Roční dítě, kojení, strava, výchova

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

astoret
Ukecaná baba ;) 1029 příspěvků 30.12.16 09:26
roční dítě, kojení, strava, výchova

Ahoj,

jen by mě zajímalo, jak to chodí u vás, dělám něco špatně? nehraju si na žádnou matku roku, moc věcí nehrotím, mám prostě dítě a snažím se o něj postarat a být důsledná ve výchově, aby malá věděla, že něco se prostě nesmí.

Malá je divoch, neposedí, věčně v akci, bystrá, hrozná průzkumnice, veselá, hodně se směje, komunikativní, nebojí se lidí, ale zároven je to vzteklou, kterému, když něco nejde, vzteká se, nebo když se jí něco zakáže, ale v tomhle jsme důsledná.

Včera jsme byla u doktorky a malá prostě nechtěla sedět na přebalováku, furt z nj chtěla slézt, brala každou hračku a chtěla si hrát, smála se tam, když jsme ji vzala na ruku nechtěla se chovat, chtěla na zem a chodit, ted začala, furt by jen chodila či lezla na gauč apod. to ji dovoluji, jsme u ní, má zakázáno lézt na skřínku pod tv a tak..

jde mi o to, že doktorka se mnou mluvila jako kdybych ji m+la nevychovanou, řekla, že na svůj věj je velmi šikovná a že je napřed, ale že s ní šijou všichni čerti a že je vidět nedůsledná výchova, teda něco v smysluz, je vidět, že vám asi dělá problém být tvrdší a dusledná na ni, to se mě dotklo..nevim jak zabránit takhle živýmu dítěti v klidu sedět 15 min, co jsme tam byly..ona prostě nevydrží, má takovou povahu, slyší na NE a jako každé dítě to zkouší, ale ve věcech, které nesmí důsledná jsem.

další věc byla kojení, první dotaz byl, do kdy jste kojila, kojím stále a ona se na to tvářila jako, že je to už zbytečné..

malá má 9 085 kg a výška 77 cm. jídlo je u nás:

po probuzení. kojení, pak ji nabízím snídani, ale nechce, takže to už vlastně nedělám, když si dala, nechtěla pak sváču, má pak kolem 10 svačinu - ovoce s jogurtem, či jen ovoce, chleba s máslem/žerve, oběd kolem půl 1 - to co my, jen nekořeněné a nesolené, či hustší polévku batatová, dýnova s kapkou smetany zahuštěnou, maso má, ale nedávám každý den, ani mi ho nejíme den co den, dám třeba žloutek místo masa, nicméně stále mačkám vidličkou, kusy mi plive. někdy sní celou porci jindy ne, nabízím prlůběžně, ona málokdy vydrží, když nemá hlad sedět, tak za ni chodím a dávám ji lžičku, když si hraje, když nechce jíst, jo tohle asi není uplně v poho, ale když nechce jsme ráda, že do i něc dostanu (taky prý má nedůslednost, jak ji ale udržet sedět, když se kroutí a snaží se vyskočit ze židličky?

když neche, nabídnu prso, at se nakojí..

další svačina cca koelm 16 hod ovoce či dělám jahelníkovou buchtu s ovocem, neslazenou či když měla vydatnější oběd a nechce jídlo, nakojim, i když si třeba jen dá málo

večer 19:00 kaše, před spaním 21:00 kojení, usíná u prsu

v noci se budí cca 3× nakojení, když ji něco trápí, častěji, ale to spíš se uklidnuje.

většinou hned usne, když ji prso nedám, probudí se, nepláče, ale další 2 - 3 hodky je vzhůru a chce si hrát, pak když už je na spánek, pláče, když ji nedám prso, když ji ho dám, usne. ano, tohle časem odbouráme, ale nespěchám na to, měla bych? když mě to nevadí?

mám ji v psoteli, odmala se budila co hodku, tak abychom se vyspali, dali jsme ji do postela a zatím tam je s námi. nám to nevadí, stejně tak mi nevadí to noční kojení, až začne, budu uvažovat o jeho zrušení, já si myslím, že kojení nemá jen funkci vyživovací, ale že i psychickou pro to dítě. malá se budí, neumí usnout, laktační mi řekla, že je to v pořádku, že některé děti prostě neumí v tomhle věku samy usnout, že to ale nebude trvat dlouho..mám kamařádku antropoložku, co několik let žila v Bolívii a Africe a říkala, že je to normální u přírodních národů, že děti mají u prsa stále i v noci, že většinou kolem 2 let to odezní samo, že je to přirozená funkce, že kvůli tomu dítě rozmazlené nebude, naopak, já s tím nějak souhlasím, vnitřně to tak cítím..

a co se týče stravy, dělám něco špatně? ona se furt snažila mi namluvit, že kojení už není nutné, naopak by prý měla jíst jako my, jen nekořeněné, ale to jí, ne? jediné, že zatím nechce moc pít, má hrneček, umí to z něj, ale vypije cca 50 ml, dávám vodu či neslazený čaj..chci kojit tak do 2 let, nejlépe kdyby se sama odstavila.

manžel mi pak řekl, že je fakt, že kojení je už zbytečný, tchýně to samý, ta mi to cpe už co měla malá 6 měsíců, že už ji to nic nedává, to si ale nemyslím, proč je ted trend končit nebo se snažit přesvědčit, že kojení je zbytečný? setkávám se s tim docela často, chápu to u starších díte, ale u ročního, proč se tolik lidí podivuje ročnímu kojenému dítěti? zavedenou stravu má, tak o co jde? ano, když rostou zuby třeba, moc jíst nechce a raději si dává prso, doktorka říkala, tak raději přisladit pokrm, než nabízet kojení, ale s tim teda nesouhlasim, proč cpát cukr do dítěte, proč je MM horší?

já jsme zastáncem toho, že každý at si to doma dělá dle svého, každý nejlíp ví, co komu vyhovuje, jak funguje rodina, nicméně poslední dobou mi furt každý do toho mluví..tak by mě jen zajímalo, co vy na to, jak to máte vy..

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Tichošlápek
Extra třída :D 10427 příspěvků 30.12.16 09:37

No po posledním odstavci se ti skoro bojim neco psat, aby ti do toho zase nikdo nekecal. Jinak ja syna kojila do 17 měsíců, ale fakt neexistovalo, aby jedl mimo zidlicku, honila jsem ho se lzickou nebo dostal mléko místo oběda. Tři noční kojení v noce je dle mého jen zlozvyk, sama píšeš, ze vlastně nepije. To bych odbourala. Dr se nediv, když tam ma po sobě třeba deset rozjivenych děti, tak je to asi na budku.

ahhotep
Kecalka 333 příspěvků 30.12.16 09:45

Není doktorka starší škola? myslím, že děláš vše ok, hlavní je, že vy jste spokojené, mám taky živé dítě, taky slýchám od rodiny, že musím být tvrdší, jinak nám přeroste přes hlavu apod..přitom, když řeknu ne, chápe význam a vše kolem, na rozdíl od švagrové, co má putku, nicméně, když řekne ne, dítě nereaguje, ale oni vidí toho našeho roštáka, co taky neposedí a = nevychovaný :D

a spaní v posteli a noční kojení, to je na tobě, co se týče stravy, to už tomu dítko kojení nic nedává, nepotřebuje, ale pokud má jinou potřebu se v noci kojit, proč mu ji nedopřát, když tobě to nevadí, spousta lidí ti řekne, že ho pak neodnaučíš spát v posteli, ale víš co, taky máme v posteli naše dítko a je to krásný usínat obklopená dítetem a manželem. je to takový modní západní trend dávat skoro hned po narození děti do postele, mně přijde normální je mit u sebe, ano, ted by to už šlo, není nejmenší, ho dát do vlastní postýlky, m y se na to pomalu chystáme, ale nehrotím to a hlavně si myslím, že to neznamená, že nebude chtít spát ve vlastní.

švagrová má obě děti v postýlce od narození a ted jednomu 5 a druhému 3 a furt ji v noci lezou do ložnice k ní, jedna kámoška tak měla dítě do 2 let v posteli a dítě jim v noci do ložnice neleze, co má pokojík pro sebe, myslím, že je to o děcku..

každopádně, udelej si to jaký to chceš ty! jo a nikde není psáno, že kojené dítě začne spát celou noc po odbourání kojení, já přišla o mlíko v 8 měsíci a od té doby spaní horší, budi se častěji než, když jsme ho kojila!

cucik14
Ukecaná baba ;) 2173 příspěvků 30.12.16 09:47

Ohledně výchovy neporadím, malý bude mít taky rok a máme to podobně jak u vás, sice ještě nechodí, ale vše musí prozkoumat, každý čudlík zmáčknout a všude vlézt. Taky ho učím NE, ale on je malá citlivka a když na něj zvýším hlas tak hned pláče :pankac: A ohledně kojení - já kojím jak si řekne, v noci je na prsu skoro nonstop a přes den asi tak 10× :D Takže ti poradím - pokud ti to nevadí, tak to nehroť a nechej ho, ať se kojí dokud mu chutná :palec: Akorát u nás opačně - přítel i má mamča mě v kojení plně podporují :P Já s radostí říkám - Až dozraje, upadne :srdce:

zuzanx
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 1 inzerát 30.12.16 09:47

Syna jsem kojila 2 roky a 9 měsíců (nebýt pak mého těhotenství, kdy mi bylo šíleně zle a kojení mě bolelo, kojila bych ještě dýl). V tom si určitě jednejte podle toho, co vám vyhovuje. Jinak myslím, že máš všechno v pořádku, jen bych po mé zkušenosti zapracovala na tom pití jiných tekutin než MM. Syn byl přesně to samé a v roce a půl v létě jsme to dotáhli téměř k dehydrataci, protože MM už prostě nestačilo pokrýt potřebné tekutiny ve vedru. Nakonec se syn chytil na láhev s brčkem a ředěným 100% džusem. Jo a noční kojení jsme odbourali uplně v pohodě ve 20m, dřív to nešlo a pak uplně v pohodě. Taky spíme spolu, takže jsem pak vyměnila prso za pohádku a jak poslouchal, tak usnul. A ten odstav přišel teda až v těch 2 a 3/4, protože mi bylo blbě byl hodně hlídaný někým jiným, tak si pak už na kojení nevzpomněl.

ahhotep
Kecalka 333 příspěvků 30.12.16 09:52

@Tichošlápek

u nás malej taky nechtěl židličku, prostě nechtěl sedět a odmítal jídlo, doted máme se židličkou problé, je roztekaný, kouká všude kolem a fakt jsme to dělali den co den, každé jídlo, do židličky a nic, radši nejedl, abysme do něj něco dostali, dala sjme si ho na klín a krmila na klíně a držela pevně, pre chtěl vyskočit, ale aspon se najedl, až ted mi vzal židličku na milost a trochu se zklidnil

kamarádka má syna a ten se zas krmil, že jezdil na odrážedlu a vždy udělal kolečko a přijel si pro porci a zas odjel, když ho chtěli posadit, řev a řev a vydrželi taky dlouho 3 měsíce ho nutili do židličky a nic, nejedl, hubnul, tak to vzdali a krmí ho takhle a jak se cpe, jen to trvá dýl no..ted už se jim to taky srovnává a je klidnější, poslední info co mám, tak jim už v židličce taky vydrží, holt některé děti jsou akčnější a ne vše jde lámat přes koleno :lol:

a já třeba dodnes nepřišla na to jak udržet živé dítě na klíně, aby bylo"hodné" leda ho dát do svěrací kazajky

Sany80s
Kelišová 6542 příspěvků 30.12.16 09:54

Očividně jsi zmasírovaná spoustou věcí z dnešní doby.
Tobě to nevadí, tak co, že.
Takže za malou běháš se lžičkou, poněvadž ona se v židličce nudí. Chudáček. Nějaká pravidla stolování a soustředění se na jídlo jsou přece pro dospělé.
A když teda díky té rozjívenosti tomu jídlu moc nedá-pochopitelně, to je u dětí, kterým z jídla děláme zábavu obvyklé, tak ji dokojíme. Malé dítě je na kojení v podstatě závislé, takže si vytvoří psychický návyk na blízkost při kojení, takže to vezme.
Matka je spokojená, že dítě něco snědlo a že se s ním nemusí crcat.
Ono za všemi těmi, já jsem spokojená, nevadí mi to, je schované jediné-je to jednodušší pro matku, nemusí se potýkat s dítětem, které se nechová ideálně.
A to já souhlasím s kojením v roce. Proč taky přestat, kdybys ji nekojila, tak jí dáš nějakou umělou výživu. Ale dokojovat ji po každém jídle jak malého kojence? Proč? Roční dítě by už mělo akceptovat běžnou stravu jako hlavní a kojení je doplněk.
Nic se jí nestane, to se neboj. Ale hodně si to ulehčuješ a dnešní doba to matkám akceptuje, je totiž moderní něco, čemu říkám mateřská agresivita.
Vše bude podle mě a já nebudu vystavovat dítě jakémukoli stresu.
A učení nového a vyžadování určitých věcí dítě stresuje.
A jestli chceš žít jako přírodní národy, tak se vším všudy milá zlatá. Úmrtnost malých dětí a jejich podvýživa je všeříkající.
Ale je to moderní.
A přisladit příkrm snad neznamená jen cukr. Ochucovat se dá různě, nemusí jít jen o sůl nebo cukr. Já bych neochucené jídlo taky nejedla.
A uvědom si, že ty nerozhoduješ, co na veřejnosti nesmí. Když se doktorce nelíbí, jak všude leze, tak prostě bude u tebe, i kdyby se jí to mělo nelíbit.
Jo jsi měkká.

astoret
Ukecaná baba ;) 1029 příspěvků 30.12.16 09:56

@zuzanx

jo pití nabízím průběžně celý den, ale nechce, taky jsme ředila džusy, ale nic moc, jedině neředný, ale nechci ji učit na sladkou chut, pak by už vůbec nepila čaj ani vodu..

Fonty
Zasloužilá kecalka 636 příspěvků 30.12.16 09:58

HAha, myslím, že rozjívené roční dítě je blbost. Taky máme raráška. Teď už 18 měsíců. Z doktorky si nic nedělejte, třeba neměla den…i když chápu, že si to člověk bere, mám to stejně ;) Mám kamarádku, stejně staré dítě, a to jí sedí na klíně a kouká…je takový odmala. Náš sedět nevydrží a výchovou to fakt nebude :mrgreen:
Jinak v noci se taky kojí, někdy míň, někdy víc, a to jsem v osmém měsíci těhu :)Spí se mnou.. Od mala se hodně budil, takže to bylo to nejmenší zlo.

marketak5
Ukecaná baba ;) 1027 příspěvků 1 inzerát 30.12.16 10:00

Já sice nekojim, ale nemyslím že by to bylo roce špatně, jak to děláš. Přijde mi to v pořádku. Doktorka neměla asi svůj den, protože fakt nevím jak to rocnimu vysvětlit. Přeji hodně štěstí.

astoret
Ukecaná baba ;) 1029 příspěvků 30.12.16 10:01

@Sany80s

nemusím sladit cukrem, ale proč ji budu učit na sladkou chut? myslíš, že pak bude chtít normální jídlo? a nemyslím, že by nejedla, prostě není až takový jedlík, se židličkou jsme se trápila od doby, co se dí, od půl roka ji jsme tam posazoovali skoro furt, nechce v ní být, pusu neotevře, strábila jsme u toho celý dny, akorát jsme ji tím ty návyky stravovací navyky znechutila.

Ice79
Závislačka 2613 příspěvků 30.12.16 10:02

Nevidím na tom, co píšeš, nic špatného. Dr. toho asi za celý den měla dost. Vůbec bych si z jejich řečí nic nedělala. Ty jsi matka. Kojení nad rok rozhodně zbytečné není. Nejde jen o mlíko, ale o kontakt s matkou, uklidnění. Je naprosto normální, že kojené děti se v noci budí častěji než nekojené, najdeš to v každé knize. Trvá déle, než prospí celou noc vkuse. Prostě tě v noci potřebuje, i kdyby jen prso dudlal a nepil. Tak si podudlá a usne. No a??Kojení je přirozené, ne natláskat děcko umělým mlíkem. Mám ročního chlapečka, jídelníček máme podobný jako vy. Taky spíme spolu, užívam si to. I to noční dudlání. ;)
Jinak starší dítko kojené 25měs., spalo taky se mnou, ve 3 letech bez problému do své velké postele se zábranou v pokojíku. Pohádka a spala.
A že je tvá dcerka divoká? Buď ráda. To doktorům už vadí i bystré dítě, které zajímá okolí?? 8o :roll: Je to v tomto věku normální, sedět jak přibité asi delší dobu nevydrží.
Můj syn teda u jídla sedí, s jídlem bych za ním nechodila. Spíš bych počkala, až bude mít fakt hlad a znovu posadit do židle. Za dcerou jsem taky chodila s banánem v ruce a není to dobré. Ale ona je dodnes frfňa v jídle. :roll:

Ice79
Závislačka 2613 příspěvků 30.12.16 10:11

Jo, a s pitím to u nás taky není nic extra. Střídám vodu a čaje od Hippu - ovocný, heřmánkový a fenyklový. Samozřejmě vše bez cukru. A teď jsem objevila jablečno fenyklový nápoj Hamánek. Super. Poprvé vypil za den 500ml! Občas dám i šťávu, hruškovou, meruňkovou. A v DM se prodávají super křupavé medvídky s dýní a mrkví, miluje je.

Heivka
Závislačka 3198 příspěvků 30.12.16 10:12

Myslím, že pokud vám to vyhovuje tak nic špatně neděláte. Doktorce do vaší výchovy nic není. Malé děti, zvlášť ty cizí jsou občas na zabití i když nedělají nic špatného, stačí aby dospělý měl méně trpělivosti nebo byl unavený.
Co se týče kojení, tak já osobně nevidím důvod kojit dítě, které rozkouše řízek. Ohledně dlouhodobého kojení jsem mluvila s naší dětskou doktorkou a ta mi řekla, že správně je cokoliv co vyhovuje jak dítěti tak matce. Jen mi říkala, že u dlouhodobého kojení dost strádá tělo matky, takže pokud není matka ve výtečné kondici před a během těhotenství tak se po kojení delším než 6-9 měsíců může zhoršit zdravotní stav matky.

PAN66
Zasloužilá kecalka 927 příspěvků 30.12.16 10:16
@Sany80s píše:
Očividně jsi zmasírovaná spoustou věcí z dnešní doby.
Tobě to nevadí, tak co, že.
Takže za malou běháš se lžičkou, poněvadž ona se v židličce nudí. Chudáček. Nějaká pravidla stolování a soustředění se na jídlo jsou přece pro dospělé.
A když teda díky té rozjívenosti tomu jídlu moc nedá-pochopitelně, to je u dětí, kterým z jídla děláme zábavu obvyklé, tak ji dokojíme. Malé dítě je na kojení v podstatě závislé, takže si vytvoří psychický návyk na blízkost při kojení, takže to vezme.
Matka je spokojená, že dítě něco snědlo a že se s ním nemusí crcat.
Ono za všemi těmi, já jsem spokojená, nevadí mi to, je schované jediné-je to jednodušší pro matku, nemusí se potýkat s dítětem, které se nechová ideálně.
A to já souhlasím s kojením v roce. Proč taky přestat, kdybys ji nekojila, tak jí dáš nějakou umělou výživu. Ale dokojovat ji po každém jídle jak malého kojence? Proč? Roční dítě by už mělo akceptovat běžnou stravu jako hlavní a kojení je doplněk.
Nic se jí nestane, to se neboj. Ale hodně si to ulehčuješ a dnešní doba to matkám akceptuje, je totiž moderní něco, čemu říkám mateřská agresivita.
Vše bude podle mě a já nebudu vystavovat dítě jakémukoli stresu.
A učení nového a vyžadování určitých věcí dítě stresuje.
A jestli chceš žít jako přírodní národy, tak se vším všudy milá zlatá. Úmrtnost malých dětí a jejich podvýživa je všeříkající.
Ale je to moderní.
A přisladit příkrm snad neznamená jen cukr. Ochucovat se dá různě, nemusí jít jen o sůl nebo cukr. Já bych neochucené jídlo taky nejedla.
A uvědom si, že ty nerozhoduješ, co na veřejnosti nesmí. Když se doktorce nelíbí, jak všude leze, tak prostě bude u tebe, i kdyby se jí to mělo nelíbit.
Jo jsi měkká.

nejsi zmasírovaná ty? jak dítě neskáče na rozkazy a nestojí v koutě je to špatně?

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

Dojemný a záhadný vzkaz Plekance: Česko slíbil synům, vrací se i Vondráčková?

Tomáš Plekanec definitivně končí v zámořské NHL a v současné chvíli je na... číst dále >

Heroinová Tereza oslavila v cele smutné výročí. Nakazila svého právníka?

Další soud a další zklamání. Češka Tereza (22), která je v Pákistánu obviněná... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu,... číst dále >

Moje přítelkyně se stala mužem, ale stále ji miluji, říká Američanka

Heather Silva z Texasu se před šesti lety zamilovala do ženy. O tři roky... číst dále >