Šití začátečník - tipy, triky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Miška8
Kecalka 347 příspěvků 05.10.14 17:44
Šití začátečník

Dobrý den,
jsem absolutní začátečník v šití na stroji. Stroj mám zatím půjčený od mamky a pokud mi to „půjde“ a chytne mě to ráda bych si koupila svůj.
Ráda pracuji s filcem, ale zatím jsem tvořila jen různé dekoraci a jídlo do kuchyňky, ale vše jsem buď jen lepila nebo šila v ruce.

Chtěla bych poprosit o rady, kde najít jednoduché střihy, čím začít apod. pro „šikulu“ jako jsem já :mrgreen:.

Moc děkuji za jakékoli tipy, rady, připomínky :-)  :kytka:

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
luckacka
Kecalka 162 příspěvků 05.10.14 17:50

@Miška8 Ahoj, ja jsem zacinala „rovnym sitim“ polstarky, obsivani ubrusu, zkracovani kalhot. Nejradeji mam strihy z burdy. Maji spoustu strihu na dekorace kabelky atd. Da se to koupit v kazde lepsi galanterce. Ukazou ti takovou velkou knihu a je rozdelene podle narocnosti…a ty si vyberes, co se ti bude libit. Hlavne si nezapomen latky prat pred sitim, bavlny se srazi.

MartinaIrena
Extra třída :D 10623 příspěvků 05.10.14 17:51

Já bych začala rovným švem. Takže ideální třeba obdélníčkové prostírání. Ustřihneš si 4 obdélníky, založíš. Můžeš přejet žehličkou, aby záložky hezky držely založené a pak jen všechny 4 strany obdélníku prošiješ.
No a pak jsem takhle dělala běhoun na stůl a pak jsem si troufla na ubrus.

Miška8
Kecalka 347 příspěvků 05.10.14 17:54
@luckacka píše:
@Miška8 Ahoj, ja jsem zacinala „rovnym sitim“ polstarky, obsivani ubrusu, zkracovani kalhot. Nejradeji mam strihy z burdy. Maji spoustu strihu na dekorace kabelky atd. Da se to koupit v kazde lepsi galanterce. Ukazou ti takovou velkou knihu a je rozdelene podle narocnosti…a ty si vyberes, co se ti bude libit. Hlavne si nezapomen latky prat pred sitim, bavlny se srazi.

Moc děkuji za příspěvek :-).

Hledám i střihy na netu, ale ani nevím, jak změnit velikost střihu, když je třeba čepička na obvod 36 cm a já potřebuji na obvod 43 cm :-D. No prostě, jsem v tomto směru opravdu nepopsaný list :-D.

Kde kupujete látky na netu nebo v kamenném obchodě? :think:

Miška8
Kecalka 347 příspěvků 05.10.14 17:56
@MartinaIrena píše:
Já bych začala rovným švem. Takže ideální třeba obdélníčkové prostírání. Ustřihneš si 4 obdélníky, založíš. Můžeš přejet žehličkou, aby záložky hezky držely založené a pak jen všechny 4 strany obdélníku prošiješ.
No a pak jsem takhle dělala běhoun na stůl a pak jsem si troufla na ubrus.

jééé díky za tip :potlesk:, to určo zkusím :-D. Jaká látky je na to nejlepší (prostírání + běhoun na stůl) :think: :kytka:?

MartinaIrena
Extra třída :D 10623 příspěvků 05.10.14 18:01

@Miška8 nejlepší je bavlna, při šití se nekroutí.

Miška8
Kecalka 347 příspěvků 05.10.14 18:03
@MartinaIrena píše:
@Miška8 nejlepší je bavlna, při šití se nekroutí.
:potlesk:

je lepší objednat na netu, nebo koupit v obchodě?

MartinaIrena
Extra třída :D 10623 příspěvků 05.10.14 18:15

@Miška8 Pokud chceš ušetřit, kupuj na netu. Pokud chceš kvalitu, zajdi se na něj podívat do obchodu. Tam ale zaplatíš o dost víc. Pro začátky bych si vzala klidně levnější látku, když bys to zkazila, aspoň tě to nebude tolik mrzet.

Evulina
Neúnavná pisatelka 16533 příspěvků 05.10.14 18:32
@Miška8 píše:
Moc děkuji za příspěvek :-).Hledám i střihy na netu, ale ani nevím, jak změnit velikost střihu, když je třeba čepička na obvod 36 cm a já potřebuji na obvod 43 cm :-D. No prostě, jsem v tomto směru opravdu nepopsaný list :-D.Kde kupujete látky na netu nebo v kamenném obchodě? :think:

Jé, tak to jsme na tom stejně. Jsem taky začátečník, šiju zatím jen pytlíky na chleba a na přezůvky :lol:

Eliška
Extra třída :D 11830 příspěvků 05.10.14 18:36
@Miška8 píše:
Moc děkuji za příspěvek :-).

Hledám i střihy na netu, ale ani nevím, jak změnit velikost střihu, když je třeba čepička na obvod 36 cm a já potřebuji na obvod 43 cm :-D. No prostě, jsem v tomto směru opravdu nepopsaný list :-D.

Kde kupujete látky na netu nebo v kamenném obchodě? :think:

vyhovovaly mi střihy z Burdy, kde byly stejné střihy ve dvou třech či více velikostech. Knihovny je i půjčují.

Evulina
Neúnavná pisatelka 16533 příspěvků 05.10.14 18:41
@Eliška píše:
vyhovovaly mi střihy z Burdy, kde byly stejné střihy ve dvou třech či více velikostech. Knihovny je i půjčují.

A jak se prosím pracuje se střihem? Obkreslím ho na nějaký jiný papír, z kterého už to pak vystřihnu a obkreslím na látku? Děkuji :kytka:

luckacka
Kecalka 162 příspěvků 05.10.14 18:51

@Evulina jj obkreslis na krejcovsky papir, vystrihnes, prispendlis a nezapomen nejake nadmerky na siti, to uz si kazdy prizpusobuje podle sebe.

Eliška
Extra třída :D 11830 příspěvků 05.10.14 18:52

@Evulina Ano, koupíš si průsvitný papír, tuším, že šel pečicí, ale už nějakou dobu střihy nedělám, obkreslíš si na něj střih z časopisu v požadované velikosti, vyznačíš všechny značky. Vytřihneš. Položíš na látku - pozor na stranu, abys vždy měla látku položenou třeba rubem navrch, kdyby to bylo jednou tak, jednou tak, měla bys pak místo dvou požadovaných zrcadlových dva identické díly. Obkreslíš krejčovskou křídou s přidáním 1 cm na švy (pokud není v návodu jinak, někdy je třeba přidat víc, nebo naopak v oblých tvarech se přidává míň, ale sestřihnout se vždycky dá). Kdyby ses bála posunutí, můžeš střih přichytit zavíracím špendlíkem, existují i lepidla na látky. Vystřihneš. Je dobré si každý díl označit - buď křídou, nebo přišpendlit kousek papírku (nohavice zadní díl apod.)

luckacka
Kecalka 162 příspěvků 05.10.14 18:53

@Miška8 ja jsem si ze zacatku kupovala slevnene latky tzv. zbytky. Na nauceni super. Dobrou zkusenost mam s latkama z Ikei.

Evulina
Neúnavná pisatelka 16533 příspěvků 05.10.14 18:58

Holky díky :kytka:
Taky by mě ještě zajímalo, jestli je na úplety bezpodmínečně nutné mít i overlock nebo i takovéto pružné látky jdou nějak zpracovat na klasickém stroji..overlocky jsou docela dost drahé :think:
(I když jedna známá mi říkala, že kvalitní je ten z Lidlu, přitom stojí „jen“ asi 4000,– Kč)

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si... číst dále >

Trendy světa podlah pro rok 2019? Známe je

Odborníci rok od roku představují nejnovější módní trendy. Ne jinak je tomu i... číst dále >

Články z Expres.cz

Blonďatá raketa večer namol: Příběh Marly Růžičkové (†28), neznámé dcery Česka

Energii by mohla rozdávat a pro rodiny nevinných obětí válek na Blízkém... číst dále >

Vyhazov Klause ml. bude ODS hodně mrzet, Fiala je politické jelito, hřímají lidé

Fakt, že výkonná rada Občanské strany demokratické (ODS) vyloučila ze svých... číst dále >