Pořad Sama doma - dětské dovednosti

843
20.9.05 13:00

sama doma

Ahojte,
pozerali ste niekto dnes „sama doma“ na ČT1? bolo tam o cvičení a dovednostech detí od 3 do 6 mesiacov…
zdá sa mi to všetko trochu protichodné, čo počúvam a čítam…
dieťa sa nemá posadzovať, kým sa neposadí samo ---- dnes v sama doma ukazovali 4 mesačného chlapčeka, ktorého maminka za ruky priťahovala až do sedu, a potom ho mala na rukách tak, že mu nijako nepodopierala chrbát ani hlavičku, len jej v podstate sedel na ruke… čo na to hovoríte, čo si o tom myslíte vy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1077
20.9.05 13:50

Ahoj. Dívala jsem se. Mám půl roční holčičku a děláme to, co ukazovali už od jejich třech měsíců - myslím to přitahování za ručičky. Takhle to můžeš dělat - tedy přitáhnout a hned položit. Podstatné je, aby dítě nijak dlouho nesedělo. A to nošení na rukou, tak takhle ji nosím asi od 4 měsíců, a to proto, jelikož dítě si tímto druhem nošení zpevní svaly celého těla. Tak nám to radila i naše pediatrička.

Iva a Eliška 6m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
157
20.9.05 13:57

No já jsem měla teda stejný šoky jako Stena.
My jsme malou nikdy do sedu nepřitahovali, aji nám to dr. „zakázal“ a nošení v té vzpřímené poloze taky není pro takovýho prcka vhodný.
Lenka a Pája (14 měsíců)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
948
20.9.05 16:34

Ahoj, jeda jsem ráda, že jste nahodily toto téma, zrovna jsem chtěla psát dotaz, zda někdo neví, kolik tomu dítku bylo, chytla jsem jen konec, právě, když ho přitáhla do sedu a dala si ho v té vzpřímené poloze na ruce.
Taky jsem koukala, že tuhle nosící polohu schvalují, když proti ní tolik lidí zbrojí, kromě naší dr. :) , musím říct, že tak často malou nosím, snažím se aby na mně spíš ležela a neseděla na ruce, je tak prostě nejspokojenější, kouká přes rameno a sonduje :lol:
Tak se mi zdá, že co doktor, to názor.
My občas i přitahujem, malá je z toho nadšená, ale nepřeháním to, myslím, že pokud se to nepřehání, tak se nic nestane :wink: Pouze můj názor.

pa sanynka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
246
20.9.05 19:13

Tento díl Sama doma jsem neviděla, ale podle toho co píšete ( že přitahovali 4m mimčo za ruce do sedu) se mi zdá, že to nebylo úplně ok, ale nevím, co k tomu zrovna říkali..?
Přitahování do sedu za ruce se nedoporučuje (natož od 3měs, šmarjá ), již několikrát se např. v Betynce apod. psalo , že toto přitáhnutí do sedu slouží pouze jako orientační vyšetřovací metoda u dr., ale v žádném případě se to nemá „trénovat“, jak tady někdo psal, že dělá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
375
20.9.05 19:38

Tak když jsem to dneska viděla, tak mě napadalo to samý, co vás. Možná tam opomněli poznamenta, že to přitahování slouží jednom doktorům k posouzení vývoje dítěte a že to enmají maminky sdětma dělat, nic jim to nedá. stejně tak vzpřímené nošení a sezení. Nám neurolog řekl, že nejlepší je dítě nosit tzv. na tygříka a že má být co nejvíc na břiše, případně na zádech. V tomhle věku určitě.

Pa

Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
172
20.9.05 20:12

Me to taky dostalo. Krome toho, miminka se vysetruji u doktora, jak se pritahuji do sedu, ale maji se nadzvednout jen 45 st nad podlozku. Jde o to, jak umi pritahovat hlavicku a co delaji s nozickama. Je nesmysl takto posilovat brisko. Jen se tim podpori propinani nozicek a zaklon hlavy. Nechapu to. My to maminkam vylozene zakazujeme. Detem, co nemaji problem, to neublizi, ale ani nepomuze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6954
20.9.05 20:48

Sama doma

Ahoj holky,
já už jsem trochu mimo mísu, malá je velká, ale vzhledem k její diagnóze jsme absolvovali spoustu všech možných vyšetření, do roka jsme u doktora byli jako doma. Přitahování za ručičky skutečně slouží neurologům k posouzení situace, ale vždy jsme byli upozorňováni, že nemáme dítě „trénovat“, že vývoj to neurychlí, všemu se má nechat volný průběh, dítě má dělat jen to, co skutečně SAMO zvládne. Zdravému dítěti by to ublížit samozřejmě nemělo, ale například takové předčasné posazování může způsobit kulatá záda. Prostě se dopředu zatěžují partie, které na to ještě nejsou připravené… Hodně radosti s vašimi miminky! :) :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1128
20.9.05 22:55

Ahoj tak pořad jsem taky viděla. Docela to byla síla. Hlavně jak tam to malé sedělo a pak když ho držela v té vzpřímené poloze tak jsem měla dost uplně. Nám na neurologii a následně i na rehabilitaci a také pediatrička, vtloukala do hlavy, dítě neposazovat, dítě nosit v klubíčku, jo a taky netrénovat přitahování za ruce. Ach jo, my už tenhle věk máme za sebou, ale kdybych tohle viděla předtim tak bych byla dobře zmatená. 8O Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
444
21.9.05 06:53

Steno a maminy.
Prosím nevyšilujte! Pokud jsem pozorně poslouchala, tak to platilo zejména pro děti hyperaktivní a s nestejně vyvinutým svalstvem. Slouží jako cvičení na posílení svalstva, získání citu pro rovnováhu. V tom mně i utvrdily cvičební brožurky, ve kterých paní dr. odkazovala už na určité cviky.

Takže klídek a k miminkům se chovejte dle své rozumu a uvážení ´(a věku mimíse). Vždyť máte mateřský instinkt, ten vám napomůže.

A pokud se vám psychomotorický vývoj nezdá, poraďte se se zkušenými - doktoři, neurologové apod.

Krásný den přeje G.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
172
21.9.05 09:11

Mila Gabiko, to vis, ze vysiluju. Je to totiz strasna kravina, delat se 4m starym ditetem nevo takoveho. Prave, ze zdravemu diteti to nejspis neublizi, ale diteti se spatne zapojenym svalstvem to akorat pomuze pouzivat to spatne zapojene svalstvo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
196
21.9.05 10:33

Je fakt, že tohle je opět typický příklad toho, že v dnešní době je na každou věc nahlíženo mnoha způsoby :roll: ( a každý z nich je samozřejmě prezentován jako ten nejlepší a nejsprávnější… :lol: ).
Maminy aby se pak z toho zcvokly… :?

Lucka+Bára /5m/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1076
21.9.05 11:25

Ahojky,

neviděla jsem to teda celý, ale pochopila jsem to tak, že je to rehabilitační cvičení pro hyperaktivní děti, který neumějí udržet rovnováhu. O tom, že by se takhle mělo cvičit se zdravými, s normálním vývojem tam nebyla ani zmínka :!

Takže vývoji zdar :lol: .

Katka a spol.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
21.9.05 13:05

No já jsem to celé moc nepochopila. To, že má dítě nějaké problémy snad určí lékař a ten také stanoví, jak se bude případně cvičit, ne? Taky jsme chodili na neurologii a cvičili jsme a úplně jinak než zmíněná doktorka :-)
L + Matýsek 9 m.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1076
21.9.05 13:13

Ahoj Lasičko,

samo že každý dítě potřebuje jinej přístup a jiný cvičení, ale mám takovej dojem že tenhle pořad (moc ho teda nesleduju, nemám na to čas) má pouze informační charakter a jde v něm hlavně o to, seznámit normální lidi (který třeba nemaj internet nebo si to nedokážou sami dohledat) s různými tématy, např. choroby, péče o seniory, vlastnosti organismu a tak. Myslím že nikdo se nesnaží ostatním něco vnucovat.

Tak zatim pa.

Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama