Rozdělení parcely

2.3.17 11:28

Rozdělení parcely

Zdravím :mavam:

nemáte náhodou někdo zkušenost s rozdělováním parcely? Jedná se o část zahrady kterou bych chtěla oddělit a prodat, háček je v tom, že po dědickém řízení mají nárok na 1/18 další tři členové naši rodiny.

Po prodeji bych je chtěla vyplatit, ale dle původního odhadu, který byl dělán při dědickém řízení.

Je to možné? Nebo budu jim muset dát poměrnou část z prodeje pozemku a a na zbytku budou mít pořád tu 1/18?

Já vlastním 2/3 domu, 1/6 má moje matka a 3/18 bratranec a sestřenice…

Bohužel po kompilkované cestě to dospělo k tomuto složení :-( A navíc jedna sestřenice, kterou zbytek rodiny nikdy neviděl (nemanželská dcera) má na svůj podíl uvalenou exekuci…

Poraďte prosím :think:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

69630
2.3.17 11:35

@DaenerysT Možné je to, na čem se dohodnete, plus tedy v případě exekuce i s exekutorem, ty sama stejně ten pozemek neprodáš, s prodejem musí souhlasit včichni vlastníci a všichni musí tu prodejní smlouvu podepsat.
A i na to rozdělení myslím bude potřeba souhlas všech…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
3190
2.3.17 13:56

@DaenerysT Existuje zákon, že nikdo nemůže být nucen do spoluvlastníctví (nevím jak se přesně jmenuje, ale toto je podstata). Takže pokud se s ostatními dohodneš, tak to můžete prodat společně, nebo je vyplatíš a pak prodáš sama…pokud se nedohodnete, tak by ti soud měl vyhovět a pozemek rozdělit, ale soud také rozhodne jak se pozemek rozdělí a která část komu připadne…což pro tebe nemusí být dobré-kdybys např. dostala kus bez možnosti příjezdu…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
456
2.3.17 14:14

Chápu, že ti jde o cenu.
Pokud nechceš vyplácet podíl z aktuální prodejní ceny, tak je nejlepší za spoluvlastníky zajít a jejich podíly odkoupit, v takovém případě by možná souhlasili s tebou navrženou cenou, ale pro účely daně z převodu nemovitosti se stejně bude muset udělat nový odhad, takže spoluvlastníci se dozvědí minimálně tu aktuální odhadní cenu. Když ale takto získáš nemovitost, tak (opravte mě někdo, pokud se mýlím) pokud ji během prvních 3? 5? let prodáš, tak z ní zaplatíš i daň ze zisku.
Tedy je nejlepší a nejjednodušší (méně smluv, odhadů a poplatků za právníky a notáře) udělat to tak, jak jsi psala: dohodnout se se spolumajiteli, že část pozemku oddělíte. Až to bude, tak to prodáte. Smlouvu koncipujete tak, že z prodejní ceny dostane každý spoluvlastník svůj podíl dle vlastnictví, ponížený o daň z převodu nemovitosti. Tu bych nechala poslat dle smlouvy rovnou na FÚ, jak je běžné, tím se vyhnete starostem s případným nezaplacením.
Moc bych se divila, kdyby spoluvlastníci souhlasili s tím, že jim zaplatíš méně, než jim náleží. Máš většinový podíl, takže zase o tolik nepřijdeš. Když se je budeš snažit ošulit, tak hrozí, že se ti šprajcnou a rozdělení a prodej ti nepovolí. Zase by se měli podílet na poplatcích za právníky, kolky a notáře.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama