Reklama

Rozvod v cizině

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

BeautyBelle
Povídálka 23 příspěvků 28.12.17 20:31
Rozvod v cizině

Zdravím všechny zde na emiminu. Obrátila se na mne kamarádka která se dostala do prekérní situace a neví jak to řešit, bohužel také nevím. Proto se obracím sem, zda některá z vás nemá nějaké zkušenosti.

Kamarádka se krátce po dokončení střední školy zamilovala do cizince z Itálie který tou dobou v Česku žil a pracoval. Po krátkém vztahu přišel s tím, že mu v Itálii onemocněla maminka a musí se tam vrátit. Kamarádku že však miluje a chce jí vzít ssebou, na důkaz lásky jí požádal o ruku.

Tenkrát ani ne 20ti letá holka se nechala zblbnout prstýnkem, láskou do konce života a životem u moře. I přes protesty celé její rodiny tenkrát opravdu odjela. No, idylka se nekonala. Po pár letech chce zpátky domů do Prahy. Bohužel už to tak jednoduché nebude. Mají spolu 5 letou dcerku.

Malá ma české i italské občanství. Kamarádka rodila v Česku, protože tatínek odmítal jít k porodu a ona se bála, že nebude dobře rozumět doktorům, kdyby byly nějaké komplikace. Ihned po šestinedělí se však s malou vracely do Itálie. Holčička mluví plynně italsky, hůře česky (potřebovala by logopeda kvůli pár písmenkům, jinak žádný problém). Důvod rozvodu není násilí ze strany partnera!

Má kamarádka při rozvodu v Itálii právo na překladatele? Má šanci dostat se i s malou do Česka (otec holčičky určitě souhlasit nebude)? Když by odjely do Česka a začaly to řešit odtud, bude to bráno jako únos? Má cenu se obracet na české soudy když dítě má nejen české ale i italské občanství?

Omlouvám se za takový sloh. Vím že zde není právní poradna, ale teď jsem s kamarádkou mluvila přes skype a celkem mě to vzalo. Znáte to, víte že se tyhle věci stávají, čtete o tom v novinách, ale nečekáte, že se to stane někomu známému. Chtěla bych jí nějak poradit, pomoci, ale o tomto tématu toho opravdu moc nevím :(

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

murkyf
Zasloužilá kecalka 705 příspěvků 28.12.17 20:34

No asi nejlepší se obrátit na nějakýho bezplatného poradce, v Česku fungují..

blumen
Hvězda diskuse 41248 příspěvků 28.12.17 20:38

@BeautyBelle nechci kecat, ale pokud vim, resi se to podle zakonu zeme, kde trvale ziji. Tudiz podle italskych. A odvezt jen tak bez dovoleni ji nemuze, potrebuje jeho souhlas. At se obrati na poradce/pravni­ka tam.

Příspěvek upraven 28.12.17 v 20:39

Uživatel je onlineSany80s
Kelišová 6448 příspěvků 28.12.17 20:39

Překladatele nevím.
Nemá právo odjet bez jeho souhlasu a jako únos by to bráno bylo.

BeautyBelle
Povídálka 23 příspěvků 28.12.17 20:43
@blumen píše:
@BeautyBelle nechci kecat, ale pokud vim, resi se to podle zakonu zeme, kde trvale ziji. Tudiz podle italskych. A odvezt jen tak bez dovoleni ji nemuze, potrebuje jeho souhlas. At se obrati na poradce/pravnika tam.Příspěvek upraven 28.12.17 v 20:39

To jsem si právě taky říkala. Tak jsem jí přesvědčovala, ať neblbne, že zjistím co a jak a ať zatím nikam nejezdí. Podle mě by se to bralo jako únos, proto jsem tu otázku formulovala takto. Jinak kamarádka se pořád ohrazuje tím, že se malá narodila v Praze ale podle mě to až tak velkou váhu u soudu mít nebude…

medunka23
Kelišová 6868 příspěvků 28.12.17 20:50

@BeautyBelle nejsem odborník, ale manželství uzavírali v Itálii?? Pokud ano, tak i rozvod bude dle Italských zákonů, ať zajde na poradu na ambasádu, nebo si najde místní právní poradnu.

Uživatel je onlineHelileli
Závislačka 2864 příspěvků 28.12.17 20:50
@BeautyBelle píše:
To jsem si právě taky říkala. Tak jsem jí přesvědčovala, ať neblbne, že zjistím co a jak a ať zatím nikam nejezdí. Podle mě by se to bralo jako únos, proto jsem tu otázku formulovala takto. Jinak kamarádka se pořád ohrazuje tím, že se malá narodila v Praze ale podle mě to až tak velkou váhu u soudu mít nebude…

Děti se rodí všude možně. To opravdu nemá nic společného s tím, kde mají trvalý pobyt. Jinak nejen že by se to bralo jako únos, ale mohlo by to vést až ke svěření do péče otci. To chce, přijít o dítě? Jednou se rozhodla žít v Itálii, zplodit tam dítě, následjem toho rozhodnutí je nutnost tam setrvat, pokud otec nepovolí jinak.

BeautyBelle
Povídálka 23 příspěvků 28.12.17 20:53

@medunka23 to ne, brali se v rychlosti v Česku ještě než odjeli. Kamarádka si tenkrát postavila hlavu že když už bude nevěsta, tak ať jí u toho vidí rodina a kamarádi. A ať do Itálie nepřijede jen jako nějaká přítelkyně z Česka ale jako jeho manželka.

medunka23
Kelišová 6868 příspěvků 28.12.17 21:05

@BeautyBelle v tom případě, bych kontaktovala právníka aby poradil, můj selský rozum mi říká, že pokud se brali v čechách, měli by se tam i rozvést, ale nejsem právník.

stock
Echt Kelišová 7854 příspěvků 28.12.17 21:10
@medunka23 píše:
@BeautyBelle v tom případě, bych kontaktovala právníka aby poradil, můj selský rozum mi říká, že pokud se brali v čechách, měli by se tam i rozvést, ale nejsem právník.

Ani já nejsem právník, ale rozvést se muzou bud v Itálii, nebo v ČR. Dítě ale bez jeho vedomi vyvézt nesmí.

botl
Ukecaná baba ;) 1723 příspěvků 28.12.17 21:12
@BeautyBelle píše:
@medunka23 to ne, brali se v rychlosti v Česku ještě než odjeli. Kamarádka si tenkrát postavila hlavu že když už bude nevěsta, tak ať jí u toho vidí rodina a kamarádi. A ať do Itálie nepřijede jen jako nějaká přítelkyně z Česka ale jako jeho manželka.

Tak tohle je fakt zapeklitý a bylo by dobře, kdyby se zeptala právníka. Měla by se zeptat českého právníka, ale takového, který má přehled i o právech v zemích EU.

Co se Itálie týká, tak před rozvodem musí nejdříve dojít k separaci, k oddělenému soužití. V tomto období mají manželé možnost usmíření. Pokud se tak nestane, k rozvodu může dojít teprve po třech letech odděleného života. Během nich má žena právo přetrvávat ve společném bytě či domě a po finanční stránce jí musí muž v rámci svých možností zajistit stejnou životní úroveň, jakou měla po celou dobu trvání manželství. Pokud je manželka nemocná a neschopná práce, má i po rozvodu nárok na vyživovací povinnost od bývaleho manžela.

Itálie opravdu není Česko. Nemyslím si, že by se chtěl manžel tvojí kamarádky do rozvodu hrnout. Je hodně z jihu?

botl
Ukecaná baba ;) 1723 příspěvků 28.12.17 21:15
@medunka23 píše:

Není nutno se rozvádět tam, kde byla svatba. Alespoň v rámci EU určitě ne.

Kamarádce zakladatelky bych ale doporučila, pokud na to má, rozvádět se v Itálii a určitě ne v Čechách.

BeautyBelle
Povídálka 23 příspěvků 28.12.17 21:32
@botl píše:
Není nutno se rozvádět tam, kde byla svatba. Alespoň v rámci EU určitě ne.Kamarádce zakladatelky bych ale doporučila, pokud na to má, rozvádět se v Itálii a určitě ne v Čechách.

Jde o to, že ona se v běžném životě domluví ale má strach, že v tom stresu u soudu zamrzne a buď nebude schopná argumentovat, nebo v horším případě odkýve něco co si špatně vyloží a bude problém. Proto jsem se ptala na toho překladatele.

BeautyBelle
Povídálka 23 příspěvků 28.12.17 21:34

Já jí samozřejmě pošlu odkaz na celé tohle vlákno, ať si informace nějak přebere. Teď jsem našla na internetu informaci o nějakém úřadu pro mezinárodní péči o děti v Brně, ví o tom někdo něco? Tam by možná dokázali poradit. Máte někdo zkušenosti s touto institucí?

medunka23
Kelišová 6868 příspěvků 28.12.17 21:49
@stock píše:
Ani já nejsem právník, ale rozvést se muzou bud v Itálii, nebo v ČR. Dítě ale bez jeho vedomi vyvézt nesmí.

jo, o tom žádná

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Bavil lidi, teď je překvapuje svou vážností: Donutilova herecká proměna

Téměř každé Vánoce nás baví rolí důstojníka, který demonstrativně roztrhá... číst dále >

Prsten ve vagině, zvracení nebo zbořený dům. Tyto žádosti o ruku se moc nepovedly

Žádost o ruku je sakra důležitá věc. Někdo to provede klasicky, moc se s tím... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >