleninku jako brambor,cuketu,petržel,brokolici…Další měsíc jsme zkoušeli ovocné svačinky/banán,jablko/.Pak jsem k jedné sváše dávali jogurt a odpol ovoce.
Určitě to zvládnete výborně!
My bojujem s jídlem stále a teď prozměnu i s pitím-potvůrka .Ahoj Naďa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
278
21.8.05 23:22

Ahoj Bibi,
my jsme začínali mrkvičkou (na kolečka/kostičky, uvařit v troše koj. vody a rozmačkat/rozmixovat) - to je postup pro úplné začátečníky :-) (Jestli někoho urážím, tak se omlouvám, ale já jsem byla z vaření prvních příkrmů úplně vyřízená a tyhle „polopatické“ informace mi pomohly.) Přidat trochu oleje. První příkrmy se dávají tak 3, 4 lžičky… takže jenom kapka oleje (kvůli vitamínům rozpustným v tucích). Lžička oleje se mi zdá moc i na plnou skleničku od dětských hotových příkrmů. No a pak krmit.
Za další 3 dny přidej k mrkvi brambor, za další 3 dny třeba brokolici a postupně přidávej další zeleninu. Ty 3-denní pauzy tam jsou proto, abys zjistila, jestli mimi na něco nereaguje špatně. No a pak už jenom kombinuješ zeleninky, za nějakou dobu přidáš maso (asi kuřecí - to jsem vzala kousek prsíček a vařila a pak do toho šoupla zeleninu). Osvědčilo se dávat mrkev všude - je sladká a tak každou polívčičku dochutila.
Ovoce - to asi vede z počátku banán, pro svou konzistenci i vlastnosti. Taky strouhané jablíčko (ale prý je lepší nejdřív vařené - není tak agresivní). Z hodně druhů ovoce se ale mimi může osypat - tak to zkoušej opatrně. Jo, banán jsem pak kombinovala s bílým jogurtem - mňam, těšila jsem se na zbytky (ale to nevím od kdy se dává, já jsem kojila dost dlouho (13m) a jogurt jsme dávali až tak od 8 měsíce? Dr. říkala, že pokud kojím, tak nemám dávat žádnou další bílkovinu, jako maso, vejce, jogurt, atd. - no samozřejmě, že jsme časem dávali i s kojením, malá byla hladovec a něčím jsem jí bříško zacpat musela :).

Ještě jedna zkušenost: Z počátku se ty malé porcičky příkrmů blbě vaří. Uvařila jsem toho víc, hotovou polívku/kašičku jsem nalila do formiček na led a zmrazila. Kostky jsem pak sesypala do sáčku s datem a názvem polívky. Druhý den jsem uvařila jinou polívku a opět zbytek zmrazila. A pak stačilo sáhnout do mrazáku, ohřát a nemusela jsem vařit. (Ledové kostky se dají kombinovat a vzít v požadovaném počtu na 1 porci.)

No a samozřejmě nesolit, nekořenit, zbytečně nesladit… však víš :-)
Hanka (2r + 11tt)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
RA
73
22.8.05 09:30

Ahoj Hani,

moc děkuju za polopatické vysvětlení. Hodně mi to pomohlo. A nápad s mražením úplně skvělý :-)

Janka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6200
22.8.05 11:38

Ahoj,

my jsme začínali s příkrmy od HIPPu, nejdřív mrkvičku, pak brokolici s rýží, zeleninu s rýží, cuketu s bramborem, květák s bramborem. Nepoužívají do téhle výživy škrob (jako třeba Hami - v první lžičce je mrkev a kukuřičný škrob), jen čistou zeleninku a navíc bio (my jsme začínali s příkrmy na konci února a to zrovna kvalitní zelenina v obchodech nebyla, zahrádku nemáme, takže ani nic vlastního v zásobě:-))) Výrobky od Hippu baštíme dodnes a jsme spokojení:-)))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1428
22.8.05 12:57

Ahoj Bibi,

Hanka podala úplný popis toho, jak na příkrmy. Já začínala podobně - 3 dny mrkev, 3 dny mrkev brambor, 3 dny mrkev brambor brokolice a pak zkoušíš zeleninu. Já začala kupovanými skleničkami a když jsem viděla, že už nám toho jede víc, tak jsem začala vařit doma.
Taky si uvařím víc a dám do skleniček od Hami a Hippu (pozor ne uplně plné) a do mražáku. Pak jen ráno vytáhnu skleničku a v poledne baštíme.
Malá rada - hrášek loupu, abychom neprděli, do brambor přidávám drcený kmín(měl by prý stáhnou škodliviny- jo a nechávám je třeba hodinu namočené, abych odplavila přebytečný škrob), lžičku oleje nedávám na jednu porci, ale když toho vařím víc.
Jogurt budeme dávat až od 8 měsíce.
Taky se má dávat maso nebo žloutek - ještě jsem nezačala.
Jinak pozor na alergeny a nadýmavé potraviny.

Jinak mám od holek i nějaké recepty, tak mi klidně napiš SZ nebo mail a pošlu Ti to. Taky někajé tabulky, od kdy se co může.

Dobrou chuť

Ahoj

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
741
25.8.05 18:43

Holky,

všem moc a moc děkuju. Opravdu mi to pomohlo.

Mějte se krásně a posílám pusinku všem sluníčkům bobíčkům!

Bibina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
417
25.1.11 08:57

Dobrý den,

mohla bych také poprosit o zaslání nějakých receptíků na příkrmy přes SZ? Malému budou 4 měsíce a chtěla bych zkusit pomalu nějaké příkrmy. Předem moc děkuji. Katka :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5077
25.1.11 10:21

Ahoj,
holky ti určitě poslali spoustu receptů a rad na první příkrm.
Já jen poradím, ať s tím ještě nezačínáš! Je brzo a zbytečně zatěžuješ organismus dítěte. Kritéria pro zavedení prvního příkrmu bývají věk ukončených 6m, vypití vic jak 1000ml mléka za den nebo váha nad 6kg. Nejlépe vše dohromady…
A rozdíl mezi dítětem na UM nebo na MM není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
187
25.1.11 10:53

Tak nejdříve se začíná mrkev a brambor,pak po 4 dnech zas k tomu přidej další zeleninku,po dalších 4 dnech další…a postupně takhle přidávat,pak za necelý měsíc přidat do toho masíčko,což je pro miminka velice důležité aby měly aspon 6 krát do týdne.Dělají se rozestupy kvůli alergiim.Taky ti určitě poradí tvá doktorka a dá plno brožůrek i s recepty.A až si zvykne na zeleninku,tak ovoce-výživy se dává jako dopolední svačinka většinou :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Minare7
6.2.11 12:47
Laaja píše:
Ahoj,
Já jen poradím, ať s tím ještě nezačínáš! Je brzo a zbytečně zatěžuješ organismus dítěte. Kritéria pro zavedení prvního příkrmu bývají věk ukončených 6m, vypití vic jak 1000ml mléka za den nebo váha nad 6kg. Nejlépe vše dohromady…
A rozdíl mezi dítětem na UM nebo na MM není.
  • Nahlásit
  • Citovat
Minare7
6.2.11 12:47
Minare7 píše:Súhlasím!!!!!!!!!!!!!!
Laaja píše:
Ahoj,
A rozdíl mezi dítětem na UM nebo na MM není.
  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama