Šilhání u děťátka do 1 roku věku

175
13.4.10 22:29

šilhání u děťátka do 1 roku věku

Ahoj všem,

vím, že zde existuje několik diskuzí na téma šilhání, ale i tak bych ještě ráda přidala svůj příspěvek.

Dcerce je 8 měsíců a již 2 měsíce jsme u ní pozorovali šilhání levého očička směrem dovnitř. Jelikož máme dědičné zatížení /já šilhala, moje maminka trpí tupozrakostí/ nahlásili jsme paní doktroce naše podezření. Ihned mi řekla, že pokud máme v rodině tupozrakost, tak by dcerku poslala již v 6ti měsících na oční vyšetření, kde se měří osy očička. To jsem samozřejmě nevěděla, ale i tak jsem ráda, že jsem nedala na „zaručené rady“ okolí, jak se to srovná, že je ještě malinká a šilhá každé miminko (což je pravda pouze do 6ti měsíců věku) a iniciativně se chopila situace. Že jsem své podezření řekla paní doktorce, že jsme již objednaní do Motola a také na Karlák /chci mít víc názorů/ a že to prostě řeším.
Proto pokud máte některá opravdu podezření na šilhání u svého děťátka nenechte se odbít jak okolím, tak případně svým doktorem. Paní doktorka nám dala kontakt na polikliniku na Budějovické, kde se nemusíme objednávat a ihned dcerku vyšetří pomocí přístroje a následně doporučí očního lékaře.
Zítra budeme moudřejší. :wink:
Snad jsem to napsala srozumitelně.

Přeji všem hodně štěstí a pěkný den. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1853
13.4.10 22:35

A proč prosímtě jdete na tu budějovickou :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15578
13.4.10 22:37

Děkuji, že si to nenecháváš pro sebe. My už jsme na vyšetření byli také v půlroce. Sklony pro tupozrakost nemáme, ale během vyšetření zašilhával, takže jsme pozvaní na květen (bude mu necelý rok). Řekla bych, že stále občas zašilhává, tak jsem zvědavá, jestli už dostane okluzor, nebo se bude čekat :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
248
13.4.10 22:39

Na Budějovické jsme byli taky. Měří tam refrakční vady Plusoptixem… Je dobře, že jdete na více míst, protože nám naměřili na dvou místech rozdíl dvou dioptrií!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1853
13.4.10 22:40

my chodíme na „karlák“ a tam min. zrovna dávali okluzor tak ročnímu mimču … .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
474
13.4.10 22:41

Tak mi nemáme problém v šilhání, ale ve zmiňované tupozrakosti a se silnými dioptriemi (obě neteře kolem 6dioprtií na každém oku a starší tutozrakost, možná zděděnou po naší mamce)
Byli jsme na vyšetření v Brně a naštěstí oči má malá OK, ale tupozrokost se prý pozná až bude dítě lépe komunikovat (např. ukazovat na obrázky, které se mu řeknou)takže každého půl roku na kontrolu. Čím dřív se to podchytí, tím lepší šance na uzdravení, nebo velké zlepšení, tuším že do šesti let věku dítěte se dá šilhání a tupozrokost vyléčit a pak už ne.
Tak hodně štěstí na zítřejším vyšetření :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14598
13.4.10 22:44

Ještě že jsme sem vlezla… mi bylo dětskou doktorkou řečeno, že do 1 roku „má dítko právo šilhat“, že je to normální a srovná se to a protože moje starší je krátkozraká, napsala do karty, že nás má v 1 roce poslat na oční!!!
Tak teď nevím… :nevim: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1853
13.4.10 22:53

asi záleží na tobě ,já jen můžu říct ,že ,když jsme byli na očním v roce poprvé tak byl malej víceméně nevyšetřitelnej-takže co mudra zjistí a nezjistí záleží i na pacientovi . :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
248
13.4.10 22:55

Teď mě tady některý holky asi smetou, ale já si myslím, že do 3 let věku se nedají oční vady zanedbat. Oko se vyvíjí a roste a právě do 3 let věku se s ním dá bezproblému „pracovat“. Samozřejmě pokud se oční vada zjistí dříve, cože dnes není problém když se vyšetřují i půlroční miminka, jen blázen doktor by to neřešil. Tudíž se dávají brýle i úplně malým miminkám, zakrývají se jim očička a tak. Vůbec tím nechci říct, že je to tak špatně. Sama mám dceru která občas pošilhává a hodlám to samozřejmě řešit, ale jen chci říct, že není potřeba se stresovat jestli k očnímu v půl roce, nebo v roce, nebo ve dvou letech. Logicky zní - čím dříve tím lépe, ale zase je budete trápit o to déle…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14598
13.4.10 23:00

Kamilenko - Kity nosí brýle od roku a půl, protože běžící neviděla zeď a naprala to rovnou do ní, na tvrdo… pak dětská, neurolka a oční.. do dneška má stejné dioptrie.. a to mi říkali jako poroste, že se to zlepší, protože oko se vyvíjí a roste až do puberty… a prd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
175
13.4.10 23:09

Děkuji moc za podporu. :) Teda přiznám se, že jsem ani nečekala tolik příspěvků za tak krátkou chvilku. Jsem ráda, že Lindinka není sama a že je možnost se poradit s dalšími maminkami. Jste všechny moc milé. Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
248
13.4.10 23:12

Ale to jo, samozřejmě pokud dítě EVIDENTNĚ nevidí, tak brýle potřebuje, to je jasný!! Já měla spíš na mysli děti s lehkýma refrakčníma vadama… některé vady se stejně dají zjistit až později. A je mi jasné, že pokud má prostě dítě nějaké dioptrie, tak věkem jen tak nezmizí a musí se korigovat brýlemi. Je nutné rozlišovat LEHKÉ vady od dětí, které do něčeho narážejí!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
175
13.4.10 23:12

Kamilenko, to co píšeš může být částečně pravda. A tím se tě nechci dotknout. Do 7mi let věku je oční vada řešitelná a „výlečitelná“ poté se brejliček již nezbavíš. U mně rodiče začali řešit šilhání ve 3 letech a poctivě jsem nosila brejličky a ve 12ti letech jsem je úspěšně odložila :) Takže opravdu, čím dříve, tím lépe. Držím pěsti tvému kulíškovi. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
175
13.4.10 23:16

Markit, myslím, že bys měla mít více názorů. Opravdu. I lékaři se mohou splést. A zdraví děťátka je pro tebe určitě priorita. Rozhodně tím nic nepokazíš :) :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14598
13.4.10 23:16

Kami - nechtěla jsem být útočná nebo nevrlá.. jsme pomalu ale jistě zralá na provaz… asi bych měla vypnou PC a zalést někam do nory :( a chcípnout tam

Příspěvek upraven 13.04.10 v 23:18

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama