Rušení porodnic

2304
14.12.04 10:50

Rušení porodnic

Ministerstvo zdravotnictví by rádo zrušilo malé porodnice, které mají pod 500 porodů ročně. Chtějí veškeré porody soustředit do velkých klinik. Docela mi zatrnulo. Nevím kolik porodů ročně má Vrchlabí, kam bych ráda příště (moje příště je rok 2006) zase jela. Co si o tom myslíte vy, které jste rodili v podobné malé porodnici? Nechci být zase jen kusem na běžícím páse bez možnosti individuálního přístupu. Dokonce moje zdravé mimi se neocitlo ani na vteřinku na novorozeneckém oddělení. Proč taky, když bylo zdravé? Stefinka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1790
14.12.04 11:12

Ministerstvo už prostě neví, kde ty peníze ušetřit a tak chce likvidovat vše co se dá. Vůbec je nic nezajímá, neznají místní poměry. Nebo třeba taky chtějí, aby všechno bylo soukromé a oni se nemuseli o nic zajímat, jen by jim chodili peníze. Je to hodně smutný. Místo, aby se všechno ubíralo k lepšímu, je to stále horší. Plánujeme taky další mimčo, s porodnicí, kde jsem letos rodila jsem spokojená. Tak teď se můžu jen modlit, aby se rodilo hodně dětí a naši porodnici nezrušili.
Miroušek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2304
14.12.04 12:10

Oni to opírají o to, že je v malé porodnici málo porodů, málo úkonů … určitě je to špatně nastaveno, protože i porody se hradí podlě toho kolik říznou a píchnou. Příjemná PA a doktor s lidským přístupem tolik nestojí. Malé porodnice samozřejmě nemají rozikové porody, pokud tedy o nich předem vědí. Ráno byl rozhovor v rádiu s úředníkem z ministerstva a s primářem z Opočna a ten říkal, že mají spolupráci s velkou porodnicí, takže se u nich rodí pokud možno pouze fyziologické porody. A jak by to bylo s porodními domy? Funguje ten jeden v Praze vůbec?
Jsem z toho smutná. Celé těhotenství se staráme, aby se mimísek v bříšku cítil co nejpříjemněji, dostal jen to nejzdravější, nejpřirozenější. Potom u porodu se na to leckde zapomíná, stres mamky, chemie a oddělení mimíska mu najednou neuškodí? Copak já, v nejhorším si páté dítě odřeknu. Ale co čeká moje holky???? Omlouvám se, nějak mě to vzalo až moc.
Stefinka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
14.12.04 14:33

Ahoj holky,
rozhodně s tím nesouhlasím, též jsem rodila ve Vrchlabí svého syna a chystám se tam v budoucnu porodit i druhé dítě, pokud otěhotním. Nechci rodit ve velkovýrobně mimin. To bych snad rodila doma. Mám ráda domací přístup a klid. Myslím si, že by se měli zamyslet nad tím, proč rodí ženy z daleka ve Vrchlabí hlavně velké porodnice. Rozhodně by nebylo na škodu se od této malé porodnice něčeho přiučit. Jen doufám, že když je Vrchlabská nemocnice soukromá, tak se jí to týkat nebude.
Pa Štěpík

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymni
14.12.04 15:17

Milá Štefinko,
podívej se na stránky: http://www.zdn.cz/detail.htm?…
najdeš tam odpověď na porodní dům.
A jinak jsem se teď dočetla, že Vrchlabí mělo už v roce 2002 přes 500 porodů, tak by se jí to týkat nemělo.
Pa Štěpík

• Citovat
  • Nahlásit
483
14.12.04 16:46

Ahoj všechny,
tak bych radši porodila v malé porodnici s pohodovým přístupem,ale jaksi jsem se domnívala,že Podolská „vyhlášená“ porodnice je ok i s velkým počtem porodů…Jako prvorodička jsem na vše koukala jako tele a porod byl pro mne vyvrcholením měsíčních bolestí…takže jsem byla šťastná…byl spontální…Ovšem poporodní péče mě dost nakrkla..Nenechám se vytočit,ale hormony udělaly své a já se prostě ze stresu druhý den rozbrečela… :cry: a ještě mi to jedna baba sestra ometla o hubu..hlavně neřvěte,tak to řekla…Když mě dovezli po epiduralu na pokoj,hned mě vytáhla sestra z postele a že si jdeme prohlídnout,kde co je…Motala se mi hlava,bylo mi zle…Když jsem jí poprosila,že se jí asi zítra znovu zeptám,že jí nevnímám,tak mi řekla,že všem to říká jenom jednou.. :roll: .A probudit je v noci,že něco náhodou potřebuji,to byl výraz nechuti…a dorazila mě sestra,která mi řekla,až půjdu na vyšetření,mám dát kluka k nim…když jsem tedy šla,já jí řekla a ona,ať mi ho pohlídá spolubydlící…Pátý den jsem se modlila,ať jsme v pořádku,aby jsme už vypadli… :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2304
14.12.04 17:33

Dík Štěpíku za odkaz, mrknu se tam.
Menší porodnice se právě snaží přitáhnout individuální péčí mamky i z daleka. Vrchlabí, to je soukromá, tam akorát hrozí to, že si budu muset porod zaplatit. Nevím kolik vlastně stojí, ale když čtu, že si některé pražandy (jsem bývalá pražanda) připlácí pěknou sumičku za porod určitého lékaře a v soukromých zařízeních platí snad i za standard, tak by to vyšlo zřejmě na stejno. Nedávno jsem si platila ve fakultce lůžkou se stravou jako doprovod synka a bylo to myslím do dvou stovek za den. Tak snad když nebudu mít komplikace, tak se mi čtyřdenní pobyt dle mých představ neprodraží. Taky si říkám, že než na pásu, budu radši rodit doma, ale přeci jen jsem radši v porodnici, pro jistotu. Ta atmosféra a péče jak o mě tak o mimi byla úžasná. Ambulantní porod se sice leckde nabízí, ale mimíse si tam zadrží, tak je ambulantní porod dobrý snad jenom když to dítě máma nechce. Jinak taková nabídka je na nic.
Stefinka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2304
14.12.04 17:51

Reaguji na ten odkaz od Štěpíka - no jo, ach jo, tak skončil porodní dům v Praze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
154
14.12.04 21:24

Někde jsem zachytila údaj, že Vrchlabí má 600 - 700 porodů ročně, takže mu snad nic nehrozí. A navíc - jedná se snad o privátní zařízení, takže by na něj zásahy ministerstva platit neměly, ne? Pokud se ovšem nerozhodnou redukovat počet smluvních zařízení pojišťovny :?
A s tím běžícím pásem to nemusí být jednoznačné. Já jsem třeba jela v roce 2002 rodit do Brna, poněvadž malá místní porodnice neznala odmítnutí „přípravných“ procedur, natož porod jinak než na zádech s nohama volně či uvázanýma. O nástřihu se diskutovat také nedalo. A na přestavbu „hekárny“ na oddělené porodní boxy nejsou peníze.
Takže pokud bude vše OK, tak se příští rok v červenci zřejmě zas podíváme na Obilňák. Místní porodnice sice již trochu vylepšila přístup (průběh 2. doby porodní je ovšem údajně tradičně zkostnatělý…), maminky si pochvalují mimořádnou péči na šestinedělí, ale mně zas půjde o to, abych si porod zvládla v soukromí a víceméně po svém a toho bych se prozatím u nás v malé porodnici nedočkala. Vývoj probíhá velmi pozvolna a ztěžka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
15.12.04 10:15

Ahoj Danielo88,
Bohunice tě nezaujaly? Prý je to lepší než Obilňák.
Ono se to z Prahy rozhoduje snadno, ale co venkov neo horské a podhorské oblasti, tak se prostě jede do nejbližší porodnice a ty by mohly být v ohrožení. No jo, Vrchlabí vylepšuje skóre porodní turistika. Taky jsem jela 220 km k porodu čtvrtého dítěte, v zimě a ještě jsem tam stihla čekat dalších 11 hodin než se malá uráčila vykouknout na svět :) . Jenže, jak jsem psala, já už po těch zkušenostech s nima chci mít dítě jen u sebe, ani minutku bez mého dohledu a přítomnosti. A to nevím kdo nabízí doopravdy, nejen na papíře. Nabízí Bohunice, ale nakonec to stejně nejde. Nedávná zkušenost jedné maminky.
Stefinka

• Citovat
  • Nahlásit
202
20.12.04 14:57

Ahoj holky,
včera o tom mluvili ve zprávách a právě Vrchlabí tam zmiňovali jako jednu z porodnic, kterou by to postihlo, tak nevím. To že je privátní neříkali, ale asi to bude tak, že pokud zůstane, tak se budou muset porody plně platit a to bude hrozně drahé.
Já fakt nevím, kteří idioti tam nahoře o těchto věcech rozhodují. Místo aby se malé porodnice s osobním přístupem rozrůstali, tak nás všechny naženou do velkých nemocnic, kde budeme pro všechny tak maximálně přítěží a další hekačkou na řadě, ach jo…
Komka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
154
20.12.04 15:48

Ahoj Stefinko, prý je na Obilňáku lepší přístup, ale to je už cca 3 roky stará informace, když si procházím reakce maminek, tak to v současné době vychází pro Bohunice velmi dobře, těžko říct. Velký rozdíl mezi nimi asi nebude - přeci jen to je vlastně jedna nemocnice. Ale než porodím, nejspíš se tam zajdu kouknout. Současně přiznávám, že to zatím na změnu místa porodu (nebudu-li počítat neplánovaný porod v autě či ještě v obýváku :lol: ) nevypadá. Minule mi totiž na Obilňáku vyšli maximálně vstříc a za celý den mého porodu jsem nezahlédla jediného chlapa-kromě manžela a klučiny sanitáře, který mě přesvědčoval, že z porodního sálu mě musí skutečně odvézt a že opravdu nemám chodit po svých…

Ahoj Komko: ve všem jsou peníze nebo politika. Velkým pražským porodnicím je Vrchlabí obrovským trnem v oku a neboj se, že se tahle zášť někam nepromítne…
Jinak je to určitě problém - pokud se týká normálních okresních porodnic, kde může být opravdu domácká atmosféra, je asi škoda, jenže ruka trhu funguje a maminy si vybírají stále víc, současně počet narozených dětí nijak závratně nestoupá, takže pro ministerstvo je nejelegantnější cestou k úspoře peněz prostě zrušit co se dá. Jo, holt v porodnictví se nevydělávají tak velký prachy jako třeba v ortopedii…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
24.12.04 23:06

rušení porodnic

Taky jsem slyšela, že Vrchlabí je „na seznamu“ :-( Jenom doufám, že to je nějak pokroucená informace a není to pravda..Rodila jsem tam své první dítě a druhé bych také chtěla porodit tam, zatím jsem v celých Čechách nenašla k této porodnici alternativu…
Nicméně věřím, že tahle vláda je schopná všeho :-( Pokud je pravda, že např. zpětně (!) lékařům uzákonili omezený počet ošetřených pacientů za měsíc a co měli „přes limit“ musejí zpětně vrátit, tak pak už věřím opravdu všemu. :-(
Je to sice soukromá porodnice, ale já opravdu věřím tomu, že jsou schopni např. zakázat pojišťovnám uzavřít s nimi smlouvu (ale na druhé straně si všichni musíme povinně platit zdravotní pojištění, že? K čemu to pak je to opravdu nechápu…ale tady asi není co pochopit, prostě „tonoucí se stébla chytá“…).
Kdyby jste se někdo něco dozvěděl, prosím dejte to sem vědět… :!
Pevně doufám, že pokud se bude rušit, Vrchlabí se to nedotkne…

• Citovat
  • Nahlásit
2304
25.12.04 21:17

V Praze už nežiju a moje kamarádky jsou mého věku (přes 40) a nechtějí mít další děti. Takže jenom co kde utrousí jiné mamky a co se občas o tom píše … že se platí i za standard co doktorům stejně proplácí pojišťovny a za účast doktorovi u porodu se platí pěkně mastné sumičky na ručičku. Ve Vrchlabí budu platit ráda, když mi nic jiného nezbyde. Stefinka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2304
19.1.05 09:54

Statistické údaje vrchlabské porodnice za rok 2003:

• proběhlo zde 567 porodů
  • perinatální úmrtnost novorozenců činila 3,5 %o, což je pod celostátním průměrem, který je vynikajících 4,2%o.
  • počet císařských řezů činil 5,6%o, což je hluboko pod celostátním i krajským průměrem
  • počet nástřihů hráze byl 2,8%o
  • otec u porodu byl přítomen v 78%
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat