S jakým kočárkem bruslíte?

20108
27.3.07 08:53

S jakým kočárkem bruslíte?

Zdravím všechny bruslící mamči a taťky :)
protože strašně ráda bruslím, chtěla bych bruslit i s prckem a kočárkem…
Mužete mi, prosím, poradit, jaký kočárek je na bruslení nejlepší - jestli tříkolka, čtyřkolka, s natáčecí nápravou, s ruční brzdou apod.? Za všechny konkrétní tipy budu moc ráda. Zajímají mě hluboké i sportovní kočárky.
Jo a ještě upřesnění… já jsem v bruslení pokročilý začátečník (jedu, překládám na jednu stranu, brzdím, pokud to není moc velký kopec :) ), manžel jezdí perfektně…
Díky za vaše rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

860
27.3.07 09:27

kočárek Jané trojkolku nedoporučuju, s ni to opravdu nejde…

Radka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6909
27.3.07 09:37

Ahoj Novire,
my máme x-landera xa a manžel si bruslení s ním moc pochvaloval a moje sestra má Jané Nomada a taky se s ním bruslí skvěle…Takže já bych byla spíše pro čtyřkolky :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2236
27.3.07 10:32

Ahoj,

mame Red Castle trojkolku a jsme moc spokojeni. Zaaretujeme predni kolecko a jde to moooc krasne. Dokonce se s manzelem hadame, kdo pojede s kocarem. Kazdopadne doporucuju trojkolku s rucni brzdou.

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
488
27.3.07 10:38

Radulko,
proč to s jane trojkolkou nejde????? 8O My jí máme a bruslí se s ní dobře. Zaaretuje se přední kolečko a v pohodě…
Bruslila jsem i s hlubokáčem čtyřkolkou, byl těžší a to mi připadalo jakoby jistější a taky stabilnější, ale zase mi u něj chyběla ruční brzda…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2704
27.3.07 10:40

Ahoj,

jezdím s Quinny Freestyle, musí být zaaretované přední kolečka, jinak se kočár rozkýve. (btw. hned první věta v záručáku je: S kočárkem nebruslete a neběhejte… 8) )
Ruční brzda je super, ale není nutná. Jezdila jsem i s Inglesinou Magnum, taky dobrý.
Kamarádka bruslí s golfkama Inglesinou Zippy, ona ani její roční holčička si nestěžovaly :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
215
27.3.07 12:39

U Slaloma je v záručáku či v pokynech taky nebruslit…Je fakt, že sem to teda nezkoušela, ale to bude spíš tím, že nechci ohrozit prcka, pač mám na bruslích co dělat hlavně sama se sebou… :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1715
27.3.07 13:03

Ahoj, my jezdime s Jane a v pohode. Rucni brzda je velkou vyhodou. A dcera ma na hlave helmu, i kdyz je priksirovana v kocare. Ale jeste jsme nespadli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3470
27.3.07 20:31

ja jsem byla bruslit se slamomem,mame jeste hlubokou korbu a uplne v pohode.jelo se mi snim moc dobre,nemela jsem ani zaaretovane kolo,ale bylo to jen po rovine

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1383
1.4.07 22:33

ja bruslim s Mutsy korbou (podvozek urban rider - 4 kola) a jde to skvele – i bez rucni brzdy. je to hezky stabilni, takze zatim jsme nespadli, hi. ale je fakt, ze zatim jsem byla bruslit jen na ladronce, kde je hladounky povrch a zadne hodne prudke svahy…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.4.07 23:21

Tak my máme Quinny Speedi SX,má velkou výhodu,že má ruční brzdu,samozřejmě zaaretovat přední kolo a je to pohoda.radůza :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
andela
5.4.07 11:28

Ja jsem bruslila se sportakem Bobasem :-)).

mmch .. ac tedy na bruslich jezdim pouze dopredu, brzdim s obtizema - spis dojizdim, tak prave s kocarem je vyhoda v tom, ze se ho pekne drzim, a mam tak stabilitu. A jela jsem s nim trasu cca 13 km :roll: a jelo se pekne .. lip nez bez kocaru. :lol:

S golfkama bych si teda netroufla, bo bych mela strach ze se mi sprajcnou nejak kolecka kdyz nejdou zaaretovat …

A uz se tesim na trojkolku .. mela bych mit taky Jane .. snad to pujde lip :-))).

• Nahlásit
  • Citovat
15057
12.7.10 12:21

Taky koukám po kočárcích, typ vybraný mám, ale ruční brzda není moc běžnou věcí. Nemáte někdo zkušenost s nějakou neoriginální dodatečnou montáží?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
126
13.7.10 06:52

Ahoj, moje sestra rada brusli a ma kocarek Chicco Trio S3. Pry se s nim brusli bajecne. Ma i rucni brzdu.Chodila s nim bruslit jak s hlubokou korbou, tak ted se sportovni verzi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.9.10 16:35

Zajímavé téma. Také jsem právě dokončil výběr kočárku a po tom, co jsem si uvědomil, že s kočárkem bez brzd, o kterém jsme uvažovali původně, bysme na bruslení neměli šanci, jsem pro našeho juniora, který přijde na svět za něco přes dva měsíce, vybral kočárek TFK Joggster Twist. Protože také rád bruslím a manželka též, jsem kočár vybíral nejen podle parametrů prospěšných pro juniora, ale i aby se s ním dalo bruslit a to hlavně pokud možno bezpečně. Ale protože manželka ještě na těch kolečkách nemá jistotu, jako já, tak jsme si říkali, že by si tím vhodným kočárkem mohli máma s juniorem vzájemně pomoct, protože v kočárku bude mít mamka oporu a hlavně se jí s ním bude výrazně pohodlněji brzdit.

Hodně jsem tedy nad tím přemýšlel a zkusím to zde popsat formou jakési všeobecné úvahy nad tím, jak jsem postupoval a co jsem zjistil, že je pro věc opravdu důležité.

JSOU NA BRUSLENÍ NUTNÉ BRZDY NA KOČÁRKU?

O bruslení s kočárkem bez brzd se snad ani nebavme. To že to pár maminek zvládlo, též neznamená, že to je v pohodě, nebo že by to snad dokononce bylo bezpečné. Nikdy člověk neví, co ho na dráze může překvapit, ať už jiné či vlastní dítě či pejsek bez vodítka, nebo jiný začínající vrávorající bruslař, nenadálá, nebo neviděná překážka a pro tyhle případy je potřeba nějakou a pokud možno účinnou, brzdu mít.

Představa, že brzda na brusli stačí, je brutálně naivní. Gumový špalíček na brusli skutčně věřím dokáže jak bruslaře, tak i kočárek trošku přibržďovat, ale nedej bože, aby je na dráze něco překvapilo, pak by byli bez šance na včasné zastavení či přibrždení. Mnohdy má ten špalíček dost co dělat, aby ubrzdil i bruslaře a to i když to bruslař dobře umí, natož pak, když má ubrzdit bruslaře a ještě kočárek s dítětem, případně taškou, pár lahvinkami s pitím atd atd.

Neřeknu běhat, tam bych se toho tak nebál, protože běžec oproti bruslaři přecijen stojí pevnýma nohama na zemi, ale bruslit s kočárkem bez brzd, považuji za opravdu naprostý nesmysl a ohrožování dítěte, neboť je potřeba si uzvědomit, stejně jako v silničním provozu, nejsme na dráze sami a to že my to na bruslích umíme, neznamená, že nám nemůže k protřebě rychlého a účinného brždění, zavdat důvod někdo jiný, nebo něco jiného.

KDE NA KOČÁRKU (NA KTERÝCH KOLECH) MÍT BRZDY?

Proto jsme vybrali kočár, který má dvě kotoučové brzdy a co je hlavní, na obou kolech zadní nápravy, takže, jak jsem si otestoval nejen po krámech, ale i v terénu, když mě to pár maminek nechalo vyzkoušet, nebo u pár našich známých, tak né, že by jedna brzda na předním kole trojkolky brzila nějak výrazně špatně, ale přecejen dvě brzdy na zadních kolech jsou opravdu výrazně účinnější. Jednak zadní nápravu kočárku nezvednete omylem, ani nějakým škobrtnutím atd atd, takže je bržděná náprava pořád zatížená a při brždění dokonce ještě víc, protože při brždění se opřete do madla, čímž zadní nápravu zatížíte ještě víc a tím se ještě víc zvýší účinnost brždění.

Proto je potřeba dávat velký pozor u trojkolek s brzdou na předním kole. Dokud je přední kolečko v dobrém kontaktu se zemí, tak kočárek brzdí poměrně dobře, ale stačí přední kolečko ani né zvednout, nýbrž jen nadlehčit a kočárek už brzdí minimálně, kolečko už se začíná smýkat po asfaltu a když přední kolo zvednete, byť jen o milimetr, tak už nebrzdíte vůbec.

Myslím, že u bruslařsky zdatné maminky to nebude problém tak velký, jako u maminky bruslařky-začátečnice, protože vyježděná bruslařka dokáže své tělo na bruslích a tím většinou bez problémů i kočárek, korigovat a řídit dobře, ale rozhodně bych nedoporučoval kočárek s brzdou na předním kolečku, pro maminky, které jsou na bruslích začátečnice a nejsou dostatečně „vybruslené“, protože pak stačí škobrtnutí a ve snaze se o kočárek opřít a použít ho jako valstní podporu, se velmi snadno maminka o kočárek opravdu opře, nadzvede tím předním kolečko a brzda, na kterou se spolehala, má účinnost nula a vůbec nebrzdí. Co pak může následovat, radši ani nepsat. Proto, protože i moje žena je zatím na bruslích mírně nejistá, jsme zvolili kočárek se dvěmi brzdami na zadní nápravě.

Zda brzdy kotoučové, bubnové, nebo ráfkové, myslím, není zas tak důležité, důležitější je jeich umístění.

ARETACE PŘEDNÍHO KOLA U KOČÁRKŮ S PŘEDNÍM OTOČNÝM KOLEM

Jinak co se týká aretace předního kolečka, tak prakticky u všech kočárků s předním otočným, i když zaaretovatelným kolečkem, výrobci uvádějí, že není vhodný pro sport, nebo činnosti jako bruslení, dokonce striktně zakazují. Myslím, že je v tom docela chápu, protože se logicky kryjí před následky nějakého neštěstí v důsledku nesprávného používání kočárku, nicméně tady podle mě nejvíce jde o používání zdravého rozumu.

Já vím, že tady některé maminky píší, že „i s nezaaretovaným předním kolečkem v pohodě“, ale to, že se jim zatím nic nepřihodilo, neznamená, že jízda s nezaaretovaným kolečkem je stejně bezpečná, jako s kolečkem zaretovaným. Ano, pokud to bude opravdu velmi pomalá jízda, řekněme maximálně o rychlosti rychlejší chůze, tak to nejspíš nebude problém, ale při rychlosti, jakou průměrně na bruslích jezdí, nemít zaaretované přední kolečko, je riziko opravdu mnohonásobně vyšší. Obzvláště v „běžné bruslařské rychlosti“ stačí kamínek či větvička pod kolečko brusle a stabilita bruslaře visí jen na vlásku a pak jsou vetšinou právě kočárek a jeho jak obecná, tak i „směrová stabilita“, ti kdo zachraňují situaci.

Takže když nebude kočárek mít přední kolo pevné, nebo aspoň zaaretované, tak nemá naprosto žádnou „směrovou stabilitu“, takže velmi snadno zatočí, k čemuž mu naším padáním či doháněním stability, po té zmíněné vetvičce pod bruslí, ještě dopomůžem a neštěstí je na světě i přes maminčinu dosavadní skálopevnou jistotu, že i s nezaaretovaným kolečkem je vše v poho, protože dosud se nic nestalo !!!!!!!!!!!

Kdežto, když je přední kolečko pevné, nebo alespoň zaaretované, tak kočárek má směrovou stabilitu a nedá se jen tak vychýlit ze svého směru, takže i když bruslař zakopne o droboučkou překážku na dráze a bude dohánět vlastní stabilitu, tak nejen, že v tom kočárku i on najde daleko více „podpory“ pro zpětné získání své stability, ale hlavně je daleko větší jistota, že pokud nezvedne přední kolo, tak kočárek i v takovýchto „všelijakých“ situacích, pojede pořád rovně a nedostane se do prudkého zatočení (což s nezaaretovaným kolečkem velmi snadno může) a tím dále i do smyku a tím dále i ..... ani nechci domýšlet.

PŘEDNÍ KOLO PEVNÉ ČI OTOČNÉ S ARETACÍ

Že je na bruslení obecně lepší, když je přední kolo větší a pevné, než menší a otočné zaaretované, je celkem jasné, proto jsem uvažoval o předním pevném kolečku, ale to bohužel kočárek hodně prodlužuje a jak jsem zistil měli bychom problém nejen v našem, ale asi i ve spoustě jiných výtahů a neméně v MHD atd. Proto jsme nakonec zvolili verzi s předním otočným a zaaretovatelným kolem s tím, že se bude bruslit se striktně dozadu zaaretovaným kolečkem.

ARETACE KOLEČKA DOPŘEDU PŘED KOČÁREK

Jak jsem zjistil a i zde se dočetl, přední kolečko se dá zaaterovat „dopředu“, takže je jakoby vysuté více před kočárek, což by podvozek kočárku prodlužovalo a na bruslení tak příjemně zvyšovalo směrovou stabilitu. Původně jsem to považoval výborný nápad, ale pozor na jednu věc a to to, že, já vím, zas tak moc to pravděpodobné není, ale kdyby při nějakém, řekněme drncnutí, došlo k odatretování dopředu zaaretovaného kolečka, tak dojde k tomu, že přední kolečko při tom, jak se bude vracet zpět dozadu, tak při tom „hodí“ předek kočárku do strany. A pak už by opět záleželo jen na rychlosti a umění bruslaře, při nižší rychlosti by to asi problém nebyl, přy vyšší, už nejspíš ano. Takže obecně bych aretovat přední kolo dopředu před kočárek nedoporučoval.

Toť zatím vše z mých postřehů o tom, nad čím je dobré se zamyslet při výběru kočárku vhodného pro bruslení, nebo než se na samotné bruslení s kočárkem vyjede :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama