Rozchod kvůli škole?

Anonymní
28.5.20 10:52

rozchod kvůli škole?

Hezké rano, mam takový problém, s partnerem jsme se dali na studium VŠ, stejný obor, stejný Mgr. navazující ročník (do toho pracujeme na 0,5 úvazek). Už od povahy jsme každý jiný, ale teď při zkouškovém mezi námi vznikají hádky. Já jsem taková poctivka, vše hrotím, na zkoušku se učím kupu času dopředu. Přítel je opak, učí se den předem, co může, opíše, a vždy má štěstí. Já když jsem jednou něco opsala, chytili mě :D.
Poslední měsíc vypracovávám pro nás dva na zkoušky otázky, pak mu to dám, aby on mi v noci zavolal a vynadal, co to tam mám za zkratky, že to nechápe. Pomáhám mu s úkoly, apod.
Nebo na včera jsme byli domluvení, že jdeme na zkoušku spolu, týden to tak bylo a doslova hodinu předtím se včera odhlásil s tím, že mu do toho něco vlezlo. Takže jsem přes půl republiky jela sama, nikdo jiný na tento termín nešel, takže si mě mohli učitelé „vychutnat“. Vím, že to jsou maličkosti. Ale nevím, zda ty naše povahy nejsou až moc rozdílné, nějak to „vnitřne“ nedávám. A jo, i trochu mu závidím, jak má lehký život. Byla by to pro vás překážka?
Prosím anonym

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1616
28.5.20 11:00

Přiznám se, že mne by to štvalo hodně :). Ve vztahu ke studiu a práci jsem hodně dogmatická, několikrát se mi vrátilo, když jsem pracovala za ostatní, ať šlo o vypracování podkladů ke zkoušce nebo v zaměstnání, a akorát jsem byla za pitomce. Ve vztahu partnerském by mne to štvalo ještě víc. Myslím si, a zdůrazňuji, že to je můj názor ;), že pokud se někdo rozhodne jít studovat, je to o jeho schopnostech, dovednostech a přístupu, jak a zda tu školu udělá. Pokud si navíc neváží toho, že vypracováváš otázky i pro něj a v podstatě odvádíš práci, kterou by si s tím měl dát on sám, tak bych to nedělala. Další otázkou ovšem je, jak to ustojí jeho ego a jak se to promítne do Vašeho vztahu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1616
28.5.20 11:01

Co zkusit kompromis a učit se na zkoušky spolu? Brát přípravu jako dialog, kdy mu třeba toho řekneš víc, ale ne jako „dávačku“, kdy za něj odvedeš všechnu práci a námahu si s tím dáš jen Ty, zatímco on ten čas využije „smysluplněji“?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
574
28.5.20 11:03

A nejsi jenom ve stresu z těch zkoušek?? Neberes si ty maličkosti k srdci? Vydrž po zkouškovém, třeba se to uklidní.. On prostě není člověk co bude hodiny sedět nad knížkami jako ty, tak ho do toho nenuť. Jste sice každý jiný v ohledu na učení ale jak vám to jinak funguje v ostatních věcech?..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13312
28.5.20 11:04

V první řadě se nauč neobětovat se pro druhé a vyjadřovat svoje potřeby. Nemusíš za něj dělat jeho práci a už vůbec se nemusíš od něj nechat sprdávat. Pokud to ale neřekneš a jen se pak užíráš. A hlavní průšivh je v tom, že vlastně okolí o tvoje obětování se nijak zvlášt nestojí, ale když už to děláš, tak to využije. Očekávat vděk je sice časté, ale ve své podstatě je to manipulativní způsob chování.

Pokud se budete rozcházet, tak to není kvůli škole, ale to že ty očekáváš, že na tebe bude myslet sám od sebe a že mu budou naprosto jasné tvoje touby a potřeby a neřekneš si co bys chtěla a nezastavíš to co necheš a zatím co on je tak normálně sebestředný a když mu sloužíš, tak se nechá - ale opravdu to nevnímá jako projev lásky, ale jako něco co chceš dělat, tak to děláš.

Jinak čím dříve se naučíš jasně komunikovat svoje potřeby, bez toho aby to okolí bralo jako výčitky, napadáni či manipulace, tím větší šance je, že s časem až budeš s někým zakládat rodinu, tak se nedostaneš do pasti, kdy všechno bude jenom na tobě…

vřele doporučuju tvé pozornost koncept nenásilné komunikace.

Tady je o tom moc pěkný audiodokument

https://vltava.rozhlas.cz/…kace-6249993

a tady ke stažení kniha https://uloz.to/…kace-ocr-pdf

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.5.20 11:16

Jsi naivní a hloupá a on tě jen využívá. Proč vypracováváš otázky pro oba? 8o Na co by se snažil, když mu to servíruješ na stříbrném podnosu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14625
28.5.20 11:22

Všude je nějaký třídní šprt, který umetá cestičku ostatním. Většinou z toho žádné extra uznání nemá. Kašlal bych na něho, studuj sama za sebe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12268
28.5.20 11:24

Nechápu proč děláš ty otázky pro oba 8o?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3152
28.5.20 11:28
@Anonymní píše:
Hezké rano, mam takový problém, s partnerem jsme se dali na studium VŠ, stejný obor, stejný Mgr. navazující ročník (do toho pracujeme na 0,5 úvazek). Už od povahy jsme každý jiný, ale teď při zkouškovém mezi námi vznikají hádky. Já jsem taková poctivka, vše hrotím, na zkoušku se učím kupu času dopředu. Přítel je opak, učí se den předem, co může, opíše, a vždy má štěstí. Já když jsem jednou něco opsala, chytili mě :D.
Poslední měsíc vypracovávám pro nás dva na zkoušky otázky, pak mu to dám, aby on mi v noci zavolal a vynadal, co to tam mám za zkratky, že to nechápe. Pomáhám mu s úkoly, apod.
Nebo na včera jsme byli domluvení, že jdeme na zkoušku spolu, týden to tak bylo a doslova hodinu předtím se včera odhlásil s tím, že mu do toho něco vlezlo. Takže jsem přes půl republiky jela sama, nikdo jiný na tento termín nešel, takže si mě mohli učitelé „vychutnat“. Vím, že to jsou maličkosti. Ale nevím, zda ty naše povahy nejsou až moc rozdílné, nějak to „vnitřne“ nedávám. A jo, i trochu mu závidím, jak má lehký život. Byla by to pro vás překážka?
Prosím anonym

Překážka to vůbec není, spíše je to výhoda. Vezmi si, kdyby byl jako Ty a oba dva byste jen šprtali a takhle to prožívali. Je dobré, pokud má ten poctivec šprt vedle sebe někoho, kdo bere život lehčeji a nehroutí se ze všeho. Navíc pokud studujete dálkově, tak co, jde hlavně o to, to nějak udělat, není nutné aspirovat na červený diplom. Samé jedničky dnes nikoho nezajímají, takže myslím, že Tvůj partner k tomu přistupuje vlastně racionálně. Věnuje tomu miminum nutného času a nakonec dostane stejný diplom jako Ty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
130
28.5.20 11:58

Tak na tom snadném životě se ty ale evidentně dost podílíš, když mu to usnadňuješ, takže ty si tohle musíš v hlavě srovnat. Já jsem přesně taková poctivka, co ty, a na VŠ jsem taky kdysi vypracovala fakt poctivě a kvalitně otázky na jeden dost blbej předmět…samozřejmě, všichni je chtěli včetně kluka, co se mi líbil. Tomu klukovi jsem to dala s tím, aby si to nechal pro sebe, že jsem nad tím strávila spoustu času a doufala jsem, že mě za to někam pozve. No co myslíš, samozřejmě, že do druhého dne ty otázky měli všichni, a to bez poděkování mé osobě, všichni poděkovali jemu a ještě byl za borce, jak to ze mě vytáhl, když se to nikomu nepoštěstilo :lol: Tohle mě jako hodně dostalo a od té doby jsem svou vlastní práci nikomu jen tak nedávala, jen blízkému okruhu, od kterého jsem většinou měla taky jiné materiály a měli stejný přístup jako já.

Takže, moje rada je taková, aby ses přítele vždy zeptala, jestli s tebou chce vypracovávat nějaké materiály a když řekne, že ne, tak OK, je to jeho volba netrávit čas přípravou, ale pak bych mu neposkytovala tvé materiály. A nebo mu to prostě neříkej a dělej, že nic nemáš, že ses učila jen z učebnic. Za ten termín bych byla na něj taky naštvaná, že mohl dát vědět předem, ale zřejmě to neuměl, tak proto nešel. Jinak ale rozdílné přístupy ke studiu nejsou překážkou ve vztahu, to zase ne…Spíš tobě radím, abys co nejdřív byla „lakomá“ a sobecká. Nebo ať ti ty otázky zaplatí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1616
28.5.20 13:26

Tvůj příspěvek mne přinutil zavzpomínat na studijní časy: Ano, i já byla ta blbka, co přistupovala ke všemu poctivě, abych někomu pod rukou svoje materiály svěřila, a pak je měli všichni, včetně těch, co se mi v aule smáli do obličeje, tedy pokud se vůbec obtěžovali do hodiny přijít. Zavzpomínala jsem si i na svého tehdejšího partnera, který byl o dva roky výš, ale jinak měl, na rozdíl ode mne, přístup ke studiu spíše laxní a jako student byl spíše průměrný. Měla jsem na VŠ i kamarády, kteří na všechno prděli, a pak to doháněli taháky a ještě se chlubili, jak nad systémem vyzráli. Pokud by šlo o spolužáka, který by po mně chtěl moji práci, aby tu svoji měl zadarmo, pak perlil u zkoušky, jaký je frajer, a navrch mne buzeroval, že něčemu nerozumí, dala bych mu vale. U partnera je to o něčem jiném. Samozřejmě, tohle může být projev toho, že kompatibilní nejste i v jiných oblastech, rys, který jsi do té doby neviděla, protože nebyla příležitost, a tedy to může být důvod k rozchodu. Ale taky nemusí. Jakou má přítel jinak povahu? Jsi s ním spokojená? Doplňujete se, umí tě rozesmát, máte podobné zájmy, zkrátka jedete na stejné vlně? Dokážeš si představit, že spolu založíte rodinu? Kde sama sebe / Vás vidíš třeba za 10 let? Urazí se, když mu odmítneš otázky dávat, bude dělat dusno nebo si zahartusí a přijme to v pohodě? Zvaž, co všechno Ti vztah s ním dává, jestli jste spolu jen ze zvyku, nebo v tom je víc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.5.20 14:01

Hele, studuješ sama pro sebe, ne pro něj. A co, že se odhlásil ze zkoušky? Ty už ji máš aspoň za sebou. Otázky pro oba, proč?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29975
28.5.20 14:16

Na dálkovém studiu je běžné, že si pomáhá navzájem celá studijní skupina, protože lidé mají práci a rodiny, nikdo nemá tolik času sedět v knihovně /v knihách, na internetu a dohledavat. Všichni mají stejný cíl a každý vypracuje něco.
Na denním je to jiné, to ale člověk většinou nemá další pořádne povinnosti.

Mě by už z principu vadilo studovat stejný obor jako partner a v budoucnosti s ním pracovat. Ale toto má každý jinak

Podle mě byste si měli vyjasnit, jestli studujete každý za sebe nebo si budete pomáhat. Ale když už, tak mi přijde blbost mu zpracované otázky neposkytnout. Na oplátku bych ale očekávala, že udělá něco jiného pro posun vztahu, např. brigáda, ať se máte líp nebo zvelebovani společného bydlení. To ale záleží, kolik vám oběma je a jak je ten vztah vážný. Předpokládám, že vám bude maximálně 25,možná o něco málo méně, podle druhu studia. V tom věku bych očekávala přímé jednání na rovinu a určité plány do budoucna :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama