šikana ve školce

Anonymni
19.6.09 04:48

šikana ve školce

Máme asi problém. Úplně náhodou jsem byla nepozorovaným svědkem toho, jak jeden chlapec dost nepěkným způsobem vyhrožoval mému synovi, a zastoupil mu cestu ze záchodků, tak že se syn nemohl vrátit zpátky do třídy a musel snášet co ten kluk si všecko vymyslel a čekat že ho snad taky jednou musí pustit.
Nejprve jsem si říkala, že to je nějaké to klučičí zlobení atd.
Jenže mi to nedalo, a uvědomila jsem si, že je to ten samý kluk, který ho zlobí už ráno v šatně, strká do něj, vyhrožuje mu, vytahuje mu věci ze skříňky, a to všechno před očima mýma a očima jeho mámy, která ho převlíká.
Vůbec mu to nevadí, že jsme tam dospělí, a troufá si na mého syna nevybíravým způsobem i přede mnou. Jeho matka na to vůbec nereaguje a dělá, že nic nevidí. Už jednou jsem tomu klukovi před jeho mámou (když ona nic nereagovala) pěkně vynadala, protože to, co si troufal byl už vrchol všeho, a jak se strašně stydím,a nikdy jsem nic takového neuděla, musela jsem před jeho vlastní mámou kluka usměrnit. Čekala jsem, že dostanu od jeho mámy nějak vynadáno nebo co. Ale ona vůbec nic. Nemrkla ani okem, neřekla nic ani mě ani svému synovi.
No a divné je mi to, že náš syn ,který tak miluje děti a hned je ze všemi kamarád, se dětem ze školkdy jaksi spíše vyhýbá, jako by se styděl sám za sebe, a divné je mi to že si tam jěště nenašel kamaráda, jelikož než jsem nastoupili do školky byl kamarád s každým dítětem, které jsem kde potkali. Často, když si ho vyzvedávám ze školky, je něšťastný jak šafářův dvoreček, hned se rozpláče, a já vůbec netuším proč, což za normálních okolností nedělá.
Zkrátka se mi to nějak nezdá. (trvá to už skoro třičtvrtě roku, takže pokud ho ten kluk vážně šikanuje, tak si už syn musel něco projít ).
Co si o tom myslíte ?
Zažili jste něco podobného ?
Jak bych se měla zachovat ?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

19.6.09 06:31

Ahoj,to co popisuješ se mi opravdu jeví jako šikana a nejhorší na tom je to, že to jeho máma „nevidí“, nebo spíš nechce vidět…Rozhodně se zeptej učitelek, ty to můžou usměrnit. Tvýmu synovi bych řekla, ať to nahlásí vždycky paní učitelce - že to není práskačství,ale chrání tím sebe i ostatní, na které by si mohl tenhle ďáblík začít vyskakovat. Je to fakt nelehká situace a vím, že se musíš cítit strrašně bezmocná. Hlavně buď oporou svýmu synovi a ujišťuj ho v tom, že on je šikovný a zvyšuj mu hodně sebevědomí. Musí vědět, že má v tobě oporu…Přeju hodně sil…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5044
19.6.09 07:53

Ahoj,

určitě si o tom promluv s učitelkou. Ta je s dětmi celý den a měla by to vědět (pokud už si toho nevšimla). Když se to nezlepší, tak bych si možná popovídala i s tou maminkou.
Máťa taky jeden čas chodil do školky smutný, tak jsem se ptala učitelky, jestli tam nemají nějaké bojůvky. Říkala mi, že tam spolu s jedním chlapečkem trošku bojovali, ale s Máťou jsme si to vysvětlili a naštěstí se to během pár dní spravilo.

Takže to určitě řeš na úrovni učitelka, maminka, ale hodně si povídej i se svým malým. Držím vám palce.

Tereza

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5018
19.6.09 07:57

Přesně jak píšou holky, určitě to není v pořádku a je potřeba to hned začít řešit…v první řadě bych to probrala s paní učitelkou, a dál bych se zařídila podle toho, co ti řekne…máme taky podobnou zkušenost, ale díky paní učitelce se to zvládlo bez problémů…
Se synkem určitě proberte a nacvičte nějaké postupy, jak se bránit, ať si přímo s tebou vyzkouší, jak se může bránit (nejprve asertivně, pokud to nepomůže, jít za paní učitelkou, je ještě malý, aby to mohl řešit sám).
Přeju pevné nervy a napiš, jak to pokračuje…je to hrozné, když někdo ubližuje dítěti…i když je to jiné dítě. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1010
19.6.09 08:29

Já teda asi budu nepříjemná, ale vrtá mi hlavou, že Ti to nepřišlo divné už dřív 3/4 roku je nějaká doba, aby si syn našel kamarády a hlavně aby chodil ze školky smutný :cry:

Určitě bych začala rozhovorem s paní učitelkou, poprosila bych aby malého trochu hlídala a sledovala vztah těch dvou. Ona s nimi tráví nejvíc času.

Pak bych si promluvila i s maminkou toho kluka, že se Ti nelíbí, jak ubližuje tomu tvému. Pokud by to nezabralo, vůbec bych se nerozpakovala mu to vysvětlit sama. Šťouchání v šatně je sice běžné, ale jen do určité míry. Klukovi bych určitě nenadávala, ale snažila se mu to vysvětlit po dobrém.

A svému synovi musíš vysvětlit, že mu nikdo nesmí ubližovat, že se má ohradit. Pokud to nepomůže, tak odejít, nevšímat si anebo jít za paní učitelkou.

Určitě se to vyřeší, jen je prostě dost pozdě řešit to až před prázdninama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35443
19.6.09 08:37
Petta píše:
Já teda asi budu nepříjemná, ale vrtá mi hlavou, že Ti to nepřišlo divné už dřív 3/4 roku je nějaká doba, aby si syn našel kamarády a hlavně aby chodil ze školky smutný :cry:

Hele já takovýhle poznámky nemám ráda - napadá mě mnoho jedovatého, co na to napsat, ale ty seš určitě hodná holka a myslíš to dobře - tak se jen toho příště vyvaruj - i kdybys náhodou byla ta dokonalá matka (a to spíš jen máš štěstí), stejně by to nebyl důvod ostatní soudit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
19.6.09 09:23

Pudloslavo - ty jako nekomu rozkazujes, ceho se ma vyvarovat, aby te nahodou neurazil? Nemohla by Petta psat, to co si myslim - ja si kuprikladu myslim to stejne. A jelikoz nemas dite, nevim, kdo koho by mel poucovat.

Radka

• Nahlásit
  • Citovat
8145
19.6.09 09:58

Co je divného na 3/4 roku? Se nám to tu zvrtává ne? Podle mě se to stupňovalo a určitě nebyl kluk tak špatný, jak je teď!

Je teda pěkně blbé, že to maminku kluka nechává chladnou, tipla bych si, že jí na tom nepřijde nic divného :evil:

Já bych to řešila s učitelkama a přeju hodně štěstí, protože se dost často stává, že taky „strkají hlavu do písku“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.6.09 10:23

Ahoj.Já bych nikdy nedovolila aby někdo malému takle ubližoval a možná by moje reakce nebyla správná,ale tomu klukovi bych teda sama něco řekla,jako proč mu to dělá a tak a řekla bych mu to pěkně před ostatníma aby věděl že mu to jen tak lehce neprojde!
To samé bych řekla učitelce a jeho mámě.Nechápu že ona dělá že se nic neděje!
Je mi líto tvého chlapečka že mu s prominutím nějakej spratek dělá ze školky peklo a divim se že učitelky nezasáhly.Jsem asi naivní školkou jsme ještě neprošli a asi budu hrozná máme a budu chodit kontrolovat přez okno,ale přijde mi divné že si toho paní učitelka nevšimla!
Moc držím palce a určitě to nenech jen tak!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
847
19.6.09 10:24

Možná je to trochu od věci, ale… Včera jsem byla s dcerou na hřišti, mají tam takové autíčko houpací pro děti. Dcera seděla za volantem a „vezla“ ostatní děti …když v tom tam vtrhl asi skoro 3 letý chlapeček a mlčky jí začal násilím vytlačovat ven, což se mu podařilo, tak mu povídám - tohle nemůžeš dělat, takle někoho strkat a bouchat, příště si počkej nebo jí popros..(zkrácená verze), kluk čučel .. v tom tam přiběhla matka a povídá mi naštvaně - on ale neumí mluvi !! Já na to - takho alespoň naučte jak se má chovat..............Normálně bych to neřekla, vím že děti jsou děti a chovají se tak, ale naštvalo mě, že ta káča mu neřekla, to se nedělá nebo pust tam tu holčičku, nebo prostě ho nějak usměrnila, ještě byla dotčená.....
Tím chci říct, že některým matkám vůbec nepřipadá divné, že se jejich děti chovají jako parchanti a ještě je v tom podporují…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
847
19.6.09 10:46

Ještě jsem chtěla napsat, že dcera měla ve školce jednoho chlapečka, kterého se všichni báli, byl takový krvelačný, furt jim vyhrožoval, že jim uřízne hlavu a vypíchne oči…no děs běs. Učitelky to samozřejmě věděly a vyřešily to tak, že ho přeřadily mezi starří děti, a ty se s ním už vypořádaly, protože na ně si tak netroufnul..... Určitě to řeš s učitelkou. Já dětem od mala vtloukám do hlavy, že mi musí všechno říkat, takže opravdu o všem vím, a dokonce se i ostatní mamky ptají dcery, co se ve školce děje… Někdy je to až komické, protože dcera už od dveří volá - Paní Nováková, váš Honzík zase říkal „hovno“, měla byste ho líp vychovat !!! Trapas, asi jsem to s výchovou trochu přepískla, ale vím, že tam kde bude moje dcera, tak šikana nemá šanci !!!

Takže nejlepší je to řešit s učitelkou a se synem si o tom nenápadně promluvit. S matkou šikanátora je to těžší, protože to může být K… a bude to na nic. Hodně štěstí, spokojené dítko a třeba to bude příští rok lepší !!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
242
19.6.09 10:56

Neteři ubližoval chlapeček ve školce. Byl sám jen s maminkou a ta na něho nestačila. Tak tam jednou švagr (otec mé neteře) vletěl a v šatně si to s ním vyříkal. A od té doby byl pokoj. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
19.6.09 12:34

Ahoj,

neco podobneho jsem resila prvni rok skolky starsi dcery, ale ten chlapecek byl agresivni na vsechny, takze to resily snad vsechny maminky.

Ja si toho taky prvni dva mesice nevsimla a to se s dcerou hodne bavime o skolce, atd. Vubec nevypadala smutna, protoze ona tam ma dobre kamaradky a kamarady. Prisla jsem na to nahodou, kdyz jsem si vsimla kousance na jejim prstiku, ktery ji navic zacal hnisat. Teprve potom mi rekla, kdo ji to udelal. Ve skolce nebrecela, ani to nerekla ucitelkam. Ty to zjistily az ode me, ale okamzite zasahly, protoze samozrejme vedely, ze ten kluk je problemovy. Sarlota od te doby proste vi, ze vsechno musi rikat pani ucitelce, kdyz to nemuze vyresit sama.

S maminkou toho kluka jsem nemluvila, ona je taky takova divna, ale s dedeckem, ktery ho taky vyzvedava jsem to resila v pohode. Ja to beru trosku s nadhledem. Mladsi dcera je taky tyran, ale rozhodne ji nenechavam nikomu ublizovat. Otazkou je, jak se bude chovat, az me nebude mit za zadkem..

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
857
19.6.09 13:31

Řešila jsem 2× se starší dcerou, jednou ve školce a jednou v 0. ročníku, kam chodila. Pokaždé pomohlo odchytit tyrana o samotě a klidně, ale s důrazem (znáte to asi , vztyčit se nad ním ve své výšce dospělého a dštít autoritu :) ) si s ním promluvit, zdůraznit, že Evičce se to nelíbí (ono jim to totiž nemusí vůbec docházet) a nedělá se to a jestli to bude pokračovat, bude se to řešit s rodiči a paní učitelkou. Ale nevím, jestli by to pomohlo v případě malého a přirozeně nějak problematického dítěte, které se asi neumí samo moc kontrolovat. Paní učitelka by byla další krok - je to její práce, dohlédnout na děti a zabránit vzájemným potyčkám apod. přes určitou míru , kterou má bohužel každý někde jinde - co je pro jednolo legrace, je pro jiného už utrpení. „Žalování“ bych neřešila, podle mně je to záležitost až vyššího věku.

Ještě možná - je hezké a potřebné učit dítě, aby se umělo samo bránit, ale rozhodně, pokud nějak nezvládá, by měli zasáhnout dospělí - a naučit ho, že když se někam obrátí o pomoc, dostane jí. Hodně opravdu závažných šikan v pozdějším věku má ten společný rys, že oběť se neodváží někomu svěřit, někde hledat pomoc.

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35443
19.6.09 16:31
Anonymni píše:
Pudloslavo - ty jako nekomu rozkazujes, ceho se ma vyvarovat, aby te nahodou neurazil? Radka

O me vubec nejde, ja nejsem zakladatelka diskuse - jen nemam rada, kdyz se tady nekomu naznacuje, ze je nejakej divnej rodic, ze si kuprikladu neceho 3/4 roku nevsiml. Myslim, ze zivot neni tak jednoduchej a jednoznacnej.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama