pupecnikova krev

25
22.11.04 10:51

pupecnikova krev

Ahoj,
chtela bych se s vami poradit ohledne darovani, prip. uskladneni pupecnikove krve. V cekarnach gynekologu se objevuji letacky, kde vam za poplatek nabizeji zmrazeni pupecnikove krve s tim, ze to Vasemu detatku muze v budoucnu zachranit zivot. Pry ale celkem nedavno bezel v TV porad, kde se lekari z Motola negativne vyjadrovali k celemu tomuto projektu a oznacovali ho za podvod.
Mate nekdo nejake info o tomto problemu?

Diky

Bombardino

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

290
22.11.04 11:30

Ahoj,
taky jsem to v TV viděla, pěkně to kritizovali, že prý není až tak úplná pravda, co píšou letáky.
Taky jsem se o to v těhu zajímala, ale když jseme zjistili, že uskladnění stojí zhruba 25 000,–ročně, tak jsme to vzdali. Na dárcovství se nikdo neptal, tak to možná u dvojčat nepřipadá v úvahu, nevím.
Je sice pravda, že jedno naše dvojče potřebovalo zhruba za týden transfuzi, ale mě ani nikdo uskladnění nenabídnul.
Přeji krásný zbytek těhu a krásné mimi.

KEIKO + 2 holčiny (5,5měs.)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
22.11.04 11:34

Když jsem začala chodit do poradny v porodnici, dostala jsem od dr letáčky - na darování a na uskladnění. Ihned jsem si našla www.bpk.cz (snad jsem se nespletla - banka pup. krve) a četla info. Popravdě řečeno mi to přišlo logické, co tam psali…Neumím to popsat tak ,abych to nezblbla, ale jednoduše bys např. v případě leukémie mohla dát dítěti jeho krev, která je vlastně „nemocná“. Navíc ti nikdo nezaručí, že ji budeš potřebovat a navíc to množství krve je vhodné víceméně pro děti, je to omezené kilogramy. I doktorka, když jsem se ptala na její názor, mi řekla, že je lepší to darování. Do formuláře jsem psala, že pokud krev nebude vyhovovat na darování, pak ji dávám k laboratorním účelům. Za to nedám nic a je to podle mě dobrá věc. Jen ti kvůli tomu vezmou krev před porodem, po porodu a pak myslím při půlroční prohlídce mimča. Každopádně doporučuju přečíst si stránky BPK (na stránkách těch firem, co ti uloží krev za tvé peníze, info zkreslují, banka nemá důvod zkreslovat, když z toho, že krev přijme, nemá nic). Jinak krev ti odebrat nemusí, pokud něco není v pořádku (např. krátký pupečník) a i ty máš ještě před porodem možnost na poslední chvíli říci ne.
Gabča a Barča, 8týdnů

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
22.11.04 11:37

Jinak mě to nikdo nenabízel, měli v poradně letáky a já se na to dr zeptala sama. Dostala jsem formulář a letáčky a pak jsem se jen ptala, jestli podle dr má smysl to uskladnění (a prý ne).
GaB

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
111
22.11.04 12:36

ahojte, my odber pupocnikovej krvi planujeme a mozno vam pomozu aj informacie zo slovenska, aj ked ceny su ine. co sa tyka info, ze rocne uskladnenie je 25000 - to je mylne. odber stoji tolko a uskladnenie 600 sk/rok. skuste sa pozriet na http://www.eurocord.sk/ponuka.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
980
22.11.04 12:47

Ahojky, já jsem rozhodnutá darovat pupečníkovou krev, ale ne pro sebe nebo pro své děťátko - chci ji dát k dispozici pro někoho, kdo by ji potřeboval.
Slyšela jsem přímo od spolehlivého zdroje, ale i ze stran PA, že to uskladnění za poplatek - je firma pochybného původu se sídlem někdě na východě.....a navíc vlastní krev není až tak vhodná pro vlastní použití.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.11.04 13:18

pupecnikova krev

o tema pupecnikove krve jsme se s manzelem dost intenzivne zajimali. cekame prvni dite a ja se zprvu zajimala o darovani pupecnikove krve. bavila jsem se o tom se svym gynekologem a ten mi rekl,ze spise nez o darovani bych se mela zajimat o uskladneni pro sve dite.rekl,ze je sam na sebe nastvany ze ot om nebyl lepe informovan pred dvema lety,kdy rodila jeho dcera a ze teto prilezitosti nevyuzil.
tak jsme vyfasovali letacek a prosurfovali net a zjistili nasledujici.

1, uskladneni pro vlastni potrebu stoji vcetne odberu krve ,jeho zpracovani a uskladneni po dobu 20 let zhruba 40.000,– Kč ( coz v pripade zachrany zivota ditete neni mnoho ze ? :-) dobra zprava navic je, ze se spolecnosti zabyvajici se uskladnenim rozhodly vyjit vstric lidem a jsou ochotni nabidnout i splatkovani
2, je zde jeste spousta nedoreseno..napr. pokud vasi pupecnikove krve nebude dostatek,stejne se bude muset hledat darce kostni drene…mnozeni bunek je mozne,ovsem v dnesni dobe jeste neni vyhodnocena cena kdo a za kolik je schopen v ČR tento zakrok provadet
3, moznost pouziti pro vas jako rodicku a otce ditete je vysoce procentni (myslim ze 100%) v pripade nekterych nemoci …
4, pouziti pro vase dite je asi 20%…prameny uvadeji ze na svete je asi 8 pripadu deti,kteri pomoci pupecnikove krve ( mysleno te vlastni uschovane) byly leceny,ale nikde nejsou zdokumentovany…
5, vas vzorek pupecnikove krve nemusi ani odpovidat mnozstvim ci kvalitou dalsim zpracovani ci uschovani

muj osobni zaver je,ze tato metoda je jeste plenkach a neni doresena spousta veci, coz znamena ze nekde muzete mit ulozenou svou pupecnikovou krev ale v podstate ji tebas nebude moci ani pouzit…ja osobne vsak doufam ze u sveho druheho ditete,uz bude veda opet dal a ja si budu moci pup.krev uschovat.

vice info najdete na internetu…

• Nahlásit
  • Citovat
1460
22.11.04 13:25

Ahoj!

O odběr pupečníkové krve jsme měli zájem, prot jsem se informovala.

Komerční organizace jsou tuším dvě, jedna slovenská a dělají to za poplatek 21000,– kdy platíš odběr a konzervaci, pak se platí v euro vychází to něco přes 500,– kč ročně. Vzorek je vaše vlastnictví a nemůže být použitý pro někoho jiného (bez vašeho svolení.)

Banka pupečníkové krve přijímá dárcovství. Neplatíš nic, jen to nahlásíš při porodu. Dělají to v Praze v Motole a v brněnských porodnicích. O dalších nevím, možná je to otázkou času. provádí jen tři odběry denně, prý je to finančně náročné. Pokud by Tvé dítě mělo nějaký problém a jeho krev by ještě byla v bance, může jí dostat.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
22.11.04 21:25

Ahoj,

jak někdo uváděl výše, také jsme si zjišťovali info před porodem + slyšeli v rádiu mluvit někoho z Banky pupečníkové krve, kde o jejich i komerčním projektu mluvili.
Opravdu pupečníkovou krev můžeš využít do určitých kg odpovídajících dorostenci, ne dospělé osobě + při závažných onemocněních neslučitelných s životem stejně tato krev nebude vhodná, protože právě tato krev je té nemoci nositelem.. Takže těžko léčit leukémii krví, ze které leukémie vzešla.. Takže spíš na dárcovství + s ohledem na omezené finanční prostředky mohou krev odebrat či ne.. mění se to každý měsíc. U porodů císařským řezem krev neodebírají, takže jsme se nemohli stát ani dárci.
E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1436
22.11.04 21:52

No neviem, ako to je v CR, ale v SR firma Eurcord-ma licenciu od ministerstva, podpisovali sme dost obsiahlu zmluvu. Odber stoji 25 000 Sk a uskladnenie 600 sk za rok. Dostali sme cely zoznam garantovanych ochoreni, kedy sa to da pouzit. Pisali o tom aj v casopisoch, ze sa uz pouzila tato krv aj na Slovensku a zachranila babu zivot. Praveze sa pouziva hlavne pri leukemii, ktorej pocet u deti stupa. U dietata je zhoda 100% a nechapem aka krv postihnuta leukemiou? Ved ked sa narodi, tak je ta krv cista, bez zmenenych buniek-a prave ta sa mu da-ako transplantat. A u surodenca je sanca na zhodu 20%. A to, dokedy sa da krv pouzit zalezi od toho, kolko sa podari jej odobrat. Uz som zazila aj babu, ktorej vyratali, ze do 113kg. Cize nie len v detstve a doraste. A je len otazkou casu, kedy sa budu dat bunky namnozit. Ale celkovo sa mi zda, ze situacia v CR a SR sa dost lisi. Tu sa takmer vobec nerobi-anonymne darovanie (neviem o nikom), ale prave sa podporuje adresny odber-pre vlastne dieta. Je to tu dost bezna vec. My sme malemu dali odber urobit (pouzili sme na to dar od svokrovcov). Radsej budem mat starsi kocik, oblecenie, ale mala som pocit, ze toto je dolezite. Dufam, ze krv nebude nikdy potrebovat a budu to tie najlepsie „vyhodene“peniaze.
Tiez odporucam pozriet si www.eurocord.sk.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
595
23.11.04 11:31

Další info jsem našla na stránce: http://www.archivbunek.cz/

Celková cena služby činí Kč 39.375,–, včetně 19% DPH
Tato částka zahrnuje:
a) cenu laboratorních testů, odběrního souboru a přepravy krevního vzorku, která činí Kč 12.000,–
b) cenu laboratorního zpracování vzorku (extrakci kmenových buněk), která činí Kč 17.875,–
c) cenu samotného skladování na dobu prvních 20 let ve výši Kč 9.500,–
Na základě dohody se společností Cryo-Save jsou laboratorní zpracování a skladování vzorku poskytovány na neziskovém základě.

Chtěla jsem krev po porodu darovat, ale nepovedlo se.
Není pravda, že se dá krev darovat jen v Motole nebo v Brně. Na www.bpk.cz je seznam všech porodnic, které tuto činnost vykonávají. Jen v Praze jsou to téměř všechny porodnice. O uskladnění jsem tenkrát neslyšela, ale asi bych si to hodně rozmyslela. Zatím nevím, jestli bych to u druhého dítěte podstoupila.

Ariana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1460
23.11.04 11:54

Efino, není pravda, že při císaři se nedá pupečníková krev odebrat. Já jsem rodila císařem a měla jsem o odběr zájem, ale musely by se před tím vypsat papíry a my měli na spěch (nebyl to neplánovaný císařsý řez). Jinak ze strany lékařů nebyl problém, odběr se provází až po porodu, takže by to šlo. Asi záleží na zdravotním stavu matky, protže by se narkoza o něco prodloužila.

Adriano, netvrdila jsem, že se krev dá odebrat jen v Motole a v Brně, napsala jsem prostě jen ty porodnice, o kterých jsem s jistotou věděla.

Nemůžu si pomoct, ale cena za odběry od komerčních organizací se mi zdá být přemrštěná. To si může dovolit nějaký milionář a ne normální rodina se děmi dětmi.

Nechci dělat nějakou propagaci, ale zkopírovala jsem si úryvek z jedné z uvedencý stránek. Krásně vystihuje to, k čemu jsem sama došla:

„Cílené apelování na maminky v době jejich těhotenství, aby udělaly něco pro zdraví svého dítěte a uskladnily si jeho pupečníkovou krev, může různým skupinám přinést velké zisky, ale samotné mamince (jejímu dítěti) pravděpodobně nikdy neposlouží. V některých případech může tento ?nátlak? vést u maminky i k určitému pocitu frustrace, že tuto šanci nemá možnost využít, například z finančních důvodů. Mnohem rozumnější se jeví darovat pupečníkovou krev prostřednictvím Banky pupečníkové krve coby dobrovolný dárce a nechat ji uskladnit anonymně ? vždyť nikdo z nás neví, kdy bude takovou pomoc sám potřebovat. “

http://zdravi.dama.cz/clanek.php?…-

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25
23.11.04 13:15

Ahoj,
diky vsem za komentare. Musim rict, ze z toho nejsem moudrejsi.
Take cekame prvni miminko a urcite bych ozelila spoustu hmotnych statku a radeji penize investovala do teto „pojistky“, kdybych vedela, ze alespon na 50% opravdu pomuze.
Zatim se mi to tak nejevi. Proberu to jeste se svym gynekologem, je docela pokrokovy, tak jsem zvedava na jeho nazor.
Diky moc vsem za prispevky

Bombardino

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
23.11.04 13:41

Poraď se s doktorem a uvidíš, co ti řekne. Přečti si články k tématu, taky to je fajn. Já v tom viděla i jednu z mála příležitostí, jak pomoci i někomu jinému (ať už tou krví někomu konkrétnímu, nebo jen tím, že ji budou zkoumat - i to k něčemu vede).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
23.11.04 20:26

Alice,

mně přímo v Motole řekli, že odběr u císaře je zbytečně komplikovaný a na dárcovství jej tedy nedělají. Akorát kdybychom měli v rodině závažnou chorobu u prvního dítěte, tak by se odběr pro naši potřebu realizoval..
Zřejmě se tvrdí to, co se zrovna hodí. Kdyby bylo dost peněz a málo dárců, tak by odběr udělali, když je situace, že mají více nabídek než kolik mohou s ohledem na finance uskutečnit, tak pro ně odběr po císaři prostě není zajímavý..

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama