Z čeho se počítá mateřská při změne smlouvy?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.19 17:36
Rozumí někdo mateřské?

Zdravím, předem píšu ze za svou mzdovkou půjdu se optat, ale napřed to zkusím tady… V prosinci se mi má narodit miminko. Budu mít odpracovany rok a něco… Nárok na mateřskou mít budu. Od ledna pracuji v nemocnici, byla jsem zaměstnaná jako uklizecka protože jsem neměla sanitarsky kurz. Po 4 měsících, tudíž v květnu jsem si ho dodělala. Plat uklízečky je o polovinu menší než sanitarsky. Jak jsem si dodělala kurz, změnila se mi smlouva na sanitare, a já zjistila těhotenství. Nastoupila jsem na neschopenku Tudíž jsem ani nepocitila změnu platu. Ale smlouvu mám. Neschopenka se mi počítá jako z platu uklízečky protože se to bere nějak 3 měsíce zpětně. A teď má otázka. Z čeho se mi bude počítat mateřská? Z uklízečky, nebo ze sanitare? Když mám smlouvu změněnou.. Mimochodem, v praci jsem dělala od začátku jako sanitar, ale za mizerný peníze… :roll:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
pannda
Kelišová 7079 příspěvků 36 inzerátů 23.07.19 17:39

Nejspíš z toho co jsi dostávala, ne?

mofiz
Závislačka 2796 příspěvků 7 inzerátů 23.07.19 17:40

Z měsíčního průměru… Takže pokud jste na neschopence tak není z čeho jiného to počítat. Účetní to ví moc dobře

histep
Kelišová 5187 příspěvků 23.07.19 17:44

Je uplne jedno, ze mas zmenenou smlouvu, jakekoliv davky se nepocitaji z aktualniho smluvniho platu, ale z predchoziho skutecneho vydelku (vymerovaciho zakladu). V tvem pripade se tedy bude pocitat ze stejneho vymerovaciho zakladu jako soucasna neschopenka, jen to nebude 60%, ale 70%.

mau-mau
Závislačka 4263 příspěvků 23.07.19 18:00

Počítá se to z faktických výdělků. Takže z toho předtím. Divím se, že účetní se ptá. Vždyť ta sanitarka by byl jen hypoteticky výdělek. A ty před neschopenkou výdělky máš.

Kriss Tina
Extra třída :D 11671 příspěvků 23.07.19 18:12

Počítá se to z toho samého jako ta nemocenska, akorát ta mateřská je o nějaké procento víc :think:

mau-mau
Závislačka 4263 příspěvků 23.07.19 18:48
@Kriss Tina píše:
Počítá se to z toho samého jako ta nemocenska, akorát ta mateřská je o nějaké procento víc :think:

Nepočítá se z toho stejného. ;) Neschopenka je za 3m zpětně (před nástupem) a mateřská je za celý rok (ty ukončené měsíce předtím). Např. nástup teď v srpnu se počítá rozhodné období ze srpna 2018 až do července 2019. Pokud je na neschopence, tak měsíce jen do toho nástupu na PN. :palec:

Uživatel je onlineNinaU.
Kecalka 391 příspěvků 23.07.19 18:53

Výše mzdy ve smlouvě nikoho nezajímá, důležitá je skutečná hrubá mzda za období ještě před neschopenkou.

Kriss Tina
Extra třída :D 11671 příspěvků 23.07.19 19:04

@mau-mau jo pardon, mě to počítali ze stejného, protože jsem před materskou (a nemocenskou ) nepracovala rok, ale jenom 2 měsíce :D

histep
Kelišová 5187 příspěvků 23.07.19 19:13

@mau-mau Obecne je sice rozhodne obdobi jine pro PN a jine pro PPM, ale v zakladatelcine pripade to bude totozne - pracuje od ledna, od dubna je na neschopence.

mau-mau
Závislačka 4263 příspěvků 23.07.19 19:13
@Kriss Tina píše:
@mau-mau jo pardon, mě to počítali ze stejného, protože jsem před materskou (a nemocenskou ) nepracovala rok, ale jenom 2 měsíce :D
;) :palec: ještě ten procentuální rozdíl je ten, že PN je z 90% denního vyměřovacího základu a mateřská je ze sta. Takže je mateřská vyšší, i když je potom ta poslední dlouhá neschopenka 72% (nejdřív je 60% a pak 66%). Protože je to z vyššího DVZ. :palec: Ale u nízkých příjmů jsou to stovky :roll:
mau-mau
Závislačka 4263 příspěvků 23.07.19 19:16
@histep píše:
@mau-mau Obecne je sice rozhodne obdobi jine pro PN a jine pro PPM, ale v zakladatelcine pripade to bude totozne - pracuje od ledna, od dubna je na neschopence.

Píše, že v květnu ;)

histep
Kelišová 5187 příspěvků 23.07.19 19:24

@mau-mau Pockej ale vyse pises, ze rozhodne obdobi pro PN je jen 3 mesice pred… od kdy, to je nejaka zmena? Bylo 12 mesicu, stejne jako pro tu PPM.

Hankatatranka
Povídálka 47 příspěvků 23.07.19 19:46

Dobry den, mam podobny dotaz:nekde jsem nasla, ze pokud zmenim praci v prubehu roku, tak materska se pocita z posledniho zamestnani. Nikde ale neni psane, jestli jde o novou pracovni smlouvu, zmenu firmy apod…Konkretne muj pripad je, ze na materskou jdu v zari, od ledna mi byl zvysen plat temer na dvojnasobek s jinou prac pozici, ale stejny zamestnavatel. Spise pocitam, ze udelaji normalne prumer za rok, ale nikde jsem k tomu nic vic nenasla…

Lendeš
Kelišová 6655 příspěvků 23.07.19 20:01

Rozhodné období pro nemocenské je taky 12 měsíců, stejně jako u PPM. Když je to zaměstnání kratší, tak kratší doba. Ty 3 měsíce si zakladatelka plete asi s náhradou mzdy.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama